Únor

Přišel konec nejkratšího měsíce v roce, a s ním i menší shrnutí. Zaměřili jsme se na kamarádské vztahy. Povídali jsme si, jaké vlastnosti se nám na ostatních líbí a jaké naopak ne. Mluvili jsme o tom, jak je důležité mezi sebou komunikovat a naslouchat si. Na závěr děti nakreslily obrázek na téma: Já a můj nejlepší kamarád. V rámci výtvarné činnosti děti kreslily a lepily obrázky zimních tanečnic a obrázky na výzdobu družiny. V rámci pracovní činnosti jsme se s dětmi "vrhli" na výrobu dárečků k zápisu, což děti velice bavilo. Také jsme začali pracovat na výrobcích na velikonoční jarmark. Tvoříme ruličky z novin, ze kterých následně pleteme košíčky a ozdobná srdíčka. Děti si tak rozvíjí nejen jemnou motoriku, zručnost, ale především i trpělivost. Během pravidelných procházek a pobytu na školní zahradě, hrajeme pohybové hry, pozorujeme okolí, učíme se záchytné body na cestě, krmíme ptáky do krmítka. V rámci hudební výchovy jsme se zaměřovali na rozbor písně, kdy si děti vybraly svoji oblíbenou píseň, rozebrali jsme její text, o čem píseň je, jak jí kdo chápe. Následně na to téma děti nakreslily obrázek. Děti také pracovaly s encyklopediemi, se kterými budeme pracovat i nadále. Učí se hledat v obsahu, vyhledávat v textu důležité informace. Zároveň se tak učí pracovat jak samostatně, tak ve skupině. NA závěr měsíce jsme si užili družinový karneval. Kde byl pro děti připravený bohatý program, soutěže v týmu i pro jednotlivce. Děti ukázaly jak krásné mají masky. Na závěr pro ně byly připravené odměny a diplomy. Věřím, že si to všechny děti pořádně užily.
Teď už nás čeká další měsíc a s ním plno další zábavy a tvoření.
Hezké dny
vychovatelka Majda

 

Leden

Máme za sebou další měsíc a s ním i spoustu družinové zábavy i úkolů. Po vánočních prázdninách jsme si společně vyprávěli, co jsem o Vánocích prožili. Děti nakreslily, jaké dárky pod stromeček dostaly a z čeho mají největší radost. Dále jsme se zaměřili na zimní přírodu. Jak se příroda v zimě mění, jak jsou na tom zvířata a čím nejvhodněji přikrmovat ptáky. V rámci výtvarné výchovy děti nakreslily pohled z okna, na zimní krajinu. Jak vypadal tento pohled dřív, jak vypadá nyní. Následně jsme si povídali o změnách, které souvisí se změnami počasí. Povídali jsme si o zimních sportech. Jaké sporty známe, které sporty jsou součástí zimní olympiády. Podívali jsme se na ukázky těchto sportů a řekli si pravidla fair-play a proč je dobré, je dodržovat. V rámci tělovýchovné činnosti, procházek a pobytu venku se s dětmi věnujeme pohybovým aktivitám. Pozorujeme okolí školy. Krmíme ptáky do krmítka na školní zahradě a hrajeme společné hry. Z pracovní činnosti jsme se věnovali práci s vlnou a výrobě ozdob. V rámci hudební činnosti jsem dětem pouštěla ukázky z pohádek. Každý pátek nezapomínáme na pravidelnou relaxaci, která děti baví a užívají si jí.
Společně se těšíme na to, co nám přinese další měsíc.
Přeji Vám krásně prožité dny

vychovatelka Majda

 

 

 

Prosinec

Máme tady prosinec a s ním i další tvoření, učení, zábavu a hry. Tento měsíc jsme se věnovali hlavně tématu Vánoc a přicházející zimy. Z výtvarné činnosti děti kreslily obrázky týkající se rodiny, rodinného kruhu a vánočních tradic. Povídali jsme si o tom, jak se slaví Vánoce u nás a jak se slaví v ostatních zemích, např. v Rusku, Itálii, Dánsku aj. Povídali jsme si o typicky českých zvycích a jaké zvyky má která rodina. Děti mi řekly, na co se nejvíce těší o Vánocích. Družinu jsme si vánočně vyzdobili. Z pracovních činností jsme se nejvíce věnovali pletení stromečků z novinových roliček. Ty si potom děti nabarvily, hezky ozdobily a odnesly domů jako krásnou, ručně dělanou vánoční výzdobu. Děti to moc bavilo a jsou velmi šikovné. Dále jsme také vytvořili krásná vánoční přání. Z hudební činnosti jsme si pouštěli vánoční písně, koledy, ale i ukázky z nejoblíbenějších vánočních pohádek. Nezapomněli jsme ani na naši páteční relaxaci, která děti baví čím dál tím více. 
To vše prokládáme společnou četbou, povídáním si a spontánní činností dětí. 
Pro děti jsem si připravila, jako každý rok, vánoční fotokoutek. Opět jsem se na něm "vyřádila" a děti byly nadšené. Velmi je to bavilo a já nafotila opravdu hodně fotek. Všechny fotky už jsme upravila a rozeslala na Vaše emaily, tak snad Vám dojdou. :-) 

Chtěla bych Vám popřát krásné prožití vánočních svátků. Hlavně hodně klidu, pohody a spokojenosti. Do nového roku Vám pak přeji hlavně hodně zdraví.

Krásné, radostné dny

přeje vychovatelka Majda

 

 

 

 

Listopad

Další měsíc utekl jako voda. V tomto měsíci jsme se nadále převážně věnovali podzimnímu tématu. V rámci výtvarné výchovy děti kreslily obrázky s podzimní tematikou, samy si zvolily libovolnou techniku kreslení. Povídali jsme si o tom, co vše se během podzimu děje, s námi, s počasím, s přírodou. Jaká změna nastala např.v našem oblékání. Povídali jsme si o prevenci nachlazení, jak správně se oblékat, zásady hygieny a které vitamíny nám pomáhají. Pověděli jsme si o ptácích, kteří u nás přezimují, krmíme ptáčky slunečnicí a pozorujeme jak létají do krmítka. Tomuto tématu se budeme ještě věnovat. 
V družině se s dětmi hodně věnuji kamarádským vztahům, vhodným a respektujícím vztahům ke kamarádům i širšímu okolí. Děti kreslily obrázek na téma: Já a můj nejlepší přítel. K obrázkům jsme se poté pověděli, co máme na našem kamarádovi nejraději, jaké vlastnosti. Naopak, jaké vlastnosti se nám nelíbí. To samé děti zkusily říci i o sobě. Jaké vlastnosti mají na sobě rádi a jaké ne a chtěly by je změnit. Bylo to moc hezké povídání a děti se úkolu ujaly skvěle. 
V rámci pracovní činnosti jsme otevřeli velké téma, a to pletení z papíru. Jako loňský rok, i letos, s dětmi pletu vánoční dekoraci z novinových roliček. Tato aktivita je sice náročnější, ale děti to velmi baví a musím říct, že jsou na to nesmírně šikovní. Za chvíli se naše družina promění v les a hvězdárnu. :-) 
V rámci hudební a odpočinkové činnosti posloucháme písně, říkáme si jaké písničky na nás mají jaký vliv. Které písně se dětem líbí, co v nich dané písničky vzbuzují za emoce či nálady. Každý pátek dětem pouštím relaxační písně a dělám s nim relaxaci. To si děti moc oblíbily, užívají si to a krásně spolupracují. 
Protože už máme za dveřmi vánoční čas spolu s adventem, tak jsme se tomuto tématu začali věnovat. Za chvíli se naše družina změní v Ježíškovo dílnu. Moc se na vánoční tvoření s dětmi těším. Líbí se mi sledovat jejich nadšení a radost z přicházejících svátků. :-)
Jako každý rok, i tento jsem si pro děti připravila vánoční focení. Focení bude probíhat v rámci družiny a moc se na to těším. Fotky se pokusím následně opět rozeslat všem na email. 
:-)

Přeji všem krásné dny plné úsměvu a radosti
vychovatelka Majda

 

 

Říjen

Je tu konec dalšího měsíce a i mé menší shrnutí. Říjen jsme věnovali vítání podzimu. Povídali jsme si o změně počasí, která s příchodem podzimu přichází. Jak na tuto změnu reagovat vhodném oblečením. Jak se mění příroda a zvířata. Děti malovaly podzimní les a vše co se v něm na podzim děje. Vyrobili jsme si podzimní výzdobu jako např.papírové ježky. 
Mezinárodní den úsměvu jsme oslavili zářivými úsměvy. Povídali jsme si o tom, jak lidi reagují na úsměv, jaké pocity v nás úsměv probouzí. Na toto téma jsme si zahráli i hru kamennou tvář.
Během procházek se děti věnují pohybovým aktivitám a hrám. Během procházky pozorovali podzimní přírodu.
Nezapomněli jsme ani na relaxaci s relaxační hudbou. V rámci hudební činnosti jsme hráli pohybové hry do rytmu. 
Na konec měsíce jsme se věnovali Halloweenu a výzdobě družiny. Měli jsme zábavné odpoledne v družině, plné strašidelných masek a soutěží. 
Teď nás čekají podzimní prázdniny, kde všichni načerpáme sílu z krásného podzimu a po návratu se vrhneme na další tvoření a zábavu.

S přáním krásných barevných dní, 
vychovatelka Majda

 

 

Září

 

Máme za sebou začátek nového školního roku. Po prázdninách jsme se v družině sešli v jiné sestavě, tak jsme si v rámci seznamování a zvykání na nové kamarády, hráli hry a různé seznamovací aktivity. Z výtvarné činnosti jsme se zaměřili na zážitky z léta. Děti vypravovaly, co všechno prožily, kde všude byly a jaký byl pro něj nejlepší prázdninový zážitek. Poté se tyto zážitky a pocity snažily překreslit na papír, obrázky jsme si poté vystavili. 
Seznámila jsem děti s naším družinovým celoročním plánem "Toulky českou krajinou". Vysvětlila jsem jim, čemu se po celý rok budeme věnovat, jaké nás čekají aktivity a kam se, v rámci našeho tématu, společně po naší krásné zemi, vydáme.
V rámci odpočinkové činnosti jsme s dětmi rozečetli knihy, každá třída čte jinou, žáci z třetí třídy si už předčítají sami. V rámci této činnosti dětem pouštím i ukázky písniček z pohádek, či ukázky samotných pohádek. 
Počasí nám ještě přeje, a i když už je chladněji, využíváme našich venkovních prostor pro různé pohybové aktivity. Nově jsme do družiny dostali stůl na stolní tenis, z čehož jsou děti nadšené. 
Novinkou v družině je i to, že každé úterý a čtvrtek s dětmi chodíme na procházku mimo areál školy. Děti poznávají okolí školy, ale v rámci těchto procházek se tento týden vydaly děti i na kovářský workshop, kde si poslechly o řemeslu a vyrobily si malý předmět.

Teď už jsme se rozloučili s létem a připravujeme se na příchod podzimu.

Přeji vám krásné, poslední letní dny.
Vychovatelka Majda

 

 

 

Vítám vás v novém školním roce.
Těším se na nové zážitky. :-)

vychovatelka Majda