Únor

Dobrý den,

nejkratší měsíc v roce se blíží ke konci, tak si dovolím krátké shrnutí naší činnosti v družině. Zkoušeli jsme kreslit obrázek podle písničky, kdy jsem dětem pustila píseň, oni poslouchali a zároveň kreslily to, co v nich ta píseň vyvolává. Děti daly průchod vlastní fantazii, emocím. Na konci jsme si obrázky ukázali a popovídali si o tom, jak na nás píseň působila. Z pracovních činností jsme se věnovali práci s papírem, zkoušeli skládat origami dle návodů. U této činnosti vydrželo pár dětí, moc nám to nešlo. :) 
Změřili jsme se na kamarádské vztahy. Povídali jsme si o  tom, jak se chovat ke kamarádovi, jak je důležité umět naslouchat a přijímat názory ostatních kamarádů. Na toto téma jsme hráli i několik her. V rámci hudební činnosti pouštíme různé písně, povídáme si o nich, někdy tančíme, zkoušíme pohyb do rytmu. Zkoušíme i relaxace, s relaxační hudbou. Musím říct, že relaxace se dětem moc líbí a opravdu všichni se uvolní a snaží se zrelaxovat. K Vánocům jsme dostali balanční kotouče, které posilují hluboký stabilizační systém, prokrvují plosky nohou, aktivně působí proti plochým nohám a to vše zábavnou formou. Děti si tohle cvičení formou hry velmi oblíbily. 
Poslední týden ve škole zakončíme družinovým karnevalem. Družinový karneval je oblíbená zábava před jarními prázdninami. Bude zde ukázka všech masek, různé soutěže, hry, ale i prostor pro tanec všech krásných masek. Doufám, že si to děti dostatečně užijí.
Příští týden, poslední únorový týden, nás čekají jarní prázdniny, zasloužený odpočinek. Přeji Vám, abyste si s dětmi užili týden plný radosti, zábavy, zimních sportů a úsměvů. A já už se těším na březen a další pěkné chvíle, které s dětmi můžu zažívat.

Krásné dny plné radosti
přeje
vychovatelka Majda

 

 

 

Leden

Dobrý den,

o slovo se hlásí leden a s ním i pořádná zima. První týden v lednu jsem, společně s žáky ze třetí třídy, byla na lyžařském kurzu, který jsme si všichni náležitě užili. Po příjezdu jsem se po Vánocích přivítala se zbytkem dětí. Povídali jsme si o Vánocích, co jsme dostali pod stromečkem a jak jsme si užili volno. V lednu jsme se vrhli na samé zimní vyrábění, výkresy a zimní výzdobu družiny.
Pokud to počasí jen trochu dovolí, chodíme se vyvětrat ven, užít si sníh a čerstvý vzduch.
Včera jsme měli turnaj v deskových hrách, který jsme si užili. Bylo k dispozici několik her, několik herních skupin a musím říct, že si to děti velmi užívaly. 

S přáním krásných, promrzlých dní 
vychovatelka Majda
Prosinec

Dobrý den,

jsme v půlce prosince a naše družina se proměnila v Ježíškovu dílnu. Tvoříme, lepíme, stříháme, barvíme, kreslíme, pleteme, balíme... Družina je plná tvořivých dětí, třpytek, hotových ale i rozdělaných výrobků a vánoční výzdoby. Kromě toho, že usilovně pracujeme na vyrábění vánočních dárečků, povídáme si společně o adventu nebo o tom, jak se slaví Vánoce u nás ale i v jiných zemích. U nás už se na Vánoce zkrátka těšíme! 
Abychom si to čekání zpříjemnili, připravila jsem na pondělí 17.12. vánoční fotokoutek. Fotit budu já, v družině č.2. Focení bude probíhat de facto celé odpoledne a já doufám, že stejně jako loni, si u něj užijeme spousty legrace. Fotografie následně rozešlu emailem rodičům dětí.
Těším se. :-) 

Přeji krásné, zasněžené a promrzlé dny, plné radosti.
vychovatelka Majda

 

Listopad

Dobrý den,

listopad se blíží ke svému konci a s ním i naše listopadové aktivity. Během listopadu jsme se hodně věnovali podzimnímu tématu. Povídali jsme si o změně počasí, která nastala a jak na ní reaguje příroda, zvířata i lidé. S tím souviselo i povídání o změně oblékání a větším příjmu vitamínů. V rámci výtvarné výchovy děti malovaly podzimní krajiny, libovolnou technikou. Došlo i na téma ptáků, kteří u nás přezimují. S tím jsme se učili orientovat ve velkých encyklopediích a umět hledat v obsahu. Děti poté nakreslily libovolného ptáka, který u nás přes zimu zůstává. Musím říct, že se jim obrázky velmi povedly. Někteří měly fotografii z encyklopedie jako předlohu, jiní kreslily zpaměti. V rámci pracovních činností si děti mohly vyrobit ozdobnou, chlupatou bambuli z vlny. Komu nestačila bambule, mohl udělat dvě a z ní vytvořit libovolné zvířátko. Hudební prvky se snažím vkládám průběžně do našich činností, s tím o pohybové aktivity. Aby se děti trochu protáhly, prokládám naše aktivity právě o pohybové hry a prvky. Jako např.hra na sochaře, živé pexeso aj. 
Včera nám začal fotbálkový turnaj, který se nám rozloží do více dnů, jelikož podzimní ochlazení přineslo i pár podzimních nachlazení našich hráčů.
Venku se sice už ochladilo, přesto se snažíme chodit často ven, alespoň na chvíli. Pokud zůstáváme vevnitř, hrajeme společné deskové či karetní hry.
Nyní už se chystáme na naše vánoční tvoření, které nás bude provázet celý prosinec. 

Krásné dny plné radosti,

přeje vychovatelka Majda

 

Říjen

V říjnu jsme se věnovali našemu cestování, práci na cestovním deníku i kreslení vlajek. Mimo to jsme vytvářeli krásnou podzimní výzdobu obrázků, které děti nakreslily či obtiskly. Uprostřed měsíce jsme měli náš první turnaj v deskových hrách, který jsme si všichni náramně užili. Těchto turnajů nás během roku ještě pár čeká, doufáme že se k nim připojí i rodiče.
Věnujeme se hrám, při kterých rozvíjíme paměť, pozornost či slovní zásobu. V družině se rovněž učíme vzájemně si naslouchat a tolerovat, aby nám všem bylo v družině příjemně. Často se věnujeme hrám a úkolům na spolupráci a komunikaci ve skupině. 
V rámci hudební činnosti jsme si pouštěli ukázky písniček z pohádek, kdy děti hádaly z jaké pohádky písničky jsou.
Během pobytu venku se děti věnují míčovým hrám, skokům přes švihadla a různým honičkám. :-)
Měsíc říjen jsme zakončili Halloweenem. Udělali jsme si krásnou halloweenskou výzdobu, takže to u nás bylo strašidelnější než jindy. :-) V družině jsme si zahráli pár her, při kterých děti předvedly své krásné masky. Celý den jsme zakončili společně s rodiči oslavou na školní zahradě.

Krásné dny plné oslnivých podzimních barev,

přeje vychovatelka Magda

 

Září

Dobrý den,

září skončilo a s ním i naše zářijové aktivity. Během září jsme se všichni seznámili s chodem družiny, s mimoni a naším celoročním cestovním plánem. Děti dostaly cestovní deníky a cestovní pasy. V září jsme stihli navštívit pouze jednu zemi, a to Itálii. Řekli jsme si základní informace, ale i zajímavosti. Vyrobili jsme  a nakreslili vlajku. Mimo naše cestovní plány jsme se hodně věnovali výtvarné výchově, kdy děti kreslily jak už zážitky z léta, tak mimoně na cestách, či přicházející podzim a odcházející léto. 
Využívali jsme pěkného počasí, chodili jsme brzo na školní hřiště, kde se děti věnují míčovým hrám, skákání přes švihadlo, či hře s pálkou. 
Začátek října s sebou kromě změny počasí, přinesl návštěvu další země, Francie. Na konci tohoto týdne nás čeká první celodružinová akce: turnaj v deskových hrách, na který jsou zvání i rodiče.

Krásné podzimní dny

vychovatelka Majda

 

 Dobrý den,

začal nám nový školní rok a s ním plno nových zážitků, tvoření, povídání, hraní i radosti. Celý tento rok nás budou provázet naší družinou animované postavičky Mimoni. Téma naší družiny pro tento rok je: Cesta kolem světa s Mimoni. Čekají nás návštěvy zemí, jejich památek a významných míst. Povíme si o jejich historii, zvycích, tradičních jídlech či zábavě. Pro naše toulky po světě bude mít každý žák cestovní pas, kam bude dostávat razítka ke každé zemi, kterou navštívíme. Mimo to, budeme mít cestovní deník, kde budeme mít různé aktivity, pracovní listy a informace o daných zemích. Ke každé zemi si vyrobíme vlajku, kterou si pověsíme do družiny. Mimo putování po světě nás samozřejmě čekají další aktivity a vyrábění, pobyt na hřišti, procházky po okolí a celodružinové akce v podobě deskových her, maškarních či vánočního focení aj.

Těším se na naše společné chvíle.

S pozdravem

vychovatelka Majda