Červen

Tenhle měsíc začíná pro děti velmi příjemně a to Mezinárodním dnem dětí. Abychom oslavili svátek všech dětí, tak jsme si připravili soutěže jako např.: Závod s vajíčkem na lžíci přes překážky, přetahování, lovení jablek pusou, závody s mýdlem. Dále si jednotlivě mohli vyzkoušet chůzi na chůdách.

  

Poslední kontinent, na kterém jsme ještě nebyli (kromě Antarktidy) je Afrika. Zde jsme se zaměřili hlavně na africká zvířata a pro tu příležitost jsme si vyrobili i slepou mapu. Do té jsme některá zvířata nalepili, abychom viděli, kde co žije.

Týden před školou v přírodě jsme se vrhli na vyrábění podle přání dětí v družině. Odnášely si domů antistresové balonky, sádrové magnetky nebo brože nebo klasický odlitek ze sádry.

V posledním týdnu, aby čas žákům v družině utíkal rychleji do prázdnin, jsme se pustili do hromady soutěží. Např.: Velká šifrovačka, Aktivity a Kufr a předposlední den jsme se vyřádili u Just dance!

  

  

Tím jsme zakončili poslední školní měsíc a po prázdninách zase HURÁ DO ŠKOLY!

Květen

Čas nám neúprosně letí dopředu, že ty stránky nestíhám ani aktualizovat! Pojďme se podívat na akce v květnu. Doufám, že si je děti užily stejně jako já!

Ze států jsme tentokrát proletěli Francii. Nesměly chybět zajímavosti o Eiffelovce. Protože Francie je metropole umění, tak jsme se pokusili inspirovat velkými výtvarníky. A naučili jsme se několik základních frází.

   

V dalších týdnech nám konečně vykouklo sluníčko a to znamenalo, že jsme vyrazili ven. Ale také nás to inspirovalo k výrobě suncatcherů, které díky slunečnímu světlu vytváří krásné barevné efekty. Abychom netrávili čas v družině jen vyráběním, vrhli jsme se na akční soutěž ve stylu Pevnost Boyard! Na děti čekaly různé disciplíny, které měly prověřit jejich rychlost, odhodlanost, komunikaci a důvtip. 

 

  

Jako další zemi jsme navštívili Jižní Ameriku, povídali jsme si o řece Amazonce a v obrázcích jsme obdivovali krásy přírody. Ve spojení v Jižní Amerikou jsme si vyrobili hudební nástroje. 

  

V závěru měsíce jsme se věnovali sportu. Naplánovali jsme Olympiádu naruby, pro kterou jsme si sami vyrobili krásné originální medaile. Na Olympiádě si žáci mohli vyzkoušet disciplíny jako slalom pozpátku, hod "oštěpem", skok z místa, hod na cíl a běh s kelímkem vody na hlavě. Tím jsme ukončili měsíc květen a teď hurá na poslední měsíc před vytouženými prázdninami!

  

   

 

Duben - ještě tam budem!

Květen už je v plném proudu a pro mě to znamená, ohlédnout se za měsícem dubnem a připomenout si s vámi některé chvilky v družině.

Měsíc jsme začali cestováním po Mexiku. Abychom zapadli, vyrobili jsme si originální sombrero, rumba koule a kastaněty.

Další týden se odehrával v duchu Velikonoc. Nesměla chybět výzdoba třídy, základní slovíčka v AJ, a další velikonoční vyrábění - držáček na vajíčka v podobě králíčka.

  

Další země v pořadí bylo Turecko. Zde jsme si ukázali odlišnou kulturu umění, hudby i odívání. V duchu Turecka jsme tvořili ornamenty na "oblázky přání". 

  

Naše družina se rozhodla zúčstnit projektu Namaluj si vlastní zemi, kterou pořádá Techmania science centre. Od poloviny dubna se mu žáci intenzivně věnovali a myslím, že výsledek stojí za to. Ostatně, posuďte sami.

   

 

Březen za kamna vlezem!

Sotva březen začal, už zase končí. A to je čas podívat se, co se u nás odehrálo. V březnu jsme navštívili Nizozemí zemi tulipánů a větrných mlýnů. 

    

V dalším týdnu jsme pro děti připravili akci Brillantina, která sklidila nevídaný úspěch.

    

A protože začneme chodit ven a počasí je pořád ještě zrádné, věnovali jsme týden zdraví a nemocem.

    

Dalším státem, který jsme navštivili byla Kanada. Země bobrů, sobů, zimních sportů a krásné přírody.

    

20. března nám začalo jaro nejen v kalendáři, ale i za okny naší družiny. To jsme oslavili nejen tématickým vyráběním, ale hlavně pobytem venku.

    

V závěru měsíce nesmíme zapomenout na to, že březen je vyhlášený jako měsíc knihy, proto jsme věnovali týden povídání o oblíbených knížkách a hrdinech. Aby se nám lépe četlo, vyrobili jsme si záložky do knih v podobě příšerek. Dále jsme si přečetli pohádku a plnili k ní úkoly.

 

!KARNEVAL!

A je to tady! Únor se chýlí ke konci a tak je čas nasadit masky, obléknout kostýmy a vyrazit na karneval! Pojďte se podívat, jak probíhal karneval u nás v družině! Ve dvě hodiny se všichni převlékli do svých kostýmů a začala soutěž o nejlepší masku. Každý měl možnost se ukázat a předvést. Nechyběly princezny z různých pohádek, víly, král, šašek, ale také jezdkyně, průvodčí, příšery či tvorové ze světa zvířat.

    

  

Rozhodování nebylo pro porotu vůbec jednoduché a tak se na prvních příčkách umístilo hned několik masek.

   

Avšak cena útěchy byla připravena pro každého. Po krátké pauze na svačinu následovaly soutěžě jako namotávání bonbónu na ruličku, přenášení lentilek pomocí brčka nebo omotávání mumie.

  

Následovala diskotéka a další hry a soutěže. 

 

 

Po prázdninové ohlednutí!

Prázdniny končí a březen nám pomalu začne klepat na dveře. Pojďme se společně podívat, co se do prázdnin událo v naší družině. A že jsme nezaháleli!!!

Perla na závěr: když bylo dětí družině málo, zahrály si se mnou na schovávanou a zde je výsledek:

pozn.: Hledala jsem je asi půl hodiny :-D

Na přelomu ledna a února jsme naštívili Indii. Zde jsme si vyzkoušeli práci s obarvenou rýží a vytvořili jsme barevné mandaly. Dále nesmělo chybět barvení látek tzv. batikování.

      

V lednu jsme také zorganizovali šachový turnaj a čtveřice nejlepších pokračovala na turnaj mezi školami.

    

Pak jsme procestovali Čínu a Japonsko, kde jsme se seznámili s odlišnou kulturou, stylem odívání a  psaní. Samozřejmě jsme si vše vyzkoušeli. Učili jsme se psát stětcem čínské znaky a vyráběli jsme čínského draka chrlícího oheň.

    

Leden jsme začali tím, že jsme přivolali sníh pomocí našich sněhuláků. Když sněhová peřina pokryla naši zahradu, tak jsme vyběhli stavět sněhuláky. A abychom v té zimě neumrzli, vyrobili jsme si úžasné zimni čapky.

  

Leden je tu!!

Konečně nám napadl sníh a tak si ho chodíme s radostí ven užívat každé odpoledne. (Ten sníh jsme samozřejmě přivolali my, když jsme vyrobili naše parádní sněhuláky ;-) ) Další novinka je naše nová posila paní vychovatelka Iveta :-) 

 

Krásný nový rok všem!!

Leden je tady a tak se pojďme ohlédnout za prosincem a připomenout si některé okamžiky na fotkách. Začátkem prosince jsme se si na Mikuláše vyrobili čertovskou hračku, se kterou si děti hned začaly hrát. 

    

Každé pondělí jsme si zapálili svíčku na našich skvělých adventních věncích. V začátku měsíce jsme se také věnovali Finsku a k této severské zemi jsme si vyrobili kaleidoskop, který nám svou barevnou hrou připomíná polární záři.

     

Další týdny se nesly v duch uvelkých příprav na besídku. Tedy jsme vyráběli o 106 klobouky pro 1. třídu na besídku a rekvizity. A aby nám veškerá práce lépe utíkala, poslouchali jsme vánoční koledy, které nám ve třídě vykouzlily vánoční atmosféru. :-) Nechyběla ani předvánoční akce Just Dance, stejně jako výzdoba třídy pomocí papírového řetězu a vánočních svícnů.

Poslední školní den před prázdninami jsme si vyzkoušeli některé vánoční zvyky jako např. pouštění lodiček. Děti si rozbalily dárky a hurá na prázdniny!

 

 

Ohlédnutí za listopadem

Nevím, jak vám, ale mně tak připadá, že jsem se od Halloweenu dvakrát otočila a už je ten listopad za námi. A co že jsme celý ten měsíc dělali? Na to se můžete podívat na fotkách. 

Tentokrát jsme se zastavili v Anglii, kde jsme si vyrobili čajový set na "čaj o páté" a po vzoru Keltů jsme vyráběli kovové šperky z drátků.

     

Na Den mazlíčků jsme si vyrobili z balónku vysněné domáci zvířátko.

    

A po náročném vyrábění čekala (hlavně na kluky) příjemná odměna v podobě oblíbené hry Bang!

  

Pro děti byla připravená herna a takhle si ji užívaly!

    

Na zastávce v Americe jsme si ke Dni díkůvzdání vytvořili krocana. Aby i naše družina byla trochu podzimně - listopadově vyzdobená, tak jsme společnými silami vyrobili podzimní věnec. A abychom pouze nevyráběli, tak jsme si protáhli těla u taneční zábavy Just Dance!

    

Protože se pomalu začínají blížit Vánoce, tak jsme napsali Ježíškovi a Santa Clausovi dopis. V neděli začíná advent a my jsme na něj připraveni!

   

    

 

Pěkný podzim všem!

Říjen je za námi, a tak zde přinášíme krátkou reportáž, co se vlastně v naší družině odehrálo.

Na našich cestách napříč světem jsme navštívili Austrálii, kde jsme si po vzoru domorodců vyzkoušeli vytvořit obrázek pomocí tečkování, dále také bumerang (který i tak trochu létal), poslechli jsme si hru na didgeridoo a v neposlední řadě jsme si povídali o pozoruhodných australských zvířatech.

V dalším týdnu jsme se zaměřili na bezpečnost na silnicích a vysvětlili si několik základních dopravních značek, připomněli jsme si, jak správně přecházíme přes silnici. Dále jsme si pomalu začali povídat o podzimu, jak se mění příroda kolem nás a na to téma jsme si vyzkoušeli hned několik aktivit. Formou experimentování jsme tvořili barevné listy, asi jak maluje podzim venku. Nechybělo vyrábění létajícího draka a následná drakiáda!

    

    

 

Jako další země bylo na seznamu Rusko. Zde jsme si poslechli některé písničky, zkoušeli jsme si tancovat kozáčka nebo třeba také psát azbukou. Vyrobili jsme si matrjošku (někdo podle klasického vzoru, něktří ji pojali moderně, a tak nám vznikla matrjoška jako Želvy Ninja nebo Star Wars). 

      

                                 

Poslední týden v říjnu u patřil Halloweenu. Vyráběli jsme výzdobu, strašidelné lucerničky, létajícího ducha, četli si strašidelné historky, připravili jsme si candy bag na sladkosti. V den oslav si děti plnily různé aktivity a soutěžily o sladkou odměnu. Odpoledne následovala besídka, průvod v kostýmech a opékání buřtů.

     

     

                                   

 

Vážení rodiče, milí školáci!

První týden našeho cestování je za námi. Jako první jsme navštívili Itálii. Přečetli jsme si italské pohádky, včetně známého Pinocchia, popovídali si o italských památkách, městech a také dobrotách. Nejznámější italské jídlo jsme si i vyrobili, každý dle své chuti a fantazie. Také jsme věnovali zvláštní pozornost italským sopkám, na které jsme si vyzkoušeli i různé pokusy.

Každé odpoledne jsme pak strávili na školní zahradě.

A zde se můžete podívat na naši fotogalerii:

    výroba sopky  

lavova lampa    

     

   

 

Ve druhém týdnu (12. - 16. 9.) jsme si povídali o Plzni, četli jsme si Plzeňské pověsti a nakonec jsme si zkusili postavit vlastní město a nakreslit vlastní městský znak. Myslím, že výsledek předčil veškerá očekávání! Za hezkého počasí jsme odpoledne trávili na školní zahradě, kde jsme si zkusili megabublifuk. A jak to všechno nakonec vypadalo? Na to se podívejte zde: