Školní družina – I. oddělení

Vychovatelky: Bc. Andrea Trávníčková

                        Mgr. Julie Lávičková

 

PROSINEC 2018

Konečně nastal nejočekávanější měsíc v roce - prosinec a s ním i kouzelný adventní čas. Strávili jsme ho velmi pestře. Povídali jsme si společně o lidových tradicích a zvycích v době adventní. Děti si zopakovaly zvyky, které již znají, ať už z domova či ze školky a naučily se i několik nových… třeba to, kdo byla svatá Barbora a proč si mají v předvečer tohoto svátku utrhnout několik třešňových větviček, proč krájíme jablíčko, pouštíme lodičky ze skořápek od vlašských ořechů, k čemu je šupina, kterou nalézáme pod talířem, o zlatém prasátku, o adventním věnci atd.

Počátkem měsíce jsme uspořádali čertovský rej, kdy si děti užily masky a čertovské hry. Poslouchali jsme i zpívali oblíbené vánoční koledy v českém i anglickém jazyce. Nezapomněli jsme ani na své blízké a vyrobili jsme jim malé dárečky pro radost. Děti si užily vtipné vánoční focení s paní vychovatelkou Magdou a na konci měsíce je čekalo klaunské představení, které děti neskutečně pobavilo, smích nás provázel od začátku až do konce představení. Klaun nakonec děti obdaroval zvířátkem z balónku.

Advent utekl jako voda a Vánoce jsou za dveřmi. Přejeme všem, aby byly tyto svátky klidné a pohodové.

Těšíme se na viděnou v roce 2019.


Andrea a Julča 

 

LISTOPAD 2018

Listopad je za námi a my jsme ani tentokrát nelenili. Venku se ochlazuje, je třeba myslet na dostatek vitamínů, abychom předešli nemocem. Proto jsme celý jeden listopadový týden věnovali tématu ovoce a zelenina. Povídali jsme si, jaké známe druhy, proč bychom měli jíst ovoce a zeleninu a udělali si i malou „poznávačku“. 

S příchodem chladnějšího počasí jsme mysleli i na ptáčky, kteří neodletěli do teplých krajin. Ptačí budku, kterou jsme si nejprve hezky namalovali, jsme zavěsili před školu a poprvé ptáčky nakrmili. Budku můžeme pozorovat i z oken naší třídy. Pravidelně kontrolujeme, jestli je v ní ještě nějaké zrní a to průběžně doplňujeme.

V posledním týdnu jsme diskutovali o lese, poslouchali zvuky lesa a hádali, co slyšíme, také jsme oblékali stromy. 
V rámci „celodružinových“ akcí jsme uspořádali turnaj ve stolním fotbálku, kterého se zúčastnili hlavně naši kluci. Ale ani holky se během turnaje nenudily. Měly možnost zahrát si stolní hry a pexeso.

V měsíci následujícím nás čeká advent a příprava na Vánoce, už se moc těšíme!!!

                                                                                                                                                                                                               Všechny zdraví Andrea a Julča

 

ŘÍJEN 2018

Říjen se nesl především ve znamení Halloweenu. Vyráběli jsme výzdobu, povídali si o tom, co to vlastně Halloween je, poslouchali jsme halloweenské písničky i dlabali dýně. Vše pak vyvrcholilo ve středu 31.10. odpolední oslavou, průvodem s lampiony a opékáním buřtů. V průběhu měsíce října jsme toho ovšem stihli i mnohem více. Nezapomněli jsme na to, že se pomalu ale jistě blíží zima a je nutné se postarat o ptáčky, kteří neodlétají do teplých krajin. Proto jsme ozdobili ptačí budku a v nejbližší době se vypravíme do okolí školy a vybereme společně místo, kam budku zavěsíme. Až začne mrznout, budeme ptáčky pravidelně přikrmovat. Oslavili jsme Mezinárodní den úsměvu, povídali si o bezpečné jízdě na kole při Světovém dni cyklistiky a užili si "listohrátky" během Dne stromů. Nezapomínali jsme ani chodit ven, protože i v říjnu svítilo sluníčko a bylo teplo. 

Všechny zdraví Andrea a Julča

 

ZÁŘÍ 2018

 Měsíc září je úspěšně za námi, seznámili jsme se společně s chodem družiny, s družinovými pravidly a zároveň jsme si užili spoustu zábavy. Náš plyšový kamarád Hafánek je s námi v družině moc spokojený a má radost, že se může každý víkend podívat k někomu domů. Během září jsme byli na 2 vycházkách, kde jsme pozorovali ptáčky, sbírali přírodniny a dováděli na dětském hřišti. V družině jsme hodně tvořili - pravidla ŠD, sv. Václava na koni a skřítky. K dispozici jsme měli omalovánky a různé pracovní listy. Koukali jsme se na didaktická videa, poslouchali písničky a zpívali, společně si s námi zazpívala i studentka Ria z Číny. Seznámili jsme se s významnými dny jako je např. Mezinárodní den bez aut nebo Den české státnosti. Vždy, když bylo pěkné počasí, hráli jsme si na školní zahradě. 

Užívejte poslední slunečné dny a už se těšíme na společný říjen!

            Andrea a Julča

 

ZAČÁTEK ŠKOLNÍHO ROKU

Milí žáci a vážení rodiče,

dovolte nám, abychom vás všechny přivítaly po prosluněných dvouměsíčních prázdninách v novém školním roce 2018 / 2019. 

Ve školní družině bude na prvňáčky a druháčky čekat spousta zábavy, her, tvoření, povídání, procházek… ale hlavně, bude se tam na ně vždy těšit jejich nový plyšový kamarád Hafánek. Hafánek je pejsek, o kterého se děti ve družině starají a se kterým si hrají. Každý pátek se půjde Hafánek podívat k někomu domů, aby mu přes víkend ve škole nebylo smutno, a my si pak budeme v pondělí vyprávět, co Hafánek během víkendu zažil.

Celoroční téma našeho oddělení bude zaměřeno hlavně na pohádky a přírodu. Budeme si číst a vymýšlet příběhy, k tématu pohádek budeme kreativně tvořit, občas si zacvičíme, a když to půjde, vyrazíme na vycházku, kde si budeme hrát, sbírat přírodniny a objevovat svět kolem nás.

Moc se na vás těšíme!

  Andrea a Julča