Třídní učitelka: Mgr. Kateřina Jungová

Konzultační hodiny: čtvrtek 14 - 16 hod.

Techmania

12. 11. jsme strávili celé dopoledne v Techmanii. Nejdříve jsme zamířili do planetária na program Komentovaná procházka sluneční soustavou. Program žákům představil planety sluneční soustavy. Podívali jsme se zblízka na jejich strukturu a dozvěděli se několik zajímavostí o každé z nich. Připomněli jsme si, jak se orientovat na denní i noční obloze. Zážitek byl virtuálně vycestovat až na samou hranici známého vesmíru.

Celá projekce byla živě komentovaná. Škoda jen, že momentálně nefungovalo 3D zobrazení. I tak ale vyvolávalo promítání na obrovské kopuli velký dojem. Předávání informací probíhalo interaktivně formou dialogu a diskuze mezi lektorem a žáky. Musím naše čtvrťáky pochválit, protože ač byli nejmladší z posluchačů, rozhodně nezaostávali co do poznatků.

Po planetáriu jsme se občerstvili a plní sil vyrazili na prohlídku hlavní expozice. Tam se děti vyřádily! Naštěstí  jsme měli dost času v klidu si vše, co nás zajímalo, ozkoušet a prohlédnout. Bylo to moc pěkné dopoledne.

Halloween

31. 10. se naše škola proměnila v čarovné místo plné upírů, duchů, kostlivců a dalších nadpřirozených postav. Jako obvykle se všechna strašidla nejprve vypravila do školky, aby mladším kamarádům předvedla krátký halloweenský program - tematické písně a básně. Pak už nastal čas, aby se strašidla navrátila do svých tříd, kde na ně čekala spousta různorodých úkolů. Čtvrťáci se vrhli nejdřív na přípravu odpoledního občerstvení. Letos jsme uvařili "Halloweenské žížaly", což byly špagety s kečupem a se sýrem nandané do lahviček od výživy. Ve zbytku času jsme vyráběli čarodějnický kotel, pořádali pavoučí závody, luštili halloweenské bludiště a další hádanky.

Odpoledne jsme se s rodiči sešli před školou a po našem kulturním miniprogramu jsme se vypravili na lampionový průvod slovanským sídlištěm. Po návratu ke škole jsme ochutnali výrobky našich žáků - jako každoročně bylo menu bohaté: zeleninové talířky, dvě sladké buchty hrůzostrašných barev, mrkvová pomazánka, naše špagety, k tomu čaj a svařák pro zahřátí.

Halloween se nám pěkně vydařil a věřím, že všechny příšery a monstra si ho náležitě užili :-)

Zdravá pětka

25. 10. jsme po roce opět uvítali odbornici na vyváženou stravu z programu Zdravá pětka. Tentokrát čtvrťáci byli rozděleni do skupin, ve kterých společně plnili zadané kvízové otázky a úkoly. V případě správné odpovědi získávali body. Témata byla vyobrazena ve formě deskové hry, herním plánem byl supermarket, po kterém se skupiny pohybovaly. Opět jsme se dozvěděli něco víc o potravinách, které jíme, o vhodnosti jejich kombinování.

Projekt Edison

V týdnu 24. - 27. 9. jsme ve škole hostili studenty z projektu Edison. Konkrétně se jednalo o dívky z Číny a Gruzie, chlapce z Indie a Kolumbie. Se svým programem navštívili všechny třídy a přiblížili nám svoji kulturu. Vyprávěli i o svém osobním životě, koníčkách, rodině. Poslední den návštěvy s námi uvařili jídlo pro jejich zemi typické. To všichni mohli odpoledne ochutnat venku před školou, kde studenti připravili stánky s výrobky, které s dětmi udělali. Pro všechny to byla cenná zkušenost, neboť se nám jen tak nepoštěstí setkat se s lidmi z těchto končin.

Nocování ve škole

20. 9. čtvrtá třída nocovala ve škole. Po 17. hodině jsme se sešli ve škole a rozdělili se na dvě party. Ty si navzájem připravily šifry a nápovědy k cestě za hledáním pokladu (křupek). Na šestou hodinu jsme se vypravili za sportem do tělocvičny SPŠE Plzeň. Tam jsme si zahráli fotbal, volejbal a vybíjenou. Po návratu do školy jsme si nachystali večeři - toast se šunkou, sýrem a zeleninou. Po večeři došlo na hledání pokladu. Za odměnu jsme si pak pustili Lichožrouty, jež budeme v prvním pololetí číst jako společnou četbu na pokračování. Večerní hygienu a přípravu spacáků zvládly děti rychle, ale než usnuly, nějakou chvíli to trvalo ;-) Ještě si zřejmě potřebovaly vypovědět všechny zážitky a využít na maximum společně strávený čas :-) Proto bylo pro některé vstávání krušné. Na snídani jsme si dali pečivo, které nám rodiče upekli. Děkujeme :-)

Měla jsem radost, že se přespávání zúčastnili všichni, že jsme ho strávili v pohodové atmosféře a že jsme si ho užili :-)

Hvězdárna

Ve čtvrtém ročníku nám přibyly dva nové předměty - přírodověda a vlastivěda. Studium přírodovědy jsme zahájili zkoumáním vesmíru. Jelikož čtvrťáky téma velmi zaujalo, vypravili jsme se 19. 9. do Hvězdárny v Plzni, abychom se o tématu dozvěděli ještě víc. Přednášející nám velmi poutavě vykládal o Sluneční soustavě - planetách, měsících a Slunci. Povídal o tom, z čeho jsou složené, jaké vykonávají pohyby atp. Promítal nám fotky a videa na velkém plátně. Pohyby Země a Měsíce demonstroval na pohyblivém modelu - telluriu. Také jsme si prohlédli modely různých vesmírných vozítek a raketoplánů. Čtvrťákům se přednáška moc líbila a odnesli si z ní jistě spoustu nových poznatků.

Beseda s policistkou

První akcí letošního školního roku byla 12. 9. beseda s policistkou, abychom si osvěžili pravidla bezpečnosti chování účastníka silničního provozu - a to jak v roli chodce, tak v roli cyklisty. Řeč přišla i na správné chování v městské hromadné dopravě. Řešilo se také, co neopomenout, když jsme spolujezdci v autě. Paní policistka svůj výklad zpestřila fotkami, obrázky a video záznamy. Čtvrťáci měli spoustu dotazů a byli na konci pochváleni za to, jak dávali pozor a bystře reagovali :-)

Milí čtvrťáci, vítám vás v novém školním roce 2018/2019!
Přeji vám hodně studijních úspěchů, dobrých kamarádů a radost z poznávání nového :-)