Konzultační hodiny: pondělí  14 - 16 hod.


30.6. 2017  Hurá na prázdniny!

Vysvědčení je již za námi a teď už ta největší odměna. Dvouměsíční prázdniny.

Přeji Vám všem krásné letní prázdniny a načerpání mnoho sil na nový školní rok 2017/2018.

Foto z vysvědčení

https://goo.gl/photos/YkAgGgh6Nz4LmnTX7

 

 

Pavlína K.

 

29. 6. 2017 Den o handicapovaných

 

Celý čtvrtek 29. 6.  jsme se věnovali tématu "handicapovaní". Úvodem jsme si s žáky povídali, jaké druhy postižení znají, zda se někdy potkali s nevidomým, hluchým či jinak postiženým člověkem. Pustili jsme si krátké video "Výlet bez bariér" o jednom běžném dni nevidomého pana Petra. Lépe nám to pomohlo pochopit život nevidomých lidí a vidět, s jakými problémy a překážkami se potkávají. Druhou hodinu nás čekala beseda o neslyšících, kterou nás provázela tlumočnice do znakové řeči paní Voříšková. Kromě ukázky znakové řeči si děti samy mohly vyzkoušet hádat, co znamenají jednotlivé znaky. Také si nasadily speciální sluchátka a odezíraly od spolužáka, co se jim snaží sdělit.
Třetí a čtvrtou hodinu jsme využili zapůjčené "pomůcky" pro handicapované (slepeckou hůl, invalidní vozík, speciální škrabošky a míč se zvonečky) a testovali jsme naše smysly. Zkoušeli jsme, jaké je to dostat se z jednoho místa na druhé jen s použitím slepecké hole. Oblékali jsme se a obouvali poslepu, kreslili jsme, aniž bychom přitom něco viděli atd.
Celý den, byl pro nás plný nových informací a zážitků.

 

Foto viz odkaz

 

https://goo.gl/photos/zeYNDtmr8fmBwVzQ6

 

 

28. 6. 2017  statek Černá ovce

Ve středu  jsme s žáky  vyrazili na statek Černá ovce, který se nachází v Plzni Na Roudné. Děti měly možnost poznat zblízka život hospodářských zvířat, přestože neopustily město a nemusely za zážitky jezdit nikam daleko. 
Čekalo jich na nás velké množství (koně, ovce, kozy, krávy, drůbež i prasata). Krotká zvířátka, která jsou zvyklá na lidskou pozornost, jsme si mohli bez obav pohladit a pozorovat je opravdu zblízka. Nahlédli jsme i do koňských stájí, kde jsme např. zjistili, jaký je rozdíl mezi slámou a senem.
Na závěr dostali všichni žáci list papíru, na který mohli namalovat, co se jim na statku nejvíce líbilo. Zvítězila bezkonkurenčně kobylka "Panda", která nám se svou cvičitelkou předvedla tzv. tři přirozené chody koně- krok, klus a cval. Obrázek si buď mohly děti odnést domů, nebo ho nechat na statku, kde si kresby od dětí schovávají na památku.

 

 

27.6. 2017 Boulderová lezecká stěna

Dnes dopoledne jsme s žáky 3., 4. a 5. třídy navštívili lezeckou stěnu v centru Plzně. Devadesátiminutový program se skládal z lezení na umělé stěně a z první pomoci. Polovina dětí se nejprve věnovala lezení a druhá polovina první pomoci. Po 45 minutách se žáci vyměnili. Obě aktivity vedli zkušení instruktoři a připravili je tak, aby se žáci bavili a odnesli si nové dovednosti a vědomosti z obou činností.
V části věnované zásadám první pomoci se děti naučily, co dělat při žilném a tepenném krvácení. Zkoušely si na kamarádovi, jak správně omotat a utáhnout obvaz, zjistily, co je to trojcípý šátek atd.
Velmi zajímavá část byla pro děti ta "lezecká". Seznamovaly se se zásadami lezení na umělé stěně. Někteří z nich jsou zkušení lezci, jiní si vyzkoušeli tuto aktivitu poprvé v životě.

 

Toto netradiční sportovní vyžití všechny zaujalo. Lezení si všechny děti pochvalovaly a do školy se vracely příjemně unavené. 

 

19. – 23. 6. 2017 – Škola v přírodě

PONDĚLÍ

Ještě předtím, než nám začnou vytoužené letní prázdniny, jsme se s dětmi vydali do Karlovarského kraje. Přesněji do obce Stráň, kde se nachází náš malebný penzion „Dvůr Stráň“. Okamžitě jsme se přesvědčili, že fotky na internetových stránkách penzionu nelhaly! Je to tu krásné! Luxusní ubytování (každý pokoj má své sociální zabezpečení, pokoje jsou prostorné a nádherně vybavené), dobré jídlo, koně, krásná příroda. A slunečné počasí jako třešním na dortu. Dopoledne jsme si vybalili, prošli jsme se v objektu penzionu a seznámili se s denním režimem a pravidly. Pak už jsme vyrazili na oběd. Díky krásnému počasí využíváme k jídlu venkovní terasu. Polední klid strávily děti hraním her a povídáním si. Pak už je paní učitelka Lýdie a paní asistentka Markéta vzaly ven, kde se pořádně vydováděly. Všemi odpoledními programy je bude provázet kniha A. Lindgrenové: Ronja, dcera loupežníka. A protože jsme měli sluníčka a sportu dost, po večeři jsme si pustili pohádku o Ronje.

 ÚTERÝ

Nový den jsme zahájili krátkou rozcvičkou a poté jsme již pelášili na snídani. Po snídani jsme se začali zabývat naším projektem „Cestujeme bezpečně“. Projekt jsme započali tím, jak správně se přechází přes přechod, jak se bezchybně pohybovat po vozovce, pokud tam nejsou chodníky a naopak když jsou, tak jak se c po nich chodí. Vyrobili jsme si svou vlastní značku, zhlédli krátké video a vydali se na menší procházku, při které jsme si zaznamenávali všechny silniční značky, které jsme potkali. Díky procházce jsme si mohli tedy prakticky vyzkoušet, jak se správně chodí po silnici, pokud tam není, již zmiňovaný chodník. Po poledním klidu se vypravila celá loupežnická banda do lesa plnit loupežnické zkoušky (stavba loupežnického doupěte, sbírání čumbrlických odpadků a opěvování vedoucích). Nechyběly ani etapové hry. Večer si děti pustily druhou polovinu pohádky z předešlého dne, pak už jsme je zahnali do postelí.

 

STŘEDA 

Stále se nás drží štěstí a počasí je bez jediného mráčku. Po vypracování zajímavých úkolů týkající se dopravní výchovy a výborné svačinky, jsme se vydali na túru. Nejdříve můj nápad, vydat se do nedaleké vesničky Nejda, nebo se ji alespoň přiblížit, nebyl brán jako vůbec dobrý nápad. Děti byly otrávené, že musí do kopce a že jim „upadnou nohy“. Nakonec si ale myslím, že jsme si to všichni skvěle užili i děti mi daly za pravdu, že to byla hezká vycházka, z které vzešly moc hezké fotky. Odpoledne loupežníci šili vak na lup, odháněli divé větrnice lukem a šípy, skákali přes pekelnou tlamu. Večer vůdci loupežníků připravili hru -  Riskuj, s otázkami z oblasti přírody.

ČTVRTEK

Dnes jsme hned od rána měli velmi napilno. Museli jsme společně dodělat všechny úkoly, které nám v našem projektu zbývaly. Zhotovit dopravní značku, sestavit si své vlastní cyklistické kolo, dokonce se našel i čas na speciální „policejní“ babu. Za odměnu jsme v dnešním parném dni dostali postříkání hadicí s vodou, což nám přišlo vhod. Odpoledne již byla ukončená celotáborová hra a vyhlášení výsledků. Na rozloučenou jsme si opekli špekáčky na ohni a dokonce jsme si někteří zajezdili na koních.

No a teď už se jen jednou vyspíme a zítra jsme u Vás! J

 

 

Foto viz odkaz

https://goo.gl/photos/ozKSAgqvX5RMnkC28

 

 Pavlína Kotková

 

 

1.6. 2017 –  Mezinárodní den dětí

Dnes se děti učily pouze 3 hodiny. Poté pro ně byl totiž připraven program plný zábavných her a soutěží. Děti si například mohly zkusit házet mince do vody nebo dokonce zkrotit jednoho z několika Angry birds. Jelikož nám počasí přálo, mohli jsme si společně dopřát i vodní hrátky. Více již na fotografiích. J

Foto viz odkaz

https://goo.gl/photos/HHA6fQKgbLTL8gzx6

 

Pavlína Kotková

 

 

23. 5. 2017 - Divadélko Ondřej- Indiánské příběhy

V úterý 23.5.2017 přijeli do naší školy herci z Divadélka Ondřej s představením v anglickém jazyce nazvaném Indiánské příběhy. Zhlédli jsme dvě krátká vyprávění, ve kterých účinkovaly i samotné děti. Scénky byly doprovázeny zpěvem a indiánskou hudbou. 
V jednotlivých rolích indiánského chlapce, indiánské babičky, větrného orla, dvou krásných dívek- sestřenic a Pána Měsíce se postupně vystřídalo několik našich dětí. Vybaveny indiánskými kostými se statečně do svých rolí vžily. Zkusily si pádlování v kánoi, bydlení v teepee (indiánském stanu), poradily si se zkaženou vodou i vzduchem. Ostatní, na které se nedostala individuální role, pomáhali hlavnímu vypravěči s příběhem, společně si zatančili tulení tanec a také se prošli po nebeské klenbě. Do příběhu byly děti nenásilně vtaženy, čímž se na celou dobu staly jeho součástí. 
Všichni se výborně bavili a zároveň se naučili i pár nových anglických slovíček.

 

Děkujeme!

Pavlína Kotková

19. 5. 2017 – Děsné historky plzeňské

Zdalipak víte, jak to bylo s plzeňským katem? Kdo byla bláznivá bábina? A kdo straší U Všech svatých? To vše a ještě mnohem více jsme se s žáky dozvěděli při výletu do tajuplných míst města Plzně. S písničkami nás těmito příběhy provedl kat se svou družkou.

Dětem se toto představení moc líbilo a rádi se do Polanovy síně opět vrátíme. 

Foto viz odkaz:

https://goo.gl/photos/ZHGkBHpv5LaG3AZw6

 

Pavlína Kotková 

 

11. 5. 2017 návštěva knihovny Slovany – Jak vzniká knížka?

Dnes jsme se spolu s dětmi vydali do knihovny Slovany, kde na nás čekal krátký program o tom, jak knihy vznikají a jak samotné knihy v knihovně vyhledat.

Děti se rozdělily do dvou týmů. V týmech poté vyhledávaly publikace, které zadala paní knihovnice. I když se to na začátku zdálo jako jednoduchý úkol, při vypracovávání žáci zjistili, že vyhledat tu správnou knihu není tak jednoduché.

Po skončení krátkého programu si děti mohly po knihovně porozhlédnout a chvilku strávit čtením jimi vybrané knihy.

Dětem se návštěva velmi líbila a některé si domů dokonce odnesly i samotnou přihlášku do knihovny.

 

Foto viz odkaz:

https://goo.gl/photos/KWmdP7viMqpoVeu29

 

 

Pavlína Kotková

 

10. 5. 2017 Besedárium – Boj o přežití

 

Pokud Vám slovo „Minecraft“ stejně jako mně nic neříká a je to pro Vás spíše „sprosté“ slovo, přála bych Vám se účastnit dnešního Besedária.

Dnes k nám totiž přijelo Besedárium – seskupení lidí, kteří se snaží hravou formou propojit aktuální, dětmi probíraná témata s výukou ve škole.  V našem případě propojení celosvětově populární hry Minecraft s prvoukou a přírodovědou.

Celá akce trvala 90 minut, kdy ani jedna z mladých dam nenechala žáky si odpočinout a jejich hlavičky musely neustále přemýšlet a pracovat.

I když pro nás, paní učitelky, to byla jedna velká španělská vesnice, žáci se ihned orientovali ve všech termínech ze hry Minecraft a po celou dobu pracovali s velkou chutí a dravostí.

Celá akce měla od žáků velmi pozitivní zpětnou vazbu a to bylo pro nás nejdůležitější. J

 

Těšíme se na další setkání!

 

Foto viz odkaz:

https://goo.gl/photos/rGNQJLXG9KnTXeqo6

 

Pavlína Kotková

 

20. 4. 2017 –Zdravé zoubky

Čtvrteční dopoledne jsme nezačali jako obvykle vyučováním, ale besedou Zdravé zoubky. Dvě velmi příjemné a usměvavé slečny nás seznámily s nejnovějšími druhy zubních kartáčků, zda je zubní pasta důležitá nebo naopak a v neposlední řadě nás obohatily o několik fint, které použít při čištění zubů.

Celá tato akce trvala jednu vyučovací hodinu a my jsme rádi, že jsme mohli být její součástí. J

Foto viz odkaz:

https://goo.gl/photos/jdUYWcpfJoFFSMdj8

 

Pavlína Kotková

18. 4. 2017 – Cesta kolem světa

Hned po velikonočních prázdninách čekalo na žáky naší školy interaktivní divadelní představení Cesta kolem světa.  Nejprve se naši malí cestovatelé přenesli letadlem do Paříže, kde navštívili Eiffelovu věž.  Pak odjeli vlakem podmořským tunelem do Velké Británie, kde si prohlédli Stonehenge. Následovala velmi náročná a nebezpečná cesta lodí přes Atlantik do New Yorku a dále přes Tichý oceán až do Číny. Nad Čínou se výletníci proletěli v horkovzdušném balónu a dalekohledy si prohlédli nejdelší hradby světa. V Rusku se děti pro změnu projely metrem a navštívily malebný Chrám Vasila Blaženého.  Z Moskvy domů už dojely autem a během zpáteční cesty po silnicích Ukrajiny si zopakovaly a procvičily nejčastější dopravní značky a pravidla silničního provozu. Celý program byl bohatě protkán mnoha písničkami a děti samy se svým vstupem do představení staly jeho nedílnou součástí.

 

 

12. 4. 2017 – velikonoční projekt

Dne 12. 4. byl pro děti připraven bohatý program. Nejdříve jsme si s žáky vyluštili tajenku, která nám pověděla téma, kterým se po celý den budeme zabývat. Poté jsme si vysvětlili, co je to postní doba, pašijový týden, jaké dny tyto doby obsahují a co jejich názvy znamenají. Během prezentace jsme společně s žáky diskutovali, jaké tradice se dodržovaly dříve a jaké se dodržují nyní. Prezentaci a povídání o Velikonocích jsme zakončili některými koledami. Některé byly pro děti méně známé, některé zas žáci naopak bez problému odříkali.

Poté jsme vyráběli velikonoční přání pro rodiče. Uvnitř přání byla napsána koleda, kterou si žáci sami vybrali spolu s věnováním.

V druhé části projektu jsme se přesunuli spolu s ostatními žáky do centra města -  na náměstí Republiky, do Eurocentra, které se nachází v budově Magistrátu města Plzně. Zde jsme si vyslechli velmi zajímavou přednášku o velikonočních svátcích v České republice, ale i jak se slaví Velikonoce např. v Itálii, Skandinávii, Řecku a jiných státech Evropské unie. Během této přednášky měli žáci za úkol vyplnit pracovní list, který si na konci společně zkontrolovali. Následovalo zábavně zpracované opakování formou hry Riskuj. To děti moc bavilo.

Na závěr celého projektu jsme si v kruhu na koberci popřáli hezké svátky. Děti dostaly malý velikonoční dárek a sladkou odměnu. J

Odkaz na fotky:

https://goo.gl/photos/rEVgRRyj1Vw5P1W17

Touto cestou bych chtěla popřát i já Vám všem hezké prožití velikonočních svátků! J

Pavlína Kotková

 

5. 4. 2017 - Polanova síň podruhé aneb „Pověsti a báje z Plzeňského kraje“

Dne 5. 4. žáci navštívili opět Polanovu síň, kam přišli zhlédnout divadelní představení – Pověsti a báje z Plzeňského kraje. Tentokrát jsme si vyslechli pověsti O plzeňské madoně a O pokladu na Věžce, které patří mezi dvě nejkrásnější pověsti z Plzeňska.

 

Pověsti byly netradičně hudebně zpracované a spolu s potulnými muzikanty si měly možnost zazpívat i samy děti. Ke konci představení proběhla i vědomostní soutěž. 

Foto viz odkaz:

https://goo.gl/photos/ZWUZ6jCEoUMkNvbd6 

 

Pavlína Kotková

 

24. 3. 2017 divadelní představení -  Zvěsti a pověsti o městě Plzni

V pátek jsme se s žáky vydali o několik set let zpět. V tomto nemalém skoku do minulosti nám pomohlo představení jménem – Zvěsti a pověsti o městě Plzni. J

Představení proběhlo ve velmi příjemném prostředí Polanovy síně v Ústřední knihovně města Plzeň. Žáci si vyslechli hned několik historických příběhů. Povídání o vzniku městského znaku a nejen o něm, o založení města Václavem II., o knihtisku, o vaření piva a např. i o pověsti u Chlumu.

Představení bylo velmi vydařené, což potvrdil i konečný bujarý potlesk. J

 

Foto viz odkaz:

https://goo.gl/photos/JcGfxs3Jpf2XpFYAA 

 

Pavlína Kotková

 

13. 3. 2017  -  Restaurace U Knihovny

Březen je měsícem knihy, a tak u „třeťáků“ proběhla akce „Restaurace u knihovny“ spojená s přespáním ve škole.

Děti přišly do „restaurace“ – na stolech byly připraveny talíře a příbory. Místo pokrmů jim byly však servírovány knihy – předkrm, hlavní jídlo a dezert samozřejmostí. J Jako předkrm děti dostaly naučnou literaturu, hlavním chodem byla beletrie a jako zákusek byly časopisy. Následovalo vždy 15 minutové čtení, servírované knihy.

Jednotlivé „pokrmy“ děti zapisovaly do předem připravených archů, kde hodnotily, jak se jim pokrm (kniha) líbil, zda byly spokojeni nebo nespokojeni. Zda by si ho vybraly znovu.

Poté jsme si uvařili společně něco malého k snědku, knihy nás přece jen neuspokojily. J

S plnými bříšky jsme se uložili k spánku, zhlédli pohádku jménem Zarafa a ulehli k spánku.

Vřelé díky všem rodičům, kteří se podíleli na občerstvení. J

Fotografie z akce najdete v odkazu.

https://goo.gl/photos/eon8JVbBPKqcZCab8 

 

Pavlína Kotková

 

13. 3. 2017 Sbírka tepláčků pro dětské onkologické centrum

Necelé dva týdny probíhala sbírka tepláčků pro nemocné děti z onkologického centra v Plzni. Tímto bych chtěla veřejně poděkovat všem, kteří se na sbírce podíleli. Celkem se nasbíralo neuvěřitelných 96 kusů tepláčků. Teď již čekáme na správné načasování, abychom se mohli setkat s mluvčí fakultní nemocnice, a předat tak sbírku. 

Pavlína Kotková

Pobyt na horách 5.-9.2. 2017

Ne malá část třetí třídy se ve dnech 5.2.-9.2. 2017 zúčastnila zimního pobytu v Krušných horách na Božím Daru. Děti byly ubytovány ve velmi pěkném penzionu Arnika, který byl dceřiným penzionem penzionu Daniela, kam se děti chodily také stravovat. V penzionu vařili opravdu výborně, a to potvrzoval fakt, že i největší vybíravci nechali vždy talíře naprosto prázdné. :-)

První den lyžování se obešel bez zranění:-) Ráno se děti rozdělily do skupin podle lyžařské zdatnosti a podle toho vyrazily buď na výcvikovou loučku, nebo na sjezdovku Novako. Děti byly šikovné, snaživé a chovaly se velmi vzorně! Odpoledne  plynule navázali a ani mlha nám náladu nezkazila :-)

Druhý den děti dopoledne strávily areálu Novako. Těšily se na průjezd sněžným tunelem a na skokánky. Jezdily proto střídavě: sudé jízdy po atrakcích, liché jízdy s nějakými didaktickými prvky ke zdokonalení lyžařského stylu. Velkým úspěchem bylo, že i družstvo Stacey přešlo na normální sjezdovku a zvládlo pomu napoprvé!

Odpoledne se děti přesunuly do lyžařského areálu Hranice, kde je krásně pozvolný svah, ale je delší než na Novaku. Poprali jsme se s kotvou a vyřádili jsme se na slalomové dráze.

I poslední lyžařský den byl ve znamení mlhy, ale my jsme si tím náladu nenechali pokazit:-) Celý den jsme strávili v areálu Hranice na dlouhém pozvolném kopci, který všem vyhovoval. Méně zkušení lyžaři ho bez potíží sjížděli, ti zkušenější využívali možnost vyzkoušet si slalom nebo skokánky. Večer byla rozlučková párty s různými zábavnými hrami a tancem, o kterou se postaraly paní učitelky Pavlína a Lýdie.

Na čtvrteční dopoledne byla naplánována návštěva muzea v Božím Daru. Co bylo ale pro děti velkým překvapením, byl snowtubing. Všichni z něj byli nadšení a pro některé to prý byl dokonce nejlepší zážitek celého pobytu! :-)

Troufám si říci, že celý pobyt se velmi vydařil a jak jsme se s dětmi shodly, všichni se moc těšíme na další. :-)

Třídní učitelka - Pavlína Kotková

 

 

Námořnická pohádka

Ve čtvrtek 12. 1. přijelo do naší školy divadlo sehrát představení Námořnická pohádka. Unikátní bylo v tom, že probíhalo celé v angličtině. Děti si tak vyzkoušely, nakolik již cizí řeči rozumí. Do děje žáky vtáhl kapitán lodi, která se vypravila na zámořskou plavbu pro koření a další obchodní artikly, které v Evropě nebyly v době středověku zcela běžné. Na svoji plavbu si kapitán vyvolil tři námořníky z řad naší školy, další z nich se ujali rolí indiánů, fakírů, atd. Představení bylo velmi interaktivní, a tak se děti jistě nenudily!

https://goo.gl/photos/sBvK3FNaVKzgzDV89

 

Ve čtvrtek 22.12. poslední školní den, jsme si parádně užili. Nejprve jsme se třídě seznamovali formou her s vánočními zvyky a pak jsme vyrazili do města k návštěvě Biskupství plzeňského, kde nás přivítala sestra Benedikta se svým adventním programem, který měla připravený na interaktivní tabuli. Závěrem nás čekal malý testík, který jsme zdárně zvládli a proto všechny děti dostaly jako malé překvapení vánoční zvoneček. Ale to nebylo vše. Ještě nás čekala návštěva plzeňského náměstí, které už na nás čekalo se svými stánky, ozdobeným stromečkem, betlémem, živými zvířátky, ale hlavně zvonem splněných přání, na který jsme si všichni zazvonili. Ve škole nás pak ještě čekaly anglické křížovky a anglická vánoční pohádka a rozdávání vánočních dárečků.

 

EKO projekt

24. listopadu jsme měli ve škole projektový den. Žáci byli rozděleni do několika skupin napříč třídami. Na každém stanovišti se dozvěděli spoustu nových informací o třídění, zpracovávání a odvozu odpadů. Všichni jsme si celé dopoledne užili a těšíme se na další projekt.

 

Den mazlíčků

Dne 10. listopadu se naše škola proměnila v naprostý zvěřinec. Ale nebojte, školu jsme nijak nepoškodili - měli jsme totiž celodenní projekt Den mazlíčků. Během tohoto projektu si děti donesly své živé či plyšové mazlíčky. Všichni jsme si užili spoustu legrace. Velmi zajímavým momentem byla prohlídka všech tříd včetně již zmíněných přinesených malíčků. Hned po prohlídce jsme si potrénovali angličtinu v různých tematických písničkách. Zopakovali jsme si tak anglické názvy mnoha zvířátek a ještě k tomu přidali jejich zvuky. Následovala velká samostatná "pátrací akce", kdy každý žák, s využitím mnoha pramenů, hledal a pátral po informacích o zvířeti, jež si na začátku dne vylosoval. Jednalo se především o zvířata žijící v divočině. V tomto projektu jsme se též setkali s pracovníkem plzeňské zoologické zahrady, který nám velmi hravou a zábavnou formou povyprávěl o zvířatech žijících v naší zoo. Po besedě jsme ještě věnovali čas trénování násobilky v karetní hře. Nebyla to však obyčejná karetní hra, ale byla ještě k tomu plná zvířátek. Na závěr celého dne jsme se sešli v kruhu, kde každý žák prezentoval svou práci ostatním. A když se nám čas konce přiblížil, zhodnotili jsme si celý den, pochválili se za nádhernou práci a společně se odebírali na oběd. 

Všem se nám tento projekt líbil - byl pro nás nejen příjemnou zábavou a zpestřením výuky, ale i velkým přínosem v mnoha ohledech. 

Na táto stránce najdete fotografie z celého dne.

https://goo.gl/photos/W6KNsRJUsZQULqtq7    Další fotografie jsou též v záložce Fotografie. 

L. Hrůzová

 

Přenocování ve škole a Halloween

V pondělí 24. října jsme se ukládali ke spánku ve škole. Večer jsme si zahráli hru venku, kde jsme si zopakovali znalosti z pohádek, hledali jsme poklad a před spaním jsme zhlédli pohádku. Večer jsme si společně užili a nikomu se nechtělo jít spát. Hry každého velmi unavily a dříve nebo později všichni zalezli do spacáků. Další den nás čekal Halloween a od rána byli všichni natěšení. Celý den jsme se učili vyplňovat čarodějnický kvíz, počítat zákeřné pyramidy a vyrábět Flextangles. Užili jsme si spoustu zábavy a těšíme se na další takový projektový den.

Pod tímto odkazem najdete fotografie z přenocování.

https://goo.gl/photos/1sWDkUpRTspsyuwJA

 

Drumbeny

21. října nás ve škole navštívil pan Zdeněk Roller. Přivezl sebou drumbeny, na které jsme si mohli vyzkoušet hrát. Děti si zkusily různé rytmické cvičení a zjistily, že to není úplně lehké. Všichni se snažili a bubnovali i přes lehkou bolest dlaní. Občas děti hrály přes něčí řeč, ale to snad do příště zlepšíme.  

 

Besedárium

20. října nás navštívili dva astronauti ze společnosti Besedárium. Společně s nimi jsme se vydali na cestu do vesmíru. Připravili si pro nás program Houstone, máme problém. Nejdříve jsme si museli naprogramovat počítač v kosmické lodi, která nás tam doveze a přiveze zpátky. Všechny překážky děti zvládly vyřešit pomocí matematiky podle prof. Hejného. Pomocí hry si procvičily aritmetiku, geometrii a slovní úlohy. Program se dětem velmi líbil a odstartoval vlnu čtení knížek o výpravách do vesmíru. 

 

Relaxační techniky

Ve čtvrtek 13. října jsme se celý den seznamovali s různými relaxačními technikami. Každá vyučovací hodina byla zaměřená na něco jiného. Vyzkoušeli jsme si poslech hudby s příběhem, vybarvovali jsme společné omalovánky a kreslili dráhy na papír. Každý si našel svou oblíbenou činnost, při které se mu nejlépe odpočívalo. Zjistili jsme, že je důležité někdy odpočívat. Jsme potom schopní se lépe soustředit a být celkově v pohodě. 

Pod tímto odkazem najdete fotografie z činností.

https://goo.gl/photos/w3mRQFRKm1a9CjGp6 

 

 Divadlo Šus

Dne 7. 10. 2016 jsme navštívili v prostorách MŠ divadelní představení Čtyři pohádky. Program byl sestaven (jak už napovídá název) ze čtyř pohádek inspirovaných Františkem Hrubínem. První pohádka bylo Kuřátko a obilí, poté nás děj zavedl na zahradu k dědkovi a bábě a jejich snaha, jak vytáhnout řepu děti velice pobavila. Další pohádkou byl Otesánek, který snědl vše, co viděl a poslední pohádka byla Zvířátka a loupežníci. Celé představení bylo propojeno různými zvuky, písničkami a jinými doplňky. Děti si představení velice užily a stále se smály a už teď se prý těší na další :)

 

Seznamovací dílna 

V sobotu jsme se sešli na tradiční akci zvané Seznamovací dílna. Pro děti s rodiči byla připravená celá škála rozličných aktivit, např. stavění stanu, otáčení létajícího koberce, lovení písmen z hnusáren, hádání slov a řada dalších. Rozhodně nechyběla dobrá nálada a přestože se vyhlašoval 1 vítězný tým, báječně se bavili všichni zúčastnění. Soutěžící na závěr čekalo bohaté občerstvení, které připravili sami rodiče. Už se těšíme na další společné setkání.

 

Hola, hola, Figurka volá

Ve dnech 13-14.září proběhla již druhá (pro nováčky první) večerní Figurková bojovka. Ani při této jsme nezapomněli potrápit hlavičky a společně vyřešit sérii šachových úkolů (mat dámou a králem), zahrát si několik nešachových her s Figurkami, šachovnicí a žetony a uvařit si večeři.

Stejně jako při minulém setkání Strážců Figurkova, nechyběla ani noční akce. Tentokrát proběhla mimo budovu neb z jednotlivých království utekli pěšci. Strážci je tak za svitu měsíce a baterek hledali před budovou školy…

Ráno na nás čekalo plno dobrých buchet, bábovek a sušenek, které napekly maminky (pochutnaly si i děti odpoledne v družině) a poslední série šachových úkolů (pat). Nakonec jsme spočítali vyzdobené figurky (body za vítězství v úkolech) a rozdali medaile.

Do tříd jsme běželi s mírným zpožděním a celý den jsme přemýšleli, kdy se zase sejdeme. Kdo ví, třeba ještě někdy nastane nutnost Strážce svolat.

Strážkyně Figurkova

Kačka

 

 

Divadlo Alfa- Tři mušketýři- 13.9.2016.
"Jeden za všechny- všichni za jednoho."

Dnes jsme navštívili divadlo Alfa. Vyrazili jsme na představení Tři mušketýři. Jednalo se o "maňáskovou grotesku s písničkami."
Celé představení bylo neobvyklé v tom, že na jevišti byli nejen herci s loutkami, ale seděli jsme tu i my diváci. Moc se nám to líbilo. Krásné dřevěné loutky byly doprovázeny písničkami výborně hrajících a zpívajících hudebníků.
Po skončení představení jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí z divadelního zákulisí. Například o všech lidech, kteří v divadle pracují. Jsou to nejen herci a zpěváci, ale i pan režisér, dramaturg, zvukař, osvětlovač, kostymér a další. Vyzkoušeli jsme si také, jak je možné změnit hlas pomocí mikrofonu. Navštívili jsme i divadelní dílny, kde vznikají loutky a kostýmy. Bylo to úžasné dopoledne!!!

 

 

 První školní den jsme se sešli v námořnické třídě s novou třídní učitelkou Lenkou a učitelkou Lýdií. Dvě děvčata odešla, ale přibyl nám nový spolužák Daniil. Teď už je nás 11. Všichni jsme se už spřátelili a společně se vydali na plavbu školním rokem.

Doufáme, že všichni společně doplujeme do cíle.

třídní učitelka Barborková Lenka