Moji milí páťáci,

vítám vás v novém školním roce 2018/2019!                                 Výsledek obrázku pro čtyřlístek

 

paní učitelka Pavlína     

 

KONZULTAČNÍ HODINY: pondělí  14:00 – 16:00                                            

__________________________________________

 

13.3. 2019 - návštěva DJKT, opera Rusalka

Dnes jsme se nejen my, páťáci, ale všichni ze školy vydali na inscenaci Rusalky od A. Dvořáka do DJKT. Jelikož opera patří mezi "těžší" žánry, DJKT se snaží touto verzí Rusalky žákům žánr přiblížit. A musím říci, že se jim to daří parádně! Děti se také velmi rády podívaly do "nového divadla", které někteří navštívili prvně. Nakonec tedy i takto malý výlet byl pro žáky VELKÝM zážitkem. :-)

paní učitelka Pavlína

 

31.1. 2019 - pololetní vysvědčení

Dnes nastal pro páťáky dlouho očekávaný moment. Do rukou se jim dostaly jedny z posledních vysvědčení na naší základní škole. Byla to také poslední vysvědčení, která se budou zapisovat do přihlášek na gymnázia. Myslím si tedy, že nemusím zmiňovat, jak byli páťáci do poslední chvíle napnutí, jaké známky je na vysvědčení čekají. :-)

V neposlední řadě jsme ale také odměnili TŘI ODVÁŽNÉ, kteří se ve středu 30.1. zúčastnili okresního kola matematické olympiády, kde dosáhli skvělých výsledků.

Káje Vlčkové, Honzovi Mottlovi a Báře Baxové ještě jednou moc gratuluji.

Hezké pololetní prázdniny.

paní učitelka Pavlína

 

21.12. 2018 - Vánoce

Poslední den v tomto roce jsme ve škole pojali vánočně. Jak taky jinak, vždyť Vánoce jsou za dveřmi!

V průběhu celého pátečního dopoledne jsme nasávali vánoční atmosféru. Nejdříve jsme se společně všichni vydali za "Honbou na Ježíška". Odpovídali jsme na různé otázky a luštili, jak se ten náš Ježíšek vůbec jmenuje. Také jsme zdobili perníčky. Ty někteří ani nestihli donést domů. :-)

Následovalo rozbalování vánočních dárků, při kterém jsme přikusovali vánočku s marmeládou a máslem. Musím říci, že leckdo byl z vánočního dárku mile překvapen, museli jsme být všichni móóóóóóóc hodní! :-) Děkujeme, Ježíšku!

Poslední školní den v tomto roce jsme prostě zakončili jak se patří a teď už si jdeme užívat vytoužené volno.

Veselá Vánoce a šťastný nový rok!

paní učitelka Pavlína

 

18.12. 2018 - Sv. Mikuláš

Poslední týden před Vánocemi se doslova táhne. Jedna vyučovací hodina trvá věčnost.:-) To víte, všichni se moc těšíme na Ježíška! Proto si čekání v předvánočním čase krátíme jak jen to jde.

Ve středu jsme navštívili biskupství v Plzni, které si pro základní školy připravilo adventní vzdělávací program s názvem "Sv. Mikuláš".

Cílem tohoto programu bylo představení legendy o sv. Mikuláši, ve které se rodina žijící ve města Myra ocitne na hranici chudoby. Díky pomoci sv. Mikuláše se rodina z nepříjemné situace dostane. Během programu žáci pracovali ve skupinách, dvojicích i samostatně. Aktivně se zapojili do záchrany rodiny a pomohli jí.

Každý si nakonec odnesl malý dárek v podobě svícínku.

paní učitelka Pavlína

 

6.12. 2018 - "100py -  Sto let republiky očima pěti generací"

Dnes jsme se vydali do plzeňského DEPA, kde jsme měli možnost zhlédnout velmi pěknou výstavu.

Výstava nesla název "100py - Sto let republiky očima pěti generací" a jak už sám název napovídá, šlo o vzdělávací výstavu (program) k příležitosti oslav 100 let od vzniku naší republiky. Děti měly možnost se přenést např. do prvorepublikové kavárny hotelu Continental, poslechnout si ta největší tajemství v koupelně ze 70. let a nebo se rozhodnout, zda v 80. letech emigrují či nikoliv. 

Jelikož nás celý tento půl rok ve vlastivědě provází témata jako 1. a 2. světová válka, komunismus apod. byla tato výstava pro děti velice přínosná a velmi je bavila.

Program trval hodinu a půl a nikomu z nás se nechtělo zpět do školy.

paní učitelka Pavlína 

 

1. 12. 2018 - vánoční dílna

První prosincový den jsme se naladili na vánoční atmosféru.

Ptáte se jak? Jak jinak než naší tradiční vánoční dílničkou. Sobotní dopoledne se neslo ve škole v duchu blížících se Vánoc. Děti, které přišly nasát vánoční atmosféru, si měly možnost vyrobit dekorační předměty, vánoční přání a nebo také typický pro Velkou Británii tzv. "christmas cracker". Děti byly velice šikovné a všem se vánoční výrobky vydařily. :-)

Děkujeme rodičům i dětem za účast a těšíme se opět na dalších dílnách!

paní učitelka Pavlína

 

6.11. 2018 - Techmania Science Center

Blížící se čtvrtletí plné písemných prací jsme si dnes s páťáky zpestřili v Techmanii. A že to bylo zpestření velice příjemné! Při příchodu do Techmanie jsme nejdříve navštívili planetárium, kde jsme se zúčastnili výukového interaktivního programu Směnárna. 

Za pomocí technologie "Science on a sphere" se žáci seznámili s nejrůznějšími měnami světa, jak jednotlivé měny vypadají, jaké jsou mezi jednotlivými měnami kurzy. Získané poznatky žáci poté uplatnili při vyplňování pracovních listů, za který si jako třída mohli následně zakoupit památeční předměty. 

V další části naší exkurze za poznáním jsme navštívili už přímo samotné centrum Techmanie, kde měly děti možnost si z nepřeberného množství vyzkoušet různé interaktivní a zároveň výukové exponáty. Děti si dopoledne velmi užily.

paní učitelka Pavlína

 

31.10. 2018 - Halloween

I přestože Halloween je spíše svátkem anglicky mluvících zemí, i my jsme si ho v naší škole chtěli náležitě užít. Ve středu se tak naše škola proměnila v strašidelný dům plný příšer, upírů a nestvůr. Dopoledne jsme plnili nejrůznější halloweenské úkoly, dokonce jsme zdobili i strašidelně vypadající zelenomodré cukrovinky. 

Odpoledne pak na nás již tradičně čekal halloweenský program, kdy děti rodičům zarecitovaly a zazpívaly několik písní a básniček, společně jsme se všichni prošli a dali tak na obdiv naše převleky. Po krátkém průvodu, který byl zakončen na zahradě školy, na všechny čekalo pohoštění v podobě nejrůznějších dobrot, nechutně vypadajících cukrovinek, halloweenských žížal a také opékání buřtíků.

Myslím si, že se podvečer velmi vydařil a ráda bych všem poděkovala za účast. :-)

paní učitelka Pavlína

 

25.10. 2018 - "Zdravá pětka" 

Ve čtvrtek se ve třídě páťáků konala beseda s názvem "Zdravá pětka". Děti již tuto besedu znají velmi dobře, avšak tentokrát si paní lektorka pro děti připravila inovaci programu o zdravé výživě. Beseda trvala 2 vyučovací hodiny. Děti byly rozděleny do družstev, v kterých odpovídaly na otázky a plnily různé úkoly. Každé družstvo se během celé besedy pohybovalo v supermarketech, a to pomocí deskové hry, kterou měla každá skupina hráčů před sebou. Děti byly do hry a celé besedy velmi zapáleny. :-)

paní učitelka Pavlína

 

16.10. 2018 - naše poslední spaní ve škole :-)

16.10. nocovala pátá třída naposledy ve škole. Po 17. hodině jsme se sešli ve škole a rozdělili si dílčí úkoly, které se týkaly výroby nástěnky ke 100 letům vzniku Československé republiky. Všichni jsme se velmi usilovně snažili, aby se nám naše práce vydařila. Myslím si, že na sebe páťáci mohou být pyšní, jelikož se jim práce velmi povedla. :-) Poté jsme si nachystali večeři, každý si "poskládal" toasty dle své libosti. To mělo pozitivní ohlasy, a tak nezbyly ani drobečky. Za dobře odvedenou práci jsme si pustili film Osudy dobrého vojáka Švejka, který korespondoval s probíranou 1.SV ve vlastivědě. Večerní hygienu a přípravu spacáků zvládly děti rychle, ale než usnuly, nějakou chvíli to trvalo ;-) Ještě si zřejmě potřebovaly vypovědět všechny zážitky a využít na maximum společně strávený čas :-) Proto bylo pro některé vstávání krušné.

Na snídani jsme si dali sladké dobroty, které nám rodiče upekli.

Děkujeme :-)

paní učitelka Pavlína

 

24.9 - 27.9. 2018 - projekt EDISON 

Od pondělí tohoto týdne jsme měli ve škole mezinárodní návštěvu.

Naší školu navštívili studenti z různých koutů světa - KOLUMBIE, ČÍNY, GRUZIE A INDIE. Studenti vysokých škol celý týden představovali své země a kulturu pomocí prezentací, her a úkolů, díky kterým se postupně děti dozvídaly více a více informací o dané zemi. Na závěr tohoto týdne si žáci dokonce vyzkoušeli uvařit některé z tradičních jídel jednotlivých zemí. V odpoledních hodinách při závěrečném slavnostním zakončení měli možnost nejen rodiče, ale samozřejmě i děti tradiční pokrmy ochutnat. 

Troufám si říci, že tento týden byl nejen pro děti jedním velkým "mezinárodním zažitkem" ! :-)

paní učitelka Pavlína

 

 12.9. 2018 - beseda s Policíí ČR

Ve středu páťáci měli možnost přivítat Policii ČR, která si pro žáky připravila velmi zajímavou besedu na téma "Bezpečnost v dopravě."

Žáci s policií diskutovali na různorodá témata jako např. kde můžeme policii vidět a kde se s ní můžeme setkat, základní pravidla bezpečnosti na ulici, jaké vybavení by měli mít cyklisté, od kolika let mohou děti jezdit samy bez dozoru rodičů na kole. Dále měly také děti možnost si vyzkoušet, jak se chovat při hovoru s policií. Děti zhlédly také dvě videa, v kterých vyhledávaly chyby při cestování v automobilu.

Beseda se všem moc líbila a my tímto děkujeme Policii ČR za návštěvu!

paní učitelka Pavlína