Konzultační hodiny: úterý 14.00 - 16. 00

Návštěva dětí z MŠ

Ve dnech 25.5. a 29.5.2017 se k nám do 1.třídy přišli podívat předškoláci na hodinu matematiky. Nejprve je paní ředitelka provedla po škole, ukázala jim, kde co máme a kde bude jejich budoucí třída. Poté zavítali k nám, kde si vyzkoušeli práci ve skupinách a stavěli stavby podle plánu. Poté si stavbu vybarvili. Zkoušeli si postavit různé geometrické tvary z dřívek či postavit z geometrických tvarů obrázek za pomoci již zmíněných dřívek. Na závěr jsme si zahráli nějaké naučné hry na interaktivní tabuli. 

___________________________________________________________________

Indiánské pohádky

Opět k nám přijelo divadlo Ondřej s anglickým představením - Indiánské pohádky. Dvě interaktivní pohádky, které vtáhly do děje všechny žáky, kteří se stali herci. Příběhy byly celkem 2 - jeden o větru, který nejdřív nebyl, ale poté ho indiáni našli, a druhý o dvou sestřenicích, které milovaly měsíc a chtěly se s ním oženit. On si však mohl vzít pouze tu, která byla trpělivější. Během představení zaznělo několik písniček a děti si tak mohly procvičit některé fráze a slovíčka z anglického jazyka.

___________________________________________________________________

Jarní procházka


Ve středu 3.5. jsme vyrazili na "objevitelskou" cestu kolem školy. Bylo to v rámci prvouky, kde jsme se den předtím učili o jarních květinách. Proto jsme šli vše prozkoumat v praxi. Děti pracovaly ve dvojicích. Vybaveny pracovními listy nacházely další a další květiny i rozkvetlé keře a stromy. Našli jsme macešky, pampelišky, tulipány, petrklíče, modřence, šeříky atd. Všechny kytičky jsme pak detailně zkoumali (samozřejmě bez trhání). Cílem naší vycházky byla krásně rozkvetlá alej plná sakur (okrasná třešeň) poblíž slovanské radnice. Tam jsme pořídili i pár fotografií.

___________________________________________________________________

"Páťáci učí prvňáky"


Tento týden byl pro nás speciální. Žáci páté třídy totiž přišli mezi naše prvňáčky, aby si vyzkoušeli, jaké to je být učiteli. Pod vedením paní učitelky Košlerové a lektorky anglického jazyka paní učitelky Paušové si učivo předem připravili. Poté nás postupně navštívili během hodin matematiky (Tonda, Olda, Matěj), prvouky (Zuzka, Verča, Karol), angličtiny (Nina a Kačka) a hudební výchovy (Saski a Naty). Jejich snažení bedlivě sledovala i paní ředitelka. Všechny hodiny byly skvěle připravené. Nechyběly názorné ukázky (prvouka), práce ve dvojicích i skupinách (angličtina), soutěže (hudební výchova) i práce na koberci (matematika). Tato zkušenost byla pro všechny přínosná. Páťáci pochopili, že není někdy snadné stát před třídou plnou dětí, svým výkladem je zaujmout a zároveň něco nového naučit. Prvňáci si hodiny se staršími spolužáky užili a už teď se těší, až za pár let oni sami vystoupí před mladšími kamarády. 

paní učitelka Julie

___________________________________________________________________

Veselé zoubky 

Každý rok nám společnost DM drogerie nabízí preventivní program Veselé zoubky. Ve čtvrtek 20.4. jsme si tedy s dětmi udělali celodenní projekt na téma zuby a správná hygiena. První dvě hodiny jsme si povídali o zubech, proč je máme, jak fungují a jak se liší dětský chrup oproti dospělému. Také jsme si povídali o tom, co je a jak vzniká zubní kaz a jak mu zabránit. Naši školu tentýž den navštívily dvě studentky zubního lékařství. Pro děti měly připravený zajímavou besedu s praktickými ukázkami, která krásně navázala na náš dopolední program. Děti si do školy přinesly kartáčky a poté, co jim studentky ukázaly, jak na správné čištění zubů, si děti zuby samy vyčistily. Na závěr děti dostaly balíčky od společnosti DM. Pevně věřím, že děti si odnesly cenné informace a i nadále budou dodržovat zásady správné dentální hygieny.

___________________________________________________________________

Divadlo Letadlo- Cesta kolem světa

Po návratu z prázdnin pro děti bylo přichystané divadlo, kde děti procestovaly téměř celý svět. Nejprve vyrazily letadlem do Francie, kde vystoupaly na Eiffelovu věž, poté podvodním tunelem dorazily do Anglie, kde se podívaly na Stonehenge. Bohužel záhadu kamenů se jim nepodařilo rozluštit, ale i tak se vydaly dál:) přes oceán lodí rovnou do New Yorku, kde je přivítala už z dáli socha Svobody. Poté je čekala opět dlouhá cesta, tentokrát do Číny, kde se děti proletěly balónem, aby si prohlédly Velkou čínskou zeď. Doletěly až do Ruska, kde cestovaly metrem v Moskvě. Poslední cesta vedla zpátky autem do České republiky, kde si děti procvičily dopravní značky. Většina děti se stala součástí představení. Děti si jej moc užily!!

___________________________________________________________________

VELIKONOČNÍ PROJEKT (12.4.2017)

Na poslední den školy jsme společně s paní učitelkou 2. třídy pro děti přichystaly dopolední projekt. Na začátku byli žáci rozděleni do smíšených skupin (1. a 2.třída). Pro děti byla připravena stanoviště, na kterých musely plnit různé úkoly - velikonoční sudoku, logické hádanky, doplňování slov do velikonočního příběhu, pracování s pohádkou a spojování kartiček s velikonoční tematikou. Na každém stanovišti si děti mohly vydělat peníze v podobě žetonů, které si mohly průběžně chodit do banky proměňovat v peníze. Po krátké pauze a splnění všech úkolů si děti za proměněné peníze mohly jít do Trafiky koupit recept. Zjistily, že budou vařit vajíčkovou pomazánku. Aby ji mohly uvařit, musely si promyslet potraviny, jaké potřebují a nakoupit si je v Obchodě. Pokud jim zbyly peníze, mohly si v Hračkářství koupit nějaké omalovánky, lízátko či nálepky. Během vydělávání peněz si mohly děti peníze i přivydělat, a tak toho některé skupiny využily :). Po nakoupení všech ingrediencí se děti vrhly na výrobu vajíčkové pomazánky, chlebíčky si poté nazdobily zeleninou a s chutí se pustily do jídla:). Po společném úklidu si děti venku zahrály hry ve družstvech a nechybělo ani tradiční hledání schovaných vajíček:) Děti si projekt velice užily!

___________________________________________________________________

SLŮNĚ BABŮ

Ve středu jsme byli pozvání do divadla do MŠ na představení Slůně Babů. Příběh o slůněti, které si připomnělo, že je důležité umět se o věci rozdělit. Samozřejmě tak, aby všichni byli spokojeni. Seznámil se s housenkou či lvíčetem, kteří se s ním rozdělili o jídlo. Ale hlad mu pomohla zahnat až gorila Kira. Divadlo se dětem moc líbilo a na závěr si poslechly písničku o spravedlivém dělení.

___________________________________________________________________

VELIKONOČNÍ DÍLNA

Sobota 1. 4. nepatřila pouze aprílu, ale i velikonoční dílně v naší škole. Děti si za pomoci rodičů mohly vyrobit papírový hyacint, vajíčko zdobené stuhami nebo novinami, velikonoční věnec, či vtipný kolíček s kuřátkem klubajícím se z vajíčka. V průběhu tvoření se všichni mohli občerstvit v jídelně. Díky tvořivosti a nadšení zúčastněných vzniklo spoustu pěkných výtvorů.

___________________________________________________________________

ČAJ O PÁTÉ ANEB TRADIČNÍ ENGLISH TEA PARTY

V úterý 28.3. jsme neměli tradiční hodinu angličtiny, ale tradiční anglický čajový dýchánek. Čekalo nás vyprávění o čajích a jejich „výrobě“, ukázali jsme si čaje sypané a v sáčcích, kvetoucí, zelené a hlavně ty černé anglické. Ochutnali jsme tak více než 15 druhů čajů (Egypt, Turecko, Čína, Keňa a mnoho druhů černých čajů včetně pravých anglických – Earl Grey, English Breakfast, PG) a nezapomněli jsme ani na tradiční cookies. S čajem s mlékem a sušenkami jsme si tak udělali menší piknik uprostřed třídy a celou hodinu si doslova vychutnávali.

 

paní učitelka Káťa

____________________________________________________________________________

Divadlo Můj rodný kraj

Ve čtvrtek 23.3. jsme navštívili divadlo v Polanově síni. Herci nás hned v úvodu pozvali na výlet a provezli nás nejprve po zajímavostech a historických památkách Plzně. Poté jsme se vydali na výlety po Plzeňském kraji. Divadlo bylo moc pěkné.

 

____________________________________________________________________________

WE´RE GOING ON A BEAR HUNT

V úterý 7.3. měly děti poprvé možnost pracovat celý den v angličtině a to díky projektu Bear Hunt.  Jednalo se o jejich první zkušenost s prací na stanovištích, kdy bylo potřeba rozvrhnout si čas, uvědomit si své tempo a splnit zadaný úkol.  Každý se s tím popral po svém a většina dětí zvládla všechny úkoly na výbornou.

A co nás čekalo:

1)      identifikace stop a zjištění, kdo se prošel po škole a zanechal nám tam úkoly

2)      po stopách se vydat na lov na medvěda – ke každé přední stopě s číslovkou bylo třeba najít zadní stopu s psanou formou čísel v angličtině (stopy nás vedly po celé škole)

3)      projít trávou (a vypočítat příklad v AJ), bahnem (a vytáhnout z něho písmena na tvorbu AJ slov), projít se řekou bosou nohou (a vylovit mušle s čísly), v lese najít šišky a větvičky s předložkami a pocvičit se v nich, ve sněžné bouři (polystyren) nalovit puzzle s přebalem knihy, vydat se do jeskyně (učebna AJ) a pokusit se nafotit medvěda.

4)      v učebně AJ se pokusit splnit 9 úkolů na stanovištích a získat tak fotky částí medvěda

5)      a kdo medvěda „ulovil“, dostal tajnou zprávu a mohl si prohlédnout celý příběh v knize a pak jako krátkou animaci na tabletu

 

Příště se vydáme třeba zase za nějakými zvířátky J

paní učitelka Káťa (AJ)

___________________________________________________________________

Projekt O Červené Karkulce

V pátek 10.2.2017 na děti čekal celodenní projekt na téma Červené Karkulky. I přestože je to velice známá pohádka, v úvodu projektu jsme zhlédli hudebně zpracovanou pohádku od Svěráka a Uhlíře. Některé děti ji již znaly, a tak si společně s nimi zpívaly. Děti se poté rozdělily do skupin a během celého dopoledne pracovaly na stanovištích, kde pro ně byly připraveny různé úkoly. Děti pracovaly s různými kartičkami, kdy určovaly například polohu (před, za, na..atd.-zde si děti procvičily také angličtinu), skládaly pomíchaný příběh nebo si mohly zahrát prstové divadlo s připravenými "herními rukavicemi". Dále si děti vyrobily loutku či kreslily komiks, ale nechyběly ani matematické slovní úlohy. Jakmile byl někdo s prací hotový, byly pro něj připraveny úkoly navíc (karty Logico Piccolo, práce se souřadnicemi, domino aj. - vše bylo opět zaměřené na naši pohádku).

___________________________________________________________________

Tyjátr

Ve středu 8.2. jsme měli možnost s dětmi navštívit interiérové hřiště Tyjátr, kde si děti mohly celé dopoledne sportovně užít. Bylo vidět, že tam některé děti nebyly poprvé a že to všechny velice bavilo. Hřiště jsme navštívili společně s dětmi z MŠ a jsem ráda, že jsme vše zvládli bez nějakého úrazu a musím děti pochválit, jak se ohleduplně chovali ke kamarádům z MŠ. Sportovní dopoledne si děti velice užily:).

___________________________________________________________________

Námořnická pohádka

První akcí v roce 2017 byla návštěva divadla - tentokrát připlulo divadlo k nám se svojí Námořnickou pohádkou. Celé představení bylo v angličtině a musím říci, že i přestože jsme teprve v první třídě, tak se prvňáci statečně zapojovali. Všichni společně pluli na palubě námořnické nákupní lodi, která si vydala skrz oceány pro různé artikly a materiály. Děti se podívaly do Indie, Ameriky, Japonska a různých dalších zemí. Divadlo bylo moc pěkně udělané, děti si společně několikrát zazpívaly a někteří se dokonce na chvíli stali herci. Myslím, že i z fotografií je vidět, že si děti divadlo moc užily.

___________________________________________________________

Návštěva plzeňského biskupství- 21.12. 2016

Dnes jsme s žáky první a druhé třídy vyrazili do centra města. Krátce jsme se zastavili na plzeňských vánočních trzích, abychom nasáli atmosféru blížících se Vánoc. Vyfotili jsme se u vánočního stromu, prošli jsme se mezi stánky a nezapomněli jsme si také prohlédnout velký dřevěný betlém.

Poté jsme se přesunuli do budovy plzeňského biskupství, které připravilo pro děti základních škol zajímavý program s vánoční tématikou. Jednalo se o prezentaci, kterou děti zhlédly a následně s tématem pracovaly a samy se do programu aktivně zapojily. Celou akcí nás provázela 
sestra Benedikta Veselá. Dozvěděli jsme se řadu zajímavých věcí týkajících se adventu, narození Ježíše Krista, Vánoc ale také Velikonoc a doby postní.
Moc děkujeme za poučné a zajímavé dopoledne.

___________________________________________________________________

Za Ježíškem do Betléma půjdeme

Letos jsme poprvé navštívili divadlo v Polanově síni. Vydali jsme se společně napříč celým prosincem a jeho významnými dny. Od Mikulášské nadílky přes svátek Lucie až k samotným Vánocům a jejich tradicím. Děti si také připomněly, co znamená Advent a jak se slaví. V průběhu celého představení jsme si mohli zazpívat koledy a některé z dětí byly dokonce součástí představení na pódiu. Děti si představení moc užily.

 

Mikuláš

V pondělí 5.prosince jsme s dětmi navštívili MŠ, kam za dětmi přišel Mikuláš, čert a anděl se svojí nadílkou. Mikuláš každému řekl, v čem je dobrý ale naopak i to, v čem by se měl zlepšit. Na stvrzení si každý potřásl s čertem, aby si pro něj příští rok nemusel přijít. Od anděla naopak děti dostaly drobný pamlsek. Na závěr děti řekly jako poděkování společnou básničku.

___________________________________________________________________

Dobrodružná cesta černouška Joea

V pondělí 28.11. měli možnost naši prvňáčci a druháci zhlédnout interaktivní divadelně -hudební program „Dobrodružná cesta černouška Joea“. Děti se nejprve ocitly uprostřed savany, kde na ně číhala různá nebezpečí. V savaně se seznámily s černouškem Joem a doprovodily ho do africké školy. Cestou se naučily a nacvičily jednoduché hudební rytmy. Ty pak zahrály na hudební nástroje, které si samy vyrobily z lesního materiálu, hřebíků, napínáčků, provázků, gumiček, strun apod. Naučené rytmy děti použily ve společné písni, kterou zazpívaly černouškovi na rozloučenou.

 

___________________________________________________________________

Ekoprojekt

Ve čtvrtek 24. 11. 2016 jsme měli celoškolní projekt zaměřený na třídění odpadů, recyklaci a ochrany Země jako takové. Celá škola byla tematicky vyzdobená a na děti čekala zajímavá stanoviště. Děti si mohly připomenou, co třídíme dle jednotlivých barev a co kam konkrétně můžeme házet. Letos jsme poprvé měli video stanoviště, kde se děti mohly podívat, kam putují odpadky, které mají doma. Na jednom stanovišti nám dokonce vznikla skládka:), kterou děti průběžně třídily a nakonec ji odnesly do správných kontejnerů. Myslím, že se akce povedla a děti si ji užily.

___________________________________________________________________

Den domácích mazlíčků

Po nocování nás čekala další akce a to byl Den domácích mazlíčků. Ten den si nějakého mohly děti donést. A kdo neměl živého, tak si klidně mohl přinést nějakého svého plyšového mazlíčka. A že těch plyšových se tady sešlo. Z živých mazlíčků jsme zde měli pouze morče, ale vůbec to nevadilo - šli jsme se podívat do ostatních tříd, kde těch zvířat bylo více - králíci, šneci, kočky, morčata a nebo například želvy. Povídali jsme si o tom, jaký je rozdíl mezi domácím zvířetem a domácím mazlíčkem, také o tom, jaké povinnosti má chovatel a co vše různí domácí mazlíčci potřebují. V průběhu dne nás navštívil mluvčí ZOO. Nejprve nám povídal zajímavosti ze světa zvířat, přinesl ukázat i nějaké preparáty zvířat a dokonce nám přinesl ukázat i živé zvíře - krajtu - a děti si na Boženku mohly sáhnout. Beseda byla zajímavá a děti se dozvěděly nové informace.

___________________________________________________________________

Nocování

V úterý 8. 11. 2016 jsme nocovali ve škole. V pět hodin jsme se vydali ven před školu, kde pro děti byly připravené lístečky a s čísly a písmeny a jejich úkolem bylo vyřešit šifru, kterou každý dostal. Všem se to zdárně podařilo. Děti se díky šifře rozdělily do dvou týmů - růžoví a modří. Poté nás čekal přesun do školy, kde byl pro týmy ukrytý poklad. Zvolily si svého zástupce, který od mne dostal první indicii. Díky získané indicii mohly děti hledat indicie další. Všechny hra moc bavila a obou týmům se podařilo najít poklad! Pak už nás čekala večeře ve formě "švédského toastového stolu" :), pak už jen vyčistit zuby, opláchnout a mohly jsme jít do "pyžamového kina". Filmem "Za plotem" jsme se naladili na čtvrteční Den mazlíčků.

Nocování jsme si všichni moc užili!

___________________________________________________________________

Halloweenské oslavy

Před podzimními prázdninami se u nás ve škole konaly oslavy anglického svátku Halloween. Děti již od rána byly v maskách - a že jich tady bylo! Celá třída byla již od rána nazdobená strašidly, která si děti vyrobily. Ten den nepotřebovaly učebnice, ale celý den jsme si povídali o významu svátku Halloween a českých Dušičkách, děti plnily halloweenské úkoly a zahrály si halloweenské hry nejen na počítači, ale i společně na koberci. Po obědě nás čekala výroba "boule" na odpolední slavnost a také nesmělo chybět dlabání a vyřezávání dýní, které děti přinesly.

Odpoledne jsme se přesunuli ven, kde si celá škola přichystala čarodějnické básničky a písničky pro rodiče a po představení jsme se vydali spolu s rodiči na lampionový průvod v okolí školy. A pak už nás čekalo jen hodování a radování :). Rodiče měli možnost ochutnat výrobky, které jim děti uvařily a nachystaly a kdo zrovna neměl chuť na něco sladkého, tak si mohl na ohni opéct buřta.

Věřím, že si všichni halloweenské oslavy užili a na fotky z akce se můžete podívat v naší fotogalerii.

___________________________________________________________________

Drumben

Dnes jsme ve škole měli jako každý rok bubenický workshop - Drumben. Pro děti to nebyla žádná novinka, protože tento workshop měly již ve školce. Děti si vyzkoušely bubnovat v určitém rytmu, byly součástí "kapely" a v neposlední řadě improvizovaly a vymýšlely svůj vlastní rytmus. Workshop byl pěkně připravený, škoda jen, že někteří bubeníci to kazili svým věčným reptáním a bubnováním zrovna když nemají....

___________________________________________________________________

Honba za pokladem Černého piráta

20. 10. 2016 naši školu navštívili námořníci ze společnosti Besedárium. Spolu s druháky jsme se ocitli na lodi, která se vydala na nebezpečnou cestu po moři za Černým pirátem, který ukrýval poklad. Díky logickým úvahám, důvtipnosti a spolupráci ve skupinách se nakonec podařilo piráta dopadnou a získat jeho poklad !! Vše bylo doprovázeno pokřiky a písničkami a nechybělo ani setkání s domorodci. Dětem i paní učitelkám se program velice líbil ! 

___________________________________________________________________

Divadlo ŠUS

Dnes 7. 10. 2016 jsme navštívili v prostorách MŠ divadelní představení Čtyři pohádky. Program byl sestaven (jak už napovídá název) ze čtyř pohádek inspirovaných Františkem Hrubínem. První pohádka bylo Kuřátko a obilí, poté nás děj zavedl na zahradu k dědkovi a bábě a jejich snaha, jak vytáhnout řepu děti velice pobavila. Další pohádkou byl Otesánek, který snědl vše, co viděl a poslední pohádka byla Zvířátka a loupežníci. Celé představení bylo propojeno různými zvuky, písničkami a jinými doplňky. Děti si představení velice užily a stále se smály a už teď se prý těší na další :)

___________________________________________________________________

Seznamovací dílna (24.9.2016)

Jako každý rok, tak i letos tradičně proběhla seznamovací dílna pro rodiče a děti. Opět byla po škole rozmístěna stanoviště, kde byly pro zúčastněné připravené zábavné, vtipné, sportovní, odvážné a jiné úkoly. Soutěžilo se ve skupinách a nechyběl ani tipovací úkol. Úkoly byly různorodé a dle reakcí bylo vidět, že si všichni dopoledne užili. Foto z akce můžete najít na stránkách ve Fotogalerii.

___________________________________________________________________

Hola, hola, Figurka volá

Ve dnech 13-14.září proběhla již druhá (pro nováčky první) večerní Figurková bojovka. Ani při této jsme nezapomněli potrápit hlavičky a společně vyřešit sérii šachových úkolů (mat dámou a králem), zahrát si několik nešachových her s Figurkami, šachovnicí a žetony a uvařit si večeři.

Stejně jako při minulém setkání Strážců Figurkova, nechyběla ani noční akce. Tentokrát proběhla mimo budovu neb z jednotlivých království utekli pěšci. Strážci je tak za svitu měsíce a baterek hledali před budovou školy…

Ráno na nás čekalo plno dobrých buchet, bábovek a sušenek, které napekly maminky (pochutnaly si i děti odpoledne v družině) a poslední série šachových úkolů (pat). Nakonec jsme spočítali vyzdobené figurky (body za vítězství v úkolech) a rozdali medaile.

Do tříd jsme běželi s mírným zpožděním a celý den jsme přemýšleli, kdy se zase sejdeme. Kdo ví, třeba ještě někdy nastane nutnost Strážce svolat.

Strážkyně Figurkova

Kačka

 

 

Divadlo Alfa

Dnes, 15.9.2016, jsme s dětmi navštívili divadlo Alfa - představení Kolíbá se velryba. Vtipně pojaté představení o dvou pirátech, kteří se dostanou do břicha velryby. Protože jim do cesty vpadla hvězda, rozhodli se jí vylepšit pokojíček ve velrybím břiše, aby jim splnila přání. Zprvu jsou to zlí piráti, ale nakonec vše dobře dopadlo. Celé představení bylo propojené písničkami. Děti se během představení velice bavily. Součástí vstupenky byla i prohlídka výtvarné dílny, takže jsme se dozvěděli, jak se loutky vyrábějí, jaké jsou jejich druhy a jak celkově probíhá příprava divadelní hry. Celé dopoledne bylo zábavné, zajímavé a v neposlední řadě poučné. Na ilustrace k divadelní hře, se můžete podívat v šatně na skříňkách a fotky naleznete na internetových stránkách.

 

_______________________________________________________________________________

Milí rodiče a milé děti,

vítám vás ve vašem prvním školním roce! Zahájili jsme ho v úplně nové třídě. Celý rok nás budou provázet písmenka a číslice, která se naučíme číst a psát. Všem přeji mnoho úspěchů a šťastných školních chvil.

Paní učitelka Verča