Třídní učitelka: Mgr. Daniela Lucáková

Konzultační hodiny: pondělí 14 - 16 hodin

 

30. 6. - Konec školního roku

Dnes jsme si rozdali vydařená vysvědčení a úspěšně jsme tak zvládli první společný půlrok. Toto pololetí si pro nás nachystalo spoustu nástrah, přes které jsme se zvládli s lehkostí přenést. Děti si mimo vysvědčení odnesly i prázdninový deník, do kterého budou během léta zaznamenávat všechny své zážitky.

Užijte si prázdniny a mějte se moc krásně! V září zase v naší třídě, ovšem už jako třeťáci! :-)

paní učitelka Danča

 

25. 5. - Návrat do školy

V pondělí jsme se po více než dvou měsících vrátili zpět do lavic. Všichni jsme se už moc těšili a nadšení bylo vidět i při setkání. Do školy bohužel nenastoupila celá naše třída, ale s těmi, kteří s námi z nějakého důvodu nemohou být, se budeme pravidelně spojovat přes Hangouts Meet. Je těžké se sžít se všemi hygienickými opatřeními, ale děti situaci chápou a samy dohlížejí na dodržování pravidel. Věřím, že si i přes všechna omezení poslední měsíc ve 2. třídě "parádně" užijeme.

paní učitelka Danča

 

10. 3. - Animánie: Animujeme klasické pohádky

Dnes nás navštívila skupina tří mladých animátorů, kteří s námi strávili celé dopoledne. Program byl zaměřený hlavně na tvorbu animace. Dětem byla promítnuta nejprve krátká animovaná pohádka, poté si zahrály různé hry a nechyběla komunikace v kruhu. Následně se rozdělily do čtyř skupin a vrhly se na tvoření. Všechny skupiny si musely pro svoji tvorbu animace vytvořit podklady. V poslední části programu děti využívaly fotoaparáty a notebooky, kam postupně zachycovaly jednotlivé snímky. Výtvorem by měly být krátké animace, které nám lektoři po zpracování pošlou a my je společně shlédneme. Druháčky tento program moc bavil a už se těší, co jim jejich snažení přinese.

paní učitelka Danča

 

19. 2. - Hopsina

Ve středu jsme vyrazili místo tělesné výchovy do zábavního centra Hopsina. Jedná se o obrovské nafukovací centrum, kde je pro děti (a nejen ty) připraveno spoustu atrakcí - obrovská skluzavka, divoký býk, gumové překážky, ball pool atd. Vyrazila s námi i paní učitelka Andrea, která již nastoupila na mateřskou dovolenou. Děti z její návštěvy byly nadšené. Paní učitelka si pro ně připravila i malé překvapení. Moc jsme si všichni čas strávený v Hopsině užili a těšíme se na další návštěvu.

paní učitelka Danča + paní učitelka Andrea

 

18. 2. - Beseda s policií ČR (Bezpečně v dopravě)

V úterý druháčky navštívila, na jednu z vyučovacích hodin, paní policistka. Seznámila nás s bezpečností v dopravě. Povídala o tom, jak se chovat při přecházení cesty, při pohybu na vozovce nebo po městě. Zopakovala si s námi základní dopravní značky a ukázala nám pár videí nasimulovaných dopravních nehod. Viděli jsme zpomalený záběr figuríny v autě a následky nárazu, když člověk není připoutaný nebo má nohy odložené na palubové desce. Beseda byla velice poutavá a děti bavila, navíc jim přinesla mnoho nových poznatků.

paní učitelka Danča

 

9. 1. – Animánie: Neboj se, nejsi sám

Dnes dopoledne jsme si užili 3 hodinový program Neboj se, nejsi sám od organizace Animánie, která nás navštívila již v minulém roce. Pomocí filmového příběhu o chlapci, který se přistěhoval na venkov a nemá kamarády, si děti uvědomily a připomněly témata jinakosti, zařazení do kolektivu, schopnosti týmové spolupráce, přátelství a vzájemné tolerance. V rámci práce s příběhem si děti vyzkoušely schopnosti obrazového vyjádření a zpětného čtení obrazu a zároveň schopnost formulovat vlastní myšlenky. Děti si program opět moc užily – nejen, že si zahrály hry, ale hlavně si uvědomily, jak je důležité mít přátele a spolupracovat, pomáhat si a tolerovat ostatní. Moc děkujeme za pěkné dopoledne Aleně Čadové.

paní učitelka Andrea

 

 20. 12. – Vánoční projekt

Poslední den tohoto školního roku jsme si všichni parádně užili. Celý den jsme poslouchali vánoční písničky, zobali cukroví, užívali si vůni našeho krásného vánočního stromečku a těšili se z toho, že Vánoce jsou už za dveřmi. Děti si zopakovaly znalosti týkající se vánočních zvyků a tradic v ČR, plnily různé zábavné a naučné úkoly, zdobily perníčky, zpívaly koledy, připravovaly dárky pro své nejbližší a hlavně… samy se nemohly dočkat poslední vyučovací hodiny, kdy je samotné čekalo rozbalování vánočních dárků! Byl to opravdu kouzelný den, na který určitě nikdo z nás jen tak nezapomene.

Moc si užijte společně strávené vánoční svátky a na viděnou v roce 2020!

paní učitelka Andrea

 

12. 12. – Muzeum loutek v Plzni

Dnes jsme se byli společně poprvé podívat v Muzeu loutek v Plzni. Většina dětí už na loutkách byla, ale pro některé to byla premiéra. Dozvěděli jsme se, jaké druhy loutek existují, a měli jsme tu čest, že jsme si je mohli vypůjčit a zahrát si s nimi divadlo. Děti si hraní s loutkami moc užily, během chvilky se zvládly domluvit a povedlo se jim sehrát krátké představení. Hned, co se na podiu pořádně vyřádily, pustily se do výroby vlastní loutky... mohly si vyrobit maňáska nebo javajku. Během tvoření si vychutnaly výtečný čaj. Poté už nás čekala slíbená prohlídka plzeňských vánočních trhů – prohlédli jsme si betlém, vánoční stromeček a pohladili jsme si zvířátka.  Na trzích nás čekalo také parádní sladké překvapení, které nám domluvila Martínkova maminka. Smlsli jsme si na ovoci v čokoládě a vyrazili jsme zpět do školy. I tentokrát se nám výlet moc povedl! 

paní učitelka Andrea + paní učitelka Markéta

 

2. 12. - Projekt Dear Zoo 

V pondělí 2. 12. se uskutečnil v učebně anglického jazyka projekt pro druhou třídu nazvaný Dear Zoo podle stejnojmenné knížky od Roda Campbella. Nejdříve jsme si společně přečetli dopis od chlapce, který si přál, aby mu ze Zoo poslali perfektního mazlíčka. Poté jsme si prohlédli krabice, které dostal. Bylo potřeba zjistit, jaké zvíře se v nich nachází. K tomu sloužily desky s hádankami a různými úkoly, na kterých pracoval každý samostatně. Děti skládaly puzzle, luštily hádanky, poznávaly psy podle částí jejich obličeje, hledaly rozdíly či psaly anglické barvy k různě barevným velbloudům. Nakonec si děti mohly přečíst knihu a za odměnu se podívat na video.

paní učitelka Pavla 

 

30. 11. 2019 - Vánoční dílna

Tento školní týden jsme si o jeden den ve škole prodloužili. Konala se totiž každoroční vánoční dílna. V dopoledních hodinách jsme sice usedli do lavic, ale za účelem vyrobení si vánočních předmětů jako např. vánočního přání, papírových ozdobiček, vánočního svícínku aj. Pokud někomu při vyrábění vyhládlo, mohl nabrat síly v jídelně, kde na něj čekalo drobné občerstvení.

Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se zase příští rok!

paní učitelka Andrea

 

28. 11. – Techmania Science Center: První kontakt s robotem

Stejně tak jako loni, i letos jsme se podívali do Techmania Science Center v Plzni. Tentokrát nebyla naším hlavním cílem expozice v hlavní hale, ale výukový program - První kontakt s robotem. Někteří si prvně vyzkoušeli základy programování a naučili se ovládat roboty pomocí pohybových čidel či barev. Každý pro svého robota nakreslil dráhu pomocí speciálních fixů, po které se robot mohl pohybovat a plnit různé povely. Všem se dařilo a dětem šla práce pěkně od ruky, tudíž nám zbyl čas i na prozkoumání novinek ve stálé expozici Techmanie a návštěvu 3D planetária. Podařilo se nám trochu prozkoumat vesmír a užili jsme si i jedinečnou 3D projekci na kulové ploše.

I letos nám návštěva Techmanie utekla neskutečně rychle. Všichni jsme se náramně bavili, dozvěděli jsme se spoustu zajímavých a užitečných informací a upřímně... vůbec se nám nechtělo zpět do školy! :) 

paní učitelka Andrea + paní učitelka Markéta

 

5. 11. – Divadlo Alfa: Jako knoflík v hlavě

Dnes jsme se vyrazili do divadla trochu „bát“. Užili jsme si hororovou pohádku na motivy slavné knihy Koralína od britského spisovatele Neila Gaimana. Spolu s Koralínou jsme objevili ve starém domě jedny zamčené dveře, za kterými se však skrývalo něco, co by tam mělo raději zůstat. Žije za nimi rodina, která se dokonale podobá rodině Koralíny, dokonce je ve všem tak nějak lepší. Ale něco je na ní přece jenom zvláštní… A co? To teď víme jen my a ti, kteří strašidelný příběh malé Koralíny znají.

paní učitelka Andrea

 

24. 10. – Halloween

Tento týden jsme si ve škole všichni užili dlouho očekávaný Halloween. Sice trochu s předstihem, ale to nám vůbec nevadilo! Hned ráno jsme si předvedli kostýmy a následovalo vystoupení pro naše mladší kamarády v MŠ Drobeček. Poté jsme se pustili do plnění halloweenských zábavných úkolů. Děti pracovaly samostatně nebo v týmech, jak zrovna měly chuť a během toho poslouchaly halloweenské písničky. Kromě plnění úkolu nás čekala i příprava vajíčkové pomazánky. Děti se do přípravy pustily s nadšením. Každý si oloupal a nastrouhal vajíčko a zároveň i kousek sýru. Společně jsme pak pomazánku ochutili a ukázali si, co všechno do ní patří. Kdo zrovna nedělal pomazánku, ten dlabal obrovskou halloweenskou dýni, kterou nám do školy přinesla Sárinka. Děti si během dopoledne užily i halloweenskou angličtinu, kde je čekala další várka zábavných úkolů, písniček a tvoření strašidelných příšerek. Den jsme zakončili mazáním jednohubek - děti si vše nakrájely, připravily a samy ozdobily.

Odpoledne jsme znovu předvedli halloweenské vystoupení (tentokrát už pro rodiče, sourozence a další příbuzné a známé), vyrazili jsme na lampiónový průvod a akci jsme zakončili na pozemku školy, kde jsme ochutnali dobroty, které se nejen nám, ale i ostatním třídám podařilo během dne vyrobit. Moc děkujeme, že jste dorazili v tak hojném počtu a vytvořili jste tak příjemnou atmosféru!

paní učitelka Andrea

 

17. 10. - Knihovna Slovany

Dnes jsme se vydali poprvé do Knihovny Slovany. Děti se seznámily s tím, k čemu knihovna slouží a jak to v knihovně chodí. Zopakovaly si, jak se máme chovat ke knihám a podívaly se, jak to dopadá s knihami, které jsou již zničené. Paní knihovnice dětem přečetla krásnou pohádku a následně se děti rozdělily do týmů a zahrály si hru. Vyzkoušely si i hledání knih a konečně zužitkovaly naučenou abecedu v praxi. Program se dětem tak moc líbil, že většina si s sebou do školy odnesla přihlášku do knihovny a už se těší, až tam bude moci znovu vyrazit.

paní učitelka Andrea

 

 8. - 9. 10. 2019 - Spaní ve škole

Na dnešní den se druháčci velice těšili. Již druhým rokem nás čekalo spaní ve škole. Jako první si děti zahrály „bojovku“ – tu jsme měli hrát původně v parku, ale jelikož nám počasí nepřálo a venku pěkně pršelo, zahráli jsme si ji ve škole. Děti v týmech plnily různé úkoly, které hledaly všude možně po škole… a aby to byla pořádná bojovka, hledání měly děti ztížené tím, že byla všude tma a aby úkol vůbec našly, musely mít baterku.

Jelikož dětem během hry pěkně vyhládlo, hned po hře jsme si přichystaly večeři. Každý si svůj chod připravil sám a dal si to, na co měl zrovna chuť. Moc děkujeme rodičům za bohatou hostinu, děti si nejen pořádně naplnily bříška, ale zároveň si celou večeři moc užily.

Hned po večeři jsme se všichni vydali na chviličku ven, abychom vyzkoušeli prskavky. Pro některé to byl velký zážitek, protože měli prskavku poprvé v ruce. Poté už děti zalehly do pelíšků, mrkly na pohádku a nechaly si zdát pěkné sny.

paní učitelka Andrea + paní učitelka Markéta

 

26. 9. 2019 - Besedárium: Expedice Čtyřlístek

Tento rok je to 50 let od prvního výtisku známého a oblíbeného dětského komiksu "Čtyřlístek". Na oslavu tohoto krásného jubilea k nám přijelo divadlo Besedárium, které si pro první a druhou třídu připravilo interaktivní zábavný program s názvem - "Expedice Čtyřlístek". Děti byly od začátku programu zataženy do života Fifinky, Myšpulína, Bobíka a Pindi. Žákům byla odtajena pravidla komiksu - např. jak správný komiks vypadá, jak vypadají postavy komiksu a samozřejmě hlavně také to, jak se komiksová postava "dorozumívá". Všechna tato pravidla si mohly děti v zápětí prakticky vyzkoušet. Po celou dobu programu pracovali všichni aktivně a s velkým nadšením. 

paní učitelka Andrea

 

18. 9. 2019 -  Já, hrdina

Dnes druháčci vyrazili společně s paní učitelkou Markétou a celou první třídou do DEPA2015 na interaktivní a naučný program zvaný "Já, hrdina". Děti měly možnost si vyzkoušet jednotlivé role IZS (integrovaný záchranný systém). Díky velice reálným kostýmům se z žáků během chvíle stali policisté, záchranáři nebo hasiči. Vyzkoušeli si několik modelových situací a zkusili si zavolat na dispečink. K souhře mezi jednotlivými záchrannými složkami jim pomáhaly vysílačky, které byly nezbytnou nutností v každém vozidle daného oddílu. Celý program si děti moc užily. 

paní učitelka Andrea

  

Milí druháčci,

vítejte v novém školním roce 2019/2020. Už se na vás všechny moc těším!

paní učitelka Andrea