KONZULTAČNÍ HODINY    

úterý: 14.00 - 16.00

 

Vítejte ve druhé třídě a v novém školním roce 2017/2018! :)

V letošním roce "Letíme za poznáním", trošku se nám poupravila výzdoba a objevila se nám nově nástěnka "Věděli jste, že..?". Pokud s dětmi narazíte na nějaký zajímavý fakt či informaci, určitě se s námi o ni podělte a my si ji přidáme na naši nástěnku.

Těším se na spoustu zážitků a nová dobrodružství!

paní učitelka Verča

 

Vánoce

Dnešní den přišly děti celé natěšené. Čekal nás vánoční projekt. Zpočátku byly děti jako splašené, tak tu byl trošku blázinec:). Po zklidnění jsme si povídali o vánočních tradicích a zvycích s nimi spojených. Holky (i kluci) si házeli bačkorou a nechybělo ani rozkrojení jablka. Vypadá to, že všichni budeme mít v příštím roce štěstí, protože v obou jablkách byly hvězdičky. Povídali jsme si také o symbolech Vánoc. Proč jíme na Štědrý den rybu, proč se zdobí stromeček a také jak vznikla tradice pečení cukroví. Děti vyprávěly své zážitky a také to, jak slaví Vánoce doma. Po svačině děti začaly pracovat na vánočních pracovní listech. Některé úkoly byly rozmístěné po třídě, jiné zase po škole. Děti úkoly plnily s radostí. Avšak největší nadšení přišlo s předáváním dárků!:) Poslední hodinu jsme si udělali malé vánoční posezení, kdy si děti navzájem předaly dárky. Celý den jsme pro lepší navození vánoční atmosféry poslouchali vánoční koledy.

 

Přeji všem klidné prožití vánočních svátků!

__________________________________________________________________________________________

Nocování (12. 12.)

Přežili jsme! :)). Včera jsme s dětmi nocovali ve škole. Děti se na to už několik dní dopředu těšily, plánovaly, kdo bude vedle koho spát apod. Po skončení družiny jsme se vydali na procházku k nedaleké radnici, kde je vánoční stromeček a betlém. Zazpívali jsme si koledy, dali si pár počtářských vánočních úkolů spojených s betlémem. Po návratu do školy jsme si přichystali večeři, všichni už byli hladoví:). Každý si udělal toast dle své chuti a poté jsme si dali dobroty, které nám napekli a navařili rodiče (mňam!, děkujeme!). Spolu s paní asistentkou Markétou jsme děti rozdělili do týmů a zahráli si "Skrývačkový turnaj". Souboj to byl až do poslední chvíle, kdy nakonec zvítězily dva týmy na prvním místě. Pak už nás čekala vánoční pohádka a hurá na kutě. Ráno jsme dojedli zbytek dobrot a k svačině na nás čekaly výborné tortily. Věřím, že si všichni nocování užili a děti říkali, že už se těší na další nocování:)

_________________________________________________________________________________________________________

Vánoční dílna (9. 12.)

I přes vánoční shon se v sobotu dopoledne spolu s dětmi a rodiči sešli paní učitelky, aby si v poklidu užili víkendové dopoledne. Děti a samozřejmě spolu s nimi i rodiče měli na výběr z několika stanovišť, na kterých si mohli vyrobit moc hezké vánoční výrobky. Na jednom ze stanovišť byla dokonce možnost si zahrát vánoční hru – „Honbu za vánočními dárky“.

Celé dopoledne vládla ve třídách příjemná, pohodová atmosféra. Věřím, že si toto dopoledne všichni náležitě užili.

________________________________________________________________________________________________________ 

Dear ZOO

 (by Rod Campbell)

 Ve čtvrtek 30.11 proběhl ve druhé třídě celodenní anglický projekt na téma anglické knihy Roda Campbella DEAR ZOO. Stejně jako loni si děti vyzkoušely hospodařit se svým časem a pracovat dle svého aktuálního zaujetí a nálady. Na děti ve třídě čekala tajemná portfolia, ve kterých byly ukryty hádanky a nápovědy, podle kterých musel každý vyluštit, jaké zvíře se v deskách ukrývá a poté musel splnit jeho úkol. Při projektu pomáhala i paní učitelka Pavla (a později i Julča), takže bylo možno dětem práci průběžně kontrolovat a urychlit případné prostoje při žádosti o pomoc. A bonusem všem bylo natáčení televize, kterou velice zaujalo, že jsou děti po třídě neorganizovaně rozmístěny  a "dělají si co chtějí". 

Projektoví manažeři

Pí. uč Kačka, Pavla a Julča :-) 

_______________________________________________________________________________________

Den zvířat

V pondělí 27. 11. 2017 se z naší školy stala malá zoo:). Čekal nás den zvířat, a tak si každý mohl přinést svého domácího mazlíčka. Výběr byl pestrý. Ve třídách pobíhala morčata, pejsci, křečkové, kočky ale také jsme tam měli papouška, želvu nebo oblovku. Součástí projektu byla ukázka nočních dravců - přesněji sov. Děti se tak něco dozvěděly něco ze života těchto ptáků. Zbytek dne pracovaly na pracovních listech - třídily zvířata, hledaly rozdíly, poznávaly zvuky a na závěr pro ně byl připravený kvíz o zvířatech a přírodě obecně. Děti byly celý den nadšené a největší radost měly z ukázky všemožné zvěře:).

_______________________________________________________________________________________

Ptačí dýchánek (22.11.2017)

Ve středu jsme v letošním roce poprvé vyrazili do Polanovy síně na divadelní představení Ptačí dýchánek. Představení nás zavedlo do říše ptactva. Poznali jsme slavíka, plameňáka a další. Zazpívali jsme si společně písničky a někteří z dětí se dostaly i na pódium. 

________________________________________________________________________________________

Program Třída plná pohody (3. 11. 2017)

Program byl veden externím lektorem PPP Plzeň, Mgr. Martinou Vlčkovou. Děti si vyzkoušely nejen práci ve skupinách, ale i jako celá třída.. Cílem programu bylo vést žáky k efektivní formě komunikace a spolupráce. Důraz byl kladen na naslouchání jako součást komunikace.

Slovy Mgr. Martiny Vlčkové:

V průběhu programu třída dobře spolupracovala. Žáci byli komunikativní, měli zájem o nové aktivity. Snažili se respektovat zavedená pravidla, v případě porušení pravidel reagovali na korekci chování.

Žáci zvládali dobře spolupracovat ve dvojicích i menších skupinkách. Při trénování spolupráce ve velké skupině žákům dělalo trochu potíž vzájemné naslouchání. Aktivita byla pro žáky obtížnější i díky tomu, že v její druhé části nesměli mluvit. Přesto se žákům dařilo dosáhnout společného cíle.

 Mgr. Martina Vlčková

 

_______________________________________________________________________________________

Halloween

V úterý 31. 10. 2017 se u nás všechny děti proměnily ve strašidla, kostlivce a dokonce i zombie. Každá třída natrénovala básničky a písničky, které jsme šli během dopoledne zazpívat do MŠ. Byla to taková generálka na odpolední vystoupení před rodiči. Během dopoledne děti pracovaly ve skupinách nebo ve dvojicích. Měly nachystané pracovní listy (puzzle, halloweenské slovní úlohy a halloweenské vypravování). Pak jsme se přesunuli do naší improvizované kuchyně, kde jsme společně vyráběli mrkvovou pomazánku na odpolední program (mimochodem byla moc dobrá!:)). Po obědě si děti zahrály halloweenské bingo, Paní Pavoukovou, halloweenské Dobble a různé online halloweenské hry. Po všech přípravách nás čekal odpolední průvod masek spolu s rodiči a - tradičně jako každý rok - opékání buřtů.

Mrkvová pomazánka

suroviny: najemno nastrouhaná mrkev, cibule, tvaroh, pomazánkové máslo/lučina/tavený sýr (lze si vybrat podle toho, co má každý rád), citron a samozřejmě sůl a pepř.

Vše smícháme a máme hotovo:). Dobrou chuť! 

 

_______________________________________________________________________________________

Zdravá pětka

Dnes za dětmi přišla lektorka "Zdravé pětky" paní Jitka, aby si s nimi povídala o zdravé výživě a správném životním stylu. Nejprve žákům představila dvě imaginární děti Evičku Šťastnou a Péťu Vosolila. Evička byla Péťova velká kamarádka, přesto si děti v některých věcech moc nerozuměly. Hlavně v tom, jak se správně stravovat, aby byl člověk plný energie. Evička ale nakonec Péťu naučila, jak být veselý a zdravý kluk. A to zjistily i naše děti. Povídaly si s paní lektorkou, co rády snídají, obědvají a večeří. Diskutovaly o tom, kolik by měly denně vypít vody, proč je důležité cvičit a mýt si ruce. Vybavené zelenými a červenými zástěrkami žáci třídili potraviny na zdravé a nezdravé. Také k tomu poslouchali písničky a na závěr si vyrobili špízy z čerstvé zeleniny. Mnohé naši žáci už věděli, navíc se ale dozvěděli i spoustu zajímavých informací, které se jim budou určitě hodit.

_______________________________________________________________________________________

Mobilní planetárium

Do naší školy přijelo mobilní planetárium, které nás vzalo na malý výlet do vesmíru. Čtyři zvířecí kamarádi se dostali na raketovou základnu, kde viděli poprvé startovat raketu, poznali díky myšákovi různá souhvězdí a také se dozvěděli něco o planetách a sluneční soustavě.

_______________________________________________________________________________________ 

Návštěva knihovny

Dnes jsme poprvé navštívili knihovnu, kde se žáci dozvěděli, jak se správně chovat ke knihám, jak si v knihovně vybrat správnou knihu a jak se do knihovny přihlásit. Paní knihovnice si pro děti připravila hledání obrázků ve skupinách a po úspěšném nalezení jim za odměnu přečetla pohádku. Na závěr děti dostaly chvilku, kdy si mohly samy vybrat knihu a chvilku si číst.

________________________________________________________________________________________

V šapitó, maringotce a pod všemi slunci světa

Ve středu 13.9.2017 jsme se poprvé vydali (spolu s první třídou) do Českého rozhlasu na představení Plzeňské filharmonie. Příběhem provázel klaun, který vyprávěl, jak s cirkusem Fili-Pils procestoval celý svět. Vše bylo doprovázeno nádhernou hudbou. Tu měl na svědomí orchestr, který byl součástí podia. Tento interaktivně-hudební pořad děti moc bavil, poslechly si a na živo viděly různé nástroje z orchestru a někteří dokonce dostali i drobný dárek za správnou odpověď. Děti i paní učitelky byly z představení nadšené!