ŠKOLNÍ DRUŽINA 2

2. ODDĚLENÍ

776 645 155

Renáta Březinová

navštěvují žáci z 2. a 3. třídy. 

Anglická družina 

úterý  do 14:40 (2.třída)

čtvrtek  do 15.15 ( 3.třída )

 

Červen 2024

Tak a je to za námi! Nejočekávanější měsíc červen utekl jako voda a my už se těšíme na prázdniny! První červnový týden jsme zahájili diskotékou s MŠ dodatečně k oslavě Dni dětí. Poté jsme se zabývali podmořským světem. Přečetli jsme si spoustu příběhů s mořskou tematikou a prohlíželi si různé encyklopedie. Poslouchali jsme hudbu s mořským podtextem a vymýšleli k ní rytmus na Boomwhakers a Drumbeny. V opičí dráze jsme se zaměřili na koordinaci pohybů, pomocí pantomimy jsme ztvárnili podmořský svět s jeho živočichy a vytvořili jsme si krásné medůzy. Ve druhém týdnu jsme se zajímali o divadlo, jak vypadá provoz divadla a jak se tvoří scéna. Zazpívali jsme si známé písně z divadelních her, vyzkoušeli jsme si scénický tanec a pomocí dramatizace jsme ztvárnili jednoduché divadelní hry. Vyrobili jsme si i loutky do stínového divadla a zkusili s nimi sehrát krátký vymyšlený příběh podle postav, které děti vyrobily. Následující týden jsme se vydali na školu v přírodě, kterou jsme si velice užili. V posledním týdnu už nás čekalo jen téma prázdniny. Povídali jsme si o tom, kdo se kam chystá a co bude prožívat. Také jsme se seznámili s tím, co se děje přes léto v přírodě. Poslouchali a zpívali jsme moderní písničky na přání, udělali jsme pár atletických disciplín (běh, skok, hod) a hrály hry na přání dětí. Pak už nás čekalo jen velkolepé vyhodnocení naší celoroční hry Harry Potter a výroba vlastních mýdel. A teď hurá na prázdniny!

Vychovatelka Renča

               

Květen 2024

V tomto měsíci jsme probírali dopodrobna Bajky Barda Beedleyho, sehráli jsme spoustu scének z nich a volnou kresbou namalovali bajku, která se nám zalíbila nejvíce. Vyráběli jsme zlatonky, jako úkol týdne a některé byly opravdu realistické. Také jsme odehráli dva velké Famfrpálové turnaje na závěr naší celoroční hry, které se dětem velice líbily. V prvním týdnu jsme propoji emoce s hudbou a vytvořili abstraktní kresbu a sehráli jsme velkou kolejní venkovní hru Catan. Ve druhém týdnu proběhla celodružinová akce - ZŠ Easy Start má talent, kde jsme mohli vidět spoustu originálních čísel. Zaměřili jsme se také na poslední předmět Jasnovidectví, kdy jsme si vyzkoušeli formou dramatizace věštění z koule, z ruky a přečetli jsme si horoskopy. Vyrobili jsme si kolejní kravaty, zacvičili jsme si kouzelnickou jógu, zazpívali májové písně a pomocí korku udělali malbu rozkvetlého stromu. Ve třetím týdnu jsme se zaměřili na kamarádství, co to je, co to pro každého znamená, kdo je kamarád a co je to přátelství. Přečetli jsme si spoustu příběhů o kamarádství, zazpívali jsme si i píseň a přidali k ní taneček a sehráli jsme se spolužáky scénky o přátelství, které se moc povedly. V posledním týdnu jsme se věnovali rodině. Četli jsme si příběhy s rodinnou tematikou, povídali jsme si o rodině, kolik má členů, co pro nás znamená a co spolu rádi děláme. Malovali jsme portrét naší rodiny, zpívali píseň o rodině a i jí zdramatizovali. Na konci týdne proběhla další celodružinová akce a to Den dětí. I přes špatné počasí jsme si odpoledne užili, děti sbíraly razítka na stanovištích a plnily nové zajímavé úkoly. Na konci po splnění všech herních disciplín na děti čekal diplom, hračka a sladká odměna a pro všechny děti bylo připraveno ještě malé občerstvení. A teď vzhůru do posledního měsíce tohoto školního roku!

Vychovatelka Renča

                 

Duben 2024

A máme za sebou další měsíc s posledním tematem Harry Potter a Relikvie smrti. V prvním týdnu jsme se zabývali 3D výrobou Relikvie smrti, kdy to každé dítě pojalo originálně. Zahráli jsme si štafetovou tichou poštu v kolejích, kterou mají děti moc rády. Rozebrali jsme další předmět - astronomie, kde jsme se zaměřili na souhvězdí, rovnodennost, slunovrat a nechybělo ani ztvárnění svého znamení zvěrokruhu. Ve druhém týdnu jsme si zopakovali písně z Harryho Pottera a doprovodili je hrou na Boomwhakers. Proběhl týmový souboj v živých piškvorkách, u kterých jsme se moc nasmáli. Nakreslili jsme všechny viteály, které jsme v průběhu roku posbírali, vyluštili jsme důležitou šifru a vymysleli si vlastní kolejní scénku. Další týden jsme se zaměřili na mláďata na jaře, zazpívali si pár písniček se zvířecí tematikou a doprovodili je hrou na tělo. Zacvičili jsme si s overbally, namalovali vybrané mládě a pomocí pantomimy předvedli své oblíbené zvíře a v kolejích si zahráli vědomostní hru Žáčku, ukaž, co víš. Následující týden byl věnován ekologii, protože 22. dubna byl Den země. Rytmizací na dřívka jsme doprovodili písně s ekologickou tematikou a přidali i taneček na píseň Popeláři. Vyrobili jsme koláž se tříděným odpadem, rozebrali ekologii, třídění odpadu i ochranu životního prostředí a pokusili jsme se ztvárnit různé situace z ekologického prostředí. Proběhl i úkol týdne - výroba 3D Moudrého klobouku, kdy to bylo pojato velmi neobvykle u některých dětí. Poslední týden nás čekali čarodějnice a 1. máj. Vyrobili jsme si zápich čarodějnice, která byla určena ke spálení, přečetli si čarodějnické příběhy a poslechli si i čarodějné písně. Proběhla celodružinová akce - čarodějnice s rodiči, která se velmi povedla. Byla připravena stezka s úkoly, hra napříč rodinami, luštění křížovek a jako odměna bylo opékaní buřtů. Po státním svátku už jsme jen rozebrali stavění májky a Den slunce, kdy jsme si vyzkoušeli stínování teplých barev pastely.

Vychovatelka Renča

      

      

Březen 2024

Měsíc březen je za námi a s ním i téma Harry Poter a Princ dvojí krve. V prvním týdnu jsme si zahráli na muzikanty za doprovodu rytmických nástrojů, trhali rekordy v disciplínách nejdál, nejrychleji a nejpřesněji. Dramatizovali jsme výrobu vlastních lektvarů a popisovali k čemu slouží, následně jsme ho i nakreslili akvarelovými pastelkami a proběhla kolejní soutěž - tematický kvíz k 6. dílu HP. Druhý týden jsme zkoušeli sólový a sborový zpěv oblíbených písní a šlo nám to velmi dobře. Každá kolej měla za úkol vymyslet svou vlastní sporotvní disciplínu do kolejního turnaje, to se dětem velmi líbilo. Proběhla společná malba Severuse Snapea, jakožto Prince dvojí krve, jeho následný rozbor a scénky s ním spojené. Seznámili jsme se také s novým předmětem - Číselná magie (sudoku, hlavolamy, šifry). Ve třetím týdnu jsme vítali jaro, zpívali jsme písně s jarní tematikou a přidali i pohyb. Měli jsme kolejní turnaj ve vybíjené, volnou kresbu jarních květin a mláďat, zahráli jsme si Otázky a odpovědi o přírodě a pomocí pantomimy předváděli jarní činnosti. Povídali jsme si o změnách v přírodě, o probouzení zvířat, návratu ptáků a jarních květinách. V tomto týdnu proběhl i Velikonoční jarmark, na který jsme v průběhu měsíce vyráběli různé výrobky. Vyzkoušeli jsme si i pečení vaflových lízátek, což se dětem velmi líbilo a vše se jim moc povedlo. V posledním týdnu jsme se už jen připravovali na Velikonoce. Rozebírali jsme velikonoční zvyky a tradice, jednotlivé dny, co znamenají a přečetli si pár velikonočních příběhů. Nakreslili jsme hezké pohlednice s velikonočními motivy a zazpívali hodovací koledy. Tento týden před prázdninami jsme zakončili celodružinovou akcí - Moje kniha, kdy si děti donesly svou nejoblíbenější knihu a vypravovaly nám o ní. Těšíme se na velikonoční prázdniny a další měsíc!

Vychovatelka Renča

             

Únor 2024

A je za námi náš nejkratší měsíc z roku, kterým se neslo téma Harry Potter a Fénixův řád. Na začátku měsíce jsme si zahráli na Drumbeny a rytmizovali jsme do oblíbených písní, zacvičvili jsme si kouzelnou jógu a  nakreslili Ministerstvo kouzel v kolejích. Seznámili jsme se s dalším předmětem, tentokrát s ošetřovatelstvím, kdy jsme si vysvětlovali léčení ran a první pomoc. Zdramatizovali jsme si i pár situací, kdy člověk musí dát první pomoc. Dětem se velmi líbil transport na živé židličce z místa na místo a celkově toto téma děti zaujalo. V dalším týdnu jsme soutěžili o body do kolejí v hádání známých melodií, zahráli jsme si pár pohybových her s tancem a hůlkami, kreslili a povídali jsme si o Fénixovi, který byl pro Albuse Brumbála velmi důležitý. V tomto týdnu jsme udělali rozbor smyslových orgánů, udělali pár aktivit na jejich poznávání a sehráli pantomimu na dané téma. V dramatizaci jsme se zaměřili i na scénky s Mozkomry, které se dětem velmi líbily. Následný týden jsme měli jarní prázdniny, kdy jsme měli čas na odpočinek a zážitky. Poslední týden už nás čekal jen Masopust. Seznámili jsme se s masopustními tradicemi, přečetli jsme si pár příběhů k témata, zazpívali masopustní písně a přidali hru na tělo. Vyrobili jsme si škrabošku a pomocí pantomimy předvedli svou oblíbenou masku. V tomto týdnu proběhla i celodružinová akce - Karneval, který se dětem moc líbil. Absolvovali jsme masopustní stezku, zábavné soutěže a tanec. A teď vzhůru do dalšího měsíce!

Vychovatelka Renča

            

 

Leden 2024

První měsíc nás provázelo téma Harry Potter a Ohnivý pohár. V prvním týdnu jsme si povídali o Vánocích u nás doma, jaké to bylo a co vše jsme dělali. Nezapomněli jsme ani na Tři krále, zazpívali jsme si o nich písničku a sehráli jejich příběh. V následujícím týdnu jsme vymýšleli kolejní oslavný pokřič či píseň a vyzkoušeli jsme si slalomový let na koštěti. Zaměřili se na rozbor Poháru tří kouzelníků, který jsme si i v kolejích společnými silami vyrobili a nakonec jsme si dramaticky sehráli souboje mezi oblíbenými postavami. Třetí týden jsme procvičovali rytmická cvičení, proběhl souboj Tří kouzelníků, kdy jsme šli bludiště poslepu, malovali jsme znak Smrtijedů, vymýšleli a hádali jsme hádanky s tematikou z Harryho. V tomto týdnu proběhla také celodružinová akce - Výtvarná dílna. Děti si měly možnost vyzkoušet mramorování pěnou na holení, malbu vlastního jména solnou technikou a dokreslit svůj portrét pomocí osové souměrnosti. Tato akce se dětem velmi líbila a výtvory byly moc povedené. V dalším týdnu nás čekalo filmové nebe v kolejích, kdy děti hádaly hlášky z různých filmů a pohádek. Proběhla výroba kolejního 3D zlatého - dračího vejce, shrnutí tematickým kvízem ke 4. dílu a seznámení se s Nagini + scénky s přeměňováním se do ní. V tomto týdnu ještě proběhl nákup v Gringotově bance a zúčtovaní kolejí. V posledním týdnu už nás čekala jen zimní olympiáda, kde jsme si zazpívali písně se zimní tematikou a českou hymnu. Proběhl souboj v oblékání se do zimního oblečení, kresba nejoblíbenějšáího zimního sportu, seznámili jsme se s nejznámějšími zimními sportovci a zakončili to pantomimou zimních sportů. Ve volných chvílích jsme si zahráli na Drumbeny, dováděli na sněhu, vyráběli 3D sovu Hedviku, společně četli a tančili. Tento měsíc jsme si velice užili a už se těšíme na další!

Vychovatelka Renča

              

 

Prosinec 2023

Tak a je to tady! Máme zasebou poslední měsíc v roce - prosinec a s ním jsme dokončili třetí díl Harryho Pottera (Vězeň z Azkabanu). Na začátku měsíce jsme doprovázeli píseň Siriuse Blacka na rytmické hudební nástroje, namalovali a rozebrali, co je to Azkaban, vyplnili spoustu tematických pracovních listů a seznámili se se 4. předmětem - Péče o kouzelné tvory. V tomto týdnu jsme nezapomněli ani na Mikuláše, řekli jsme si pár básniček, informace k němu vázané a zahráli si pár čertovských honiček. Ve druhém týdnu jsme se věnovali 5. předmětu - Aragogie (lanové a švihadlové aktitvity), kreslili Patrona Harryho Pottera - jelena, sehráli scénky s Obracečem času a napsali jsme i dopis Ježíškovi. Tento týden proběhla i celodružinová akce - Vánoční pečení, kde jsme si upekli perníčky, šlehačkové cukroví a nepečené máslové kuličky. Tato aktivita se dětem velmi líbila a moc jim všechny druhy chutnaly. V tomto měsíci proběhl dobrovolný úkol týdnů, kde se měly vytvořit 3D Bradavice, moc děkujeme rodičům za spoluúčast na výtvorech, dopadlo to báječně. V posledním týdnu už jsme se jen těšili na Ježíška a proběhl velký souboj kolejí, který se nesl v duchu vodních živlů, kterému ještě předcházel nákup v Gringotově bance, aby se mohlo zamíchat s počty bodů v jednotlivých kolejí. Zpívali jsme spoustu koled i vánoční kánon, poslouchali vánoční písičky na přání a hráli hry s vánoční tematikou (sběr perníčků, ,,koulovaná''). Nezapomněl na nás ani Ježíšek a přinesl nám pěknou nadílku v podobě novývh her, stavebnic a různých aktivit. Pak už jsme si jen rozebrali prosincové (vánoční) pranostiky, obyčeje a zvyky a řekli si, které sami známe a dodržujeme i u nás doma. Měsíc jsme zakončili vánočním fotokoutkem, abychom měli hezké vzpomínky. Teď už se jen těšíme na nadílku doma a Nový rok 2024!

Všem Vám přeji klidné prožití Vánočních svátků a hezký Nový rok :)

Vychovatelka Renča

              

Listopad 2023

Náš další měsíc se nesl v duchu Harryho Pottera a Tajemné komnaty, kterou se nám nakonec pomocí různých úkolů podařilo otevřít a přemoct Baziliška. Hned v prvním týdnu jsme nacvičovali hadí řeč a píseň, abychom byli dobře připraveni na souboj s Baziliškem. Z netkané textílie jsme si do výzdoby vytvořili Aragoga a Mozkomora a také jsme nakreslili meč Godricka Nebelvíra. Do hloubky jsme prozkoumali Dobbyho postavu, kterého jsme i v 3D podobě dobrovolně vyráběli za úkol týdne. Seznámili jsme se se 3. předmětem - Obrana proti černé magii, kdy je za potřebí maximální soustředěnost na pozitivní myšlenky a nácvik tohoto zadání bylo dosti obtížné. Ve druhém týdnu jsme se zaměřili na získávání informací k Tajemné komnatě, na předávání tajných informací a na slalomový a štafetový běh napříč kolejemi. Vymodelovali jsme si Vrbu mlátičku nebo Baziliška, každý dle své libosti. V následujícím týdnu jsme získali 1. viteál - Deník Toma Riddla, který nám posloužil k získání indícií na otevření Tajemné komnaty. Nechyběla ani dramatizace určitých scén ze druhého dílu, bez kterých bychom nemohli dokončit další etapu naší celoroční hry. V tomto měsíci proběhla celodružinová akce Drakiáda s rodiči v Lobezském parku, kterou považujeme za velmi úspěšnou. Akce se velice vydařila, počasí nám přálo, děti i rodiče si to náramně užili a se vší vervou se zúčastnili veškerých nachystaných disciplín. V posledním týdnu jsme si natrénovali oslavný tanec na oblíbenou píseň, přemohli jsme napříč kolejemi Baziliška v přetahování, a tím jsme otevřeli Tajemnou komnatu, kterou jsme si dle své fantazie vybarvili. Měsíc jsme zakončili vědomostním kvízem o druhém díle, výrobou vlastního Mnoholičného lektvaru a kresbou portrétu Ufňukané Uršuly. Listopad jsme také věnovali na tvoření výrobků na Vánoční jarmark, který si doufám, velmi užijete. A teď už se společně těšíme na nejočekávanější měsíc v roce - prosinec a na Ježíška.

vychovatelka Renča 

              

Říjen 2023

V měsíci říjnu jsme se zabývali prvním dílem Harryho Pottera a to je kámen mudrců, který jsme následně na konci měsíce získali za plnění různých úkolů. V prvním týdnu jsme se zaměřili na 1. předmět, kterým bylo bylinkářství a nedílnou součástí byla výroba Mandragory a následně její dramatizace. V tomto týdnu proběhl i Den zvířat, kde jsme kreslili své oblíbené zvíře a den poté jsme kouzlili úsměvy na tváři ostatním radostnými psaníčky (Mezinárodní den úsměvu). Druhý týden se konal předmět Kouzelné formule, kde jsme se učili základní zaklínadla a čarovali s hůlkami, které jsme si sami vyrobili. Založili jsme si knihu na bylinkářství, kterou budeme postupně během roku doplňovat stejně, jako knihu kouzel. Proběhla i překážková dráha napříč kolejemi, nácvik písní na Halloween a tanec s netkanou textílií. Naučili jsme se píseň Příšera, kam jsme zařadili hru na tělo a následovala i pantomima strašidel. Uspořádali jsme první tematický kvíz ke kameni mudrců, do kterého se zapojily všechny koleje a všechny děti získaly zlatonku a body do celoroční hry. Pustili jsme se i do výroby Halloweenské výzdoby, abychom měli hezky ozdobenou třídu. Zahráli jsme si pohybovou hru Strašidla a bubáci, hýbejte se! a zatančili si s Dádou Patrasovou její píseň Strašidelná. Každý týden proběhl souboj kolejí, úkol týdne a hra Musicstop. Před podzimními prázdninami proběhla celoškolní akce Halloween, na kterou jsme cvičili hudební vystoupení, vydlabali si dýně na ozdobu a vyrobili velký tematický obraz. Tento měsíc jsme si moc užili a těšíme se na další. 

vychovatelka Renča

          

Září 2023

Máme první měsíc školy za sebou a uteklo to jako voda! První týden jsme věnovali seznamovacím hrám a tvořením družinových pravidel. A v neposlední řadě jsme se museli seznámit s celoročním tématem, které se letos ponese v duchu Harryho Pottera, ale přímý název nese Souboj o školní pohár a pohár jednotlivce. Každý student obdržel dopis s jízdenkou do Bradavic a následující den byl zařazen pomocí moudrého klobouku do koleje, které jsme rozebrali dopodrobna. Druhý týden jsme se začali učit bradavickou hymnu, protáhli jsme se pomocí kouzelné jogy, nakreslili oblíbenou věc z Bradavic, seznámili se s profesory a hlavními postavami a ztvárnili své oblíbené scénky z Harryho Pottera. Další týden jsme k bradavické hymně přidali hru na Orffovy nástroje a následně i pohyb. Sehráli jsme štafetovou bradavickou poštu, nakreslili kolejní znak či vlajku a vymysleli kolejní pokříky. V tomto týdnu proběhla i celodružinová akce Srdíčkový den, která byla věnována na oslavu srdce. Na akci se děti dozvěděly spoustu nových informací, zúčastnily se různých zajímavých aktivit, udělali jsme i krásnou hromadnou fotografii a napsali hromadu hezkých vzkazů pro své nejbližší. V posledním týdnu jsme si zahráli míčové hry a jiné aktivity napříč kolejemi a seznámili jsme se se sv. Václavem. V prvním měsíci proběhly k naší celoroční hře dva souboje kolejí a dva týdenní úkoly, za které je možné získávat kolejní body a zlatonky do poháru jednotlivce.

vychovatelka Renča

          

   

Červen 2023

Měsíc červen patří dětem. Nejen proto, že hned prvního dne tohoto měsíce je Mezinárodní den dětí, který jsme i ve školní družině náležitě oslavili. V dalším červnovém týdnu jsme si hráli na obchod, kreslili jsme si nákup a celkově jsme si o nakupování povídali, diskutovali. Nezapomínali jsme relaxovat, číst si knihu na pokračování „Broučci“. Tématem předposledního týdne bylo cestování, protože se nezadržitelně blížily prázdniny a cestování k prázdninám opravdu patří. Takže opět povídání o tom, kdo kde již byl, případně kam se chystá cestovat. Jistojistě jsme cestovali i na papíře, protože kreslení všemožných dopravních prostředků nás opravdu bavilo. Neméně důležité bylo seznámení s bezpečností na cestách a zopakování si všech důležitých telefonních čísel první pomoci. V posledním červnovém týdnu už se nad námi opravdu linula vůně letních prázdnin a náležitě jsme se těšili. Sice nás netěší, že se nyní dva měsíce neuvidíme, něco se končí, něco krásného se ale i začíná, protože se tu sejdeme opět za dva měsíce a další zábava může začít. Takže hurá, směr prázdniny a pak plynule nabrat směr září, které na nás v dálce už září …

vychovatelka Magda

 

     

     

 

 

Květen 2023

Květen má již v názvu slovo „květ“ a my jako rozkvétající poupátka jsme ho celý náležitě prožili přírodně. V prvním květnovém týdnu jsme si povídali o tom, jak trávíme své volno v přírodě. Seznámili jsme se s další bohyní a to s bohyní Artemis, která je bohyní lovu. Pokračovala naše četba knihy „Broučci“. Hráli jsme hry na poznávání smyslů a mnoho jiných párových, deskových, relaxačních her. V druhém květnovém týdnu na nás vykoukl ,,svátek matek", což nás samozřejmě nenechalo chladnými a náležitě jsme ho řešili přáníčkem k tomuto významnému svátku pro nás nejmilovanějších osob a to našich maminek. Děti byly moc šikovné a kreativní. Pustili jsme si písničky o mamince, kterých existuje mnoho, ale maminka je pro nás pouze jedna jediná… V třetím květnovém týdnu jsme byli s družinou v lese. Byli jsme tam sice jen povídáním, kresbou, ale i myšlenkami. Mnoho z nás zná les ze dnů volna a diskutovali jsme také o tom, jak se v lese správně chováme a proč přírodu vlastně potřebujeme. Teď již víme, že les má plno vůní, krásy a dává nám také množství plodů, né všechny plody jsou ale pro člověka jedlé. Proto jsme si například prohlédli atlas hub, který nám donesl ukázat Maty M. V dalším týdnu jsme detailněji probrali zvířátka, ta plyšová jsme si nakreslili, pohráli si s nimi a o těch živých jsme si opět popovídali, jak se k nim máme správně chovat. Hojně jsme chodili ven, na školní hřiště, vždyť bylo konečně krásné počasí. V posledním květnovém týdnu jsme poznali posla bohů jménem Hermés a na „posla“, který nese zprávu od bohů lidem, jsme si i zahráli. Celkově jsme celý květen oslavovali jaro a to nejen na celoškolní akci, ale i celý měsíc zde, v našem druhém oddělení družiny. A teď se již plynule prokveteme do dalšího měsíce, takže hurá, nabíráme směr červen…

vychovatelka Magda

 

   

     

 

Duben 2023

Duben je "aprílový" měsíc a počasí dle toho také vypadalo. Nám to ale vůbec nevadí, naopak! I uvnitř družiny můžeme vnímat krásy přírody a hrát různé hry a hádanky na toto téma. V úvodu měsíce jsme se také seznámili s bohyní Déméter. Kreslili jsme velikonoční motivy a po velikonočních prázdninách jsme také náležitě diskutovali, hráli si, tvořili, relaxovali a zase si hráli. Nuda totiž ve družině nehrozí, ani když na obloze zrovna nesvítí slunce. Máme ve družině totiž množství stolních her a i zábava na koberci byla vydatná. Narativní pantomima děti nadchla. Zajímavé bylo také povídání o tom "čím budu, až vyrostu?" Svá budoucí povolání jsme si náležitě zdramatizovali a i výtvarně ztvárnili. Četli jsme si o dalším bohovi z řecké mytologie a to o bohovi Héfaistovi, který vládl řemeslníkům, kovářům a ohni. I hudba nás provázela tímto měsícem, pouštěli jsme si ji k relaxaci. V posledních dubnových dnech nás příroda opět "vtáhla" dovnitř družiny, vždyť 22. dubna byl Den Země. Povídali jsme si o tom, proč přírodu musíme chránit. Zvládli jsme úvod do ekologie, již víme, jak na tříděný odpad, teoreticky i prakticky. Na téma příroda jsme si vyrobili, vystříhali a nakreslili pexeso, moc se nám povedlo a samozřejmě další den jsme si ho i zahráli. Křížovka na téma příroda nám také vyšla a písniček o přírodě známe mnoho. V celodružinové akci "výtvarná dílna" jsme si vyzkoušeli kresbu suchým pastelem zátiší i malbu abstraktní.

Ale teď již hurá, klepe nám na dveře měsíc květen a my se na něj moc těšíme...

vychovatelka Magda.

 

   

 

 

 

Březen 2023

Další měsíc je u konce, a tak je čas na opětovnou rekapitulaci našich březnových aktivit. První březnové dny jsme se společně s dětmi věnovali lidovým pranostikám. Vysvětlili jsme si, jaký je rozdíl mezi pranostikou a příslovím a děti si v menších skupinkách vyzkoušely z jednotlivých slovních spojení utvořit celá přísloví, která si pak v časovém limitu překreslily na tabulky a pantomimicky se je pokusily ztvárnit tak, aby druhá skupinka dětí uhodla, o které české přísloví se jedná. V dalších dnech jsme se opět vrátili k našim antickým hrdinům a protože březen je první jarní měsíc a my se již všichni těšíme až s prvními jarními slunečními paprsky odložíme naše péřové zimní kabáty, tak jsme si s dětmi pro tento měsíc nemohli vybrat nikoho jiného než boha Apollóna - boha Slunce a ochránce života. Pověděli jsme si několik základních informací o jeho původu, charakterových vlastnostech a také jsme si ukázali, kde se na území Čech nachází Apollónův chrám, který je součástí kulturního dědictví UNESCO. V dalším týdnu jsme si povídali o jednotlivých souhvězdích a znameních zvěrokruhu. Vyprávěli jsme si o tom, že každé souhvězdí na obloze má svůj vlastní příběh a svá pojmenování získala právě z příběhů o bájných hrdinech a nestvůrách z řecké mytologie. Děti si nakreslily svá souhvězdí odpovídající jejich vlastnímu znamení, rozebíraly charakteristiku jednotlivých znamení zvěrokruhu a v neposlední řadě si vyzkoušely sestavit vlastní horoskop, aby zjistily, co je v budoucnu čeká :-). A protože je březen měsíc knihy, tak jsme v rámci naší celodružinové akce tentokrát zaměřili na knížky. Děti nám představily svoji oblíbenou knihu, vyprávěly nám poutavé příběhy a některé si přinesly i drobné rekvizity, aby nám tento kulturní zážitek ještě více zpestřily :-). Dětem se celková prezentace knížek moc povedla a já mám velkou radost z toho, že je čtení tak baví :-). V posledním březnovém týdnu jsme si s dětmi již vyzdobili družinu jarním kvítím a velikonočními zajíčky, vyráběli jsme dárečky na velikonoční jarmark a protože jsem dětem slíbila, že si v novém roce zopakujeme jejich tolik oblíbené tématicky laděné odpoledne, a tak děli měly znovu příležitost využít svoji kreativitu na maximum :-). Chlapci si přinesli své oblíbené Rubikovy kostky, stavěli si různé stavebnice z lega a dívky si kromě krásných účesů vyzkoušely i roli modelek a uspořádaly pro nás jedinečnou módní přehlídku. Myslím si, že si celou tuto akci všichni náležitě užili a děti už se těší na nadcházející dubnové aktivity :-).

Přeji Vám krásné jarní dny plné sluníčka a pohodové velikonoční svátky :-).

vychovatelka Ivča

 

 

 

 

Únor 2023

Máme za sebou nejkratší měsíc v roce a s jeho koncem přichází krátké shrnutí našich družinových aktivit. Na začátku měsíce jsme se věnovali charakterovým vlastnostem a rozdělení osobnosti jedince podle temperamentu. Děti si vyzkoušely různé psychologické testy osobnosti a na základě výsledků se snažily přiřadit jednotlivé vlastnosti ke správnému typu osobnosti. Jejich dalším úkolem bylo nakreslit zvíře, které nejlépe vystihuje jejich charakter a v rámci tělovýchovné činnosti si vyzkoušely i výrazový tanec, ve kterém se snažily promítnout konkrétní emoce v dané situaci. V dalším týdnu jsme se opět vrátili k našim antickým hrdinům a tentokrát jsme si povídali o Afroditě, bohyni lásky a krásy, hledali jsme její zatoulané zlaté jablko a dokonce jsme se napili i z Afroditina kouzelného pramene, díky kterému zůstaneme stále mladí a krásní :-). Po jarních prázdninách se děti do školních lavic vrátily odpočatí a s dobrou náladou, a tak jsme se hned vzájemně museli pochlubit, kde a jak jsme strávili prázdniny a co se nám nejvíce líbilo :-). V následujícím týdnu jsme se věnovali hlavně tématu rodina - děti si přinesly rodinné fotografie a vyprávěli jsme si nejhezčí zážitky s rodiči a také to, co pro nás rodina znamená a jak je důležité mít v životě někoho, kdo nás má rád, i když se zrovna mračíme na celý svět :-). Poslední únorový týden byl věnovaný karnevalu. Pověděli jsme si něco málo o historii karnevalu, povídali jsme si o tom, jaké masky můžeme najít v masopustním průvodu a uspořádali jsme si vlastní družinový karneval. Děti přišly v krásných maskách a společně jsme si užili spoustu zábavy při hraní nejrůznějších tématických soutěží. Pro děti byly připravené sladké odměny a celkově se nám celý den moc líbil.

Teď už se společně těšíme na březen a první jarní dny, které už snad brzy přivítáme :-).

Přeji všem hezké dny :-).

vychovatelka Ivča

 

 

Leden 2023

První měsíc nového roku je u konce a tak je opět čas si připomenout, co všechno jsme společně s dětmi za tento měsíc v naší družině zažili :-). Děti měly po Vánocích spoustu nových zážitků, se kterými se chtěly podělit, a proto jsme si nejprve povídali o tom, jak u nich probíhal Štědrý den, co všechno jim Ježíšek přinesl pod stromeček a jak si celkově užily vánoční prázdniny. A protože s každým novým rokem něco nového začíná, tak jsme se společně s dětmi rozhodli, že si vytvoříme naše novoroční předsevzetí, která se děti budou poctivě snažit dodržovat během celého školního roku :-). Na začátku měsíce jsme se věnovali příběhu Tří králů, povídali jsme si o Tříkrálové sbírce a také o tradicích spojených s tímto svátkem. V dalším týdnu jsme se opět vrátili k našim antickým bohům, tentokrát jsme si zaměřili na dva bohy, kteří byli na Olympu známi především skrze boje a války - a to bohyně Athéna, bohyně moudrosti, spravedlnosti a vítězné války a bůh Áres, který miloval kruté boje, řinčení zbraní a s radostí využil jakoukoli příležitosti stát v první linii na bitevním poli. Povídali jsme si o historických faktech, o válečných hrdinech, o válečných konfliktech v dobách minulých a jejich příčinách a zároveň jsme si vysvětlili, že ne vždy se dá vše vyřešit pomocí zbraní a lehkomyslných rozhodnutích a že je dobré se vždy snažit najít rozumnější řešení :-). Děti si dále vyzkoušely převyprávět a divadelně ztvárnit příběh O Zlatém rounu, zahrály si různé strategické hry, plnily rozličné úkoly na rozvoj logického myšlení a v rámci výtvarné činnosti si nakreslily svoji vlastní moudrou sovu a svého oblíbeného válečného hrdinu. V posledním týdnu jsme se zaměřili především na rozvoj našich pohybových dovedností. Děti si vyzkoušely zatančit krátké choreografie na různé druhy tanečních stylů, skládaly pexeso s tanečními pojmy, rozšířily si své dosavadní znalosti o standardních a latinskoamerických tancích v tanečním kvízu a neposlední řadě si také vyzkoušely, jak umí improvizovat a vyjádřit prostřednictvím tance své vnitřní já a své vlastní emoce.

Myslím, že jsme si lednové aktivity s dětmi společně moc užili a už se těšíme, co nového nám s sebou přinese měsíc únor :-).

Přeji Vám krásné a pohodové dny,

vychovatelka Ivča

 

 

 

Prosinec 2022

Poslední měsíc tohoto roku skončil a s ním i naše prosincové aktivity. Tento měsíc jsme v rámci celoročního plánu probírali Dionýsa, boha vína, oslav a veselí. Pověděli jsme si několik základních informací o jeho původu, charakterových vlastnostech a také jsme si ukázali, které symboly jsou s tímto bohem spojené a jakým stylem jej můžeme propojit s dnešním moderním světem. Další týdny jsme se věnovali převážně vánočním aktivitám a přípravám na nejkrásnější svátky v roce. Četli jsme si vánoční příběhy a pohádky, povídali jsme si o významu adventních svíček a také o vánočních tradicích, které se dodržují nejen v českých zemích, ale také v zahraničí. Děti vyprávěly jak každý z nich slaví Vánoce, jaké tradice se dodržují u nich doma a co by si nejvíce přáli od Ježíška. Společně jsme si vytvořili adventní kalendář, plnili jsme vánoční úkoly a s radostí jsme odpočítávali dny do Štědrého dne. Také jsme tvořili andílky z bavlny, zpívali jsme vánoční koledy a abych dětem co nejvíce zpříjemnila předvánoční čas, rozhodla jsem se jak pro chlapce, tak i pro dívky připravit tématicky laděné odpoledne. S chlapci jsme si uspořádali turnaj ve fotbálku, dále si mohli přinést vlastní fingerboardy a na postavených rampách nám s nimi předvedli triky, které se s nimi naučili a v neposlední řadě jsme si stavěli nejrůznější stavby z lega. S děvčaty jsme si na oplátku udělaly příjemné holčičí odpoledne. Dívky si přinesly malování na obličej, gumičky, šperky, nejrůznější šminky, a společně jsme si hrály na modelky, vytvářely jsme si krásné účesy a celkově jsme si celé odpoledne moc užily. Dětem se tématický den velmi líbil a tak jsem jim slíbila, že si ho opět brzy zopakujeme :-). V rámci prosincové celodružinové akce jsme společně s dětmi tvořili pomocí různých technik vánoční přáníčka, která se dětem moc povedla a snad udělají radost pod stromečkem i jejich nejbližším. Když počasí dovolilo, šli jsme ven na školní hřiště, kde děti přivítaly první sníh a postavily pár malých sněhuláků. 
Teď už se jen budeme těšit na společně strávené chvíle s našimi nejbližšími při sledování pohádek :-).

Přeji Vám všem krásně prožité Vánoce a do nového roku hlavně hodně zdraví.

vychovatelka Ivča

 

 

 

Listopad 2022

Další měsíc je za námi :-). Hlavním listopadovým tématem byla spolupráce a komunikace, a tak jsme si společně s dětmi povídali o tom, jak je důležité se vzájemně podporovat, pomáhat jeden druhému a vážit si toho, co všechno ve svém životě máme a že to není vždy samozřejmost. Povídali jsme si také o tom, jak se vyhnout stresovým situacím a jak je důležité překonávat náš strach a co vše pro to můžeme udělat. A snad právě díky tomuto tématu jsem se rozhodla, že dětem v družině založíme jejich vlastní "Chat kout" s jejich vlastnoručně vyrobenými obálkami, kde si děti budou moci libovolně psát a vyměňovat hezké vzkazy, kterými se potěší navzájem. Mám velkou radost, že se děti zapojují a každý den si kontrolují své obálky :-).

V následujícím týdnu jsme se vrátili k našim antickým bohům a do naší roční sbírky jsme přidali další dva nové přírůstky, a to Háda, boha podsvětí a jeho manželku, bohyni Persefonu. Děti se rozdělily do menších skupinek a s pomocí hádanek se snažili najít správný vchod do podsvětí, uplatit převozníka Charona a přeplout s ním bezpečně řeku Styx, obejít trojhlavého psa Kerbera a zachránit svoji duši z Hádových spárů. Dětem se tato hra velmi líbila a společně jsme se opravdu od srdce zasmáli situacím, kdy děti popustily uzdu své fantazii a všelijakým kreativním způsobem se snažily svoji dušičku zachránit z podsvětí :-). V dalším týdnu jsme se už společně těšili na to, jak k nám dorazí Svatý Martin na svém bílém oři a přinese nám první letošní bílý poprašek. To se nám bohužel nesplnilo, i když jsme se ho opravdu pilně snažili našimi písničkami a říkankami přivolat. Rytmicky jsme byli za jedno, ale asi náš kánon nebyl tak čistý jako čerstvě napadaný sníh, tak nejspíš Martin usoudil, že nás za náš výkon nechá na tu pravou zimu ještě chvíli počkat :-). Nic si z toho neděláme, hlavně, že jsme si užili legraci. Nicméně jsme usoudili, že bude lepší, když se vydáme jiným směrem a raději jsme se zaměřili na výrobu výrobků na náš vánoční jarmark. Společně s dětmi jsme tvořili jmenovky na dárečky - samozřejmě, abychom trošku pomohli Ježíškovi, když toho bude mít tolik :-) a pak jsme tvořili krásné svícny ze zavařovacích sklenic a z dřevěných kulatin. Tuhle pracovní činnost si překvapivě užívali nejen dívky, ale i chlapci se rádi zapojili a musím přiznat, že jsem opravdu pyšná, jak moc se jim všechny výrobky povedly :-). V předposledním týdnu jsme se věnovali hlavně etiketě a společenskému chování a děti si sami vyzkoušeli modelové situace, např. kdo první vchází do divadla, kdo komu nabízí možnost tykání a jaká je správná forma oslovení a zdravení ve společnosti. I tohle téma se dětem moc líbilo a myslím si, že jsou pěkně připraveni na nadcházející plesovou sezónu :-). A jaké by to bylo zakončení celého měsíce bez naší celodružinové akce? Když už děti umí zpívat, chovat se ve společnosti, tak ještě přece chybí trocha té skutečné kultury, a tak si děti připravily divadelní představení, vyšperkovaly své kostýmy a společně jsme se na chvíli ocitli na prknech, která znamenají svět. Naše děti zkrátka divadlo milují a rozhodně to bylo vidět :-).

Přeji všem krásný adventní čas.

vychovatelka Ivča

 

 

 

Říjen 2022

Začátkem října jsme se společně s dětmi seznámili s dalším bohem z mocné Trojky, a tím je Poseidon - bůh moří, oceánů a všeho vodstva za Zemi. Pověděli jsme si několik základních informací o jeho původu, charakterových vlastnostech a také jsme si ukázali, které symboly jsou s tímto bohem spojené a jakým stylem jej můžeme propojit s dnešním moderním světem. V dalším týdnu jsme se zaměřili více na život v oceánu a jeho tajemství. Zároveň jsme hned využili příležitost a společně jsme si zahráli několik tématických her, z nichž se dětem nejvíce líbila pohybová hra na Žraloky, Živé pexeso a v neposlední řadě hra Vyčisti oceán, ve které děti ukázaly nejen své pohybové schopnosti, ale především také zručnost, pečlivost a schopnost spolehnout se jeden na druhého. V rámci výtvarné činnosti si děti společně vytvořily vlastní podmořské království, které se jim moc povedlo a také si vyrobily papírové lodičky, kterými jsme si vyzdobili družinu. Mezi odpočinkové aktivity jsme tentokrát zařadili hry na rozvoj sluchového vnímání, kdy se děti snažily z krátkých ukázek poznat, jaké zvíře vydává daný zvuk, dále jsme si vyzkoušeli společnými silami správně doplnit kvíz na poznání nejběžnějších vodních živočichů žijících u nás v Čechách a také jsme si ukázali, jak se pracuje s mapou a prohloubili jsme si znalosti o našich českých řekách a rybnících. V posledním týdnu jsme vyráběli již tradičně masky na školní halloweenskou slavnost, zdobili jsme družinu strašidelnými netopýry, obrázkami dýní a povídali jsme si o tradičních halloweenských zvycích, které se dodržují ve světě. Při celodružinové akci jsme si společně s dětmi užili spoustu zábavy a už teď se těšíme, co nového nám přinesou následující dny.

Přeji všem krásný slunečný podzim.

vychovatelka Ivča

 

 

Září 2022

Prázdniny utekly jako voda a nám všem začal nový školní rok. Naším letošním ročním tématem jsou "Antičtí bohové". Budeme si povídat nejen o největších velikánech kdysi dávno žijících na Olympu, ale také o jejich původu, charakterových vlastnostech, symbolech s nimi spojených a také si postupně představíme všechny příběhy ze Starých řeckých bájích a pověstí, ve kterých budeme hledat ponaučení a zároveň se pokusíme propojit dávný svět plný mýtů, bájí a pověstí s dnešním moderním světem skrz historické památky a nejrůznější zajímavosti.

Začátkem září jsme si s dětmi vytvořili družinová pravidla, hráli jsme seznamovací hry a snažili jsme se celkově upevňovat naše vzájemné vztahy a hrát si všichni se všemi. Děti mi s nadšením vyprávěly jejich neobyčejné zážitky z letních prázdnin a já jen doufám, že stejně bohaté zážitky si odnesou i z letošního roku, který společně strávíme. A protože každý příběh někde začíná, tak i my jsme naše celoroční dobrodružství nemohli začít nikým jiným z velké 12, než povídáním o bohu nejvyšším, kterým je bůh Zeus a jeho manželkou, bohyní Hérou. Společně s dětmi jsme se z počátků příběhů dozvěděli o tom, jak vznikla řecká mytologie, vysvětlili jsme si rozdíl mezi pojmy báje, mýty a pověsti a zaměřili jsme se více na původ, vlastnosti a symboliku boha Dia a jeho manželky, bohyně Héry. Děti se také dozvěděly, jaké hudební nástroje se kdysi dávno v Řecku hojně využívaly, vyzkoušely si několik tradičních řeckých tanců a namalovaly si vlastní portrét boha Dia. Někteří popustily uzdu své fantazii a dokonce ho tzv. "zmodernizovaly" a vykreslily ho tak, jak by podle nich vypadal v dnešní době. Musím přiznat, že byli opravdu nápadití a jsem zvědavá, co je napadne příště :-).

Doufám, že se dětem téma "Antičtí bohové" bude líbit, dozví se nějaké nové zajímavosti a že si celý rok společně v družině báječně užijeme :-).

Přeji krásné podzimní dny

vychovatelka Ivča

 

 

 

Červen 2022

Je to tady, poslední měsíc v tomto školním roce je pomalu za námi a je na čase se na nějakou dobu rozloučit. Než to ale uděláme, pojďme se společně  podívat na to, co jsme s dětmi v tomto měsíci zažili nového :-). Začátkem měsíce jsme společně oslavili Den dětí. Společně s druhou paní vychovatelkou Magdou jsme si pro děti připravily několik stanovišť, na kterých děti plnily nejrůznější úkoly - od skákání panáka, přes hod míčkem na cíl, také si vyzkoušely, jaké to je projít si opičí dráhu, sundat bez pomoci rukou malý míček, a to s lžící uvázanou na provázku a samozřejmě nesmělo za odměnu chybět také malování na obličej a všechny děti si odnesly domů zaslouženou medaili, diplom a malý dáreček dle vlastního výběru. Dětem se vše velmi líbilo a prý by takovéto akce mohly být každý týden, tak uvidíme, co s tím do příštího školního roku uděláme :-). V následujícím týdnu jsme se věnovali knížkám a četbě. Děti se dozvěděly, jak taková kniha vlastně vzniká a co všechno předchází tomu, než si již takto hotovou a připravenou můžeme zakoupit v obchodě. Také jsme si povídali o tom, jaké existují literární žánry a děti si přinesly z domova vlastní oblíbené knížky a společně jsme rozebírali, kdo je autorem knih, jaký je dějový příběh a kdo je hlavním hrdinou v dané knize. Musím přiznat, že si děti přinesly mnoho zajímavých knížek a některé z nich si ráda i sama přečtu nebo je doporučím i dál :-). V rámci čtenářského týdne si děti vyrobily dle vlastní fantazie krásné záložky do knížek, které jim pak zůstaly a které mohou používat i nadále. V neposlední řadě jsme si vyzkoušeli, jaké to je vyprávět pohádku v rámci divadelního představení. Děti využily své herecké nadání a vyzkoušely si, jak je důležitá práce s hlasem a zaměřily se také na správnou artikulaci a celkový projev. Opravdu se snažily a měla jsem radost, jak hezky jim to jde a jak se snaží :-). Ještě předtím než se děti vypravily na Školu v přírodě, tak jsme si povídali o tom, jaké mají koníčky a jak nejraději tráví svůj volný čas. K nejrůznějším hrám jsme využili i anglická slovíčka, které se již děti naučily a společně jsme si užili zábavu při pohybovém pexesu, kdy děti lovily kartičky s obrázky a konkrétním sportem, který k danému obrázku patřil. A abychom si také osvěžili naše vědomosti, zkusili jsme si i vyplnit kvíz a zjistit, jakému sportu se věnují naši nejúspěšnější sportovci. Věřím, že se děti hezky bavily a já jsem měla možnost dozvědět se o nich zase něco nového :-). V posledním týdnu jsme se věnovali hlavně povídání o nadcházejících prázdninách, děti se pochlubily, kde a s kým stráví volné dny a také jsme trochu cestovali a ukázali si nejkrásnější památky z celého světa a pověděli jsme si o nich ty největší zajímavosti.  A teď už se opravdu chýlíme ke konci, uzavíráme další společnou kapitolu a já Vám všem přeji krásně strávené léto plné sluníčka, pohody a jedinečných zážitků a budu se na Vás všechny těšit v příštím školním roce.

Krásné prázdniny přeje,

vychovatelka Ivča

 

 

 

 

 

Květen 2022

Na začátku května jsme se rozhodli, že bylo dost lenošení, a tak bylo na čase trošku se rozhýbat, protože pohyb je to nejlepší, co pro sebe po dlouhé zimě můžeme udělat, abychom se cítili skvěle. Ukázali a vysvětlili jsme si s dětmi správnou techniku cvičení na balančních plochách, venku na hřišti jsme si vytvořili překážkovou dráhu, kde děti využívaly jak švihadla, tak míče a zlepšovaly své motorické dovednosti. Dále jsme si vyzkoušeli i různá relaxační cvičení a toto téma jsme završili procvičováním hádanek na poznání slavných sportovních osobností a nejrůznějších sportů. V rámci tělovýchovné činnosti se snažíme trávit co nejvíce času na dětském hřišti, kde si děti mohou hrát podle vlastní fantazie a zároveň mohou využít možnost pohrát si společně s dětmi z druhé družiny. Ve výtvarné činnosti jsme se převážně věnovali přípravám na jarní slavnost. Společně s dětmi jsme vytvářeli jarní girlandy z květin, ptáčky a jiné krásné dekorace, které se dětem moc povedly. V následujícím týdnu jsme se zaměřili na rodinné vztahy, povídali jsme si o důležitosti rodiny, o tom, jak je třeba upevňovat rodinné vztahy, jaké jsou role a povinnosti rodičů, ale i dětí a také jsme si procvičovali názvy jednotlivých členů rodiny a děti se mi pochlubily i rodinnými fotografiemi se svými sourozenci a ostatními příbuznými např. z různých výletů a společných cest. Také jsme se pečlivě připravovali na Svátek maminek, na který děti zhotovily krásná přáníčka a k tomu maminkám vymyslely i originální básničku. Musím je opravdu pochválit, protože obojí se jim moc povedlo a doufám, že maminkám udělaly velkou radost. V dalším týdnu jsme se zaměřili na rozvoj hudebního vnímání a také na rozvoj zájmu o českou faunu a floru. Společně s dětmi jsme si vyhledávali v encyklopedii ukázky stromů, které můžeme najít u nás v Čechách, povídali jsme si o tom, jak se máme v lese chovat, jaká zvířátka můžeme v lese najít a jak se o ně máme správně starat. Děti si také vyzkoušely přiřazovat jednotlivé lesní stopy ke konkrétním zvířátkům. Tuto aktivitu si děti velmi užily a já jsem byla mile překvapena množstvím jejich znalostí. V posledním květnovém týdnu jsme se zaměřili na dramatickou činnost, a to převážně na divadelní hry, při kterých se děti kreativně vyžily. Zahráli jsme si spoustu nových her, které si určitě s dětmi ještě někdy zopakujeme, protože jsme si to společně moc užili a opravdu jsme se od srdce zasmáli :-).

Teď už nás v tomto školním roce čeká poslední měsíc a my už se těšíme na to, jaké nové zážitky nám přinese :-).

Přeji krásné letní dny,

vychovatelka Ivča

  

 

 

Duben 2022 

Na začátku tohoto měsíce jsme se s dětmi naplno vrhli do velikonočních příprav. Společně jsme začali nacvičovat nejen básničky s jarní tématikou, ale také velikonoční koledy a říkanky, které děti hned využili při pondělním koledování :-). V rámci výtvarné činnosti si děti namalovaly velikonoční zajíčky, které si sami ozdobili a musím přiznat, že se jim moc povedli, a tak jsme si je hned museli dát na naši družinovou nástěnku. V dalším týdnu jsme na velikonoční téma navázali, povídali jsme si o tradicích a významu Velikonoc a také o tom, jak se převážně u nás a na vesnici tyto svátky slaví. V rámci kreativního rozvoje jsme společně s dětmi také vyráběli velikonoční přání, které si pak děti s radostí odnesly domů. Po velikonočních prázdninách jsme se do družiny vrátili odpočatí, děti mi hned vyprávěly, jak si volné dny užily a společně jsme se vrhli do dalšího dubnového týdne. Čekal na nás nový celodružinový projekt, a to k příležitosti oslavy Mezinárodního dne Země. Nejprve jsme s dětmi probrali základní informace o tom, jak se správně třídí odpad, poslechli jsme si několik výukových videí s praktickými tipy pro udržitelný způsob života a děti k tomu vymyslely a zahrály krásné tématické divadlo o tom, jak by to mělo a nemělo v přírodě vypadat a přidaly i vlastní nápady, jak sami můžeme přispět k čisté přírodě. Do tohoto projektu se děti moc hezky zapojily a jsem na ně opravdu pyšná, jak hezky se umí o své okolí starat a uvědomují si, jak je zvláště v dnešní době důležité starat se nejen o sebe, ale také o přírodu kolem nás. V posledním dubnovém týdnu jsme se zaměřili na téma "Ve zdravém těle zdravý duch", povídaly jsme si hlavně o tom, jaké jsou zásady zdravého životního stylu, jaké potraviny bychom měli jíst a co bychom měli celkově dělat pro to, abychom se cítili zdravě po fyzické i psychické stránce. Nakreslili jsme si náš vlastní jídelníček, pověděli jsme si o tom, že zdravé stravování není jen o jídle, ale také o pohybu a hned jsme si prakticky vyzkoušeli společné cvičení s prvky jógy a vlastní vahou těla a také jsme si zatančili a zazpívali při našem dalším projektu zvaném StarDance aneb když děti tančí :-). Moc jsem si to s dětmi užila a věřím, že zase brzy nějaký podobný projekt společně vymyslíme :-).

Přeji Vám krásné jarní dny plné úsměvů a pozitivní energie.

Vychovatelka Ivča

 

 

Březen 2022

Ten čas ale utíká, viďte? Další měsíc je za námi, zima už snad opravdu pomalu předává své žezlo jaru a my už se s dětmi nemůžeme dočkat, co nového nás v následujících týdnech čeká. Začátkem března jsme už cítili ve vzduchu skutečné jaro a tak jsme se hned rozhodli sklidit zimní výzdobu a nahradit ji veselými jarními barvičkami. Děti nakreslily krásné kytičky ve váze, z papíru vytvořily zahrádku s prvními jarními kvítky a ptáčky a s pomocí barevných drátků udělaly krásnou jarní louku. Moc se jim to povedlo a hned to máme v družině veselejší :-). Také jsme si povídali o tom, jak se příroda na jaře mění a která zvířátka se nám vrací z teplých krajin. Děti si vyzkoušely napodobování zvuků jednotlivých zvířat a hodně jsme se u toho společně nasmáli :-). Dále jsme se tento měsíc zaměřili převážně na rozvoj fantazie, kreativity a rozvoj hudebního vnímání. Připravila jsem pro děti různé rébusy a slovní hříčky s taneční tématikou, děti si zatančily improvizovaný tanec na různé hudební ukázky, spojovaly české i zahraniční umělce s jejich nejslavnějšími světovými hity a z ukázek poznávaly jednotlivé hudební žánry. Také jsme se zaměřili na spolupráci dětí v kolektivu, povídali jsme si o tom, jak je důležité umění naslouchání a vzájemných kompromisů. V neposlední řadě jsme společně s dětmi připravovali dárečky na dubnový velikonoční jarmark, na který se můžete přijít podívat již příští středu. Tento měsíc jsme zakončili celodružinovou akcí, a to turnajem v deskových hrách, který si děti moc užili. Pravidelně také chodíme ven na hřiště, kde si děti hrají s míčem, hrají vybíjenou nebo kreslí s křídami na chodník.

Přeji Vám hezké jarní dny, dobrou náladu a úsměv na tváři :-).

Vychovatelka Ivča

 

 

Únor 2022

Další měsíc je za námi a zima se nám (snad) pomalu chýlí ke svému konci :-). Děti se nám všichni v pořádku vrátily z jarních prázdnin, tak jsme si hned museli povědět, co nového zažily, kde prázdniny strávily, co všechno nového si vyzkoušely a jak si celkově prázdniny užily. A protože první den po prázdninách připadl na svátek svatého Valentýna, tak jsme si hned vyzdobili družinu valentýnskými přáníčky a srdíčky, které se dětem opravdu moc povedly. Další dny jsme se hlavně věnovali hrám ve skupinkách, při které musely děti v menších či větších skupinkách spolupracovat, aby došly k závěrečnému řešení. Nejvíce děti bavily hry na rozvoj hudebního vnímání, a to když jsme si pouštěli jednotlivé ukázky z filmů nebo seriálů a děti musely rozpoznat, o jakou filmovou či seriálovou melodii se jedná. V dalším týdnu jsme se už všichni s radostí připravovali na masopustní karneval, povídali jsme si o historii a vzniku karnevalu ve světě, pouštěli jsme si videa o tom, jak se takový Masopust vlastně slaví, co všechno na něm nesmí chybět a jaké masky v průvodu můžeme najít. K tomuto tématu jsme si v rámci celodružinové akce udělali vlastní karneval, na kterém děti jednotlivě představily své masky a pak jsme si hráli různé tématické hry zaměřené hlavně na postřeh, kreativitu, paměť, ale také na pohyb a na rozvoj spolupráce. Všichni jsme si to moc užili a dětem se ani nechtělo domů :-).

Teď už se společně těšíme na březen a první jarní dny, které už snad brzy přivítáme.

Přeji všem hezké dny :-).

vychovatelka Ivča

 

 

 

Leden 2022

První měsíc tohoto roku je u konce a tak je opět čas si připomenout, co všechno jsme společně s dětmi za tento měsíc v naší družině zažili :-). Děti měly po Vánocích spoustu nových zážitků, se kterými se chtěly podělit, a proto jsme si nejprve povídali o tom, jak u nich probíhal Štědrý den, co všechno jim Ježíšek přinesl pod stromeček a jak si celkově užily vánoční prázdniny. Každý nám v našem obvyklém kroužku pověděl, co se mu na vánočních prázdninách nejvíce líbilo a poté děti nakreslily nejhezčí vánoční dárek, který jim pod stromečkem udělal největší radost. A protože i v družině chodil Ježíšek, tak děti dostaly spoustu nových krásných her, které musely hned vyzkoušet a ihned si našly své oblíbené mezi které patří jednoznačně stavebnice z lega, stolní fotbal a vědomostní pexesa zaměřená na pohádky, filmové hlášky a sport. V dalších dnech jsme si pouštěli příběh Tří králů, povídali jsme si o tradicích spojených s tímto svátkem a děti si vyzkoušeli převyprávět příběh a zahrát si na toto téma také divadlo. Další týden jsme se věnovali hlavně zimním sportům, povídali jsme si o tom, jaká jsou pravidla jednotlivých sportů a také jsme si pověděli něco málo o tom, jak to probíhá na zimních olympijských hrách, které již za pár dní začnou. K tomuto tématu děti v rámci celodružinové akce namalovaly svůj nejoblíbenější zimní sport, který pak pomocí pantomimy předváděly a ostatní děti hádaly, o jaký sport se jedná.

Když je hezké počasí, chodíme ven na hřiště, kde si děti hrají s míčem nebo si vymýšlí vlastní hry nebo chodíme na procházky, na kterých pozorujeme ptáčky v krmítkách a cestu si krátíme povídáním o životě jednotlivých zvířátek v zimním období a děti se snaží uhádnout hádanky a kvízové otázky s různou tématikou od zvídavé paní vychovatelky :-).

Příští týden nás čekají jarní prázdniny a už teď se těším, jaké další únorové aktivity nás společně s dětmi čekají v nadcházejících dnech.

Přeji krásné dny.

vychovatelka Ivča

 

 

Prosinec 2021

Poslední měsíc letošního roku je skoro za námi a společně s dětmi už netrpělivě vyhlížíme až zazvoní zvoneček a přiletí k nám Ježíšek :-). Vánoční přípravy jsme si s dětmi užívali od samého začátku :-) - nejprve jsme dostali předvánoční nadílku od Mikuláše, Anděla a sem tam pár kousků uhlí i od Čerta (určitě na zahřátí :-) ), pak jsme si společně vytvořili náš družinový vánoční stromeček a samozřejmě také adventní kalendář s úkoly, které si děti samy vymyslely a které také poctivě každý den plnily :-). A protože svatý Martin pořád ne a ne přijet, rozhodli jsme se mu trošku pomoci a děti si pomocí různých technik nakreslily svoji zimní krajinu, kde nechyběly jak sněhové vločky, tak také sněhuláci, ozdobené stromečky a nebo i nádherní sobi a sáně, za které by se určitě nestyděl ani samotný Mrazík :-). A když se na nás konečně usmálo štěstí a napadl nám první sníh, s chutí jsme se vydali ven postavit si nejen pana Sněhuláka, ale rovnou také i paní Sněhulákovou a jejich malého Sněhuláčka :-). A protože i děti si přáli obdarovat pod stromečkem své nejbližší, vyráběli jsme společně přáníčka a drobné dárečky, které si pak děti odnesly s radostí domů. A protože na Vánoce se nejen zpívají koledy, ale také se dělají samé dobroty, povídali jsme si i o tom, jaká kdysi bývala typická štědrovečerní večeře a jak to u nás na Štědrý den vypadá dnes :-). Celý měsíc jsme si také vyprávěli o významu Adventu, o tom, proč se vlastně dělá adventní věnec a jak správně má vypadat, co symbolizuje každá svíčka a také jsme si vyprávěli o tom, jaké dodržujeme vánoční tradice a jak se Vánoce slaví nejen u nás, ale také v cizích zemích. Nesmělo také chybět čtení pohádek, zpívání vánočních koled a také jsme si připomněli, že Vánoce by měli být především svátky lásky, radosti a splněných přáních - a že nejdůležitější je to, že jsme všichni spolu a v tom je to pravé kouzlo Vánoc :-).

Přeji Vám všem krásné, pohodové a klidné Vánoce s těmi nejbližšími a do nového roku přeji mnoho zdraví, optimismu a dobré nálady :-).

vychovatelka Ivča

 

 

Listopad 2021

Další měsíc letošního roku je za námi a tak bych se s Vámi alespoň ve zkratce chtěla podělit o to, co všechno jsme během listopadu společně s dětmi v družině zažili :-). V prvních listopadových dnech jsme si připomněli Památku všech zesnulých, vyprávěli jsme si příběhy a povídali jsme si o tom, jaké tradice se na Svátek Dušiček dodržují. V následujících dnech jsme využili krásného počasí a na odpoledních procházkách jsme sesbírali poslední barevné listy a vytvořili jsme z nich dráčka Mráčka, kterého jsme si vystavili na nástěnku. A protože barviček není nikdy dost, rozhodli jsme se také namalovat různé listy a vytvořit z nich náš společný podzimní Strom Života. O pár dní později jsme si připomněli svátek sv. Martina, přečetli jsme si celý příběh o tom, jak se Martin stal svatým a pověděli jsme si o tom, proč je s tímto svátkem spojené pojídání svatomartinské husy :-). Celý příběh si pak děti vlastními slovy převyprávěly a hned poté jsme se rozhodli udělat na toto téma improvizované divadelní představení. Děti si rozdělily jednotlivé role a za pár minut už měly nacvičené krásné divadlo :-). Také jsme si povídali o tradičních svatomartinských pranostikách, hádali jsme nejrůznější svatomartinské hádanky, některé děti si zkusily nakreslit i vlastní obrázek svatého Martina na bílém koni nebo si vytvořily svoji svatomartinskou loutku s pomocí lepidla, špejle a výstřižků z papíru. V rámci odpočinkové činnosti jsme si s dětmi vyzkoušeli různá relaxační cvičení a kromě četby na pokračování jsem dětem také pouštěla ukázky písniček z pohádek, kdy děti musely poznat o jakou pohádku se jedná a společně jsme si pak celou písničku zazpívali. Povídali jsme si také o jejich oblíbených pohádkových postavách a také o tom, jaké mají charakterové vlastnosti a jak se v dané pohádce projevují.

Kromě vnitřních aktivit, kdy si děti nejraději malují nebo hrají nejrůznější deskové hry, také chodíme ven na dětské hřiště, kde děti hrají míčové hry nebo využívají prolézačky. Také chodíme na pravidelné vycházky po nejbližším okolí a plníme různé podzimní aktivity, ať už pohybové či postřehové hry nebo pozorujeme ptáky, jak létají do krmítek. A protože jsem už při Halloweenské akci zjistila, že dětí velmi rádi zpívají, rozhodla jsem se pro ně uspořádat družinovou SuperStar. A musím přiznat, že to děti pojali velmi pěkně a opravdu pečlivě se na celou soutěž připravovali. Pilně nacvičovali taneční choreografii, učili se texty písniček a také si dali záležet na dekoracích, ať už k jednotlivým soutěžním vystoupením nebo i v rámci "poroty", kdy si vytvořili kartičky s jednotlivými číselnými body, a aby celému soutěžnímu odpoledni dodali tu správnou vážnost, dali si i velmi záležet na svém dress-codu a chlapci přišli dokonce i v saku a kravatě :-). Celou tanečně-zpívající soutěž jsme si společně moc užili a už teď mě děti prosí, abychom si to co nejdříve zopakovali :-). V neposlední řadě nás čekala také listopadová celodružinová akce, a to Turnaj v deskových hrách. Děti si přinesly z domova vlastní deskové hry, které v družině zatím nemáme, a tak jsme si společně s dětmi vyzkoušeli i něco nového a děti si domů odnesly zasloužené diplomy za účast.

V následujících týdnech už se začneme připravovat na nejkrásnější svátky v roce, budeme tvořit vánoční dekorace, zpívat vánoční koledy a užívat si společně předvánoční čas :-). Mějte se i Vy krásně a užívejte si krásný Advent :-).

vychovatelka Ivča

 

 

 

Říjen 2021
 
Jmenuji se Ivča a jsem nová paní vychovatelka ve ve školní družině :-). Mám na starosti děti z druhé a ze čtvrté třídy. Během minulého týdne jsme se s dětmi seznámili v rámci zábavných seznamovacích her - dozvěděla jsem se, co se dětem ve škole nejvíce líbí, na jaké kroužky chodí a jak nejraději tráví volný čas právě v družině i mimo ni :-). Minulý týden si děti mohly přinést do školy své domácí mazlíčky, tak jsme se v družině společně učily, která zvířátka patří do domečku, která na farmu, která do lesa a jak se o ně máme správně starat, aby jim s námi bylo hezky. Děti jsou moc šikovné a milují jakékoliv společenské hry s nejrůznější tématikou :-).
 
Příští týden se nám blíží Halloween, a tak poctivě společně nacvičujeme básničky, vytváříme halloweenské dekorace, zdobíme jimi třídu a řešíme, kdo půjde za jaké strašidlo :-). 
A když počasí dovolí, jdeme vždy ven na školní hřiště nadýchat se čerstvého vzduchu a užít si další legraci :-).
 
V družině nás to společně baví a těšíme se, co zajímavého zažijeme v listopadu :-).
 
Mějte krásný podzim,
 
vychovatelka Ivča
 
 

        

 

 Září

Vítám Vás v novém školním roce. Přeji Vám, aby celý rok byl plný radosti a veselých zážitků. Naše druhé oddělení navštěvují děti z druhé a čtvrté třídy. V letošním školním roce budeme putovat ročním koloběhem. Během září tvoříme společně družinová pravidla, učíme se spolupracovat, tmelíme kolektiv, povídáme se, probíráme důležité věci...

Věřím, že se Vám bude ve družině líbit.:-)

Pěkné dny!

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------