Moji milí páťáci,

vítám vás v novém školním roce 2018/2019!                                 Výsledek obrázku pro čtyřlístek

 

paní učitelka Pavlína     

 

KONZULTAČNÍ HODINY: pondělí  14:00 – 16:00                                            

_________________________________________

 

17.6. - 21.6. 2019 - škola v přírodě Plasy

1. DEN - 17. 6. 2019

Všechny vás moc zdravíme ze školy v přírodě. Hlásíme, že jsme všichni v pořádku :-) Dopoledne jsme se ubytovali, prošli lékařskou vstupní prohlídkou a prošli si areál. Vybalili jsme si a seznámili se s naším animátorem Honzou. Jsme letos ubytovaní v chatkách a všichni jsme spokojeni i s ubytovacím pořádkem. :-)

Celopobytovou hrou je letos „Reskátor“. Odpoledne se s animátory děti vypravily do tajuplné Asie. Prozkoumali místní lesy a zvěř. Bohužel obyvatelům příliš nerozuměli, a tak se s nimi pokoušeli dorozumět pantomimou.

Nyní už probíhá večerní program a poté nás už čeká jen ulehnout do čerstvě povlečených postelí. 

2. DEN - 18. 6. 2019

Dnes jsme dopoledne vyrazili na prohlídku kláštera do Plas. Prohlídka byla velmi zajímavá. S dětmi jsme si prošli hlavní budovu tzv. konvent. Dozvěděli jsme se mnoho nových informací např. jak je možné, že klášter stojí na vodě a nezhroutí se, dále o rodě Metternichů a také o životě tamnějších mnichů. Po prohlídce jsme vyrazili ještě na zmrzlinu, abychom se v tomto parném dni pěkně zchladili. 

Po obědě a odpoledním klidu následovalo pokračování celopobytové hry Reskátor. Dnes se děti zabývaly písmem, které si dovezly z Asie k rozluštení. Následovala velmi milá návštěva ze zooparku "Zájezd". Paní chovatelka přivezla s sebou páreček surikat a rodinku skunků. Proběhlo krátké povídání o těchto savcích a poté si děti mohly zvířata pohladit. Na konci besedy následovalo překvapení. Zvířata se volně proběhla mezi dětmi. :-)

Dnešní den jsme zakončili parádní diskotékou, kdy animátoři nenechali nikoho sedět v koutě. :-)

14.6. 2019 - celoškolní projekt "Krizové situace"

Stejně jako jarní slavnost i celoškolní projekt má u nás na škole již každoroční tradici. Ve čtvrtek proběhl na naší škole projekt pro všechny třídy na téma - "Krizové situace". Děti se měly možnost dovědět mnoho zajímavého, týkající se např. první pomoci, evakuačního zavazadla, ale také jak se zachovat při pádu sněhové laviny, požáru nebo zemětřesení. Děti také prožily fingovanou dopravní nehodu, kdy jejich úkolem bylo ošetřit lehká zranění.

Všechny děti velmi pěkně spolupracovaly ve skupinách a se zaujetím poslouchaly nové informace. :-)

paní učitelka Pavlína

 

 

 

11.6. 2019 - Divadélko Ondřej

Další cestovatelské představení z dílny Divadélka Ondřej. Tentokrát se děj odehrával na moři, které křižuje strašlivý pirát Černovous (Blackbeard), jenž potápí a pronásleduje nepřátelské lodě. Pod vedením kapitána Nema, lovce, reportéra a profesora se vydáváme s lodí Nautilus po jeho stopách. Během plavby se posádka (tvořená dětmi) setkává s různými mořskými živočichy a rostlinami (chobotnicí, medúzou, řasami). Nakonec nás cesta na záchranu kapitána Amundsena zavedla až na Severní pól, kde se odehrála bitva. Vše nakonec dobře dopadlo, získali jsme poklad a společně si zazpívali.

paní učitelka Verča

 

21.5. 2019 - Jarní slavnost

V úterý proběhla na půdě školy Jarní slavnost. Tato slavnost se stává pomalu ale jistě tradicí naší školy. Žáci ze všech ročníků si připravili pro své rodiče velmi pěkná vystoupení. Mohli jste vidět nejen taneční, pěvecká či recitační vystoupení, ale i mnoho scének, ať už v českém či anglickém jazyce. Děti trénovaly na slavnost velmi dlouho a vložily do vystoupení mnoho sil. Celá slavnost se dětem velmi vydařila a myslím si, že i rodiče mohli být spokojeni. 

Své žáky velmi chválím a jsem na ně velice pyšná! Nejenže zvládli svou pasáž zahrát bezchybně, ale dokonce celou akci i odmoderovali. :-)

Ráda bych touto cestou poděkovala také všem rodičům, kteří se účastnili příprav občerstvení, ale také i ostatním za účast.

Děkujeme.

paní učitelka Pavlína 

 

 

23.4. 2019 - projekt Argentina

Povelikonoční výuku jsme si dnes zpestřili díky velmi milé a zajímavé návštěvě. Přišel se za námi podívat Gerardo Pedernera, Argentinec, který si pro děti připravil povídání nejen o sobě, ale i Argentině samotné. Projekt zvaný "Argentina" byl rozdělen do několika částí. V první hodině se nám Gerardo představil, dozvěděli jsme se mnoho informací o něm samotném, o jeho rodině, koníčcích. Následovala hodina věnovaná Argentině, především provincii Córdoba, z které Gera pochází. Doslova nás "provedl" svým rodným městem. Měli jsme tak možnost, dozvědět se mnoho informací o historických památkách jako je např. Iglesia de los capuchinos, ale také o přírodních krásách, které se v Argentině nachází. Nevynechali jsme ani jeden se 7 divů světa Cataratas del Iguazú. V druhé polovině projektu jsme se věnovali tradicím a zvykům. Víme tak, co již znamená maté, empanada nebo jak se tančí tango. To, jak děti poslouchaly, si Gerardo ověřil v poslední hodině. Děti luštily kvízy, vybarvovaly argentinskou vlajku a dokonce se naučily i některá španělská slovíčka. Dětem se návštěva a celý projekt velmi líbila. 

paní učitelka Pavlína

17.4. 2019 - Velikonoční projekt

Jelikož o českých velikonočních tradicích jsme si již několikrát povídali, byl letos projekt na téma exotické, ale s Velikonocemi související - Velikonoční ostrov. Někteří už o něm pár informací věděli, pro jiné byl tento zajímavý ostrov novinkou. Žáci si v průběhu projektu vytvořili knížečku, ve které luštili a doplňovali chybějící informace. Zkoušeli nakreslit sochu Moai, vypočítat, kolik obyvatel na ostrově žije, převést letopočet, kdy ostrov byl objeven, z římských číslic do arabských. Díky Google Maps jsme se doslova prošli po ostrově. Na závěr jsme si pustili krátký dokument o tom, jak odborníci zkoušeli slavné sochy napodobit a přepravit je z místa na místo.

Na poslední dvě hodiny jsme vyrazili se třeťáky a čtvrťáky do tělocvičny, kde se odehrál Velikonoční turnaj ve vybíjené. Děti jsme rozdělili do tří družstev, která mezi sebou soupeřila. Za snahu dostali sportovci diplom a mohli si vybrat drobnou odměnu.

paní učitelka Katka

12.4. 2019 - návštěva knihovny

Páteční dopoledne, mohli bychom říci i ráno, jsme si byli zpříjemnit v Ústřední knihovně města Plzně. Zde na nás čekala beseda, která byla směrována na dnes čím dál tím více diskutované téma a to "úskalí internetu". Děti byly poutavým a zábavným způsobem upozorněny na nejednu nástrahu, se kterou se na internetu mohou setkat. Dozvěděli jsme se také mnoho o sociálních sítích jako jsou např. Facebook, Instagram, Twitter...Co je dobré sdílet s okolním světem nebo na co si dát naopak pozor. Po 60 minutové besedě, kdy i žákům byl dán prostor pro jejich dotazy a připomínky, se mohli porozhlédnout po prostorech dětského oddělení knihovny. Někteří si přečetli úryvky z knih, které je zaujaly, jiní si dokonce knihy i vypůjčili. :-)

paní učitelka Pavlína

 

8.4. 2019 - Znamení duhy

V pondělí jsme s žáky navštívili Biskupství plzeňské, abychom se zúčastnili velikonočního programu, který si pro nás již tradičně připravili.

Letošní program byl pojat velice zajímavě. Děti se na úvod nejdříve zaobíraly velikonočními tradicemi a jejich významem. Poté se rozdělily do skupinek, ve kterých zpracovávaly netradičním způsobem "pašijový týden". Práce s textem není dětem cizí, a tak se úkolu zhostily velice obstojně. Na závěr vytvářely na každý den z "pašijového týdne" reklamu - plakát, který měl upoutat na "akci" v daný den. Tato činnost děti velmi bavila. Po celou dobu programu si všichni žáci vedli výborně. 

paní učitelka Pavlína

 

13.3. 2019 - návštěva DJKT, opera Rusalka 2019

Dnes jsme se nejen my, páťáci, ale všichni ze školy vydali na inscenaci Rusalky od A. Dvořáka do DJKT. Jelikož opera patří mezi "těžší" žánry, DJKT se snaží touto verzí Rusalky žákům žánr přiblížit. A musím říci, že se jim to daří parádně! Děti se také velmi rády podívaly do "nového divadla", které někteří navštívili prvně. Nakonec tedy i takto malý výlet byl pro žáky VELKÝM zážitkem. :-)

paní učitelka Pavlína

 

31.1. 2019 - pololetní vysvědčení

Dnes nastal pro páťáky dlouho očekávaný moment. Do rukou se jim dostaly jedny z posledních vysvědčení na naší základní škole. Byla to také poslední vysvědčení, která se budou zapisovat do přihlášek na gymnázia. Myslím si tedy, že nemusím zmiňovat, jak byli páťáci do poslední chvíle napnutí, jaké známky je na vysvědčení čekají. :-)

V neposlední řadě jsme ale také odměnili TŘI ODVÁŽNÉ, kteří se ve středu 30.1. zúčastnili okresního kola matematické olympiády, kde dosáhli skvělých výsledků.

Káje Vlčkové, Honzovi Mottlovi a Báře Baxové ještě jednou moc gratuluji.

Hezké pololetní prázdniny.

paní učitelka Pavlína

 

21.12. 2018 - Vánoce

Poslední den v tomto roce jsme ve škole pojali vánočně. Jak taky jinak, vždyť Vánoce jsou za dveřmi!

V průběhu celého pátečního dopoledne jsme nasávali vánoční atmosféru. Nejdříve jsme se společně všichni vydali za "Honbou na Ježíška". Odpovídali jsme na různé otázky a luštili, jak se ten náš Ježíšek vůbec jmenuje. Také jsme zdobili perníčky. Ty někteří ani nestihli donést domů. :-)

Následovalo rozbalování vánočních dárků, při kterém jsme přikusovali vánočku s marmeládou a máslem. Musím říci, že leckdo byl z vánočního dárku mile překvapen, museli jsme být všichni móóóóóóóc hodní! :-) Děkujeme, Ježíšku!

Poslední školní den v tomto roce jsme prostě zakončili jak se patří a teď už si jdeme užívat vytoužené volno.

Veselá Vánoce a šťastný nový rok!

paní učitelka Pavlína

 

18.12. 2018 - Sv. Mikuláš

Poslední týden před Vánocemi se doslova táhne. Jedna vyučovací hodina trvá věčnost.:-) To víte, všichni se moc těšíme na Ježíška! Proto si čekání v předvánočním čase krátíme jak jen to jde.

Ve středu jsme navštívili biskupství v Plzni, které si pro základní školy připravilo adventní vzdělávací program s názvem "Sv. Mikuláš".

Cílem tohoto programu bylo představení legendy o sv. Mikuláši, ve které se rodina žijící ve města Myra ocitne na hranici chudoby. Díky pomoci sv. Mikuláše se rodina z nepříjemné situace dostane. Během programu žáci pracovali ve skupinách, dvojicích i samostatně. Aktivně se zapojili do záchrany rodiny a pomohli jí.

Každý si nakonec odnesl malý dárek v podobě svícínku.

paní učitelka Pavlína

 

6.12. 2018 - "100py -  Sto let republiky očima pěti generací"

Dnes jsme se vydali do plzeňského DEPA, kde jsme měli možnost zhlédnout velmi pěknou výstavu.

Výstava nesla název "100py - Sto let republiky očima pěti generací" a jak už sám název napovídá, šlo o vzdělávací výstavu (program) k příležitosti oslav 100 let od vzniku naší republiky. Děti měly možnost se přenést např. do prvorepublikové kavárny hotelu Continental, poslechnout si ta největší tajemství v koupelně ze 70. let a nebo se rozhodnout, zda v 80. letech emigrují či nikoliv. 

Jelikož nás celý tento půl rok ve vlastivědě provází témata jako 1. a 2. světová válka, komunismus apod. byla tato výstava pro děti velice přínosná a velmi je bavila.

Program trval hodinu a půl a nikomu z nás se nechtělo zpět do školy.

paní učitelka Pavlína 

 

1. 12. 2018 - vánoční dílna

První prosincový den jsme se naladili na vánoční atmosféru.

Ptáte se jak? Jak jinak než naší tradiční vánoční dílničkou. Sobotní dopoledne se neslo ve škole v duchu blížících se Vánoc. Děti, které přišly nasát vánoční atmosféru, si měly možnost vyrobit dekorační předměty, vánoční přání a nebo také typický pro Velkou Británii tzv. "christmas cracker". Děti byly velice šikovné a všem se vánoční výrobky vydařily. :-)

Děkujeme rodičům i dětem za účast a těšíme se opět na dalších dílnách!

paní učitelka Pavlína

 

6.11. 2018 - Techmania Science Center

Blížící se čtvrtletí plné písemných prací jsme si dnes s páťáky zpestřili v Techmanii. A že to bylo zpestření velice příjemné! Při příchodu do Techmanie jsme nejdříve navštívili planetárium, kde jsme se zúčastnili výukového interaktivního programu Směnárna. 

Za pomocí technologie "Science on a sphere" se žáci seznámili s nejrůznějšími měnami světa, jak jednotlivé měny vypadají, jaké jsou mezi jednotlivými měnami kurzy. Získané poznatky žáci poté uplatnili při vyplňování pracovních listů, za který si jako třída mohli následně zakoupit památeční předměty. 

V další části naší exkurze za poznáním jsme navštívili už přímo samotné centrum Techmanie, kde měly děti možnost si z nepřeberného množství vyzkoušet různé interaktivní a zároveň výukové exponáty. Děti si dopoledne velmi užily.

paní učitelka Pavlína

 

31.10. 2018 - Halloween

I přestože Halloween je spíše svátkem anglicky mluvících zemí, i my jsme si ho v naší škole chtěli náležitě užít. Ve středu se tak naše škola proměnila v strašidelný dům plný příšer, upírů a nestvůr. Dopoledne jsme plnili nejrůznější halloweenské úkoly, dokonce jsme zdobili i strašidelně vypadající zelenomodré cukrovinky. 

Odpoledne pak na nás již tradičně čekal halloweenský program, kdy děti rodičům zarecitovaly a zazpívaly několik písní a básniček, společně jsme se všichni prošli a dali tak na obdiv naše převleky. Po krátkém průvodu, který byl zakončen na zahradě školy, na všechny čekalo pohoštění v podobě nejrůznějších dobrot, nechutně vypadajících cukrovinek, halloweenských žížal a také opékání buřtíků.

Myslím si, že se podvečer velmi vydařil a ráda bych všem poděkovala za účast. :-)

paní učitelka Pavlína

 

25.10. 2018 - "Zdravá pětka" 

Ve čtvrtek se ve třídě páťáků konala beseda s názvem "Zdravá pětka". Děti již tuto besedu znají velmi dobře, avšak tentokrát si paní lektorka pro děti připravila inovaci programu o zdravé výživě. Beseda trvala 2 vyučovací hodiny. Děti byly rozděleny do družstev, v kterých odpovídaly na otázky a plnily různé úkoly. Každé družstvo se během celé besedy pohybovalo v supermarketech, a to pomocí deskové hry, kterou měla každá skupina hráčů před sebou. Děti byly do hry a celé besedy velmi zapáleny. :-)

paní učitelka Pavlína

 

16.10. 2018 - naše poslední spaní ve škole :-)

16.10. nocovala pátá třída naposledy ve škole. Po 17. hodině jsme se sešli ve škole a rozdělili si dílčí úkoly, které se týkaly výroby nástěnky ke 100 letům vzniku Československé republiky. Všichni jsme se velmi usilovně snažili, aby se nám naše práce vydařila. Myslím si, že na sebe páťáci mohou být pyšní, jelikož se jim práce velmi povedla. :-) Poté jsme si nachystali večeři, každý si "poskládal" toasty dle své libosti. To mělo pozitivní ohlasy, a tak nezbyly ani drobečky. Za dobře odvedenou práci jsme si pustili film Osudy dobrého vojáka Švejka, který korespondoval s probíranou 1.SV ve vlastivědě. Večerní hygienu a přípravu spacáků zvládly děti rychle, ale než usnuly, nějakou chvíli to trvalo ;-) Ještě si zřejmě potřebovaly vypovědět všechny zážitky a využít na maximum společně strávený čas :-) Proto bylo pro některé vstávání krušné.

Na snídani jsme si dali sladké dobroty, které nám rodiče upekli.

Děkujeme :-)

paní učitelka Pavlína

 

24.9 - 27.9. 2018 - projekt EDISON 

Od pondělí tohoto týdne jsme měli ve škole mezinárodní návštěvu.

Naší školu navštívili studenti z různých koutů světa - KOLUMBIE, ČÍNY, GRUZIE A INDIE. Studenti vysokých škol celý týden představovali své země a kulturu pomocí prezentací, her a úkolů, díky kterým se postupně děti dozvídaly více a více informací o dané zemi. Na závěr tohoto týdne si žáci dokonce vyzkoušeli uvařit některé z tradičních jídel jednotlivých zemí. V odpoledních hodinách při závěrečném slavnostním zakončení měli možnost nejen rodiče, ale samozřejmě i děti tradiční pokrmy ochutnat. 

Troufám si říci, že tento týden byl nejen pro děti jedním velkým "mezinárodním zažitkem" ! :-)

paní učitelka Pavlína

 

 12.9. 2018 - beseda s Policíí ČR

Ve středu páťáci měli možnost přivítat Policii ČR, která si pro žáky připravila velmi zajímavou besedu na téma "Bezpečnost v dopravě."

Žáci s policií diskutovali na různorodá témata jako např. kde můžeme policii vidět a kde se s ní můžeme setkat, základní pravidla bezpečnosti na ulici, jaké vybavení by měli mít cyklisté, od kolika let mohou děti jezdit samy bez dozoru rodičů na kole. Dále měly také děti možnost si vyzkoušet, jak se chovat při hovoru s policií. Děti zhlédly také dvě videa, v kterých vyhledávaly chyby při cestování v automobilu.

Beseda se všem moc líbila a my tímto děkujeme Policii ČR za návštěvu!

paní učitelka Pavlína