ŠKOLNÍ DRUŽINA 2

2. ODDĚLENÍ

777 425 327

Mgr. Ivana Košařová, M.A. 

navštěvují žáci z 2. a 4. třídy. 

Anglická družina 

Středa do 14:30 (2.třída)

 

Prosinec 2021

Poslední měsíc letošního roku je skoro za námi a společně s dětmi už netrpělivě vyhlížíme až zazvoní zvoneček a přiletí k nám Ježíšek :-). Vánoční přípravy jsme si s dětmi užívali od samého začátku :-) - nejprve jsme dostali předvánoční nadílku od Mikuláše, Anděla a sem tam pár kousků uhlí i od Čerta (určitě na zahřátí :-) ), pak jsme si společně vytvořili náš družinový vánoční stromeček a samozřejmě také adventní kalendář s úkoly, které si děti samy vymyslely a které také poctivě každý den plnily :-). A protože svatý Martin pořád ne a ne přijet, rozhodli jsme se mu trošku pomoci a děti si pomocí různých technik nakreslily svoji zimní krajinu, kde nechyběly jak sněhové vločky, tak také sněhuláci, ozdobené stromečky a nebo i nádherní sobi a sáně, za které by se určitě nestyděl ani samotný Mrazík :-). A když se na nás konečně usmálo štěstí a napadl nám první sníh, s chutí jsme se vydali ven postavit si nejen pana Sněhuláka, ale rovnou také i paní Sněhulákovou a jejich malého Sněhuláčka :-). A protože i děti si přáli obdarovat pod stromečkem své nejbližší, vyráběli jsme společně přáníčka a drobné dárečky, které si pak děti odnesly s radostí domů. A protože na Vánoce se nejen zpívají koledy, ale také se dělají samé dobroty, povídali jsme si i o tom, jaká kdysi bývala typická štědrovečerní večeře a jak to u nás na Štědrý den vypadá dnes :-). Celý měsíc jsme si také vyprávěli o významu Adventu, o tom, proč se vlastně dělá adventní věnec a jak správně má vypadat, co symbolizuje každá svíčka a také jsme si vyprávěli o tom, jaké dodržujeme vánoční tradice a jak se Vánoce slaví nejen u nás, ale také v cizích zemích. Nesmělo také chybět čtení pohádek, zpívání vánočních koled a také jsme si připomněli, že Vánoce by měli být především svátky lásky, radosti a splněných přáních - a že nejdůležitější je to, že jsme všichni spolu a v tom je to pravé kouzlo Vánoc :-).

Přeji Vám všem krásné, pohodové a klidné Vánoce s těmi nejbližšími a do nového roku přeji mnoho zdraví, optimismu a dobré nálady :-).

vychovatelka Ivča

 

 

Listopad 2021

Další měsíc letošního roku je za námi a tak bych se s Vámi alespoň ve zkratce chtěla podělit o to, co všechno jsme během listopadu společně s dětmi v družině zažili :-). V prvních listopadových dnech jsme si připomněli Památku všech zesnulých, vyprávěli jsme si příběhy a povídali jsme si o tom, jaké tradice se na Svátek Dušiček dodržují. V následujících dnech jsme využili krásného počasí a na odpoledních procházkách jsme sesbírali poslední barevné listy a vytvořili jsme z nich dráčka Mráčka, kterého jsme si vystavili na nástěnku. A protože barviček není nikdy dost, rozhodli jsme se také namalovat různé listy a vytvořit z nich náš společný podzimní Strom Života. O pár dní později jsme si připomněli svátek sv. Martina, přečetli jsme si celý příběh o tom, jak se Martin stal svatým a pověděli jsme si o tom, proč je s tímto svátkem spojené pojídání svatomartinské husy :-). Celý příběh si pak děti vlastními slovy převyprávěly a hned poté jsme se rozhodli udělat na toto téma improvizované divadelní představení. Děti si rozdělily jednotlivé role a za pár minut už měly nacvičené krásné divadlo :-). Také jsme si povídali o tradičních svatomartinských pranostikách, hádali jsme nejrůznější svatomartinské hádanky, některé děti si zkusily nakreslit i vlastní obrázek svatého Martina na bílém koni nebo si vytvořily svoji svatomartinskou loutku s pomocí lepidla, špejle a výstřižků z papíru. V rámci odpočinkové činnosti jsme si s dětmi vyzkoušeli různá relaxační cvičení a kromě četby na pokračování jsem dětem také pouštěla ukázky písniček z pohádek, kdy děti musely poznat o jakou pohádku se jedná a společně jsme si pak celou písničku zazpívali. Povídali jsme si také o jejich oblíbených pohádkových postavách a také o tom, jaké mají charakterové vlastnosti a jak se v dané pohádce projevují.

Kromě vnitřních aktivit, kdy si děti nejraději malují nebo hrají nejrůznější deskové hry, také chodíme ven na dětské hřiště, kde děti hrají míčové hry nebo využívají prolézačky. Také chodíme na pravidelné vycházky po nejbližším okolí a plníme různé podzimní aktivity, ať už pohybové či postřehové hry nebo pozorujeme ptáky, jak létají do krmítek. A protože jsem už při Halloweenské akci zjistila, že dětí velmi rádi zpívají, rozhodla jsem se pro ně uspořádat družinovou SuperStar. A musím přiznat, že to děti pojali velmi pěkně a opravdu pečlivě se na celou soutěž připravovali. Pilně nacvičovali taneční choreografii, učili se texty písniček a také si dali záležet na dekoracích, ať už k jednotlivým soutěžním vystoupením nebo i v rámci "poroty", kdy si vytvořili kartičky s jednotlivými číselnými body, a aby celému soutěžnímu odpoledni dodali tu správnou vážnost, dali si i velmi záležet na svém dress-codu a chlapci přišli dokonce i v saku a kravatě :-). Celou tanečně-zpívající soutěž jsme si společně moc užili a už teď mě děti prosí, abychom si to co nejdříve zopakovali :-). V neposlední řadě nás čekala také listopadová celodružinová akce, a to Turnaj v deskových hrách. Děti si přinesly z domova vlastní deskové hry, které v družině zatím nemáme, a tak jsme si společně s dětmi vyzkoušeli i něco nového a děti si domů odnesly zasloužené diplomy za účast.

V následujících týdnech už se začneme připravovat na nejkrásnější svátky v roce, budeme tvořit vánoční dekorace, zpívat vánoční koledy a užívat si společně předvánoční čas :-). Mějte se i Vy krásně a užívejte si krásný Advent :-).

vychovatelka Ivča

 

 

 

Říjen 2021
 
Jmenuji se Ivča a jsem nová paní vychovatelka ve ve školní družině :-). Mám na starosti děti z druhé a ze čtvrté třídy. Během minulého týdne jsme se s dětmi seznámili v rámci zábavných seznamovacích her - dozvěděla jsem se, co se dětem ve škole nejvíce líbí, na jaké kroužky chodí a jak nejraději tráví volný čas právě v družině i mimo ni :-). Minulý týden si děti mohly přinést do školy své domácí mazlíčky, tak jsme se v družině společně učily, která zvířátka patří do domečku, která na farmu, která do lesa a jak se o ně máme správně starat, aby jim s námi bylo hezky. Děti jsou moc šikovné a milují jakékoliv společenské hry s nejrůznější tématikou :-).
 
Příští týden se nám blíží Halloween, a tak poctivě společně nacvičujeme básničky, vytváříme halloweenské dekorace, zdobíme jimi třídu a řešíme, kdo půjde za jaké strašidlo :-). 
A když počasí dovolí, jdeme vždy ven na školní hřiště nadýchat se čerstvého vzduchu a užít si další legraci :-).
 
V družině nás to společně baví a těšíme se, co zajímavého zažijeme v listopadu :-).
 
Mějte krásný podzim,
 
vychovatelka Ivča
 
 

        

 

 Září

Vítám Vás v novém školním roce. Přeji Vám, aby celý rok byl plný radosti a veselých zážitků. Naše druhé oddělení navštěvují děti z druhé a čtvrté třídy. V letošním školním roce budeme putovat ročním koloběhem. Během září tvoříme společně družinová pravidla, učíme se spolupracovat, tmelíme kolektiv, povídáme se, probíráme důležité věci...

Věřím, že se Vám bude ve družině líbit.:-)

Pěkné dny!

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------