Milí druháci, už jste velcí školáci!

Moc se těším, co všechno spolu letos objevíme! :)

p. uč. Romana

Konzultační hodiny - čtvrtek 14:00 - 16:00

 

 

17. - 21. 6. Škola v přírodě

Všechny vás moc zdravíme! Dnešním dnem nám začala již druhá škola v přírodě. Po příjezdu do areálu se děti šly ubytovat, prošly vstupní prohlídkou, prohlédly si areál a hurá do týmů a začlenění do "celopobytové hry - Reskátor". 

1. den

Děti se dnes ocitly v tajuplné Asii a vydaly se prozkoumávat místní lesy a zvěř. Bohužel obyvatelům příliš nerozuměly, proto se s nimi pokusily dorozumět pantomimou. Podařilo se jim pochopit jejich jazyk, a tak pro ně měly připravenou zašifrovanou legendu, která zakončila dnešní den.

2. den 

Dopoledne jsme se s druháčky vydali do nedalekého lesa. Zde měli záhadnou zprávu, kterou museli podle daného klíče co nejdříve vyřešit. V tajence zprávy dětem vyšlo, že dnes budou poznávat rostliny kolem sebe. Následné aktivity byly zaměřené na třídění odpadu a starání se o přírodu. V neposlední řadě jsme vzali do rukou atlasy rostlin a vyhledávali jsme rostliny, které nás v přírodě zaujaly. Před obědem jsme si užili trošku odpočinku a po obědě jsme vyrazili na společné čtení. 

Odpoledne se naše výpravy pustí do šifry, která byla přivezena z Asie. Její řešení jim ukáže, jak se v Austrálii dorozumívají zvířata. Stejně tak se děti mohou těšit na návštěvu hosta a poté bude následovat slavnost všech masek. 

 

14. 6. Celoškolní projekt - Krizové situace

Stejně jako jarní slavnost i celoškolní projekt má u nás na škole již každoroční tradici. Ve čtvrtek proběhl na naší škole projekt pro všechny třídy na téma - "Krizové situace". Děti se měly možnost dovědět mnoho zajímavého, týkající se např. první pomoci, evakuačního zavazadla, ale také jak se zachovat při pádu sněhové laviny, požáru nebo zemětřesení. Děti také prožily fingovanou dopravní nehodu, kdy jejich úkolem bylo ošetřit lehká zranění.

Všechny děti velmi pěkně spolupracovaly ve skupinách a se zaujetím poslouchaly nové informace. :-)

 

11. 6. Anglické divadlo Ondřej

Další cestovatelské představení z dílny Divadélka Ondřej. Tentokrát se děj odehrával na moři, které křižuje strašlivý pirát Černovous (Blackbeard), který potápí a pronásleduje nepřátelské lodě. Pod vedením kapitána Nema, lovce, reportéra a profesora se vydáváme s lodí Nautilus po jeho stopách. Během plavby se posádka (tvořená dětmi) setkává s různými mořskými živočichy a rostlinami (chobotnicí, medúzou, řasami). Nakonec nás cesta na záchranu kapitána Amundsena zavedla až na Severní pól, kde se odehrála bitva. Vše nakonec dobře dopadlo, získali jsme poklad a společně si zazpívali.

p. uč. Romana Fussová

 

21. 5. Jarní slavnost školy

Úterní odpoledne bylo věnováno jarní slavnosti. Všechny děti naší školy si připravily pěkná vystoupení, která odpoledne předvedly rodičům, sourozencům a prarodičům. První třída se představila se dvěma tanečky - Baby shark a Já jsem muzikant. Nechyběla také krátká anglická pohádka. Druhá třída si přichystala vystoupení anglicko - české na téma dopravní prostředky. Místo žáků třetí třídy k nám přišli lidojedi - trošku jsme doufali, že nás nesní! Se čtvrtou třídou jsme zabrousili do Ameriky. Podívali jsme se do světa kovbojů a divokého západu. Pátá třída si připravila anglické představení skupiny The Beatles. Pověděli nám něco málo o skupině a společně jsme si s nimi mohli zazpívat dvě písně této skupiny. Na závěr slavnosti se všichni žáci představili s hrou na tělo ve společném vystoupení. 

Po celém programu čekalo na děti několik atrakcí, které si mohly vyzkoušet. Pro rodiče bylo připraveno drobné občerstvení. 

Děkujeme všem za spolupráci a hezké odpoledne! :-)

p. uč. Romana Fussová

 

25. 4. Veselá čeština - Polanova síň

Dnes jsme společně s prvňáky vyrazili do Polanovy síně na divadelní představení Veselá čeština. Děti se seznámily s chodským nářečím, zkusily si překládat pohádku z brněnského hantce a ukázaly, že ani slovenština jim nedělá problém. Vyzkoušeli jsme si složité jazykolamy a už víme, co jsou to palindromy. Také jsme měli možnost si uvědomit, že čeština je opravdu složitý jazyk a pro cizince není vůbec lehké se ji naučit. Sárinka z první třídy si zahrála na paní učitelku a učila „cizince“ názvy zvířecích mláďat, moc jsme se u toho nasmáli. Verunka P. zase ukázala školačce Zuzance, která neuměla psát správně písmenka, jak se drží tužka, aby jí to psaní šlo alespoň o trochu lépe. Herci Jitka a Přemysl Kubištovi a Romana Neuman si pro nás připravili moc pěkný program a my už víme, že čeština není sice světový jazyk, ale bohatý a jedinečný, který bychom si měli hýčkat!

 

23. 4. Výtvarná výchova trošku jinak 

V úterý jsme vyrazili ve výtvarné výchově ven. Naším cílem bylo zdokumentovat KVĚTY JARA. Některé děti vyrobily doma rámeček, který nám napomohl, abychom květinku/rostlinku mohli krásně vyfotit. Děti vyhledávaly různorodě kvetoucí kytky, stromy a keře, které jsme následně co nejzajímavěji fotili. Jak se nám tato netradiční hodina vyvedla? Můžete se podívat v naší fotogalerii. Jsem moc ráda, že si děti tuto zábavnou formu vyučování užily. 

p. uč. Andrea Trávníčková, Romana Fussová

 

HEZKÉ PROŽITÍ VELIKONOČNÍCH SVÁTKŮ :-). 

 

17. 4. Velikonoce u nás ve škole

Předprázdninovou středu jsme si společně užili díky velikonočnímu projektu. Nejdříve jsme si povídali jaké tradice k Velikonocům patří, a které doma dodržujeme. Dozvěděli jsme se tak, že každý slaví Velikonoce po svém. Někdo jede na Velikonoční pondělí na výlet, někdo se pracně připravuje a pro koledníky chystá velikonoční vajíčka. Někdo si plete i svou vlastní pomlázku! Také jsme se pomocí doplňovačky naučili netradiční velikonoční koledy. Nechybělo ani vyhledávání informací v textu. To nám dalo sice zabrat, ale nakonec jsme si i s tímto úkolem všichni poradili. Také jsme si upletli pomlázku, sice ne z vrbových proutků, ale z krepového papíru. I tak jsme si její výrobu náramně užili. Nakonec jsme, do námi vypěstovaného osení, vyrobili zápich - králíčka. Výrobou králíčka jsme zakončili naši velikonoční středu a už se těšíme na prázdniny. 

p. uč. Pavlína Kotková 

 

27. 3. Dobrodružná matematika - Honba za pokladem Černého piráta

Ani tento týden nezahálíme! Na dnešní den byl pro nás připraven interaktivní program Dobrodružná matematika. A jak už z názvu vyplývá, hráli jsme si s matematikou. Děti se staly námořníky a v doprovodu svých lektorů - kapitána a kormidelníka - se vydaly na nebezpečnou plavbu po moři, aby dopadly Černého piráta. Cílem tohoto programu bylo ukázat, že matematika je všude kolem nás a že počítání může být zábavné. Celý program byl provázán metodou výuky matematiky dle prof. Hejného. 

Děkujeme za úžasně zábavné hodiny s počítáním a těšíme se na příští setkání! :-)

p. uč. Romana Fussová

 

22. 3. Matematický klokan

Dnes jsme se poprvé zúčastnili soutěže Matematický klokan. Pro 2. a 3. třídu byla připravena kategorie Cvrček. Skládala se z 18 úloh, které byly rozděleny do kategorií s různým počtem bodů. Na vypracování měli druháčci 60 minut, ale mnoho z nich zvládlo řešení dříve. Musím říct, že jsem velice ráda za to, s jakým nadšením se děti do řešení pustily. 

Těšíme se na výsledky,

p. uč. Romana Fussová

 

13. 3. O Rusalce DJKT

Dnes jsme se všichni vydali na divadelní představení O Rusalce (A. Dvořák). V posledních letech Divadlo J. K. Tyla pravidelně uvádí tituly vhodné pro děti. S žánrem opery se žáci mnohdy díky těmto představením setkávají poprvé. Pro děti byla připravena zkrácená verze, která dokázala moc hezky zaujmout. Celým příběhem malé diváky provedli Hajný a Kuchtík. Společně jsme ocenili krásný operní zpěv, kostýmy a výkon klavíristy. 

Děkujeme za možnost poznávat nejrůznější hudební žánry. :-)

p. uč. Romana Fussová

 

Klidné, pohodové a odpočinkové prožití jarních prázdnin! :-) 

 

20. 2. Lidské tělo

Středeční den bývá pro nás mnohdy odpočinkovým. Máme tělesnou výchovu, a ta nás velice baví! :-) Pro dnešní den byla naplánovaná velká opičí dráha. Když jsme se dostatečně vysportovali, čekala na nás přednáška o lidském těle. Povídání bylo zaměřeno na oběhovou soustavu. Děti se dozvěděly o tom, co nám koluje v těle, z čeho se krev skládá, jakou funkci plní jednotlivé složky krve, krevní skupiny a funkci srdce. Jsem moc ráda, že děti téma lidského těla velice zajímá a rády objevují složitý mechanismus našeho těla. :-)

Děkujeme Okresnímu sdružení hasičů Plzeň - sever (Ondřeji Holečkovi - ochrana obyvatelstva) za zajímavou prezentaci. 

p. uč. Romana Fussová

 

4. 2. Matematika hrou :-)

Dnešní poprázdninový den byl pro děti zážitkovým. Druhou hodinu k nám zavítala p. učitelka Andrea (z první třídy), a s dětmi vedla hodinu pro rozvoj prostorové představivosti. Děti měly několik stanovišť, kde se mohly naplno rozvíjet. Druháčci šili všechny možné druhy šatů pro krychli, plánovali stavby, poznávali prostorové útvary a porovnávali útvary s reálnými věcmi kolem nás. Moc děkujeme p. učitelce za úžasně naplánovou hodinu a věříme, že pro její práci bude prospěšná! :-)

p. uč. Romana Fussová

 

31. 1. Předávání pololetního vysvědčení

Ve čtvrtek 31. 1. 2019 přišel slavnostní moment předávání pololetního vysvědčení. Děti nedostaly pouze známková vysvědčení, ale také hodnocení slovní. Toto hodnocení mají děti moc rády a vždy se se zaujetím pustí do jeho čtení. Všichni druháčci dosáhli výborných výsledků, za což je moc chválím. Doufám, že radost ze školy, poznávání a bádání bude u nich v následujících letech jen vzrůstat. :-)

p. uč. Romana Fussová

 

18. 1. divadlo Alfa - Kolíbá se velryba

Dnes jsme si po celotýdenním shonu zajeli na představení do divadla Alfa - Kolíbá se velryba. Ňam! Řekla velryba, koukejte se, koukejte se, záhadně se usmívá, něco v sobě ukrývá, DIVADLO v ní začíná. V břiše velké velryby skončili dva piráti - Žvanda a Planda. Ale i ta velryba i ti piráti jsou plodem hravosti a fantazie 2 herců - klaunů, a to všechno si ovšem vymyslela dramatička Iva Peřinová. Jak celý příběh dopadl? Zeptejte se dětí! :-)

Po představení jsme se vydali na toulky divadlem. Napřed nás pan herec usadil v sále a popovídal nám o tom, kdo všechno se na tvorbě hry podílí. Následně jsme se přemístili do ateliéru, kde se vyrábí a oblékají loutky. Bylo to moc zajímavé.

Myslím, že to bylo hezké dopoledne!

p. uč. Romana Fussová

 

21. 12. Vánoční těšení

Tak a dnes to konečně přišlo! Ptáte se co? Přeci dlouho očekávaný vánoční projekt spojený s předáváním dárečků. Na ty se samozřejmě těší děti nejvíce! :-) Hned ráno jsme se s dětmi vánočně přivítali a pustili jsme se do tradičníku. V něm jsme se dozvěděli o 24 tradicích, které se pojí s obdobím Vánoc. Následně děti začaly plnit 6 různých úkolů, za které získávaly ozdoby na svůj stromeček. Ty si ale nemohly nalepit jen tak! Ke každé ozdobě na stromečku vedla určitá trasa, kterou se děti musely vydat. Jeden z úkolů bylo také porazit p. učitelku ve hře dobble, což si děti moc užívaly. Po splnění úkolů jsme zdobili perníček, hráli bingo, pantomimu nebo hledali stíny vánočních předmětů. V závěru nám naše žačka Verunka zahrála nádherné vánoční koledy na housličky, což nám dokreslilo atmosféru před samotným předáváním dárečků. Moc jí za to děkujeme, je velice šikovná! :-) No a pak už bylo slyšet jen šustění papírů, dětský smích a radost z dárečků. 

Děkuji všem za nádherné dárečky pro mě i pro děti! :-)

Hezké prožití vánočních svátků a radostný vstup do nového roku,

přeje p. uč. Romana 

 

19. 12. Legenda o sv. Mikuláši

V tomto předvánočním čase jsme se vydali na Biskupství plzeňské. Byla pro nás připravena velice pěkná a zajímavá legenda o sv. Mikuláši. Zpočátku si děti vyzkoušely spolupráci a komunikaci ve skupině. Poznaly části oděvu, které nosí biskup (tehdy i biskup Mikuláš). Poté už pozorně naslouchaly příběhu o biskupu Mikuláši, který velice rád pomáhal chudým - za dveře jim dával pro ně potřebné věci. V závěru programu si děti mohly vyrobit svícen. Program byl moc pěkný a pro děti určitě přínosný. :-)

Děkujeme! 

p. uč. Romana 

 

1. 12. Vánoční dílna

První prosincový den jsme se naladili na vánoční atmosféru.

Ptáte se jak? Jak jinak než naší tradiční vánoční dílnou. Sobotní dopoledne se ve škole neslo v duchu blížících se Vánoc. Děti, které přišly nasát vánoční atmosféru, si měly možnost vyrobit dekorační předměty - vánoční přání a nebo také typický pro Velkou Británii tzv. "christmas cracker". Děti byly velice šikovné a všem se vánoční výrobky vydařily. :-)

Děkujeme rodičům i dětem za účast a těšíme se opět na dalších dílnách!

 

5. 11. Tajemství planety Země

Dnes jsme spolu se třeťáky vyrazili do Techmánie. Vydali jsme se do Planetária na program Tajemství planety Země. Za pomoci technologie Science On a Sphere se žáci seznámili s planetami sluneční soustavy. Byly jim přiblíženy základní poznatky o vzduchu, vodě a zemském povrchu. Každý žák dostal pracovní list, který vyplnil prostřednictvím exponátů z expozice Vesmír. Žáci si osvojili poznatky o pohybech Země a Měsíce, o atmosféře či sopečné činnosti. Po celém programu jsme se posilnili svačinou a vydali jsme se do hlavní expozice. Zde si druháčci vyzkoušeli práci s magnetem, nakloněnou rovinu a mnohé další. J

Věřím, že se dětem dnešní den líbil,

 p. uč. Romana

 

31. 10. Halloween

Po podzimních prázdninách se dnes děti vrátily do školních lavic. Návrat byl ale příjemný - na všechny dnes čekal projekt HALLOWEEN. První hodinu jsme společnými silami zvládli předvést halloweenský program pro MŠ. Následně jsme začali prozkoumávat nejrůznější úkoly, které pro děti byly připraveny. Během dvou hodin si musely děti poradit s halloweenským počítáním, různými rébusy a dokonce musely umět určit světové strany na halloweenské zahradě. Všichni své tvoření zvládli a nakonec, kdo stihl, si mohl udělat aktivity navíc - složení kostry nebo hledání rozdílů. V jedné z hodin jsme se také věnovali výrobě občerstvení na odpolední program pro rodiče. Zvládli jsme vytvořit zeleninové talířky a ozdobit perník pavučinou. Pak už jsme čekali na odpoledne. V 16:00 jsme rodičům předvedli, co jsme se naučili a vydali jsme se společně na halloweenský průvod. Poté následoval volný program, opékání špekáčků a spousta zábavy. :)

Děkuji všem za příjemné odpoledne,

p. uč. Romana

 

16. 10. Projekt Dear Zoo

Dne 16.10. se uskutečnil v učebně anglického jazyka projekt pro druhou třídu nazvaný Dear Zoo, podle stejnojmenné knížky od Roda Campbella. Nejdříve jsme si společně přečetli dopis od chlapce, ve kterém si přál, aby mu ze Zoo poslali perfektního mazlíčka. Poté jsme si prohlédli krabice, které dostal. Bylo potřeba zjistit, které zvíře se v nich nachází. K tomu sloužily desky s hádankami a různými úkoly, na kterých pracoval každý samostatně. Děti skládaly puzzle, luštily hádanky, poznávaly psy podle částí jejich obličeje, hledaly rozdíly či psaly anglické barvy k různě barevným velbloudům. Nakonec si žáci mohli přečíst knihu a za odměnu se podívat na video.

p. uč. Pavla

 

9. - 10. 10. Spaní ve škole

Na dnešní den se naši druháčci moc těšili. Již druhým rokem nás čekalo spaní ve škole. Po příchodu do školy jsme se věnovali  odpočinkové části, kdy si děti mohly hrát nejrůznější deskové hry. Na večeři nám p. vychovatelka Magda připravila výborné toustíky se zeleninou! Naplnili jsme si bříška a poté na nás čekal nelehký úkol. Zkoušeli jsme si zavolat na dispečink záchranné služby a popsat modelovou situaci nejrůznějších úrazů. Všechny děti to výborně zvládly a čekalo na ně malé překvapení. Poté už jsme zalehli do pelíšků, pustili jsme si pohádku a nechali jsme si zdát hezké sny. 

Chtěli bychom poděkovat všem rodičům, kteří pro nás připravili snídani! :-)

p. uč. Romana + p. vychovatelka Magda

 

24. - 27. 9. Projekt Edison

Od pondělí do čtvrtka jsme měli ve škole vzácnou návštěvu. Jednalo se o 4 studenty z různých zemí světa – Čína, Kolumbie, Indie a Gruzie. S každým studentem se žáci seznámili během jednotlivých hodin. V každé třídě byla připevněna mapa, se kterou žáci a studenti pracovali. Dozvěděli se něco o rodině studentů, poloze státu, jejich vlajce, jídle a tradicích. Dokonce žáky naučili některá slovíčka jejich mateřským jazykem. Nejen, že si tedy žáci procvičili angličtinu, ale naučili se i mnoho nového. Poslední den na nás čekala kulinářská „zkouška“ při přípravě salátu a čínských knedlíčků. Celý týden si děti moc užily. :-) 

p. uč. Romana 

 

11. 9. Beseda s Policií - Setkání s cizí osobou

Na dnešní den byla pro druháčky nachystána beseda na téma Setkání s cizí osobou. Děti si zopakovaly základní čísla na tísňové linky a vyzkoušely si své dosavadní vědomosti. Na většinu otázek děti znaly správné odpovědi, ale určitě máme ještě co dohánět. Dostaly od p. policistky také domácí úkol - naučit se telefonní číslo alespoň na jednoho z rodičů. Doufám tedy, že na svůj slib nezapomenou. Na závěr si děti zkusily několik scének, ve kterých musely reagovat na nebezpečné situace. 

Děkujeme Policii za úžasnou a poučnou besedu,

p. uč. Romana