Školní družina – I. oddělení

Vychovatelky: Bc. Andrea Trávníčková

                        Mgr. Julie Lávičková

 

ÚNOR 2019

            Nejkratší měsíc roku byl plný nejen sněhu ale i sluníčka. Chvílemi to vypadalo, jako by už přišlo jaro, proto jsme s dětmi chodili hodně ven a užívali si hezkého počasí. Velkým tématem se pro nás tentokrát stali "Eskymáci", protože ti k zimě neodmyslitelně patří. Víte, kdo jsou to Eskymáci a kde žijí? My ano. A protože naše děti zbožňují jakékoliv vyrábění, tvoření a malování, s nadšením se vrhli do vytváření třídního iglú i eskymácké trhačky. Nezapomněli jsme se také trochu hýbat. Poslouchali jsme hudbu, tančili, bavili se u pantomimy a poznávali různé hudební nástroje. Závěr měsíce patřil povídání o masopustu, vyrábění karnevalových škrabošek, klaunů z otisků ruky a "celodružinovému" karnevalu. Během karnevalu si děti užily spoustu zábavných soutěží, předvedly své povedené masky, tančilo se a zpívalo. A teď už tu máme zasloužené jarní prázdniny, hurá!

Užijte si volno a v březnu se na Vás opět budeme těšit!

Andrea a Julča

 

 

LEDEN 2019

            První měsíc nového roku byl nabitý zážitky. Po vánočních prázdninách nám děti vyprávěly, co dostaly pod stromeček a jak trávily dny volna. Od nás se děti dozvěděly, kdo byl Kašpar, Melichar a Baltazar a seznámili jsme se společně s tradicí Tříkrálové sbírky v České republice. Velkou legraci si děti užily při výrobě sněhuláčků pomocí otisků nohou. Vypracovávali jsme společně také pracovní listy týkající se tří králů nebo zvířecích stop ve sněhu.
            Uspořádali jsme miniturnaj v pexesu, který děti opravdu bavil. Stejně tak jsme si užili i Kimovu hru, při které jsme procvičovali paměť. Zjistili jsme, že zapamatovat si velké množství předmětů na jedné hromadě není vůbec jednoduché. 
            V průběhu měsíce jsme stihli i dvě celodružinové akce. První z nich byla - deskové hry. Děti měly možnost vyzkoušet si velké množství deskových her. Mohly si přinést i své vlastní z domova. Druhá akce byla "sněhuláda", která se odehrála koncem měsíce. Sice nebyla venku na sněhu (protože ten nám bohužel roztál), ale zábava byla i tak. Rozděleni do týmů začali žáci vymýšlet básničky s tématem sněhulák a své zdařilé výtvory potom přetvářeli do tzv. básní v obrazech. Nestačily jsme se divit, jak jsou děti šikovné.
            Samozřejmě ani v lednu nezapomínáme na krmení ptáčků, děti kontrolují budku před školou vždy, když jdeme ven. Stále se hezky staráme o našeho družinového pejska Hafánka. Každý pátek si ho jedno z dětí nadšeně odnáší domů a po víkendu nám sděluje, co všechno spolu s plyšákem prožily. Neupadá zájem ani o vybarvování "maxiomalovánek". 

                                                                                                                               Přejeme hezké zimní dny Andrea a Julča

 

 

PROSINEC 2018

Konečně nastal nejočekávanější měsíc v roce - prosinec a s ním i kouzelný adventní čas. Strávili jsme ho velmi pestře. Povídali jsme si společně o lidových tradicích a zvycích v době adventní. Děti si zopakovaly zvyky, které již znají, ať už z domova či ze školky a naučily se i několik nových… třeba to, kdo byla svatá Barbora a proč si mají v předvečer tohoto svátku utrhnout několik třešňových větviček, proč krájíme jablíčko, pouštíme lodičky ze skořápek od vlašských ořechů, k čemu je šupina, kterou nalézáme pod talířem, o zlatém prasátku, o adventním věnci atd.

Počátkem měsíce jsme uspořádali čertovský rej, kdy si děti užily masky a čertovské hry. Poslouchali jsme i zpívali oblíbené vánoční koledy v českém i anglickém jazyce. Nezapomněli jsme ani na své blízké a vyrobili jsme jim malé dárečky pro radost. Děti si užily vtipné vánoční focení s paní vychovatelkou Magdou a na konci měsíce je čekalo klaunské představení, které děti neskutečně pobavilo, smích nás provázel od začátku až do konce představení. Klaun nakonec děti obdaroval zvířátkem z balónku.

Advent utekl jako voda a Vánoce jsou za dveřmi. Přejeme všem, aby byly tyto svátky klidné a pohodové.

Těšíme se na viděnou v roce 2019.


Andrea a Julča 

 

LISTOPAD 2018

Listopad je za námi a my jsme ani tentokrát nelenili. Venku se ochlazuje, je třeba myslet na dostatek vitamínů, abychom předešli nemocem. Proto jsme celý jeden listopadový týden věnovali tématu ovoce a zelenina. Povídali jsme si, jaké známe druhy, proč bychom měli jíst ovoce a zeleninu a udělali si i malou „poznávačku“. 

S příchodem chladnějšího počasí jsme mysleli i na ptáčky, kteří neodletěli do teplých krajin. Ptačí budku, kterou jsme si nejprve hezky namalovali, jsme zavěsili před školu a poprvé ptáčky nakrmili. Budku můžeme pozorovat i z oken naší třídy. Pravidelně kontrolujeme, jestli je v ní ještě nějaké zrní a to průběžně doplňujeme.

V posledním týdnu jsme diskutovali o lese, poslouchali zvuky lesa a hádali, co slyšíme, také jsme oblékali stromy. 
V rámci „celodružinových“ akcí jsme uspořádali turnaj ve stolním fotbálku, kterého se zúčastnili hlavně naši kluci. Ale ani holky se během turnaje nenudily. Měly možnost zahrát si stolní hry a pexeso.

V měsíci následujícím nás čeká advent a příprava na Vánoce, už se moc těšíme!!!

                                                                                                                                                                                                               Všechny zdraví Andrea a Julča

 

ŘÍJEN 2018

Říjen se nesl především ve znamení Halloweenu. Vyráběli jsme výzdobu, povídali si o tom, co to vlastně Halloween je, poslouchali jsme halloweenské písničky i dlabali dýně. Vše pak vyvrcholilo ve středu 31.10. odpolední oslavou, průvodem s lampiony a opékáním buřtů. V průběhu měsíce října jsme toho ovšem stihli i mnohem více. Nezapomněli jsme na to, že se pomalu ale jistě blíží zima a je nutné se postarat o ptáčky, kteří neodlétají do teplých krajin. Proto jsme ozdobili ptačí budku a v nejbližší době se vypravíme do okolí školy a vybereme společně místo, kam budku zavěsíme. Až začne mrznout, budeme ptáčky pravidelně přikrmovat. Oslavili jsme Mezinárodní den úsměvu, povídali si o bezpečné jízdě na kole při Světovém dni cyklistiky a užili si "listohrátky" během Dne stromů. Nezapomínali jsme ani chodit ven, protože i v říjnu svítilo sluníčko a bylo teplo. 

Všechny zdraví Andrea a Julča

 

ZÁŘÍ 2018

 Měsíc září je úspěšně za námi, seznámili jsme se společně s chodem družiny, s družinovými pravidly a zároveň jsme si užili spoustu zábavy. Náš plyšový kamarád Hafánek je s námi v družině moc spokojený a má radost, že se může každý víkend podívat k někomu domů. Během září jsme byli na 2 vycházkách, kde jsme pozorovali ptáčky, sbírali přírodniny a dováděli na dětském hřišti. V družině jsme hodně tvořili - pravidla ŠD, sv. Václava na koni a skřítky. K dispozici jsme měli omalovánky a různé pracovní listy. Koukali jsme se na didaktická videa, poslouchali písničky a zpívali, společně si s námi zazpívala i studentka Ria z Číny. Seznámili jsme se s významnými dny jako je např. Mezinárodní den bez aut nebo Den české státnosti. Vždy, když bylo pěkné počasí, hráli jsme si na školní zahradě. 

Užívejte poslední slunečné dny a už se těšíme na společný říjen!

            Andrea a Julča

 

ZAČÁTEK ŠKOLNÍHO ROKU

Milí žáci a vážení rodiče,

dovolte nám, abychom vás všechny přivítaly po prosluněných dvouměsíčních prázdninách v novém školním roce 2018 / 2019. 

Ve školní družině bude na prvňáčky a druháčky čekat spousta zábavy, her, tvoření, povídání, procházek… ale hlavně, bude se tam na ně vždy těšit jejich nový plyšový kamarád Hafánek. Hafánek je pejsek, o kterého se děti ve družině starají a se kterým si hrají. Každý pátek se půjde Hafánek podívat k někomu domů, aby mu přes víkend ve škole nebylo smutno, a my si pak budeme v pondělí vyprávět, co Hafánek během víkendu zažil.

Celoroční téma našeho oddělení bude zaměřeno hlavně na pohádky a přírodu. Budeme si číst a vymýšlet příběhy, k tématu pohádek budeme kreativně tvořit, občas si zacvičíme, a když to půjde, vyrazíme na vycházku, kde si budeme hrát, sbírat přírodniny a objevovat svět kolem nás.

Moc se na vás těšíme!

  Andrea a Julča