Květen 2018

 

 

 

Je za námi opět další měsíc a pomalu se blížíme do "finiše". Začátek měsíce jsme měli opět zkrácený státními svátky a volnými dny, ale i tak jsme využili několika květnových dní pro svou činnost. Přivítali jsme mezi sebe novou paní vychovatelku, s níž jsme začali seznamovacími hrami a utužováním kolektivu. Během celého měsíce jsme pracovali na výtvarných a praktických činnostech, kde jsme pracovali buď na určitá témata nebo s vlastní fantazií. Námětem nám byla témata jako třeba zvířata nebo má rodina. Toto téma jsme rozvinuli během týdne maminek, kdy jsme vyráběli různé dárky a přáníčka. Rodina byla velkým zajímavých tématem, které nám dalo mnoho možností, jak ho využít. Družina také nezapomněla na samotný den dětí, kdy byl pro děti připraven zábavný program plný her a zábavného programu. Během celého května využíváme krásné počasí a většinou každý den odcházíme brzy na školní zahradu, kde děti hrají různé sportovní hry a mohou se vydovádět. Na rajčeti jsou již nahrané fotky, na kterých si můžete prohlédnout naše květnové zážitky. 

 

S pozdravem, 

 

vychovatelka Lucie 

 

Duben 2018

 

Měsíc duben nám začal hned po velikonočních prázdninách velmi zajímavě. Využili jsme ještě trvající nálady z velikonočního šupání, děti si donesly pomlázky a aby paní vychovatelka a holky neuschly, tak nás kluci pěkně vyšupali. Samozřejmě se děti mohly těšit na sladkou odměnu, ze které měly ohromnou radost. Během celého měsíce jsme vyráběli, tvořili výrobky na témata, která jsme si zadali nebo co zrovna děti měly ve fantazii, hráli jsme také všelijaké hry a společné aktivity. Nejvíce jsme však využili venkovního prostoru, počasí nám během dubna opravdu přálo a děti se tak mohly vydovádět a nemusely být zavřené v družině během tak pěkného počasí. Nejzajímavější část měsíce byl týden recyklace a talentu. Seznámili jsme se s dnem Země, vysvětlili jsme si vše potřebné a snažili jsme se vyrobit výrobky z odpadu nebo materiálu, který souvisí s recyklováním. Holky z první družiny spolu s paní vychovatelkou Magdou pořádaly talentovou soutěž "Easy Start má talent", které se zúčastnily také děti z naší družiny. Soutěž byla úžasná a objevilo se zde mnoho talentů, kteří předvedli své výkony ve zpěvu, hře na klavír nebo flétnu, tanci nebo kreslení. Jako ve správné soutěži nechyběla ani nekompromisní porota, která spolu s diváky vybrala hlavní vítěze. Děti byly velice šikovné a největší gratulace patří našem holkám, a to hlavně Káje Vlčkové, která se umístila na třetím místě se svým zpěvem, druhý se umístil Kuba Sobotka se hrou na klavír a první místo si vytancovala taneční dvojice Alča Moučková a Bětka Baxová. Pro vítěze byly připravené medaile a diplom za účast v soutěži, který dostali i ostatní zúčastnění. Musím pochválit opravdu všechny děti, které se soutěže zúčastnily, protože i během přípravného týdne jsme pilně trénovali a zkoušeli si své výkony. Určitě se těšte na další soutěže, které nás v družině čekají :) 

S pozdravem,  

vychovatelka Lucie

 

 

Březen 2018 

Dobrý den, 

  měsíc březen nám ukončil období zimy a i my jsme se trochu více probudili k životu. Přešli jsme ze zimního období a nastolili u nás v družině jaro. Příchod jara nás otevřel široké možnosti a nápady, co nového vytvořit. Tvořili jsme výrobky a výtvory s jarní tématikou, nezapomněli jsme si vysvětlit  jarní pranostiky. Věnovali jsme se také lidskému tělu, pracovali jsme se svými smysly a hráli jsme mnoho smyslových her. Samozřejmě, nejvíc nás zajímala chuť a naše mlsné jazýčky, ale tento smysl jsme využili až při velikonoční koledě, kterou jsme provedli přímo po Velikonocích. Naše chutě jsme vypracovali na papírové talíře, kam jsme z letáku nalepili vše, co máme rádi. Některé talíře můžete obdivovat na venkovní školní nástěnce. Další zajímavá aktivita zaměstnala nás sluch a vnímavost, poznávali jsme totiž zvířecí zvuky pomocí jedné aplikace. Dítě byly velmi šikovné, ale našla se i taková zvířátka, která jsme nikdo nepoznal. Během celého března jsme samozřejmě hráli různé hry, skládali si stavebnice, které nás opravdu baví, malovali si podle různých i vlastních témat a nezapomněli jsme také navštěvovat školní zahradu. Poslední březnový týden nám zkrátily velikonoční prázdniny. Tento týden jsme plně využili velikonoční tématiku, kdy jsme vyráběli různé výrobky, vysvětlili si známé tradice a plně se připravovali na koledu. Budeme se těšit na další měsíc, který začneme právě velikonoční koledou v družině, tak se také těšte :) 

S pozdravem, 

vychovatelka Lucie  

 

Únor 2018 

Dobrý den, 

další měsíc jsme pokračovali v naší družinové práci, i když únor byl velice krátký. Přesto jsme stihli mnoho zajímavých věcí a užili si to. Tento měsíc byl ve znamení dvou velkých témat, a to olympiády a Masopustu. Již na konci ledna jsme začali velké přípravy, které vrcholily právě v únoru. Vytvářeli jsme olympijské medaile, které jsme mohli komukoliv darovat, největší výtvor jsme vyrobili z obtisků svých rukou a výsledkem byly velké olympijské kruhy. Nezapomněli jsme také na to, jaký mají význam hry a uvědomili jsme si, že je nás na planetě opravdu hodně. Vyráběli jsme také z různých materiálů, především origami a skládačky z papíru, které nás opravdu bavily, zkoušeli jsme si různá cvičení a kvízy. Před jarními prázdninami, které zkrátily naši družinovou zábavu, nás čekal družinový karneval. Děti se na karneval úžasně připravily, vytvářeli jsme společně masky a masopustní výzdobu. V pátek před prázdninami jsme se převlékli za krásné masky a užili si odpoledne, kde jsme hráli různé hry a obdrželi všelijaké ceny a diplomy. Já věřím v to, že si děti karneval pořádně užily a doma vše vyprávěly :)   

S pozdravem vychovatelka Lucie 

Leden 2018 

Dobrý den,  

lednem jsme vstoupili do nového roku a máme spoustu plánů, jak ho využít. Přes veškeré změny, které se v naší družině udály, jsme stihli mnoho věcí. Hned po prázdninách jsme byli plni vánočních a silvestrovských zážitků, o kterých jsme si povídali a měli náměty pro tvoření a kreslení. Nezapomněli jsme také na Tři krále, o kterých jsme si řekli jejich význam. Během ledna jsme měli v plánu trávit hodně dní venku na sněhu, stavět sněhuláky, hrát koulovačky, ale počasí nám bohužel, až na nějaké výjimečné dny, nepřálo. Zjistili jsme také, co maminky ukrývají v kuchyních a pomocí koření, luštěnin, těstovin a přírodnin jsme se pokusili vyrobit obrázky. Hlavně koření nám provonělo celou družinu a děti div nesnědly syrové těstoviny. Nezapomněli jsme také na přírodu v zimě a naučili jsme se chovat slušně k přírodě. Zahráli jsme si hru na třídění odpadu a musím děti pochválit za to, jak jsou ekologičtí a dokáží třídit odpad, který jsme se snažili využít ve svých výrobcích. Poslední týden jsme se připravovali na nastávající olympiádu, zajímali jsme se o sport a využili ho ve všech formách. V únoru nás čeká spoustu zajímavých aktivit, tak se máte na co těšit. 

Za naší družinu, 

vychovatelka Lucie Hanzlíčková 

Prosinec 2017

Měsíc prosinec byl plný předvánočních aktivit. Vyráběli jsme dárečky pro rodiče, sourozence i prarodiče, také obaly na dárky a jmenovky k dárečkům. Poslouchali jsme vánoční koledy a také zpívali ty, které známe. Také jsme si pustili vánoční pohádku a četli jsme si vánoční příběhy o Ježíškovi a čtení z Bible pro kluky a holky. Jinak jsme prováděli soutěže v družstvech i jednotlivcích, vysvětlovali jsme si přísloví, která se k svátečním dnům váží. Nezapomněli jsme  také relaxovat a hýbat se při cvičení. Pokud bylo příznivé počasí, byli jsme venku se provětrat. V družině I. jsme se vyfotili s vánočními dekoracemi a byla u toho legrace, teď už se těšíme na Ježíška.

Vychovatelka Irena a družina II. 

Listopad 2017

Zdravíme z družinky 2,

druhá polovina listopadu se u nás nesla ještě v duchu Hurvínkovských legrácek, ale připomínali jsme si i vážnější témata, významná pro naši společnost, jako 17.listopad. Zejména starší děti mají povědomí o těchto událostech. Listopadová příroda a zážitky, které z ní děti mají, jak se připravuje příroda a zvířata na opravdovou zimu bylo také často předmětem našeho povídání i kreslení. Stále rádi soutěžíme ve znalostech o přírodě, našem městě, naší vlasti. Máme rádi jazykové soutěže a samozřejmě pohyb. Vyráběli jsme prvky na zimní výzdobu - sněhové vločky, sněhuláčky. Baví nás stále práce se stavebnicemi, deskové hry a také zpívání.

A nyní již běží adventní čas, který je velice bohatý na události, svátky a aktivity,

tak se těšíme,... 

Hezký den ze školní družiny 2,

listopad se nachází již ve své druhé polovině, tak bychom rádi informovali, čím jsme se zejména, kromě běžných aktivit v družince v jeho první části zabývali. Věnovali jsme se nesmrtelným postavičkám Spejbla a Hurvínka a jeho autorovi J. Skupovi, vztahu k Plzni a významu loutkového divadla vůbec. Veselé příběhy jsme četli na pokračování a sledovali na videu nejen pro obveselení, ale zejména pro ponaučení. Výtvarné činnosti byly také zaměřené na Spejbla a Hurvínka, ale i na stále aktuální podzimní témata. Soutěžíme v družstvech i jednotlivcích, hrajeme si se slovy vesele i vážně, diskutujeme o ochraně přírody a zvířat a co můžeme pro tuto oblast sami učinit. Nezapomínáme na pohybové aktivity, pokud to bylo možné, byli jsme ještě na školní zahradě, jinak se pravidelně " protahujeme" v učebně relaxačními cviky a jednoduchými pozicemi z jógy. Praktické činnosti, zručnost si děti upevňují při stavbě výtvorů ze stavebnic, logické myšlení pak při deskových hrách.

Připravujeme hudební odpoledne, ze kterého jistě přineseme i nové fotografie.

Příjemný nadcházející adventní čas

přeje vychovatelka Irena

 

Říjen 2017

Přejeme krásný den,

tak nám uběhl říjen jako voda a zakončili jsme jej spolu s Vámi Halloweenem. Také na tuto oslavu jsme v družině dělali přípravy, vyráběli masky, nacvičovali říkanky a vůbec jsme se zabývali vznikem tohoto svátku a jeho významem. Oslava se podařila, sami jste byli její významnou součástí, děti si ji užily a příjemná byla jistě i pro Vás rodiče, prarodiče a přátele školy. Ale v druhé polovině října jsme nezapomněli ani na významné výročí vzniku samostatného Československa, děti překvapily svými znalostmi, výborně nám představil osobnost T.G.Masaryka Bertík z páté třídy. Děti baví soutěže, proto v nich stále pokračujeme a vymýšlíme aktuálně nové. V těch jazykových - slova naruby, přísloví a pořekadla vítězil Honzík ze čtvrté třídy, ale i ostatní si vedli skvěle. Měli jsme v plánu také znalosti o houbách, chování v lese, jako největší znalec hub se ukázal Matyášek ze druhé třídy, náležitě nás ostatní poučil. Pokračujeme v dramatizaci pohádky, trpaslíci si vytvořili čepičky, nejaktivnější byl Mikulášek ze druhé třídy a Oskárek a zkoušíme.  

 Samozřejmě, zejména hochy baví stavět ze stavebnic, to je denní zábava, někteří jsou šachisté, tak si dávají partičku. Všichni si společně postupně osvojujeme pozice z powerjógy a protáhneme se.

Pokud nám počasí přálo, užívali jsme si ještě na zahradě.

Vše krásné a hodně radosti z Vašich dětí 

přeje vychovatelka Irena

 

Zdravíme z družinky II,

v říjnu jsme se dosud věnovali i nadále, stejně jako v září,podzimní tématice z různých pohledů, četba o podzimu z per významných autorů - F. Nepila, J. Seiferta, J.V. Sládka, rovněž, co se tvořivé činnosti týče, výroba koláží, draků a dráčků, obrázků. výrobků z kaštanů. V soutěžích  pokračujeme, vymýšlíme společně křížovky a luštíme podle skupin.Také ve Sněhurce pokračujeme - v její dramatizaci, role jsou přiděleny, tak zkoušíme a těšíme se na výsledek.

Dle tematického plánu jsme si  představili některé osobnosti narozené v měsíci říjnu - především bývalého prezidenta Václava Havla a děti se zájmem podiskutovaly otázku - či námět - Kdybych byl/a prezidentem ?? Uslyšeli jsme velice zajímavé názory. Věnovali jsme se dopravní výchově, jak bychom reagovali v nebezpečných situacích, jaké máme osobní zkušenosti z různých dopravních situací.

V družině si občas rádi zazpíváme.

Pokud nám počasí přálo,  pobývali jsme co nejčastěji venku na školní zahradě a sportovali. Co nejdříve se chystáme také na úklid školní zahrady.

Fotografie najdete v následujícím odkazu: http://druzina2017.rajce.idnes.cz/
Přihlašovací heslo:  dvojka. 

Krásné dny a snad s babím létem přeje ŠD II a vychovatelka Irena

 

Krásný den všem příznivcům naší družinové skupiny,

ani jsme se nenadáli a máme zde téměř konec prvního měsíce školního roku. V naší družince probíhá v pohodě a užíváme si. Máme za sebou zejména témata zajímavých pověstí z Plzeňského kraje, tvorbu Františka Hrubína, naše město či obec a podzimní tématiku, kterou se budeme ale ještě zabývat v příštím období. Starší i mladší děti se vzájemně respektují až na menší občasné vysvětlování a "pozlobení", ale celkově dodržujeme svá společně uzavřená pravidla. Také jsme se dost věnovali soutěžím a kvízům ve všeobecných znalostech. Děti tyto soutěže baví, tak organizujeme a připravujeme další a v příští zprávě uvedeme vítěze obou kategorií, mladších i starších žáků, tato byla jako zahřívací kola. Malujeme, tvoříme a nyní se chystáme také na dramatizaci pohádky o Sněhurce s druháky a čtvrťáci a páťáci si vyberou, co by je zaujalo, aby se také předvedli jako herci. Pohyb nezanedbáváme, zatím nám celkem počasí přálo, tak jsme se zejména vyřádili venku v míčových hrách, v lezení na stěnu, v učebně není takový výběr pohybových aktivit, ale protáhneme se a rovněž se ujala "Víčka v pohybu" - mnozí jsou velice šikovní, obratní a trpěliví!! Nově se rozbíhá kroužek školních novin, již jsme provedli také v družině několik zajímavých rozhovorů i příspěvků ze stran pohotových žáků v podobě hádanek a vtipů. I zde chceme být redakci velmi nápomocni. 

Zdravíme

Irena 

 

Krásný den všem, 

Máme za sebou téměř polovinu září roku 2017 a jako skupina jsme se již docela fajn sžili. S potěšením musím říci, že starší žáci mají s druháky trpělivost a pomáhají jim při některých aktivitách a činnostech. Ale šikulové z druhé třídy si většinou výborně poradí sami. Společně jsme zatím poznávali dílo Františka Hrubína, jeho tvorbu pro děti, některé pohádky a říkánky jsme ilustrovali. Tvořivost si zejména chlapci rozvíjejí také při stavbě robotů a dalších výtvorů ze stavebnic. I pantomima nás baví a užíváme si též zpívání. Venku při volbě her vítězí zatím především vybíjená, stále si připomínáme, že hrát musíme fair play. V letošním školním roce si budeme připomínat některé osobnosti 20. století z oblasti literatury, kultury a sportu. 

Je nám spolu dobře a to je hlavní a vykračujeme vstříc novým zážitkům!!

 

Vychovatelka Irena