Únor

        A je tu konec dalšího měsíce. Únor utekl jako voda a za námi je spousta zážitků. První měsíc jsme navázali na téma- Vesmír z uplynulého měsíce. Dozvěděli jsme se, jaké planety tvoří naší sluneční soustavu a co vše můžeme najít ve vesmíru. Děti ve skupinkách namalovaly krásné obrázky planet. Následující týden jsme se zaměřili na masopust a s ním spojené zvyky a tradice. Malovali jsme masopustní průvod, vyráběli masky a děti vyprávěly, co vše viděly na masopustním průvodu, který navštívily s rodiči. S masopustem jsou také spojovány zvířata a tak jsme další týden dělali téma- Safari. Konec února je spjatý s karnevalem a ani u nás tomu není jinak. Vyráběli jsme papírové klauny, malovali kostýmy a zítra se můžeme těšit na očekávaný karneval.  

Vychovatelka Kristýna

 

Leden

    Začátkem uplynulého měsíce jsme se věnovali tématu - Vánoce, vánoční svátky, prázdniny a Nový rok. Děti výtvarně zpracovaly, co se jim nejvíce líbilo na zimních prázdninách. 

    Při pracovních činnostech jsme vyráběli sněhuláky a krmítka pro ptáčky z barevného papíru. Procvičovali jsme hudební cítění tleskáním a broukáním známých písniček. V rámci úterních procházek jsme rozvíjeli s dětmi jejich oblíbené sportovní aktivity formou pohybových her. 

Poslední lednový týden, jsme začali probírat téma vesmír, které děti velmi zaujalo. Nadále nás čeká výtvarné zpracování vesmíru. V následujícím měsíci budeme pokračovat s tímto tématem, tak se těším, co se nového společně dozvíme. 

Vaše vychovatelka Kristýna

 

   Prosinec

 

Celý tento měsíc nás provázelo téma advent a Vánoce. Na začátku prosince jsme navštívili Západočeské muzeum v Plzni, kde se konal workshop – Den s archeologií. Děti si zde mohly vyzkoušet středověkou výzbroj, prohlídnout si středověké zbraně, vyzkoušely si práci archeologů a mnohé další činnosti.   

V rámci pracovních činností děti vyráběly spousta výrobku s vánoční a zimní tématikou (adventní věnce, vánoční stromečky, vánoční přáníčka, postavičky z pohádek, sněhuláky..). 

Děti si také užívaly vánoční focení a družinovou soutěž - StarDance, ve které některé děti z naší družiny účinkovaly a předvedly moc pěkná taneční vystoupení.   

Následně nás čeká rozbalování a užívání dárečků a družinová vánoční besídka. 

 Krásné prožití vánočních svátků  

Přeje vychovatelka Kristýna 

 

 

Listopad

A je tu konec listopadu. Na začátku měsíce jsme probírali téma - podzim. Malovali jsme obrázky o tom, co jsme dělali o podzimních prázdninách, vyráběli jsme skřítky z opadaného listí, luštili jsme křížovky a obrázkové bludiště, vymýšleli příběhy o podzimu, které jsme sepsali a výtvarně zpracovali. 

Následně jsme navázali na téma o tradicích a pranostikách spojených se st. svátkem - sv. Martin, i když první sníh se sv. Martinem nepřišel, vyrobili jsme si sněhové vločky a vyzdobili si s nimi družinu. Vyráběli jsme svícny ze skleniček od přesnídávek, dozvěděli jsme se, kteří ptáčci přezimují u nás, a kteří odlétají do teplých krajin. Pomalu se chystáme na téma zima a s tím spojený advent. Nadále nás čeká vyrobit adventní věnec a tím ukončit měsíc listopad. 

Vaše vychovatelka Kristýna

 

 

Říjen

Tento měsíc byl kreativně plodný. Definitivně jsme se rozloučili s obdobím léta a přivítali podzim.  V tomto období se příroda připravuje k zimnímu spánku a my jsme se také přizpůsobili jejím podzimním náladám. Všechny zajímavosti jsme pozorovali na našich společných vycházkách. Navštívili jsme ekosystémy zahrad a parků a pozorovali např. ptáky, kteří žijí v okolí lidských sídel. Podzimní přírodu jsme vnímali všemi smysly. Pozorovali jsme, jak různorodě se vybarvuje listí na stromech, různé tvary a druhy listů a naslouchali šustění spadaného listí při našich venkovních radovánkách. Práce na zahradě nám není cizí, pečovali jsme o zeleň na našem pozemku. Ale také uvnitř budovy jsme se nenudili, podíleli jsme se na výzdobě naší družiny. Vyráběli jsme kreativní obrázky z listí a barevného papíru. Nechyběla ani meditace při relaxační hudbě a zklidňující vybarvování mandaly. Říjen vyvrcholil přípravou na Halloween, kdy jsme vyráběli strašidla z látky, které si můžete prohlédnout na dveřích naší družiny. 

Ale podzim ještě nekončí, tak hurá vstříc dalším aktivitám.  

Vaše vychovatelka Kristýna

 

 

Září     

 V prvním měsíci školního roku 2019/2020 jsme zejména poznávali prostředí družiny a vzájemně se seznamovali. Hráli jsme seznamovací hry a nakoukli do celoročního tématu naší družiny - Svět zvířat. Povídali jsme si o prázdninových zážitcích a měli jsme výtvarnou soutěž v tomto tématu. Zkusili jsme si zahrát pohádku, ke které jsme si dokonce vyrobili masky zvířátek. 

       V rámci odpočinkové činnosti jsme s prvňáčky začali číst pohádku Pipi Dlouhá punčocha, která se dětem velice líbí a nasmějí se u ní. 4.třída si vybrala knížku Petr Pan. 

Nově chodíme každé úterý a čtvrtek na procházky. Poznáváme okolí školy a hrajeme pohybové hry. Tento týden v úterý jsme navštívili akci - kovářský workshop, na které se děti dozvěděly zajímavosti o kovářském řemesle a dokonce si vyrobily upomínkový předmět. 

 

 

Vítám Vás v novém školním roce, těším se na zážitky, které spolu zažijeme. 

Vaše nová vychovatelka Kristýna