Milí prvňáčkové,

už se na vás v pondělí v 8:30 moc těšíme. Užijeme si spoustu legrace a seznámíme se navzájem.

 

                                                                                                 paní učitelka Andrea a Hanka

 

konzultační hodiny   Bc. Andrea Trávníčková   pondělí 14:00 - 16.00 hod.

                                  Mgr. Hana Paušová  pondělí až pátek 7:00 -8. 00 hod. + pondělí 14:00 -16:00 hod.  

 


 

27. 6. ZOO Plzeň – Domácí zvířata

Dnešní předposlední školní den jsme si užili v ZOO Plzeň, kde jsme se zúčastnili výukového programu - Domácí zvířata. Na statku Lüftnerka jsme se setkali s lektorkou, která děti provedla celým statkem a společně si povídaly o zvířatech, jejich chovu, užitku a domestikaci. Děti si tak nejen zopakovaly to, co se už učily v hodinách prvouky, ale dozvěděly se i spoustu nových a zajímavých věcí. Lektorka děti moc chválila, protože na většinu dotazů znaly odpověď. Na konci programu dostal každý svůj pracovní list, který si může doma vyplnit a schovat na památku. 

 

26. 6. Divadlo ALFA – Tři siláci na silnici

Dnes jsme vyrazili společně s druháčky do divadla Alfa a užili jsme si parádní představení - Tři siláci na silnici. Dětem se představení moc líbilo a o čem že to bylo…?

Hrdinové naší nové inscenace jsou tři. A co víc, jsou bratři, jak se patří! Jsou to totiž náramní siláci. Jenomže doposud svou sílu před okolním světem tak trochu ukrývali. Celý svůj dosavadní život totiž strávili doma. Doma u maminky. Ta se o ně starala, prala jim, uklízela a báječně jim vyvářela. Tři bratři si žili, no jako ta prasátka v žitě. A ne a ne opustit rodné hnízdo. Jenže jednoho dne už jejich mámě došla trpělivost. Řekla jim, že musí vyrazit do světa. Na zkušenou. Když už jsou jednou tři bratři, jako z pohádky, tak se to od nich tak nějak očekává. A jak už to tak v pohádkách bývá, napekla jim na cestu buchty a dala jim také několik rad. Nejdůležitější byla samozřejmě rada třetí a poslední: „Nezapomeňte, že nejsilnější budete pouze tehdy, když své síly spojíte!“ Jenže právě tuhle radu tři bratři nejspíše na odchodu neslyšeli, anebo jí neporozuměli. Protože sotva paty z domu vytáhli, okamžitě se každý vydal jiným směrem. Trvalo pak ještě nějaký čas, než se jejich cesty opět spojily a oni konečně pochopili, že společně se to lépe táhne.

 

25. 6. Jump Plzeň

Dnes jsme poprvé (a troufám si říci, že ne naposled) vyrazili do Jump Plzeň. Po příchodu do arény čekala na děti trenérka Eliška, která je provedla celým areálem. Děti si nejen zaskákaly na různých typech trampolín, ale zahrály si i hry, vyzkoušely horolezeckou stěnu a testovaly svoji odvahu při skocích z výšky do pěnové jámy. Všichni si sportovní dopoledne maximálně užili a těší se, až do Jump vyrazí znovu.

 

17. 6. – 21. 6. 2019 Škola v přírodě Plasy

Hurá, hurá, hurá! Děti se konečně dočkaly dlouho očekávané školy v přírodě! Celopobytovou hrou je letos „Reskátor“.

 

1. den: Cestu do RS Máj v Plasích jsme zvládli na jedničku. Děti byly hned po příjezdu rozděleny do týmů, seznámily se s areálem a prošly zdravotní prohlídkou. Obrovským zážitkem bylo zabydlování pokojíčků, povlíkání postelí a vybalování věcí!

Hned po obědě byl pro děti připravený zábavný program a děti se ocitly v tajuplné Asii. Vydaly se prozkoumávat místní lesy a zvěř. Bohužel obyvatelům příliš nerozuměly, proto se s nimi pokusily dorozumět pantomimou. Podařilo se jim pochopit jejich jazyk, a tak pro ně měly připravenou zašifrovanou legendu, která zakončila dnešní den.

 

2. den: Dnešní dopoledne jsme věnovali exotickým zvířatům – hned po snídani jsme se vrhli do práce a děti vytvořily myšlenkové mapy týkající se právě exotických zvířat, na programu byly různé hry a soutěže. Pracovalo se v týmech, děti hledaly a pojmenovávaly zvířata a zkoumaly rysy jednotlivých zvířat.

Po obědě děti dostaly dopisy a pohledy, které jim udělaly obrovskou radost! 

Odpoledne se děti pustily do luštění šifry, která byla přivezena z Asie. Díky šifře se dozvěděly, jak se v Austrálii dorozumívají zvířata. Kromě luštění si děti užily i návštěvu ze Zooparku Zájezd a seznámily se se skunky a surikatami. Večer si pak děti užily slavnost masek, na kterou se všechny neskutečně těšily.

 

3. den: Dneska jsme si hned ráno užili výborné a bohaté švédské stoly, naplnili jsme si bříška a vyrazili jsme opět prozkoumávat exotická zvířata. Děti si zahrály připravené hry, ale hlavně se pustily do výroby zvířátek. Každý vyrobil jedno exotické zvíře a děti zkoušely zvířata pojmenovat anglicky. Každý dostal ke svému zvířeti text, ze kterého měl vybrat informace, které by rád sdělil ostatním. Děti stihly napsat i dopisy, tak se máte na co těšit, daly si s nimi opravdu velkou práci!

V rámci celopobytové hry dnes táborníci navštívili eskymáky. Kromě pohybové hry si děti užily i jarmark. Na různých stanovištích si děti mohly vysoutěžit "Haulovské dolary". Za ně pak nakupovaly např. malování na obličej apod. Hitem odpoledního programu byla muffinová párty - k dispozici jsme měli celkem 14 druhů muffinů!

 

4. den: Dnes jsme si zahráli na inspektory a vyrazili jsme do ZOO Plasy. Proč na inspektory? Celá dvě předchozí dopoledne jsme se zabývali exotickými zvířaty, tudíž jsme se stali „experty“ v daném oboru a rozhodli jsme se je v ZOO zkontrolovat. Děti cestu do ZOO zvládly na jedničku a program si velice užily. Během prohlídky vyplňovaly inspektorské pracovní listy a na závěr si zakoupily drobné suvenýry nebo něco dobrého k snědku. Cestu zpět do RS Máj jsme zvládli opravdu rychle, protože se už všichni nemohli dočkat oběda. Po obědě následovalo rozdávání dopisů a malování triček.

V odpoledním programu si pak děti užily poslední závěrečné hry, došlo k vyhodnocení celopobytové hry a k večeři jsme měli švédské stoly se spoustou vynikajících dobrot. Po večeři si děti mohly užít rozlučkovou diskotéku a nádherný ohňostroj!

Zítra nás čeká už jen ranní balení kufrů, snídaně a cesta domů. Moc se na vás těšíme!

 

 

14. 6. Celoškolní projekt - Krizové situace

Stejně jako jarní slavnost i celoškolní projekt má u nás na škole již každoroční tradici. Ve čtvrtek proběhl na naší škole projekt pro všechny třídy na téma - "Krizové situace". Děti se měly možnost dovědět mnoho zajímavého, týkající se např. první pomoci, evakuačního zavazadla, ale také jak se zachovat při pádu sněhové laviny, požáru nebo zemětřesení. Děti také prožily fingovanou dopravní nehodu, kdy jejich úkolem bylo ošetřit lehká zranění.

Všechny děti velmi pěkně spolupracovaly ve skupinách a se zaujetím poslouchaly nové informace. :-)

 

Anglické divadlo Ondřej 11.6. Po stopách kapitána Nema

Další cestovatelské představení z dílny Divadélka Ondřej. Tentokrát se děj odehrával na moři, které křižuje strašlivý pirát Černovous (Blackbeard), který potápí a pronásleduje nepřátelské lodě. Pod vedením kapitána Nema, lovce, reportéra a profesora se vydáváme s lodí Nautilus po jeho stopách. Během plavby se posádka (tvořená dětmi) setkává s různými mořskými živočichy a rostlinami (chobotnicí, medúzou, řasami). Nakonec nás cesta na záchranu kapitána Amundsena zavedla až na Severní pól, kde se odehrála bitva. Vše nakonec dobře dopadlo, získali jsme poklad a společně si zazpívali.

 

 

 

 Páťáci učí prvňáky 27.5. - 31.5.

  Tento týden se nám ve třídě vyměnily paní učitelky. Místo našich "stálých " nastoupila nová posila a to z řád páté třídy. Páťáci se na hodiny opravdu velmi dobře připravili- nejprve si rozdělili hodiny podle svého zájmu, takže někdo učil český jazyk, někdo matematiku, další anglický jazyk. Spolu s "pravými" paní učitelkami si hodinu připravili - většinou pracovali ve dvojicích- přece jenom ve dvou se to lépe táhne.....a opravdu některé dvojice byly fakt skvělé - páťáci si připravili i vlastní pomůcky, vytvořili pracovní listy, hry ….myslím, že si naše děti užily a páťáci zjistili, že učit a zaujmout děti není vůbec jednoduché …...a naši prvňáci, ti už prý těší, až budou učit oni....

 

Divadelní představení Léto 29.5.2019

    Dnes jsme navštívili kamarády v mateřské škole. Pozvali nás totiž na divadelní představení, které pro ně zahrálo divadlo Letadlo. Hned po příchodu do školky se děti radostně zdravily se svými  kamarády. A pak už následovala představení, do kterého se z velké části zapojily i děti. Děti si společně s herečkami zahrály na počasí, cestovaly, hrály, hádaly hádanky, zpívaly. No prostě si to užily a ještě se dozvěděly plno zajímavých informací.

 

Jarní slavnost 21.5.2019

  V úterý na nás čekalo příjemně strávené odpoledne. Pozvali jsme totiž maminky, tatínky, babičky, dědečky, sourozence …...na jarní slavnost. Na slavnost jsme se pilně připravovali celý měsíc - v hudební výchově jsme nacvičovali písničky, v hodinách českého jazyka básničky, divadelní představení, v angličtině divadelní představení , básničky, písničky, na zumbě holky trénovaly …...a výsledek stál za to. Během vystoupení nás navštívili lidojedi, kovbojové, létali jsme různými dopravními prostředky , tahali jsme heřmánek , hráli si na muzikanty, skupinu Beatles …...celým programem nás provázeli žáci páté třídy …..výsledek byl skvělý ….Po představení na děti i rodiče čekalo občerstvení, které pro všechny připravily naše šikovné maminky a pro děti pak stanoviště s různými atrakcemi / jízda na hoverboardu, koloběžkách, skákání na trampolínách, malování na obličej ../ .

  Moc děkujeme všem rodičům, kteří připravili občerstvení,  a našim šikovným dětem ,  ale i počasí, které vydrželo a i když celý týden pršelo, tak nám nepadla ani kapka.

Pasování na čtenáře 6.5.2019

 Protože už prvňáci chodí  do školy  8 měsíců a naučili se poznávat a číst všechna písmenka, čekalo na ně slavnostní pasování na čtenáře. A to nebyla jen tak obyčejná událost. Nejprve museli rodičům i nám p. učitelkám ukázat, že nejenom umí slova přečíst, ale že jim i rozumí.

   Pod každou dětskou židličkou čekal na děti papírek s názvem pohádkové postavičky, která byla ve třídě schovaná a  děti ji musely najít.První úkol zvládly děti na jedničku. Sice nám poslední postavičku jedna maminka omylem ukryla pod svetr, ale děti si poradily. Potom následovalo krátké vystoupení dětí, které se měly samy doma naučit některou z básniček Fr. Hrubína z knihy 2 x7 pohádek. Děti trénovaly  doma bez toho, aby rodiče věděli, a  společně ve škole ve dvojicích . Vystoupení se dětem moc povedlo. Dalším úkolem bylo vytáhnout si kartičku, kde byl napsaný úkol a děti ho měly převést a ostatní kamarádi hádali. To se neobešlo bez velkého smíchu a radosti. A pak už následovalo čtení z nové čítanky, která na děti teprve čeká. Děti měly připravenu ukázku  z knížky Pohádky z pařezové chaloupky. Každé dítě část příběhu přečetlo a protože se všichni snažili, byli odměněni velkým potleskem. No a poslední úkol byl rozdělit se do tří  družstev, najít po třídě rozházenou pohádku, složit ji a společně přečíst. Tam to občas ještě trošku zaskřípalo, ale výsledek byl výborný. Na závěr celého odpoledne na děti čekal  slavností slib, že se ke  knihám budou chovat hezky a jako odměnu dostaly děti novou knížku, diplom a záložku  a také na ně čekalo občerstvení v podobě  sladkého dortu, mufinek, koláče, slaného koláče, ovoce, zeleniny a dětského šampaňského, které pro ně připravili rodiče. Celé odpoledne se moc povedlo a všichni jsme si ho užili.

    Moc děkujeme maminkám za výborné občerstvení.

 

25. 4. 2019 Divadlo Veselá čeština

Dnes jsme společně s druháky vyrazili do Polanovy síně na divadelní představení Veselá čeština. Děti se seznámily s chodským nářečím, zkusily si překládat pohádku z brněnského hantce a ukázaly, že ani slovenština jim nedělá problém. Vyzkoušeli jsme si složité jazykolamy a už víme, co jsou to palindromy. Také jsme měli možnost si uvědomit, že čeština je opravdu složitý jazyk a pro cizince není vůbec lehké se ji naučit. Sárinka si zahrála na paní učitelku a učila „cizince“ názvy zvířecích mláďat, moc jsme se u toho nasmáli. Verunka P. z druhé třídy zase ukázala školačce Zuzance, která neuměla psát správně písmenka, jak se drží tužka, aby jí to psaní šlo alespoň o trochu lépe. Herci Jitka a Přemysl Kubištovi a Romana Neuman si pro nás připravili moc pěkný program a my už víme, že čeština není sice světový jazyk, ale bohatý a jedinečný, který bychom si měli hýčkat!

 

  Projekt Velikonoce 17.dubna  2019

I naši prvňáci se pustili do velikonočních příprav. Již předem děti zasadily osení, vyrobily velikonoční dekorace a krásně vyzdobily třídu. V družině jsme si povídali o velikonočních tradicích, učili se koledy. A už tu byl středeční velikonoční projekt, na který se děti těšily.

  Čekalo na ně plno úkolů zaměřených na Velikonoce ze všech oblastí – čtení velikonočních koled, velikonoční počítaní, anglické hledání vel. vajíček, zpívání vel. písniček, luštění křížovek, doplňování velikonočního textu – celé dopoledne děti získávaly za splněné úkoly velikonoční vajíčka, která si pak odnesly domů spolu s velikonočními skládačkami.

       Přeji všem |krásné a slunečné Velikonoce

 

16. 4. 2019 - Velikonoční program v Biskupství plzeňském

Dnes jsme navštívili Sál farnosti, kde jsme se setkali s Petrou Koňaříkovou, se kterou jsme si povídali nejen o typických českých velikonočních tradicích, ale i o tradicích za hranicemi České republiky. Řešili jsme význam jednotlivých zvyků a také to, jaká poselství si z nich můžeme odnést. Nyní už víme, proč pečeme beránka, zdobíme vajíčka, nebo proč pleteme pomlázku. Program byl spojený s výtvarnou dílnou, kde si děti vyrobily originální přáníčka, a aby toho nebylo málo, děti si mohly vyzkoušet i hru na varhany, což je náramně bavilo. Moc děkujeme za příjemný program!

 

9.4.2019  Animánie  Jak a co si povídají rostliny ? 

 Dnes naší třídu prvně navštívili členové společnosti Animánie s programem Jak a co si povídají rostliny?. Program se nám přesně  hodil do prvouky a děti se hned nadšeně zapojily. Po prvotním seznámení, které bylo formou hry, nás čekal krátký film, ve kterém děti viděly ve zrychlené podobě, jak roste fazole. Potom dostaly děti za úkol rozdělit se do skupin a najít ve třídě „vzácná „ semínka. Co vyroste ze vzácných semínek? Co si povídají rostliny? Jak budou rostliny vypadat? Na tyto otázky děti odpovídaly. Děti si hravou formou osvojovaly základních informace o stavbě rostliny, o růstu i rozmnožování. Druhá část programu už byla plná samotného tvoření. Ve třídě nám vznikly 4 profesionální filmařské týmy a děti se pustily do výroby vlastního animovaného filmu. Své vymodelované loutky vložily pod objektiv fotoaparátu a pomocí speciálního programu jim pod rukama začal vznikat příběh o tom "Jak rostliny komunikují". Děti si tak zahrály na loutkaře, animátory, kameramany, scénáristy a režiséry. Užili jsme si dopoledne plné smíchu a nadšení z objevování. Hotové filmy bychom měli mít k dispozici do konce týdně, už se na ně moc těšíme! 

 

 

Besedárium  27.3.  Za pokladem Černého piráta

Dnes se děti se staly  námořníky a v doprovodu svých lektorů – kapitána a kormidelníka – se  vydaly na nebezpečnou cestu po moři, aby dopadly Černého piráta. Cílem programu bylo ukázat, že matematika je všude kolem nás a že počítání může být zábava.

Program byl  inspirován metodou výuky matematiky dle prof. Hejného.Využíval vlastních, speciálně vyrobených pomůcek, které dětem snáze evokují prostředí lodi a dokreslí atmosféru dobrodružné cesty.

Program kladl důraz na interakci a přímou spolupráci s dětmi. Během programu se děti zúčastnily dobrodružné výpravy na záhadný ostrov Černého piráta, kde byl ukryt poklad. Musely se  vypořádat s praktickými záležitostmi, jako je příprava zásob na cestu či výroba vlajky. Během cesty po moři zažily dobrodružství s velrybou a mořskými pannami. Na ostrově Černého piráta musely vyluštit zašifrovanou mapu, dostat se ze zajetí, překonat propast a najít tu správnou pevnost.

Všechny tyto úkony byly cílené na využití aritmetiky (sčítání, odčítání, násobení), geometrie (práce s tvary, poznávání rovinné geometrie, tvorba a přeměna tvarů, práce s obsahem a obvodem). Součástí programu byly slovní úlohy, zkušenosti s kombinatorikou, s náhodou a pravděpodobností.

Program využíval prvků dramatické výchovy a neopomínal  mezipředmětové vztahy. No prostě jedním slovem byl skvělý. Děti si opravdu užily a ty dvě hodiny, které trval, utekly jako voda. 

 

13.3. Návštěva divadla JKT Rusalka 

  Dnes jsme si udělali pěkný výlet do divadla JKT na operu Rusalka. Nejprve  jsme si ale včera ve škole povídali o tom, co je to opera, povídali jsme si o  obsahu opery Rusalka a o tom, jak se v divadle chováme, nacvičovali jsme přímo návštěvu divadla,  připomínali si pravidla  cestování MHD, takže jsme byli na naši první návštěvu   "velkého " divadla náležitě připraveni a celé představení jsme si užili. Dětem se moc líbilo i cestování tramvají - děti tramvají moc necestují, takže to byl zážitek. Protože jsme dorazili před divadlo docela brzy, mohly si děti ještě zadovádět před budovou a vevnitř v divadle si prohlédnout vestibul s hezkou výzdobou a už na nás čekalo představení. Na začátku děti seděly ani nedutaly. Když začala zpívat čarodějnice, bylo v sále hrobové ticho. Příběh Rusalky a prince děti zaujal, až jsem se divila, jak to všechny děti zvládly . Opera byla samozřejmě kratší a přizpůsobená dětskému diváku, ale i tak byla pro malé dětské diváky docela náročná. Děti vše zvládly na jedničku a samy se ptaly, kdy zase někam vyrazíme. V divadle jsme určitě naposledy nebyli, takže zase někdy příště ...

 

19. 2. Zdravá 5

Dnes nás ve třídě navštívila milá paní lektorka ze Zdravé 5, což je vzdělávací program zaměřený na zdravý životní styl. Děti si užily báječný interaktivní program plný zajímavých a hlavně poučných informací a her. Dozvěděly se, kolikrát denně by měly jíst, proč je důležité snídat, jak by mělo vypadat složení jídla na talíři, nebo jak je to s tím, jestli smíme či nesmíme jíst sladkosti. Pro všechny bylo velkým překvapením, kolik kostek cukru je ve sladkých nápojích. Děti ve skupinkách plnily různé úkoly, za které sbíraly bodíky. Největší úspěch sklidilo jednoznačně skládání obrázků ze zeleniny, na které si pak mohli všichni smlsnout. Jelikož všichni krásně spolupracovali, na konci programu dostali jako odměnu záložku do knížky a vysvědčení se samými pětkami… a proč s 5? Protože ve škole Zdravé 5 jsou 5 těmi nejlepšími známkami!

 

12. 2. Preventivní program Veselé zoubky 2019

Dnes si děti užily preventivní program Veselé zoubky 2019 od DM drogerie. Povídali jsme si o tom, na co máme zoubky, jaké jsou druhy zoubků a k čemu slouží. Promítli jsme si film Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek a řešili jsme, jak si správně čistit zoubky, aby byly bez kazu, a proč je dobré navštěvovat zubního lékaře. Během projektu děti vypracovávaly speciální pracovní knížečku týkající se zoubků a správného stravování, která byla plná zajímavých úkolů. Už víme, že abychom měli zdravé a veselé zoubky, je potřeba se i správně a zdravě stravovat a omezit mlsání sladkostí. Děti dostaly nejen tašku plnou dárečků, ale i diplom za aktivní přístup v hodině. Užily si práci na interaktivní tabuli a stihli jsme udělat i pár úkolů v učebnici. A co by to bylo za projekt o zoubkách, kdybychom si je nakonec pořádně nevyčistily?! Zoubkům se budeme společně věnovat i v dalších hodinách, takže se mají děti rozhodně ještě na co těšit...

 

6.2. Projekt We´re Going on a Bear Hunt

Ve středu 6.2. 2019 se uskutečnil anglický projekt We´re Going on a Bear Hunt. Děti měly možnost pracovat celý den v angličtině. Na začátku projektu nás čekala identifikace stop, které někdo zanechal na chodbě školy. Poté už jsme se mohli vydat na lov medvěda. K tomu nám pomáhaly stopy s číslovkou a její psanou podobou. Po cestě jsme plnili různé úkoly: projít trávou (a vypočítat příklad v AJ) či bahnem (vytáhnout z něho písmena na tvorbu anglických slov), projít řeku bosou nohou (vylovit mušle s čísly), v lese najít šišky a větvičky a procvičit se v předložkách, ve sněhové bouři (polystyrenové tvary) nalovit puzzle s motivem knihy, vydat se do jeskyně (učebna AJ) a pokusit se nafotit medvěda. V anglické třídě jsme se pustili do plnění 9ti úkolů na stanovištích a získávali fotky částí medvěda. Na toho kdo úkoly splnil, čekala odměna v podobě přečtení knížky.

 

 A máme to za sebousmile

Dnes 31.1.2019  se všichni prvňáčci konečně dočkali toužebně očekávaného  prvního vysvědčení. Děti se samozřejmě netěšily jenom na známky, ale také na slovní hodnocení, ve kterém všechny paní učitelky, které děti první pololetí učily, zhodnotily jejich práci. Protože máme samé šikovné prvňáčky, bylo jejich vysvědčení plné jedniček a ve slovním hodnocení jen slova chvály.

       Doufám, že tak pěkné vysvědčení budou mít všichni i na konci roku.

 

 

18. 1. 2019 divadlo Alfa - Kolíbá se velryba

Dnes jsme si po celotýdenním shonu zajeli na představení do divadla Alfa - Kolíbá se velryba. Ňam! Řekla velryba, koukejte se, koukejte se, záhadně se usmívá, něco v sobě ukrývá, DIVADLO v ní začíná. V břiše velké velryby skončili dva piráti - Žvanda a Planda. Ale i ta velryba i ti piráti jsou plodem hravosti a fantazie 2 herců - klaunů, a to všechno si ovšem vymyslela dramatička Iva Peřinová. Jak celý příběh dopadl? Zeptejte se dětí! :-)

Po představení jsme se vydali na toulky divadlem. Napřed nás pan herec usadil v sále a popovídal nám o tom, kdo všechno se na tvorbě hry podílí. Následně jsme se přemístili do ateliéru, kde se vyrábí a oblékají loutky. Bylo to moc zajímavé.

Myslím, že to bylo hezké dopoledne!

 

 

 

Vánoční projekt  20.-21.12.2018

  Aby dětem lépe ubíhal čas, kdy čekají na příchod ježíška, připravily jsme si pro ně s kolegyní Andreou vánoční projekt , díky kterému si přiblížily čas Vánoc i formou vánočních úkolů. První den – ve čtvrtek měly děti různé vánoční skládankové úkoly z českého jazyka i matematiky  nejen ve třídě, ale dokonce i v tělocvičně  . V pátek děti hledaly ve třídě vánoční ozdobičky, kde měly napsané úkoly, které měly vyřešit a které si potom lepily na velký vánoční stromeček – čím více úkolů vyřešily, tím více byl jejich strom ozdobený. Během dopoledne, kdy úkoly plnily, jsme si také pouštěli a zpívali vánoční koledy. A po obědě nastala ta chvíle, na kterou  se všichni moc těšili a to rozdávání dárečků, pojídání cukroví , zkoušení vánočních zvyků. Bylo to moc milé odpolední setkání - dětem se ani nechtělo odejít do družiny. Ale zase  se  o chvilku přiblížil Štědrý den a děti už netrpělivě očekávají ježíška

   Děkujeme všem za krásné dárečky a přání a těšíme se na viděnou 7.1.2019

 

 

Biskupství plzeňské – Legenda o sv. Mikuláši  18.12.2018

   Předvánoční období jsme si ve středu zpestřili výletem do centra Plzně. Cestovali jsme tramvají a to ne ledajakou, ale tramvají vánoční a to se nepovede každému. Náležitě jsme si to užili, dětem se ani nechtělo z tramvaje vylézat, ale čekal na nás vánoční  program v Biskupství plzeňském, kde se děti opravdu zajímavou a  interaktivní formou dozvěděly, jak to vlastně bylo se sv. Mikulášem. A protože to byl program opravdu interaktivní, samy si vyzkoušely  různé praktické a dramatické činnosti. Všechny děti se zapojovaly s chutí, bylo vidět, že je tvoření i informace baví a aby neodešly s prázdnou, vyrobily si na závěr ještě i svícínek, který si odnesly domů. Ale to nebylo všechno. Čekala nás také návštěva vánočních trhů , kde jsme se společně vyfotili před dřevěným betlémem, děti si prohlédly zvířátka i stánky obležené náměstí a už se jelo zase zpátky do školy. Byl to moc pěkný výlet

 

Nocování ve škole 12.12.2018

Na dnešek se děti moc těšily. Čekalo je  totiž první letošní spaní ve škole. Sešli jsme se v 17 hodin a vyrazili ven, aby se děti utahaly. Zašli jsme k ozdobenému vánočnímu stromečku na Slovanech, u betlému jsme si zazpívali písničky, prohlédli si nazdobená okna a výlohy a podívali se na zpívající a tančící  lední medvědy. Cestou do školy si děti ještě zaběhaly a už na ně ve škole čekala vánoční bojovka, kdy za splněné úkoly děti dostávaly razítka. Bojovka  se nám protáhla až do půl osmé a to už byly děti hladové. Ještěže na ně rodiče mysleli a připravili jim výbornou večeři. Bylo z čeho vybírat - řízky, toasty, šunka, sýr, ovoce, zelenina, koláče, mufíny ….no opravdu nikdo neměl hlad. Po večeři následovala vánoční mexická hra, kterou pro nás připravila jedna z maminek -  Piňáta. Děti si ji užily / viz fotky ve fotogalerii/ . Do postýlek jsme je vůbec nemohly dostat. Následovala hygiena, pohádka a povídání a povídání - dětem se vůbec nechtělo spát. Zato nikdo nesmutnil ani neplakal - bylo pořád veselo. Ale ráno. Z postele jsme je vůbec nemohly dostat. To byl boj. Málem došlo i na vodu. Nakonec se nám to povedlo a po dobré snídani na děti už čekala družina a pak dopolední vyučování. Myslím, že jsme si to všichni užili. Můžete se přesvědčit ve fotogalerii.

p. učitelka Andrea + Hanka

 

Mikulášská nadílka 5.12.

  Na dnešek se děti moc těšily. Nemusely jít do školy s učením, ale pouze s penálem a svačinou. Čekal náš totiž celodenní projekt věnovaný návštěvě čerta, Mikuláše a anděla. Některé děti dorazily do školy náležitě oblečeny, takže jsme měli třídu plnou čertíků a dokonce dva andílky. Čekalo nás plno úkolů s čertovskou a mikulášskou tématikou, na které se děti vrhly s nadšením. Uprostřed práce se ale ozvalo bušení, zvonění a výskot  a to třídy vtrhla velká návštěva. Mikuláš se svojí Knihou hříchů, krásný anděl a zlobivý malý čertík. To bylo jekotu a pištění. Mikuláš měl o každém dítěti sepsané všechny informace, až se některé děti divily, jak může všechno vědět. Pokud byl někdo celý rok hodný, pochválil ho, pokud trošku zazlobil, slíbil čertíkovi, že už bude hodný, aby ho nemusel odnést do pekla, a tak nám zůstala celá třída. Mikuláš také donesl dětem pytlíčky s ovocem a sladkostmi a adventní kalendář, aby jim doba do Štědrého dne rychle uběhla.  Děti za dárečky poděkovaly písničkou. Po odchodu "návštěvy" děti pokračovaly v plnění dalších úkolů a po obědě je ještě čekala velký čertí rej ve školní družině. Myslím, že si děti středeční den náležitě užily a už se těší na další projekt, který bude před Vánocemi.

 

Sobotní vánoční dílna 1. prosince 2018

    Víte, že  naše děti chodí do školy  občas i v sobotu ? A docela rády. Tento víkend na ně např. čekalo vánoční dopoledne se spoustou překvapení. V každé třídě se na děti těšily p. učitelky, které pro ně měly připraveny různé náměty na zpestření vánoční výzdoby. Na jednom stanovišti děti a rodiče vyráběli ozdobičky, jinde vánoční přání, jinde zase vánoční zápichy. A co si pro děti připravily p. učitelky angličtiny ? Tradiční britské Christmas Crackers- kromě výroby samotného Cracker  byla součástí korunka, kterou si děti samy vyrobily, malá ozdůbka, kterou si děti vyzdobily, vánoční vtip a sladkost.U vánočního stolu by si potom měli  Cracker dva mezi sebou roztrhnout, komu zůstane ta hlavní půlka v ruce, ten bere obsah Crackeru, taková je tradice v Británii. Děti si celé dopoledne užívaly a protože jim vyhládlo, mohli se  všichni - rodiče i děti -občerstvit v jídelně  , kde na ně čekal jablečný perník a mrkvová buchta  a plno ovoce, čaj, džus, káva. Doufám, že všichni odcházeli s pocitem příjemně prožitého  dopoledne. 

 

 Techmania Science Center (29. 11. 2018)

            Dnes jsme poprvé společně navštívili plzeňskou Techmanii. Prošli jsme si expozice v hlavní hale, kde jsme si užili nejen spoustu zábavy, ale dozvěděli jsme se i nespočet zajímavostí. Děti se nejvíce vyřádily v expozici Malá věda, kde měly možnost prozkoumat hrad a jeho podzemní chodby, funkci kladek, postavit stavbu z kostek, veslovat na loďce, sklouznou se na skluzavce a mnoho dalšího. Velký úspěch sklidil i vodní svět, dále luminiscenční stěna a obří houpačka jojo. Největším zážitkem byl pak rozhodně potápějící se Titanic. Nabité dopoledne jsme završili show Tekutý dusík, kde jsme byli svědky několika úžasných pokusů. Každý si tam našel to své… škoda jen, že to uteklo tak rychle! 

 

Záložka do knihy spojuje školy

V měsíci říjnu jsme se zapojili do Česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy : Pohádky, bajky, pověsti, příběhy neznají hranice

Záložky se dětem moc povedly a už se těšily na kamarády za Slovenska. Poslali jsme jim naše záložky spolu s fotografií naší třídy, dopisem, propagačními materiály Plzně a malými dárečky. Aby jim čekání lépe uteklo, seznámili jsme se s naší partnerskou školou pomocí jejich intern. stránky- děti tak viděly jejich školu – mají na stránkách moc pěknou prezentaci. V rámci projektu jsem se rozhodla, že děti seznámím se Slovenskem  jako takovým – ukazovali jsme si fotografie, pouštěli video o Slovensku , seznámili se s vlajkou a znakem – ty jsme si zkusili i namalovat, se státní hymnou , poslechli jsme si ji i postaru – spolu s českou částí, povídali si o Jánošíkovi, hledali recepty slovenských jídel, prohlíželi si slovenské kroje a malovali si své vlastní a také poslouchali slovenskou řeč a zkoušeli poznat určitá slova . Úplně nejlepší byl poslech slovenského rozpočítadla tak podobnému našemu Vařila myšička kašičku. No a do toho už nám dorazily záložky ze slovenské Prievidze. To bylo radosti. Záložky jsme si prohlédli spolu s knihou, kterou nám naši kamarádi poslali a udělali si krásnou výstavku , aby je všichni viděli.

  Moc děkujeme za krásné záložky a  příjemně strávený čas na projektu.

 

 

 Halloweenské oslavy  31.10.2018

Dnešní den si  prvňáčci užili. Do školy totiž nedorazily naše hodné děti, ale samé čarodějnice, strašidla, kouzelníci, duchové, dýně a jiná havěť. Slavili jsme totiž Halloween. A jaký by to byl Halloween bez strašení. Již ráno na děti za dveřmi školy čekalo strašidlo, které se na ně vrhlo. To bylo křiku. A pak už následovaly samé hall. hry, úkoly, tvoření.  Nejprve jsme byli navštívit naše kamarády ve školce a připravili si pro ně krátké vystoupení. Potom na děti čekalo hledání různých hall. úkolů,  vyrábění hall. dekorací, angličtina byla také celá halloweenská  a co teprve výroba občerstvení na odpolední párty. Děti se v družině pustily do práce s velkou chutí a připravily výborné občerstvení. No a už následovalo vystoupení pro rodiče a hall. průvod, který jsme zakončili opékáním buřtíků, ale také ochutnáváním dobrot připravených dětmi z celé naší školy. 

 

Návštěva divadelního představení  Podzim (18.10.2018 )

Dnes jsme se s prvňáčky vypravili mezi kamarády do MŠ Drobeček. Čekala tam na nás spousta kamarádů a hlavně herečky z divadla Letadlo , které dětem zahrály pohádku Podzim. A nehrály samy. Do představení plného písniček a her zapojily i děti, a tak se z našeho Filipa stal velký Podzim, který kraloval po celé představení, Laura a Sára se také předvedly jako zdařilé herečky. Dětem se představení moc líbilo a už se těšíme na další .

 

 Projekt Edison (24. – 27. 9. 2018)

 

Prvňáčky, v rámci projektu Edison v tomto týdnu, navštívili 4 studenti ze 4 různých zemí světa – Čína (Rio), Kolumbie (Cristian), Indie (Vimal) a Gruzie (Nino). Žáci se vždy dozvěděli nejen zajímavosti o studentech, ale hlavně o státech, ze kterých přijeli. Státy hledali společně na mapě světa a zkoumali, jak daleko jsou od ČR, tvořili vlajky, povídali si o kultuře a zvycích, seznámili se pomocí fotografií se zajímavými místy. Vyzkoušeli si psaní čínských znaků, ale i počítání v hindštině či španělštině. S Cristianem koukali společně na pohádku o tapírovi a s Riou pak za doprovodu kytary zpívali ve ŠD jak české, tak čínské písničky. V závěru týdne nás pak čekala příprava salátu s Ninou a čínských knedlíčků s Riou. Děti si celý týden náramně užily, procvičily angličtinu a vždy s nadšením vyprávěly, co se dozvěděly nového. Celý týden byl pro nás všechny výjimečným zážitkem!

 

Beseda s městskou policií: Setkání s cizí osobou (11. 9. 2018)

Žáci měli dnes hodinovou besedu na téma „Setkání s cizí osobou“ od členky MP Veroniky Kuchynkové. Společně debatovali nad tím, jak vypadá policejní uniforma, k čemu je odznak, kdy můžeme policii požádat o pomoc, co všechno má vlastně policie na starost, zopakovali si důležitá telefonní čísla a naučili se, jak reagovat při telefonování na tísňovou linku.

Součástí besedy byly i scénky, kdy si žáci na vlastní kůži vyzkoušeli, jak reagovat a jak se popř. ubránit při kontaktu s cizí osobou, která by jim chtěla ublížit. Dozvěděli se, jak se chovat, když se ztratí a spoustu dalších užitečných informací. Děti si besedu náramně užily.