Prosinec 2017

Měsíc prosinec byl plný předvánočních aktivit. Vyráběli jsme dárečky pro rodiče, sourozence i prarodiče, také obaly na dárky a jmenovky k dárečkům. Poslouchali jsme vánoční koledy a také zpívali ty, které známe. Také jsme si pustili vánoční pohádku a četli jsme si vánoční příběhy o Ježíškovi a čtení z Bible pro kluky a holky. Jinak jsme prováděli soutěže v družstvech i jednotlivcích, vysvětlovali jsme si přísloví, která se k svátečním dnům váží. Nezapomněli jsme  také relaxovat a hýbat se při cvičení. Pokud bylo příznivé počasí, byli jsme venku se provětrat. V družině I. jsme se vyfotili s vánočními dekoracemi a byla u toho legrace, teď už se těšíme na Ježíška.

Vychovatelka Irena a družina II.

 

Listopad 2017

Zdravíme z družinky 2,

druhá polovina listopadu se u nás nesla ještě v duchu Hurvínkovských legrácek, ale připomínali jsme si i vážnější témata, významná pro naši společnost, jako 17.listopad. Zejména starší děti mají povědomí o těchto událostech. Listopadová příroda a zážitky, které z ní děti mají, jak se připravuje příroda a zvířata na opravdovou zimu bylo také často předmětem našeho povídání i kreslení. Stále rádi soutěžíme ve znalostech o přírodě, našem městě, naší vlasti. Máme rádi jazykové soutěže a samozřejmě pohyb. Vyráběli jsme prvky na zimní výzdobu - sněhové vločky, sněhuláčky. Baví nás stále práce se stavebnicemi, deskové hry a také zpívání.

A nyní již běží adventní čas, který je velice bohatý na události, svátky a aktivity,

tak se těšíme,...

 

Hezký den ze školní družiny 2,

listopad se nachází již ve své druhé polovině, tak bychom rádi informovali, čím jsme se zejména, kromě běžných aktivit v družince v jeho první části zabývali. Věnovali jsme se nesmrtelným postavičkám Spejbla a Hurvínka a jeho autorovi J. Skupovi, vztahu k Plzni a významu loutkového divadla vůbec. Veselé příběhy jsme četli na pokračování a sledovali na videu nejen pro obveselení, ale zejména pro ponaučení. Výtvarné činnosti byly také zaměřené na Spejbla a Hurvínka, ale i na stále aktuální podzimní témata. Soutěžíme v družstvech i jednotlivcích, hrajeme si se slovy vesele i vážně, diskutujeme o ochraně přírody a zvířat a co můžeme pro tuto oblast sami učinit. Nezapomínáme na pohybové aktivity, pokud to bylo možné, byli jsme ještě na školní zahradě, jinak se pravidelně " protahujeme" v učebně relaxačními cviky a jednoduchými pozicemi z jógy. Praktické činnosti, zručnost si děti upevňují při stavbě výtvorů ze stavebnic, logické myšlení pak při deskových hrách.

Připravujeme hudební odpoledne, ze kterého jistě přineseme i nové fotografie.

Příjemný nadcházející adventní čas

přeje vychovatelka Irena

 

Říjen 2017

Přejeme krásný den,

tak nám uběhl říjen jako voda a zakončili jsme jej spolu s Vámi Halloweenem. Také na tuto oslavu jsme v družině dělali přípravy, vyráběli masky, nacvičovali říkanky a vůbec jsme se zabývali vznikem tohoto svátku a jeho významem. Oslava se podařila, sami jste byli její významnou součástí, děti si ji užily a příjemná byla jistě i pro Vás rodiče, prarodiče a přátele školy. Ale v druhé polovině října jsme nezapomněli ani na významné výročí vzniku samostatného Československa, děti překvapily svými znalostmi, výborně nám představil osobnost T.G.Masaryka Bertík z páté třídy. Děti baví soutěže, proto v nich stále pokračujeme a vymýšlíme aktuálně nové. V těch jazykových - slova naruby, přísloví a pořekadla vítězil Honzík ze čtvrté třídy, ale i ostatní si vedli skvěle. Měli jsme v plánu také znalosti o houbách, chování v lese, jako největší znalec hub se ukázal Matyášek ze druhé třídy, náležitě nás ostatní poučil. Pokračujeme v dramatizaci pohádky, trpaslíci si vytvořili čepičky, nejaktivnější byl Mikulášek ze druhé třídy a Oskárek a zkoušíme.  

 Samozřejmě, zejména hochy baví stavět ze stavebnic, to je denní zábava, někteří jsou šachisté, tak si dávají partičku. Všichni si společně postupně osvojujeme pozice z powerjógy a protáhneme se.

Pokud nám počasí přálo, užívali jsme si ještě na zahradě.

Vše krásné a hodně radosti z Vašich dětí 

přeje vychovatelka Irena

 

Zdravíme z družinky II,

v říjnu jsme se dosud věnovali i nadále, stejně jako v září,podzimní tématice z různých pohledů, četba o podzimu z per významných autorů - F. Nepila, J. Seiferta, J.V. Sládka, rovněž, co se tvořivé činnosti týče, výroba koláží, draků a dráčků, obrázků. výrobků z kaštanů. V soutěžích  pokračujeme, vymýšlíme společně křížovky a luštíme podle skupin.Také ve Sněhurce pokračujeme - v její dramatizaci, role jsou přiděleny, tak zkoušíme a těšíme se na výsledek.

Dle tematického plánu jsme si  představili některé osobnosti narozené v měsíci říjnu - především bývalého prezidenta Václava Havla a děti se zájmem podiskutovaly otázku - či námět - Kdybych byl/a prezidentem ?? Uslyšeli jsme velice zajímavé názory. Věnovali jsme se dopravní výchově, jak bychom reagovali v nebezpečných situacích, jaké máme osobní zkušenosti z různých dopravních situací.

V družině si občas rádi zazpíváme.

Pokud nám počasí přálo,  pobývali jsme co nejčastěji venku na školní zahradě a sportovali. Co nejdříve se chystáme také na úklid školní zahrady.

Fotografie najdete v následujícím odkazu: http://druzina2017.rajce.idnes.cz/
Přihlašovací heslo:  dvojka. 

Krásné dny a snad s babím létem přeje ŠD II a vychovatelka Irena

 

Krásný den všem příznivcům naší družinové skupiny,

ani jsme se nenadáli a máme zde téměř konec prvního měsíce školního roku. V naší družince probíhá v pohodě a užíváme si. Máme za sebou zejména témata zajímavých pověstí z Plzeňského kraje, tvorbu Františka Hrubína, naše město či obec a podzimní tématiku, kterou se budeme ale ještě zabývat v příštím období. Starší i mladší děti se vzájemně respektují až na menší občasné vysvětlování a "pozlobení", ale celkově dodržujeme svá společně uzavřená pravidla. Také jsme se dost věnovali soutěžím a kvízům ve všeobecných znalostech. Děti tyto soutěže baví, tak organizujeme a připravujeme další a v příští zprávě uvedeme vítěze obou kategorií, mladších i starších žáků, tato byla jako zahřívací kola. Malujeme, tvoříme a nyní se chystáme také na dramatizaci pohádky o Sněhurce s druháky a čtvrťáci a páťáci si vyberou, co by je zaujalo, aby se také předvedli jako herci. Pohyb nezanedbáváme, zatím nám celkem počasí přálo, tak jsme se zejména vyřádili venku v míčových hrách, v lezení na stěnu, v učebně není takový výběr pohybových aktivit, ale protáhneme se a rovněž se ujala "Víčka v pohybu" - mnozí jsou velice šikovní, obratní a trpěliví!! Nově se rozbíhá kroužek školních novin, již jsme provedli také v družině několik zajímavých rozhovorů i příspěvků ze stran pohotových žáků v podobě hádanek a vtipů. I zde chceme být redakci velmi nápomocni. 

Zdravíme

Irena 

 

Krásný den všem, 

Máme za sebou téměř polovinu září roku 2017 a jako skupina jsme se již docela fajn sžili. S potěšením musím říci, že starší žáci mají s druháky trpělivost a pomáhají jim při některých aktivitách a činnostech. Ale šikulové z druhé třídy si většinou výborně poradí sami. Společně jsme zatím poznávali dílo Františka Hrubína, jeho tvorbu pro děti, některé pohádky a říkánky jsme ilustrovali. Tvořivost si zejména chlapci rozvíjejí také při stavbě robotů a dalších výtvorů ze stavebnic. I pantomima nás baví a užíváme si též zpívání. Venku při volbě her vítězí zatím především vybíjená, stále si připomínáme, že hrát musíme fair play. V letošním školním roce si budeme připomínat některé osobnosti 20. století z oblasti literatury, kultury a sportu. 

Je nám spolu dobře a to je hlavní a vykračujeme vstříc novým zážitkům!!

 

Vychovatelka Irena