Vytisknout

Programování a robotika

Stejně důležité jako ovládat cizí jazyk či pružně a logicky reagovat je také umět pracovat s digitálními technologiemi. Jelikož si toto uvědomujeme, zahájili jsme hlubší vzdělávání dětí v oblasti robotiky a programování a to nad rámce hodin IT. Škola zakoupila velké množství programovatelných robotů a IT vybavení. Děti mají možnost se účastnit hned 4 různých kroužků či aktivit zaměřených právě na programování a robotiku či celosvětových programovacích výzev (The Hour of Code, Wonder League Robotics Competition)

S čím mohou děti pracovat:

 S roboty děti mohou pracovat v běžné hodině nebo při volitelných aktivitách

Licencovaný systém výuky programování na ZŠ

Blokové kódování hned několika různých robotů

Sestavování vlastních modelů a jejich programování

Programování v rámci aktivit pro nadané děti z 1. až 5. třídy

Více v sekci Kroužky.

Computer Science Week and The Hour of Code 2020

Miliony studentů na celém světe se v týdnu od 7-13. prosince 2020 zapojilo do mezinárodní výzvy „The Hour of Code“, která je součástí celosvětového týdne informatiky a programování. Přijali jsme tedy pozvání Billa Gatese, Marka Zuckerberga, Shakiry , Sereny Williams a dalších osobností a přidali se tak mezinárodní hodině programování (v anglickém jazyce – jak jinak). A proč? Protože Každý student by měl mít příležitost učit se informatiku. Pomáhá to v něm rozvíjet schopnost řešit problémy, logiku a kreativitu. Jsme přesvědčení že algoritmické myšlení je základem pro zvládnutí mnoha úkolů v životě a informatika dává dětem výborný základ pro budoucnost.

Do akce se zapojily všechny třídy školy a programovat tak mohli jak prvňáci, tak páťáci. Mladší děti programovaly bobra a učily ho správně stavět hráz, okousávat dřevo na požadovanou délku, nebo také míchat koktejly pro zvířátka (využily jak proměnné tak smyčky). Starší děti se rozdělily na skupiny Minecrafťáků a Disco Party tanečníků. Pokročilejší programátoři pak využili i aktivity programovacích jazyků Scratch či Pascal. Hodiny programování se moc vydařily a mnoho dětí pokračovala v programování i doma. Páťáci tak například naprogramovali vlastní minihry, které pak sdíleli se spolužáky přes Google Classroom. Někteří prvňáci ještě teď programují hladovou opičku 😊

Součástí týdne informatiky však nebylo jen programování, ale i seznámení se s virtuální realitou. Celá škola si tak vyzkoušela pohyb ve virtuálním prostředí a každý kdo chtěl, si mohl zahrát Beat Saber - ve světe populární VR hudebně pohybovou hru českých tvůrců. Virtuálka vzbudila u dětí ( a ne jen u nich) obrovský zájem a tak jsme týden informatiky nakonec protáhli i do dalších dní.

Po skončení projektu je více než jasné, že příští rok se budeme účastnit také. Snad nám situace dovolí využít i lokální odborníky a nadšence, pozvat je do tříd a celý týden ještě více ozvláštnit.