Školní družina 1

1. ODDĚLENÍ

776 645 155

Magdalena Skalová

navštěvují žáci 1. a 3. třídy

Anglická družina - pátek do 14:40 (1.třída)

                        - úterý do 15.15 ( 3.třída )

Prosinec

Poslední měsíc tohoto roku skončil a s ním i naše prosincové aktivity. Tento měsíc jsme se věnovali hlavně zimním a vánočním aktivitám. V rámci výtvarné výchovy děti nakreslily pomocí voskovek a vodových barev zimní krajinu, obrázky jsme si pak dali na nástěnku. Tento měsíc jsme se hodně věnovali vánoční tématice. Četli jsme si každý den vánoční příběhy a pohádky. Četla jsem dětem zajímavosti jak se slaví Vánoce v jiných zemích. Děti vyprávěly jak každý z nich slaví Vánoce. Říkali jsme si, co pro nás znamenají Vánoce, na co se o Vánocích nejvíce těšíme a co si děti napsaly Ježíškovi. Na nástěnku jsme si dali krásně vybarvené vánoční stromy, které děti nakreslily a zároveň jsme si řekli historii vánočního stromu. V rámci pracovních činností jsme si s dětmi vyrobili vánoční práníčka či malou ozdobu. 
Pokud to jen počasí dovolí, chodíme na procházky nebo na školní hřiště, kde se děti věnují pohybovým aktivitám. Už jsme přivítali i první sníh a postavili pár malých sněhuláků. 
Jako překvapení jsem si pro děti připravila vánoční fotokoutek, který si děti moc užily. Každý den děti lepí na našeho adventního Santu datumy, abychom společně odpočítávali dny do Vánoc.

Teď už se těšíme všichni na Vánoce, na dárečky a na společně strávený čas s rodinou. 
Přeji Vám všem krásně prožité Vánoce a do nového roku hlavně hodně zdraví.

vychovatelka Majda

 

            

 

 

 

 

Listopad

Krásný podzim je v plném proudu a další měsíc je u konce, s ním přichází malé shrnutí družinových aktivit. Začátek tohoto měsíce jsme začali vyprávěním zážitků z podzimní prázdnin, které děti následně i namalovaly na papír a dali jsme je na nástěnku. Uvítali jsme superhrdinu, který nás doprovází tento měsíc a začali jsme pracovat na superhrdinském deníku, ve kterém jsme udělali první záznamy. 
Pověděli jsme si s dětmi legendu o sv. Martinovi a udělali svatomartinskou výstavku jejich obrázky. 
V rámci pracovní činnosti děti vyráběly indiánské ozdoby z vlny, které krásně procvičují jejich jemnou motoriku, ale také trpělivost a soustředění. Další téma, kterému jsme se s dětmi věnovali byl den bez aut. Společně jsme si řekli, jaký dopad mají auta na životní prostředí a děti pak buď sami, nebo ve skupinkách vymyslely a nakreslily svůj vlastní dopravní prostředek, který bude mít co nejmenší škodlivý dopad na planetu. Děti mohly využít i staré časopisy, vystřihovat a lepit do koláže. Nejprve si s tím děti moc nevěděly rady, ale později se do toho krásně dostaly a výsledky byly moc povedené. Odvážnější z nich, pak svůj model pokoušeli postavit ze stavebnic. 
Pokud nám to počasí dovolí, chodíme s dětmi ven. Na školní zahradu, kde děti využívají prolézačky a hrají míčové hry. Také ale chodíme na pravidelné vycházky po okolí, kde plníme různé podzimní aktivity, pohybové hry či jen pozorujeme podzimní přírodu a její změny. 
V rámci hudební výchovy jsem dětem pouštěla ukázky písní či pohádek, kdy musely poznat o jakou pohádku či písničku jde. Tyto činnosti a aktivity doprovází hry na rozvoj sluchového vnímání, postřehu ale i paměti. 
Jelikož byl světový den pozdravů, nezapomněli jsme ani na něj. Dětem jsem řekla jaké pozdravy jsou kdy vhodné, ale taky zajímavé pozdravy z cizích zemí. 
Dětem jsem vyrobila superhrdinské kolo, kde si podle nálady můžou umístit kulík se svým jménem do okénka, který jim daný den nejlépe vystihuje. 
Tento týden se věnujeme tématu ptactva. Bavíme se  ptácích, kteří u nás přezimují, jaké ptáky známé a společně teď tvoříme ptačí strom. Také se bavíme proč a jak vhodně přikrmovat ptáky do krmítka a podíváme se i do encyklopedie. 
No a příští týden už nám pomalu ale jistě začnou vánoční aktivity a tvoření. 
Mějte krásné podzimní, barevné dny
vychovatelka Majda

        

 

 

 

Říjen

Další měsíc se nám blíží ke konci, tak je čas na menší shrnutí našich družinových aktivit. Pomocí her a zábavných aktivit jsme hravě zvládli seznamování s ostatními kamarády, s chodem družiny i venkovním řádem. S příchodem října se nám přiblížil i krásně barevný podzim. Podzim jsme také zvěčnili na několik obrázků, v rámci výtvarné výchovy. Děti krásně nakreslily všechny krásy a barvy podzimu. S kreslením podzimu a podzimních barev jsme ale zdaleka neskončili. 
Oslavili jsme Mezinárodní den zvířat, kdy jsme si povídali o zvířatech, děti mi řekli jaká zvířata mají nejraději. Pokud někdo ostatní nevěděl o jakém zvířeti se bavíme, dohledali jsme si informace v obrázkových encyklopediích. Zahráli jsme si zvířecí pantomima, které děti velmi bavilo a dost jsme se u toho nasmáli. U zvířecího tématu jsme nadále zůstali i při oslavě domácích mazlíčků, kdy se děti mohly vzít do školy svého malého zvířecího mazlíčka. Tak se nám v družině naráz sešli myši, křečci, morčata a dokonce i strašilka. 
V rámci tělovýchovné činnosti chodíme ven, na procházky po okolí školy, kde se učíme orientaci v prostoru, sledujeme okolí školy a změny ročního období. Na školním hřišti pak děti hrají libovolné míčové hry, skáčou přes švihadlo nebo využívají prolézačky. 

V rámci našeho ročního tematického plánu, se tento měsíc věnujeme superhrdinovi Spidermanovi. Řekli jsme si s dětmi krátký dej, o čem příběh pojednává. Rozebrali jsme Spidermanovo superschopnosti a dobré vlastnosti. Děti pak spidermana nakreslily, vybarvily omalovánku a vyzdobily tím nástěnku. 
Teď už se nám výzdoba družiny změnila na strašidelnou: halloweenskou. Vyrábíme s dětmi papírové ozdoby, výzdobu a díky tomu máme krásně strašidelnou družinu. Připravujeme se tak na příští týden, kdy nás čeká oslava Halloweenu. 
Těším se s dětmi na další společné, zábavné aktivity.
Přeji všem krásné podzimní dny

vychovatelka Majda

           

 

 

Září

Prázdniny utekly jako voda a nám všem začal nový školní rok. Doufejme, že vše půjde dobře a do školy budeme chodit nepřerušovaně. :)
Letos se v mém oddělení sešly děti z první a třetí třídy. Se třeťáky se už známe, s přvňáky se společně poznáváme. Hrajeme seznamovací hry, tvořili jsme si společně družinová pravidla a postupně se seznamují s chodem školy i družiny. Je to vše nové a jistě i náročné, ale věřím že s moji i pomocí dětí ze třetí třídy, to zvládnou dobře. :-) Seznámila jsem děti s ročním tématem: "Rok superhrdinů", kde nás celým školním rokem budou provázet superhrdinové. Doufám, že se dětem bude v družině líbit a že tam budou chodit rádi. :)

Přeji krásné dny

vychovatelka Majda

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Červen

Poslední měsíc tohoto školního roku skončil a s tím i naše družinové aktivity. 
Na začátku měsíce jsme hned oslavili Den dětí. Děti měly spoustu stanovišť s úkoly, sportovní vyžití. Úkoly mohly plnit jak samostatně tak ve dvojicích. Pro všechny byly připravené velké odměny a diplomy. Dále jsme oslavily Den oceánů, kdy jsme nakreslili obrázky oceánů. Pustila jsem dětem krátká videa, povídali jsme si o podmořském světě a k čemu všemu oceány potřebujeme. Dále jsme si povídali také o domácích mazlíčcích, děti nakreslily obrázky.Ke Dni otců jsme vyrobili přáníčka. A samozřejmě jsme se věnovali skřítkům a lesním deníkům. V rámci tělovýchovné činnosti jsme trávili čas na školní zahradě, kde děti hrály míčové hry, skákaly přes švihadla aj. 
Na závěr roku jsme se společně rozloučili se skřítky, které se nám podařilo vysvobodit z lesa. Děti dostaly domů svůj lesní deník, na kterém pracovaly přes celý rok a plnily úkoly, aby skřítky vysvobodily. 
Tento školní rok byl trochu náročnější a i na dětech je znát únava. Doufám, že přes prázdniny načerpají síly na další školní rok a že si je krásně užijí.
Přeji všem krásně strávené léto, plné příjemných zážitků, sluníčka a pohody.
Budu se na vás všechny těšit příští školní rok.

vychovatelka Majda

       

 

 

Květen

Jaro je v plném proudu a další měsíc je u konce. V květnu jsme se v družině věnovali hodně jarním aktivitám. Tento měsíc jsme přivítali Dnem Slunce, kdy jsme si vyprávěli základní informace o Slunci, proč ho potřebujeme a jak ho vnímáme. Děti poté nakreslily obrázek na téma "Slunce a my", kdy využily čistě svoji fantazii a vznikly tak krásné obrázky. V rámci výtvarné činnosti jsme si družiny ozdobili obrázky jarní louky, kam děti dolepovaly květiny z papíru. Nezapomněli jsme ani na maminky a jejich svátek, tak jim děti vyrobily krásná přáníčka. 
Zároveň stále pracujeme na lesním deníku, kde jsme tentokrát  vyplňovali otázky co vše víme o lese. Děti pracovaly s informačními kartami, zaznamenávaly odpovědi do deníku a snažily se pracovat společně. 
V květnu slavíme i Světový den včel. Vyprávěly jsme si tedy o včelách. Co vše včely dělají, jaké mají postavení v roji a jak moc včely potřebujeme. Vymalovali jsme pár obrázků a vyrobili plástev i pár včeliček. Tyto včelky nám hezky zdobí dveře do družiny. 
Poslední týden v květnu jsme se věnovali tématu parků, jelikož byl evropský den parků. Našli jsme si 10 nejznámějších parků světa, pověděli si základní informace a koukli na hezké fotografie. Následně si děti pak vymyslely svůj park a představu pak zaznamenaly do obrázku na papír. Obrázky se jim moc povedly a hezky nám zdobí nástěnku v družině. 
Hráli jsme i hry na rozvoj sluchového vnímání, spolupráce a komunikace. Nezapomínáme ani na pohybové aktivity při pobytu na školní zahradě. 
Před námi je poslední měsíc tohoto školního roku, tak se s dětmi těším na další naše aktivity.
Mějte krásné dny
vychovatelka Majda

            

Duben

S koncem dalšího měsíce přichází i shrnutí našich aktivit v družině. Nejprve jsme si s dětmi vyprávěli o tom, co jsme za dobu kdy jsme se neviděli zažili, co je nového a jak jsme se těšili zpět na kamarády. Děti toto vyprávění i nakreslily abychom jejich vyprávění měli barvitější. Další týden jsme celý věnovali na oslavu Dne Země. Udělala jsem pro děti takový menší projekt, kdy jsme si každý den říkali něco o tom, jak se chovat k planetě, přírodě, jak správně třídit odpad a jak ten odpad co nejvíc omezit. Vyprávěli jsme si i o tom, jak volně ležící odpad má neblahý dopad na zvířata. Na téma třídění a recyklování odpadu jsem měla pro děti připravené i aktivity a opakování vědomostí zábavnou formou. Na nástěnku jsme s dětmi nakreslili naší planetu a každý k tomu přidal svůj osobní vzkaz: pro lidi, pro planetu, poděkování. 
Další týden jsme věnovali tématu stromů a lesů. Na dveřích nám vykvetly krásné obrázky rozkvetlých stromů. Vyprávěli jsme si o tom, jaké známe stromy, lesy, jak jsou pro nás lesy důležité. Dále jsme se věnovali lesnímu deníku, kde děti udělali pár pracovních listů a s napětím čekáme na další dopis od skřítků.
Celou dobu jen "nelenošíme" v družině, ale využíváme hezkého počasí a prostoru před školou a chodíme hrát pohybové hry ven. 
Jelikož jsme se do školy i družiny těšili všichni, tak si společně strávený čas užíváme a já se budu těšit na další společné aktivity. 
Přeji hezké dny.

vychovatelka Majda

         

  

 

 

Březen

Tento měsíc byl pro nás všechny zase trochu jiný. Děti se učily v rámci distanční výuky a škola byla zavřená. Zatímco paní učitelky pokračovaly s dětmi ve výuce, paní vychovatelky nezahálely. Během doby, kdy byla škola zavřená, jsme připravovaly pomůcky, které budou děti moci používat k výuce. Pomůcek jsme stihly udělat opravdu mnoho, děti se mají na co těšit. Zároveň jsme dělaly pořádek v družinách a družiny připravovaly na příchod dětí do školy. 
Tento týden se děti mohly vrátit do školy a v družině na ně čeká hodně aktivit. Těším se na společně strávené chvíle s dětmi a budu doufat, že se budeme nadále shledávat až do konce školního roku.
Přeji vám krásné dny
Vychovatelka Majda

 

 

 

Únor

Skončil nám další měsíc plný družinových aktivit. V tomto měsíci jsme se věnovali především zimní tématice. V rámci výtvarné činnosti jsme si vyzdobili nástěnku zimními tanečnicemi. Obrázek byl kombinací výtvarné i pracovní činností a musím říct, že se tanečnice dětem velmi povedly. Jako další téma byly zimní sporty. Povídali jsme si o tom, jaké zimní sporty známe a jaké všechny existují. Krátce jsme si řekli o jejich pravidlech, o pravidlech fair-play i o našich nejlepších sportovcích. I další týden jsme zůstali u zimy a povídali jsme si o ledních zvířatech a polárním kruhu. Děti s moji pomocí vyhledávaly lední zvířata v encyklopediích, následně jsme si o nich přečetli základní informace, nebo zopakovali to, co už dětí ví. Tahle činnost děti velmi bavila, proto jsme si udělali medvědí nástěnku. Opět v kombinaci pracovní i výtvarné činnosti děti vytvořily obrázek ledního medvěda na ledu. 
Mezi těmito činnostmi s dětmi hrajeme i hry na rozvoj sluchového vnímání, postřehu či paměti. Při tělovýchovné činnosti při pobytu venku hrajeme pohybové hry, pozorujeme okolí, sledovali jsme stopy ve sněhu a krmili ptáčky. Během velkých mrazů jsem s dětmi zkoušela pokus  zmrzlou bublinu, kdy se nám pokus sice moc nezdařil, ale zábavy jsme si u toho užili dost. 
Děti dostaly nové stavebnice, což je teď pro ně velká radost. 
Z pracovních činností jsme se také věnovali práci s vlnou, kdy si děti mohly vyrobit indiánskou ozdobu. Práce na lesním deníku také stále pokračujeme, tento měsíc jsme dělali činnosti o tom, kdo v lese bydlí a čím se živí.
Na závěr měsíce byl hlavním tématem karneval. S dětmi jsme udělali karnevalovou nástěnku s jejich obrázky, vyzdobili jsme družinu a povídali si o historii karnevalu. Ve čtvrtek pak na ně v družině čekal karneval a s ním spojené hry, soutěže a zábava. Družina se rázem proměnila na místnost plnou čarodějnic, koster, kouzelníků, kde se našel i sněhulák, pár zajíců aj. Karneval jsme si velmi užili.
Venku už krásně svítí sluníčko, ve vzduchu je cítit jaro a já se těším na delší pobyty venku a další aktivity a zábavu s dětmi.

Mějte krásné dny plné sluníčka,

vychovatelka Majda

               

  

 

Leden

Končí nám další měsíc a je prostor na shrnutí našich aktivit. Po Vánocích jsme se bohužel vrátili do školy v omezeném počtu, žáci ze 4. třídy pokračují s distanční výukou. V družině mám dočasně tedy jen žáky z první třídy. Lednové aktivity se zaměřovaly především na zimu, zimní krajinu a sněhové hrátky. Z výtvarné činnosti děti vytvořily Eskymáky ze vzdálené, zmrzlé oblasti. V rámci pracovní činnosti děti skládaly a lepily vločky, které jsme si vyzdobili v družině. Z družiny jsme si také na chvíli udělali galerii, kdy děti nakreslily obrázky na téma: Můj fantazijní svět a které jsme si v družině nalepili. Pohybové aktivity zařazujeme venku na školní zahradě, ale také na procházkách do parku. Děti si hrají ve sněhu, staví sněhuláky, dělají andělíčky, prostě se radují ze sněhové nadílky. Ve sněhu také pozorujeme stopy, které se učíme i z pracovních listů, které zařazujeme do lesního deníku. Dostali jsme další dopis od skřítků, pomáhali jsme jim dostat se z pohádkového lesa zpátky do toho skutečného. To se nám povedlo, tak čekáme na další dopis. Mezitím na lesním deníku pracujeme právě rozpoznávat zvířecí stopy. Z pracovní činnosti mi také děti pomáhaly vyrobit krmítko pro ptáčky, není sice dokonalé, ale drží a ptáčci do něj s radostí létají. 

Těšíme se na společný další měsíc a na to, až se k nám vrátí zbytek našich kamarádů.
Hezké zimní dny, přeje vychovatelka Majda

              

 

 

Prosinec

Prosinec sice ještě neskončil, ale pro nás ve škole ano, tak je čas na shrnutí našich družinových aktivit. Tento měsíc měl jako hlavní téma Vánoce. Na úvod jsme si s dětmi povídali o adventu, jaký má během svátku význam, proč se tvoří adventní věnec a zapalují se svíčky každou neděli před Vánoci. Děti nakreslily obrázky adventních věnců, které jim zdobí stůl doma. Družinu nám taky zdobil vyrobený věnec. Dalším tématem byl svátek Mikuláše. Řekli jsme si, proč se svátek slaví a proč k dětem trojice Mikuláš, anděl a čert chodí. Každý nám pověděl, co nejčastěji od Mikuláše dostává a řekli jsme si i pár básniček. V rámci pracovní činnosti si děti vyrobily vánoční ozdoby ze zažehlovacích korálků. S dětmi jsem také pletla vánoční strom z novinových ruliček. Hotový stromek se potom nabarvil, dozdobil a každý si ho mohl odnést domů. Tato činnost je časově náročnější, tak si hodně dětí stromek odnese domů až v lednu. Během odpočinkové činnosti jsem dětem četla vánoční příběhy a pohádky. Vánoční atmosféru jsme v družině měli díky naší výzdobě i vánočním písním, které jsem dětem pouštěla. Povídali jsme si o našich vánočních tradicích, o tradicích které má každá rodina a dokonce i o tradicích v cizích zemích. 
Každý den jsme chodili na zahradu, kde děti hrály fotbal, jezdily na koloběžkách a kde jsme hráli společné hry např. na mrazíka. 
Jako překvapení pro děti, jsem si připravila vánoční fotokoutek, ve kterém jsem děti vyfotila. Dětem se překvapení moc líbilo, doufám že i všem rodičům, kteří ode mě dostali všechny fotky na email. :-)
Teď už si všichni budeme užívat vánoční pohodu a atmosféru a těšit se, snad, na klidnější nový rok 2021.

Přeji vám krásné prožití vánočních svátků, plné pohody a do dalšího roku hlavně hodně zdraví.
Vychovatelka Majda

 

                                                                             

 

 

Říjen, listopad

Máme za sebou dva poměrně náročné měsíce. Jak pro rodiče, děti, tak i pro nás. Ještě než se nám škola z důvodu epidemie uzavřela, jsme s dětmi stihli přivítat podzim. Udělali jsme si v družině pěknou podzimní výzdobu, věnovali se aktivitám spojených s podzimem, hráli jsme společné hry a užívali se čerstvého vzduchu na školní zahradě. 
Nyní se škola opět otevřela a my můžeme pokračovat v aktivitách, které mám pro děti připravené.
V rámci hygienických opatření mám momentálně v družině pouze děti z první třídy. Děti ze čtvrté třídy má na starosti paní vychovatelka Havířová. Opět pomalu loučíme, tentokrát ne s létem, ale s podzimem a pomalu začínáme vítat paní zimu. Celý minulý týden jsme se věnovali ptactvu. Povídali jsme si o tom, kteří ptáci odlétají do teplých krajin a kteří zůstávají. Kdy a čím máme ptáčky přikrmovat. V rámci pracovní činnosti si děti složili z papíru Origami ptáka. Společně jme pak nakreslili velký ptačí strom, kam jsme nalepili spoustu dětmi vybarvených ptáků. Poslední aktivita byla v rámci hudební výchovy, kdy jsem dětem pouštěla ukázky ptačího zpěvu a děti se pokoušely uhádnout jakému ptáku patří který zpěv. To byla hodně těžká úloha, ale i tak děti velmi bavila. Věnujeme se i pohybovým aktivitám, kdy s dětmi chodím každý den ven. Venku si děti pak hrají dle svého nebo hrajeme společně hry, při kterých si děti trochu zaběhají a zahřejí. 
Nyní s příchodem prosince, začínáme družinu zdobit vánoční výzdobou a začíná nám tzv. Ježíškova dílna, kde si děti v družině vyrobí vánoční dárečky. A trpělivě čekáme na další dopis od kamarádů skřítků. :-)

Přeji vám krásné dny, plné dobré nálady a zdraví.
Vychovatelka Majda

 

Září

První měsíc nám utekl jako voda, tak bych ráda shrnula, co jsme za tu dobu v družině dělali. Celý tento měsíc proběhl hlavně v rámci seznamování, jak jsem již psala. Vytvořili jsme si družinová pravidla, která máme na dveřích, abychom je měli stále na očích. 
Přišel nám první dopis od skřítků a s ním první úkoly na lesním deníku. Tohle děti velmi baví a těší se na další dopis, který nám přijde během října. Využívali jsme babího léta a hezkého počasí, ven chodíme každý den, s nástupem chladnějšího počasí alespoň na chvíli. V pondělí a středu chodíme s některými dětmi mimo areál školní zahrady. Během procházky se učíme orientaci v okolí školy, hrajeme hry a děláme pohybového aktivity. 
Začal podzim a s ním i podzimní aktivity a tvoření. Udělali jsme podzimní výzdobu, povídáme si s dětmi o tom, jak se na příchod zimy připravují zvířata i příroda celkově. Jak se změna počasí týká nás lidí - naší nálady, šatníku i zvýšených hygienických návyků. 
V družině nás to baví a já doufám, že nás to bavit jen tak nepřestane. :)
Přeji Vám krásně strávené podzimní dny, s dobrou náladou,

vychovatelky Majda a Markéta

     

Začátek školního roku v družině

V naší družině jsou děti z první a děti ze čtvrté třídy. Prvňáčci se nejprve seznámili s novým prostředím a chodem družiny. Poté jsme se seznámili všichni v rámci zábavných seznamovacích her. Hry na zapamatování si jmen nových kamarádů hrajeme doteď. :-) 
Seznámila jsem děti s naším tematickým plánem, který nás bude v družině provázet celý rok. Společně budeme různými aktivitami a úkoly, zachraňovat skřítky ze zakletého lesa. 
Po prázdninách děti vyprávěly, co vše v létě zažily a svými výkresy s letními zážitky jsme si vyzdobili nástěnku. :)
Využíváme hezkého počasí a každý den chodíme odpoledne ven, kde mají děti k dispozici lezecí stěnu, skluzavku, ale i spoustu míčů, švihadel aj. 
Příští týden děti čeká škola v přírodě, ale už teď se těšíme na další zážitky v družině. :)

Hezký den,

vychovatelka Majda