Školní družina 1

1. ODDĚLENÍ

775 678 759

Magdalena Ledvinková + Václava Ghitanová 

navštěvují žáci 1., 4  a 5. třídy

Anglická družina - pátek do 14:30 (1.třída)                    

Květen
 
Po celý květen jsme se věnovali umění. Tematickými týdny jsme poznávali umění pomocí pohybových her, kdy jsme hráli např. hru "Na sochy" nebo jsme tančili na písničku "Jedním tahem". Kromě pohybu jsme si zkusili i klidové aktivity jako např. škálu barev - paletu, tvoření z alobalu - vykouzlili jsme krásné nápadité sochy. Z hudebního umění jsme si zazpívali píseň "Muzikantská rodina". Z divadelního umění mají děti nejraději dramatizaci, předvádění a hádání různých tematických scének, kterým jsme se věnovali. Zhruba v půlce května jsme veškerá umění "dali" dohromady a připravili jsme pro děti celodružinovou akci "ZŠ Easy Start má talent". Děti byly velmi nápadité a pečlivě připravené ukázat ostatním kamarádům své nadání. Každý si připravil sám nebo ve skupince to, v čem je dobrý, co ho baví. Děti si donesly i své rekvizity, pomůcky, hudební nástroje. Bylo úžasné vidět jak všichni nadšeně ukazovali své talenty. A stejně tak byla úžasná podpora a tím celková atmosféra akce od kamarádů/ spolužáků v roli diváků. Máme mezi sebou skvělé hudebníky, sportovce, tanečníky, tvořitele, malíře, vypravěče vtipů. K našim pravidelným aktivitám patří i ekologické činnosti, kdy jsme se seznámili např. s recyklací v součinnosti s uměním. Závěr měsíce patřil oslavě Dne dětí. Děti procházely stanoviště, plnily zábavné úkoly a aktivity, sbíraly razítka a na konec na ně čekaly odměny a oslava s občerstvením v podobě švédského stolu. Všichni jsme si tento měsíc náramně užili, vše nám hodně rychle uteklo a těšíme se na následující závěrečný školní měsíc - červen.
 
Vychovatelky Majda a Vendy
  
         
 
        
 
        
 
 
Duben 2024
 
 
I aprílový duben může být v družině podnětný, radostný a hlavně zábavný. Naše měsíční téma bylo "Sportem ku zdraví". A téma sport jsme také v našem oddělení náležitě řešili, ať již teoreticky a hlavně prakticky. V prvním dubnovém týdnu s tématem "Sportuji, sportuješ, sportujeme" jsme si zahráli pohybovou hru "Obr a paleček". Pantomimicky jsme různé sporty předváděli a hádali. Družinou nám k tomu zněla písnička "Sporty-Kristýna a Kája". Povídali jsme si o tom, jak se i při sportovních akcích můžeme chovat ekologicky a hlavně o tom, které sporty máme rádi a proč, které sporty také praktikujeme. Jelikož naše celoroční téma "se motá" kolem povolání, už teď víme, jaká známe povolání ve sportu. V dalších dvou týdnech jsme detailně řešili "letní a zimní sporty", letní a zimní OH. Dramaticky jsme ztvárnili fér a nefér jednání a zjistili jsme, že není až tak jednoduché si zahrát "záporáka". Běh jsme si vyzkoušeli klasický, běh přes překážky, dále jsme se seznámili s běžeckou abecedou. Známe již výraz "charitativní běhy" a víme, jaký mají důvod a cíl. Ale při tom všem sportování jsme neopomněli si připomenout 22. 4. Den Země. Písnička u nás zazněla "Naše Země kulatá". Ekologické činnosti zařazujeme pravidelně, protože milujeme přírodu, která zrovna v tomto jarním čase umí být kouzelná a péči nám oplácet svou krásou. Výtvarně jsme krásu jarní přírody i všechny možné sporty také uskutečnili. Téma různých sportů v aprílovém počasí se nám i hodilo. V posledním dubnovém týdnu jsme si připomněli Evropský den Slunce, povídali si o významu Slunce. A poslední dubnový den patřil jak jinak než celodružinové akci "Čarodějnice", kdy jsme v čarodějnických kostýmech prožili soutěžní odpoledne i s rodiči, mnoha zábavnými úkoly a možností opékání buřtů. Akce se moc povedla, ale teď již hola, slunce si nás volá, je totiž krásně a čeká na nás rozkvetlý květen...
 
Vychovatelky Majda a Vendy
 
      
 
      
 
                
 
Březen 2024
 
V měsíci březnu jsme si užili další společná témata, související s povoláními. Vycházeli jsme z prvního březnového tématu "Můj vzor" a dle toho, co děti zajímalo, jsme naplánovali následující týdny. Přiblížili jsme si povolání zahradník/ zahradnice, cukrář/ cukrářka a na závěr měsíce nás čekalo téma související s povoláním práce s knihami. Napříč všemi tématy jsme naše aktivity zahajovali společným sezením v kruhu na koberci, kde jsme si o tématu povídali, diskutovali, ukazovali si obrázky, případně i osobní zkušenosti, co kdy děti zažily nebo viděly osobně. Každé téma obsahovalo dramatické ztvárnění, zapojili jsme vždy něco z ekologie, zazpívali jsme si, kreslili jsme, a také jsme protáhli svá těla při tělovýchovných chvilkách. V měsíci březnu nás čekali přípravy na naši velkou celoškolní akci "Velikonoční jarmark". Společně jsme ve ŠD tvořili, stříhali, lepili, pekli a zdobili. Hotové výrobky jste již osobně viděli nebo ochutnali přímo v den konání akce. Na závěr měsíce nás čekala celodružinová akce "Moje kniha". Měsíc březen se celý nese v duchu měsíce knih a proto jsme na závěr přichystali tuto akci, kdy si každý donesl svoji oblíbenou knihu, seznámil nás s ní za pomoci obrázků nebo kratších ukázek. Společně jsme si ve ŠD vytvořili takovou menší knižní výstavku, která se stala inspirací pro naše kamarády. A již se můžeme těšit na měsíc duben, který ponese název "Sportem ku zdraví".
 
Vychovatelky Majda a Vendy
 
       
 
                
 
      
 

Únor 2024

Únor byl krátký, ale o to více intenzivní. Naše měsíční téma bylo "práce hrou" a nás velmi bavilo. V prvním únorovém týdnu jsme si hráli na povolání "pošťák". Kreslili jsme dopisy, poštovní známky, psaníčka. Fajn byla pohybová hra "pošta" a zažili jsme i to, jaké je to doručovat balíky a přebírat zásilky. Družinou zazněla písnička "Jede, jede, poštovský panáček, jede jede, do Rokycan.." V pátek při ekologických činnostech jsme si povídali o různých materiálech a jejich opakovaném využití, jak je možné třeba krabici od zboží ještě využít na odeslaný balík. Druhý únorový týden jsme si zahráli na popeláře. Kreslili jsme popelářské auto, kontejnery na tříděný odpad. Již víme, jak jsou tyto kontejnery na tříděný odpad barevně označené. Moc zábavná byla překážková dráha "skládka odpadků" i chůze se zavázanýma očima ke "kontejneru s odpadky". Hru na popeláře jsme si samozřejmě náležitě zdramatizovali a družinou se nesla písnička jistojistě s názvem "Odpadky". Ale tříděný odpad nevnímáme jen jako hru, každý pátek se aktivně zapojujeme do vynášení tříděného odpadu a my již i víme, jak správně odpad třídit a kam co vyhazovat. Po jarních prázdninách jsme se sešli v družině s neméně zábavným tématem a povoláním "fotograf". Kreslili jsme historický fotoaparát, hráli jsme si celý týden na fotografy. V hudebních činnostech jsme únor zakončili písní Masopustní a popovídali jsme si také o bezpečnosti a posílání fotografií, o tom, co vlastně fotit můžeme a co můžeme a nemůžeme sdílet. Radostným sdílením fotografií z celodružinové akce Karneval měsíc únor zde zakončujeme a budeme se těšit na další zábavná družinová setkávání.

Vychovatelky Magda a Vendy

     

                 

      

 

Leden 2024

V lednu jsme si společně užili téma Šaty dělají člověka. Povídali jsme si o povoláních souvisejících s oblékáním, výrobou oděvů, prací s látkami apod. Nejzábavnější byly praktické hry a aktivity, kdy jsme kreslili návrhy šatů, chodili jsme jako modelky a modelové po molu a předváděli různé styly oblečení, zkoumali jsme různé typy látek, poznávali po hmatu a zkoušeli co je nám jak příjemné. Abychom se také pořádně rozhýbali, naučili jsme se nové pohybové hry k našemu tématu, např. hru "Šijeme", kdy jsme se jako jehla proplétali mezi ostatními kamarády. Také jsme závodili v oblékání. A abychom se dokázali dobře oblékat, musíme znát i své části těla. Proto jsme si zahráli zábavnou zrychlovací hru "Hlava, ramena...". Společně jsme si zazpívali i dva anglické songy, zahráli si na drumbeny, na které jsme vybubnovali názvy různých druhů oblečení. A naučili jsme se novou bubnovací hru, ve které jsme cestovali. Na cestu jsme si každý potřebovali sbalit do kufru jeden druh oblečení, který si museli další kamarádi zapamatovat a následně přidat do kufru svůj kousek oděvu. Tento měsíc jsme si užili celodružinovou akci "Výtvarná dílna". Každý měl možnost si vyzkoušet a vytvořit tři výtvarná díla: dokreslení půlky svého vlastního portrétu dle fotografie, tvorba svého jména ze soli vpouštěním barev a míchání barev v pěně na holení, do které se obtisklo papírové srdce. Všechna díla se nám vydařila. Po celý měsíc nás provází kniha se čtením na pokračování, které probíhá v době odpočinku, po obědě. Ve volných chvilkách jsme si naplno užívali volných her. Stavěli jsme z lega, hráli stiga hokej a fotbal, naučili jsme se nové deskové hry. Moc nás také baví zažehlovací korálky, magnetické stavebnice, závodní dráhy s autíčky nebo volné kreslení. Zajímavou aktivitou bylo kreslení ledových šatů, kdy jsme ledové zmrzlé efekty vytvářeli za pomoci zmizíku na papír potřený inkoustem. Pokud bylo příznivé počasí, chodili jsme na školní hřiště, kde jsme se např. vyřádili při skutečném fotbale, zkoumali jsme zamrzlou vodu, hráli na schovávanou. Už se těšíme na měsíc únor, ve kterém nás čeká téma "Práce hrou".

Vychovatelky Majda a Vendy

 

        

          

 

Prosinec 2023

Měsícem prosince se neslo téma "Víme, co jíme..." a proto jsme v úvodu měsíce děti s tímto tématem seznámili. První prosincový týden jsme se tím pádem bavili o zdravých a nezdravých potravinách a řekli jsme si o souvisejících profesích jako je například kuchař, cukrář, výživový poradce apod. Zábavné byly rytmické aktivity na názvy jídel "Pekař peče housky...". Velkou frontu u pokladny jsme zažili naštěstí jen ve hře na prodavače a zákazníky. Také už víme jak neplýtvat jídlem a správně nakupovat. Jelikož v prvním týdnu chodil Mikuláš, nakreslili jsme si Mikuláše, andílky a i čerty a kresbami jsme si družinu vyzdobili. Druhý týden jsme pekli. Nejen hrou ale i doslova. Nejprve v celodružinové akci jsme si upekli tři druhy cukroví a to perníčky, šlehačkové cukroví a nepečené kuličky. A tato přímá hra na pekaře a pekařky nám móc "chutnala". Ale po sladkém je třeba se i hýbat, což nám zajistila zase pohybová hra "Kuchta buchta". Vesele jsme si zdramatizovali všechna povolání související s jídlem jako třeba  "číšník, pizzař, výborce sushi..." a některá povolání bylo dost těžké uhodnout. A že lze míchat těsto i v hudebních činnostech jsme se také v družině přesvědčili. Také jsme se seznámili se základy "etiky stolování". A protože se blíží Vánoce, prolínaly se tématy vánoční koledy, povídání o zvycích, kresby vánočních a zimních motivů. Když nám přálo počasí, tak jsme si i užívali hry venku. No a poslední družinový týden prosince jsme se už náležitě na nadcházející Vánoce těšili. Kreslili jsme vánoční stromeček s dárky. Družinové dárky jsme si také samozřejmě rozbalili a pohráli si s nimi. Zpívání koled jistojistě nechybělo a opět jsme se hýbali tentokrát u "Linecké.." pohybové hry. Na závěr měsíce i roku jsme si moc užili vánoční fotokoutek. Přejeme Vám všem krásné Vánoce a budeme se těšit na společná setkávání i v novém roce 2024!

Vychovatelky Vendy a Majda

 

        

       

        

 

Listopad 2023

V průběhu listopadu jsme si společně prošli tématem "Doprava". Povídali jsme si, kreslili, malovali, zpívali, tančili, skládali, tvořili, hráli spoustu aktivit na téma doprava a vše co k ní patří. Probrali jsme jaké dopravní   prostředky nám létají, plují, jezdí. K dopravě neodmyslitelně patří i dopravní značení, které děti poznávaly. Pomocníky nám byly různé knihy, encyklopedie, zvuková videa, kdy děti například poznávaly zvuky nejen dopravních prostředků podle sluchu. Z tématu dopravy si děti vyzkoušely jaké to je být kapitánem plavidel, průvodčím, řidičem, kurýrní službou, dopravním policistou apod. Do tématu dopravy jsme zařadili také chodce, ne jako profesi, ale jako prevenci bezpečného chování při přecházení silnice, pohybu na chodníku, u vozovky nebo samotnou jízdu MHD. Díky hezkému počasí jsme hodně aktivit mohli realizovat i venku, kde si děti za pomoci kříd např. vytvořily "zebru" pro přecházení chodců přes silnici, semafory, chodce, auta a následně proběhla krásná dramatizace toho, jak by to mělo/nemělo v dopravním provozu probíhat. Více jsme se zaměřili na aktivity týkající se pravolevé orientace, protože i zde si děti osobně vyzkoušely, jak je důležité bezpečně znát pravou a levou stranu a možné následky toho, pokud tomu tak není. Při hudebních činnostech jsme si společně užili hru na Orffovy nástroje, na drumbeny. Při výtvarných činnostech jsme tvořili z různých výtvarných materiálů, zkusili různé výtvarné techniky. Prvně jsme zařadili polytechnickou výchovu, kdy si děti vyzkoušely práci s pilkou a vyřezávali koleje, které sestavily z nařezaných klacíků. Tato aktivita vzešla z bezprostřední dětské fantazie a užili jsme si uní plno legrace. Během listopadu jsme pokračovali i v našem čtení na pokračování, tentokrát s Machem a Šebestovou, kteří nás seznamovali zase s trochu jiným "prostředkem", za pomoci kterého se přemisťovali, kam potřebovali. A když nám podzimní počasí nepřálo, vytáhli jsme si kostičkový papír a hráli jsme klasické a věčné hry jako jsou například piškvorky či jsme si z papíru skládali vlaštovky. A jak nám krásně létaly... V průběhu měsíce jsme se také pilně připravovali na vánoční jarmark, kdy jsme se podíleli na tvoření zajímavých vánočních výrobků. Závěr měsíce patřil tradičně naší celodružinové akci - Drakiádě. Akce byla připravena i pro naše rodiče. Drakiádu jsme odstartovali společně v naší družině, kde jsme společně s kamarády z druhého oddělení vytvořili obřího draka s dlouhatánským mašličkovým ocasem. Díky tomu jsme si užili obtiskování nabarvených dlaní, skládání mašlí z barevného papíru a jejich řazení podle barev. Tento drak nebyl určen k létání, ale na výzdobu naší školní chodby. Poté jsme se vydali ven, do Lobezského parku s našimi létajícími draky. V Lobezském parku jsme netrpělivě vyčkávali na tu správnou větrnou atmosféru a jakmile k nám přivál ten správný vítr, vypustili jsme naše draky na oblohu. Na naší akci se objevila pestrá škála draků, na závěr došlo k ohodnocení nejvýše létajícího draka, nejmenšího draka, největšího draka, nejoriginálnějšího draka. Rodiče měli možnost získat ocenění nejrychlejšího rodiče s létajícím drakem a slalom s drakem. Na závěr získal každý účastník naší drakiády medaily, něco dobrého na zub a tématický dáreček, co létá. Děkujeme dětem i rodičům za krásně strávené odpoledne, za super atmosféru a budeme se těšit třeba zase příští rok. A my se společně v družině těšíme na následující měsíc prosinec, ve kterém se budeme věnovat tématu "Víme, co jíme".

Vychovatelky Vendy a Majda

 

         

        

 

Říjen 2023

Tématem měsíce října u nás v družině bylo "pomáhat a chránit". Čím mohu pomáhat, čím mohu chránit, jaká povolání toto měsíční téma zahrnuje? Vše toto jsme řešili v krásném podzimním měsíci říjnu. Formou výtvarných, tělovýchovných, hudebních i dramatických her jsme se naučili důležitá telefonní čísla záchranných složek a to 150, 155 a 158. Prvním týdnem se neslo téma "policie, hasiči, záchranka" a týdnem zněla tím pádem písnička Hašičská s pohybem. Bavila nás dramatizace různých nebezpečných situací a jak se při nich zachovat, například když hoří nebo když nás chce někdo někam nalákat. V druhém říjnovém týdnu jsme se věnovali tématu "záchranáři, první pomoc", nakreslili jsme si sanitku. Stejně tak obsah lékárničky jsme probrali teoreticky i kresbou a dále zásady první pomoci, o kterých jsme si povídali. Bavili nás scénky k přivolávání první pomoci. Znalost zavoláním na správné tísňové číslo jsme uplatnili při tělovýchovné hře "zraněný" a družinou zněla písnička "Sanitka". Také již víme, jak je důležité znát svou adresu a místo, kde se právě nacházíme. Třetí týden byl detektivní a policejní. Bavila nás hra na policisty a zloděje, takže nám přišla vhod písnička "Policisté" a my si popovídali o tom, co toto povolání vlastně vše obnáší... Počasí nám první říjnové týdny přálo, proto jsme chodili také hojně ven na školní hřiště a vnímali krásy a vůně podzimu, třeba i při shrabávání listí. Ke konci měsíce října nás navštívil Halloween, družinu jsme si náležitě k tomuto svátku vyzdobili, pokreslili patřičnými motivy jako je dýně, pavouk, netopýr, duch a vytvořili jsme i živé pexeso. V celodružinové akci Halloween jsme si pak kooperativně nakreslili halloweenský obraz a vydlabali jsme si dýně. Říjen byl pestrý a zábavný, poslední jeho dny jsme si shrnuli měsíční téma, ale nyní již hurá, nabrat směr listopad!

Vychovatelky Vendy a Majda

 

     

         

 

Září 2023

První školní měsíc nám utekl jako voda. Na začátku září jsme si vytvořili naše společná pravidla, na kterých se podílel každý z žáků. Pravidla jsme si sepsali a vytiskli na šablony koláčků a vyvěsili na viditelné místo v naší družinové třídě. A zároveň jsme na jednu šablonu koláčku obtiskli barevně svůj prst, na stvrzení, že s pravidly souhlasíme. V průběhu celého měsíce září jsme hráli seznamovací hry, plnili jsme týmové aktivity a díky tomu jsme se zábavnou formou vzájemně poznávali se všemi kamarády/ spolužáky z naší školy. K počátku školního roku jsme se také seznámili s celoročním tématem školní družiny, které se jmenuje "Bez práce nejsou koláče". V každém měsíci nás čeká spousta zábavných aktivit, úkolů, her a tvoření, pomocí nichž se budeme seznamovat s různými typy povolání a budeme mít možnost si některá i prakticky vyzkoušet. V měsíci září jsme si povídali o povoláních obecně, hráli jsme např. pantomimické hry a hádali, kdo co předvádí za povolání, dále různé hádanky o povoláních nebo např. slovní hru Šibenice - kdy jsme odkrývali skrytá slova, související s naším tématem. Během odpočinku po obědě, jsme si četli knihu na pokračování Jak jel Vítek do Prahy - i zde v knize se objevily zmínky o některých povoláních, tak se nám kniha pěkně hodila k tématu. Kromě naší celoroční hry mají žáci možnost individuálních činností před obědem i po obědě. A je na každém, na co má kdo náladu - volné kreslení, společenské hry, stolní fotbal, tvoření z korálků, stavby z magnetických stavebnic, čtení z knih/ časopisů a spousta jiných aktivit, které si kdo vybere. V průběhu září jsme také tvořili postavičky různých povolání. Každý si vybral povolání, které se mu líbí, postavičku si vybarvil a místo hlavy postavičky jsme umístili fotku konkrétního dětského autora. Postavičky nám tak tvoří část výzdoby naší družinové třídy. Každý měsíc nás bude čekat společná celodružinová akce. Teď v září jsme měli společnou akci "Srdíčkový den" - seznámili jsme se s jedním z významných dnů v kalendáři "Den srdce". A kromě zjišťování významu tohoto dne jsme si užili i několik aktivit, díky nimž jsme si srdíčkový den více připomněli. Přálo nám krásné počasí, a tak se celodružinová akce konala venku na zahradě školy. Žáci měli možnost vyzkoušet si pokus kreslení srdce a krevního oběhu pomocí kouzelného pokusu z teplé vody s jedlou sodou a mýdla s kurkumou. Dále si vytvořily srdíčkový zápich na špejli a srdíčkový náramek. Na velmi odvážné čekalo ponoření ruky do sklenice plné "krvavé" tekutiny a poznávání podle hmatu, co se v "krvi" nachází. A v další "krvavé" sklenici si mohl každý vylovit srdíčko, které si nechal na památku. Nechyběly ani srdíčkové vzkazy, kdy bylo následně na rozhodnutí každého z dětí, komu srdíčko se vzkazem daruje. Závěr měsíce jsme si připomněli náš svátek Den české státnosti a zároveň sv. Václava, přemyslovského knížete, patrona Čech a Moravy. A budeme se těšit na říjen, kdy nás čeká nahlédnutí mezi povolání, která jsme ukryli pod název "Pomáhat a chránit". 

Vychovatelky Majda a Vendy

 

 

     

     

 

 

Červen 2023

A máme to za sebou! V tomto měsíci jsme se věnovali komiksům, k nimž se váže motto dobro a zlo. Rozebrali jsme určité komiksy Marvel x DC a prodiskutovali, kdo má, co rád. Hned 1. 6. jsme oslavili Den dětí v podobě celodružinové akce, kdy pro děti byly nachystané různé soutěže a nechyběly ani odměny. Tento den si děti moc užily. V prvním týdnu jsme si vytvořili podmořský život, který se vázal k Mezinárodnímu dni oceánu (8. 6.), procvičili jsme si základy atletiky, zazpívali si jako ptáčci, a také děti představily své nejoblíbenější komiksy a postavy. Ve druhém týdnu jsme si zkoušeli nakreslit vlastní komiks, probrali jsme vlastnosti komiksových hrdinů, poslechli jsme si moderní hudbu a postavili si opičí dráhu. V tomto týdnu se nezapomnělo ani na svátek otců, který připadl na neděli 18. 6., tatínkům jsme vyrobili přání na míru, udělali jim pracovní list a hezky si o nich popovídali. V následujícím týdnu byla družina z důvodu školy v přírodě uzavřena. V posledním týdnu už jsme se věnovali jen příjemným aktivitám, a to povídáním si o prázdninách. Řekli jsme si, kdo a kam se chystá a jaké máme plány. Děti vybarvovaly obří omalovánky a užívaly si poslední společné chvilky. Zhodnotili jsme společně uplynulý rok a naše roční téma, které jsme zakončili pohádkovým kvízem. Tento měsíc, ale i celý rok utekl jako voda a mně nezbývá nic jiného, než Vám popřát krásné léto plné pohody a zážitků!

Vychovatelka Renča 

            

 

Květen 2023

Pomalu a jistě se blížíme do finále našeho školního roku a máme za sebou měsíc květen. Tento měsíc nás provázelo téma báje a pověsti, ke kterým se vázalo motto přátelství a zrada. Seznámili jsme se se Starými pověstmi českými, Starými řeckými bájemi a pověstmi a nesměli chybět ani jejich autoři - Alois Jirásek a Eduard Petiška. Dětem se toto téma velmi zalíbilo, nosily knihy k danému tématu i CD k poslechu a nesměly chybět ani dokumenty ke shlédnutí. Kreslili jsme Šemíka, Ikara či jinou postavu z pověstí, vyzkoušeli jsme si spoustu disciplín z daného období - hod na kance, Šemíkův skok i Dívčí válku. Nechyběla ani dramatizace a pantomima různých pověstí, které se dětem vryly pod kůži, byla to zkrátka velká zábava. V následujícím týdnu jsme se věnovali svým maminkám a jejich svátku. Připravili jsme si pro ně zajímavá přáníčka se vzkazy, kreslili jejich portréty, povídali a vyplňovali pracovní list si o nich, jaké jsou. Další týden jsme věnovali emocím a pocitům, které nám krásně vyplynuly z měsíčního tématu. Četli jsme si různé příběhy o emocích a rozebírali je. Vyrobili jsme si i vlastní pexeso s emocemi a zkoušeli jsme kreslit abstraktní dílo, které bylo ovlivněno pouze nynějšími pocity, což se dětem velmi povedlo vyjádřit pomocí barev. Také jsme si každý den přendavali kolíčky na kruhu emocí, jak jsme se zrovna cítili. Dne 23.5. byl Světový den želv, který jsme věnovali jejich výrobě. Celodružinová akce tento měsíc byla spojena s celoškolní akcí - Jarní slavnost, která se velmi povedla. Poslední týden v měsíci jsme projednávali téma přátelství, které je pro náš život důležité. Hlavní otázka byla, co pro nás přátelství vlastně znamená a pro každého je to samozřejmě něco jiného, což je správné. Kreslili jsme portrét svého nejlepšího přítele, zkoušeli jsme i párový tanec - Mazurka a Bachata a jako poslední jsme si sehráli pár typických scének z kamarádství, to děti velmi bavilo. A teď už vítáme náš poslední měsíc před prázdninami a to je červen!

Vychovatelka Renča

          

 

Duben 2023

V měsíci dubnu jsme se zaobírali tématem bajky a mottem chytrost a hloupost. Ale v prvním dubnovém týdnu jsme se ponořili do tématu Velikonoc, kde jsme se dozvěděli o různých tradicích s nimi spjatyých. Vyrobili jsme si také velikoční přání s různými motivy a procvičili nějaké říkanky na hodování. Poté jsme si užili velikoční prázdniny a následující týden se pustili do rozboru bajek a pana Ezopa. Pročítali jsme si různé bajky a hlavně si říkali ponaučení, která z nich plynou. Vyzkoušeli jsme si také rytmizaci dřívkami a Boomwhackery na různé písně. V tělovýchovné činnosti jsme hráli štafetovou tichou poštu, skakáli gumu a hráli různé míčové hry. Dramatizace různých bajek se dětem velmi líbila, jsou rádi, když mohou upustit páru fantazie. Nezapomněli jsme ani na ochranu životního prostředí, která se v tomto měsíci vážne k datu 22.4. a to byl Den Země. Vyzkoušeli jsme si kresbu uhlem, kde jsme kladli důraz na přírodu a zvířata. Probrali jsme, jak se máme k přírodě chovat, co je pro ní dobré a co špatné, také jsme si pár písní o přírodě zazpívali a nesměla chybět ani pantomima zvířat či situace z přírody. V posledním týdnu jsme nesměli vynechat téma pálení čarodějnic. Četli jsme si mnoho příběhu z Malé čarodějnice, seznamovali jsme se s tradicemi, které se dělají při pálení čarodějnic. Také jsme si řekli, jak to bylo dříve s čarodějnicemi, a jak je to dnes a také, co se dělá na prvního máje. S dětmi jsme si vyrobili závěsnou čarodějnici, zazpívali čarodějné písně a také samozřejmě nesměl chybět čarodějný tanec či let na koštěti. Naučili jsme se zaříkávadlo Baby Jagy, čarodějnickou báseň a v neposlední řadě jsme museli provést pár kouzel při výrobě lektvarů. Na konci týdne nás čekala celodružinová akce, kterou byla tentokrát výtvarná dílna. Děti zde měly možnost vyzkoušet si kresbu zátiší a naopak i abstraktní umění, které mělo mnoho pozitivních ohlasů. Tento měsíc jsme si velice užili a těšíme se na další.

Vychovatelka Renča

           

 

Březen 2023

Měsíc březen se linul tématem animované pohádky, jejich mottem byla statečnost a zbabělost a to vše jsme stihli rozebrat hned v prvním týdnu. Zkoušeli jsme rozpoznat animované pohádky podle znělek a nesměla chybět ani jejich pantomima, což se dětem velmi líbilo. Ve výtvarné části jsme vytvářeli 3D postavy Shreka, Šmouly či Mimoně a nezapomněli jsme ani tvoření na velikonoční jarmark. Ve druhém týdnu jsme kreslili animované postavičky podle náhodného losování a dětem se to moc povedlo. Spojovali jsme hudbu s pohybem a hráli si přitom na muzikanty. Hráli jsme si také s češtinou - zkoušeli jsme různé jazykolamy a slovní hříčky, nesměly chybět ani vtipy. Následující týden jsme pomalu začali vítat jaro a tak jsme si vyrobili zápich do květináče v podobě tulipánu, z něhož byly děti nadšené. Udělali jsme rozbor toho, co se děje s přírodou a kolem nás na jaře. Zazpívali jsme si spoustu písní s jarní tématikou a přidali i hru na Orffovy nástroje. V neposlední řadě jsme dělali improvizaci jarních činností, které děti velmi zaujaly a vymyslely moc pěkné ztvárnění. V tomto týdnu proběhla i celodružinová akce, která se nesla v duchu představení oblíbené knihy, protože měsíc březen je měsícem knihy. Děti moc hezky o svých knížkách vyprávěly a některé dokonce přinesly i plyšáky k příběhům. Četli jsme si spoustu jarních příběhů, které se týkaly i zvířátek a jejich sluchu či čichu. V posledním březnovém týdnu jsme se pověnovali jarním činnostem a to, výrobě jarní a velikoční výzdoby do naší družinky. Následovala píseň Šel zahradník do zahrady i spohybem, kdy další den jsme si zaseli velikonoční osení. Proběhl i vědomostní kvíz o přírodě, abychom potrápili trochu naše vědomosti a případně si rozšířili obzor znalostí. Jako poslední jsme si zkusili vyrobit mini knihu, příběh či komiks, což bylo zakončení března, jako měsíce knihy. A teď už vzhůru na duben a s ním i na Velikonoce! 

Vychovatelka Renča

               

Únor 2023

Náš nejkratší měsíc je u konce a s ním je spjaté ohlédnutí se za našimi aktivitami. Začátkem měsíce jsme dokončovali téma rodiny, kde jsme si dělali vlastní rodokmen a psali pracovní listy o sobě a svých blízkých. Měsíc únor se nesl v duchu moderních pohádek, které jsou dětem momentálně velmi blízké. Vyzkoušeli jsme si kresbu uhlem oblíbené Elzy, Madagaskaru či Doby ledové. Udělali jsme si sluchový kvíz moderních pohádek a nezapomněli jsme ani na dramatizaci motta měsíce, kdy jsme předváděli scénky o štědrosti a lakotě. Zazávodili jsme si také v různých sportovních disciplínách, které děti velmi bavily. Další týden nás čekali jarní prázdniny a hned po nich vyprávění zážitků z nich. V následujícím týdnu jsme se věnovali našim smyslům, ve výtvarné činnosti vládly voskovky a tuš, kde jsme si procvičili zrak. Nevyhli jsme se ani ochutnávání různých dobrot, abychom prozkoumali naše chutě a samozřejmě jsme nezapomněli ani na čichové buňky. Tyto aktivity měly u dětí velký úspěch. Hmatová aktivita byla formou Kimovy hry a sluch jsme procvičili pomocí tance na písně na přání. Poslední týden tohoto měsíce patřil masopustu čili karnevalu, tak se jmenovala i naše celodružinová akce. Děti se seznámily s lidovými tradicemi tohoto svátku, vyrobily si vlastní škrabošku a užily si náš družinový karneval ve vlastních kostýmech. Bylo to kouzelné zakončení února a už se těšíme na březen.

Vychovatelka Renča 

          

Leden 2023

A máme tu nový rok a s ním i měsíc leden. Tentokrát jsme se zaměřili na filmové pohádky, které mají charakteristické motto skromnost a chamtivost. V prvním týdnu jsme probrali Tři krále, vyrobili si jejich korunu a zazpívali o nich velmi známou koledu. Samozřejmě jsme nezapoměli probrat, jaké byly u každého z nás Vánoce, a co nám nadělil Ježíšek. Druhý týden jsme věnovali velmi oblíbenému Harrymu Potterovi a pánovi, jehož jméno se nesmí vyslovit. Nesměla chybět ani výroba sovy Hedviky a světoznámá kouzla či scénky z již dané filmové série, což děti velmi bavilo. Následující týden jsme se dali do složitějšího tématu a to znamení zvěrokruhu, které děti doslova okouzlilo. Kreslily své souhvězdí na černé podklady, vyplňovaly o sobě pracovní listy, rozebíraly své znamení dopodrobna a poté se ho pomocí svého těla pokoušely ztvárnit. V tomto týdnu proběhla talent show na popud dětí z druhého oddělení ŠD a mělo to velký úspěch. A konečně nastal týden věnovaný českým klasickým pohádkám, kde jsme si každý nakreslil pohádku, kterou velmi dobře známe. Udělali jsme rozbor českých filmových pohádek, ukázali si v nich přesné příklady motta měsíce a pomocí dramatizace jsme se to pokoušeli překlopit do dnešní doby, jak by to celé asi vypadalo. V tělovýchovné části jsme zkoušeli různé sportovní soutěže a pokoušeli se o metodu Pilates a prvky z dětské jogy, což se dětem moc líbilo. V hudební části jsme poslouchali a zpívali písně z filmových pohádek, dělali rytmická cvičení na písně od Uhlíře a Svěráka a hráli na Drumbeny. Tento měsíc proběhla celodružinová akce, která byla zaměřena na vědomostní kvíz, který se dotýkal i našich družinových témat. A poslední dva lednové dny jsme se věnovali tématu o sobě a své rodině.  

Vychovatelka Renča

        

  

Prosinec 2022

A tak nadešel ten nejočekávanější měsíc v roce, prosinec. Tento kouzelný čas jsme věnovali tématu české klasické pohádky a mottu láska a nenávist, což je dost výstižné pro toto téma. Prosincové týdny jsme trávili vypravováním o adventních svíčkách, vánočních tradicích u nás i v zahraničí, nejoblíbenějších pohádkách, které se vysílájí o Vánocích a hlavně tomu, jak vypadají Vánoce u každého z nás a co vše o nich děláme. Nesměla chybět četba různých vánočních příběhů či pohádek. Nezapoměli jsme ani na Mikuláše a příběhy s ním spjaté. Přání Ježíškovi jsme také stihli napsat či nakreslit. V rámci tématu se děti seznámily se spisovatelkou Boženou Němcovou i Karlem Jaromírem Erbenem. Táké si vyzkoušely dramatizaci na téma motto měsíce a pohádku O dvanácti měsíčkách, kdy pak každý provedl rozbor o svém výkonu. Nesměl chybět ani zpěv známých písní z pohádek, ale především koled a vánočních písní. Ve výtvarném okénku jsme si vyrobili vánoční zvonky pomocí inkoustu a zmizíku, kde se měla objevit zimní krajina a také jsme si vyrobili vánoční kapříky. Tento měsíc jsme zakončili celodružinovou akcí, kde si děti vyráběly vánoční přáníčka různými technikami, což se jim velice líbilo. Také nás navštívil Ježíšek a družinku obdaroval novými hračkami a pomůckami. A poslední den jsem si pro děti připravila vánoční fotokoutek, ze kterého měly děti velikou radost. Měsíc prosinec jsme si všichni velmi užili a přivítali i pár sněhových dní, které děti potřebovaly k úplnému štěstí.

Klidné prožití svátků vánočních a vstup do Nového roku,

přeje vychovatelka Renča

             

                                                                                              

 

Listopad 2022

Tento měsíc se nesl v duchu večerníčkovém, který byl moc krásný a my stihli probrat spoustu pohádek. Listopadové motto bylo soucit a lhostejnost a pro některé jedince velmi težké na pochopení. Našimi hlavními hrdiny se staly pohádky Z mechu a kapradí (Křemílek a Vochomůrka), Pat a Mat, Bob a Bobek, Žofka ředitelka ZOO, Rákosníček, ale také jsme probrali samotného Večerníčka a jeho původ, což bylo pro děti velmi zajímavé. Vyrobili jsme si Večerníčkovu čepici z novin, podle předloh kreslili různými pomůckami Křemílka s Vochomůrkou nebo také Pata a Mata. Vyrobili jsme si také poslední podzimní skřítky a ježečky. V hudební výchově jsme si zazpívali Včerníčka od K. Černocha, naučili se píseň Listopad a poznávali jsme melodie z různých Večerníčků, u kterých samozřejmě nesměl chybět pohyb do rytmu. Postavili jsme mnoho překážkových drah a některé i se slalomovým během. Procvičili jsme si u různých her postřeh a trpělivost - například při soubojích ve večerníčkovém pexesu. Probrali jsme do detailů svatého Martina, to děti velmi zajímalo. Nejoblíbenější aktivitou se stala opět pantomima, tentokrát ve ztvárňování svého oblíbeného večerníčka, následně i jeho rozboru a nakonec vymodelování své oblíbené postavy. Na konci měsíce jsme nahlédli do encyklopedií o ptactvu, kde jsme se seznámili s různými druhy ptáků, ale hlavně s těmi, kteří odletěli do teplých krajin. Nezbývalo nic jiného, než si vyrobit společně ptáčky v krmítku a následně je i nakrmit u nás před školou. Nechyběla ani diskuze o 1. advetní neděli, první zapálené svíčce a pomalé přípravě vánoční výzdoby. Také jsme celý měsíc tvořili výrobky na Vánoční jarmark, který se velice vydařil. Měsíc listopad jsme zakončili celodružinovou akcí - Divadelní představení, která se všem účastníkům moc povedla.

Vychovatelka Renča

 

                

 

 

Říjen 2022

Měsíc říjen byl pod tématem loutkové pohádky a motto bylo smutek a legrace. V prvním týdnu jsme se věnovali rozboru druhům loutek, jejich technice vodění a zkoušeli si vyrobit vlastní prstovou loutku, se kterou jsme si zahráli i loutkové divadlo. Tento týden proběhl i mezinárodní den zvířat, kde děti nakreslily své oblíbené zvíře a další byl mezinárodní den úsměvů, který děti ve skupinkách musely v jakékoliv podobě vyrobit. Druhý týden byl věnován Hurvínkovi a Spejblovi, kde jsme o nich poslouchali různé příběhy a na základě toho museli nakreslit jejich podobizny. Další týden jsme věnovali Včelím medvídkům, které jsme si samozřejmě také namalovali, ale hlavně se naučili jejich písně, které jsme doprovodili hrou na klavír, na tělo i na melodické nástroje. Zkusili jsme formou pantomimy zahrát i pár úryvků z Včelích medvídků. Dne 20.10. byl Den stromů a my jsme pomocí přírodních materiálů vyrobili strom, který byl napůl listnatý a napůl jehličnatý. Nějaké dny jsme věnovali také volné zábavě, různým společným hrám nebo stavbám a nezapoměli jsme ani na pohyb, zkoušeli jsme běžeckou abecedu, skákali panáka a soutěžili ve skoku přes švihadlo. Poslední týden jsme věnovali přípravám na Halloween, vyzdobovali jsme si třídu, vyráběli netopýry, dýně a duchy. Děti také měly za úkol namalovat nebo vyrobit dle své fantazie nějaké strašidlo. A celý měsíc jsme zakončili celodružinovou akcí Halloween, kdy měly děti celý den kostýmy včetně nás učitelů a pro děti jsme měli připravené různé strašidelné úkoly a nakonec i sladkou odměnu.

Vychovatelka Renča

 

 

                   

   

 

Září 2022

A jsme zpátky ve škole! Tento měsíc jsme pojali v duchu seznamovacích her, tvořením družinových pravidel a seznamováním se s ročním plánem, protože jsme v oddělení přivítali prvňáčky, kterým jsme to vše museli ukázat. Náš roční plán nese název Království pohádek a září jsme věnovali veršovaným pohádkám, kde motto měsíce byla zloba a ušlechtilost. Hlavními probíranými pohádkami byly Budulínek a Perníková chaloupka. Ve výtvarné činnosti jsme malovali zážitky z prázdnin, vyráběli lišky z papírových tácků, sestavili a dokreslili Perníkovou chaloupku. Pracovně-technická činnost posloužila k výrobě jiných dopravních prostředků než aut (Mezinárodní den bez aut) a létajících balónů. V literární činnosti jsme se věnovali rozboru veršů, tématickým příběhům a složení vlastní básně. Také jsme vyplňili pár tématických pracovních listů, abychom zůstali neustále v obraze. Hudební činnost obsahovala hru na Orffovy nástroje, Boomwhakers, vytleskávání různých melodií a zpěvu oblíbených písní. Velmi oblíbenou se stala pantomima pohádkových bytostí a zvířat, ale táké jsme zvládli zdramatizovat Budulínka i Perníkovou chaloupku. V tělovýchovné činnosti jsme si ujasnili pravidla Fair play, zahráli spoustu pohybových aktivit, různé štafety, honičky a oblíbenou hrou se stala Indiánská pošta. V rámci státního svátku jsme se seznámili s příběhem O svatém Václavovi, kdy jsme malovali či vyráběli jeho podobiznu. Září jsme zakončili celodružinovou akcí a to turnajem v deskových hrách.

Vychovatelka Renča

                          

Červen

A jsme na konci posledního měsíce i celého školního roku. Začátek měsíce jsme společně oslavili Dnem dětí. Pro děti jsme si připravili spoustu her, soutěží a zábavný program. Všichni jsme si to náramně užili. V rámci výtvarné výchovy jsme s dětmi kreslili náš vysněný den, den podle našich představ, v komiksovém zpracování. Děti to moc bavilo a velmi se jim to povedlo. 
Další týden jsme celý věnovali tématu oceánů. Děti nakreslily obrázky, kde byl znázorněný oceán, čistý a se spoustou živočichů. Celý týden jsme si povídali o tom, jaké živočichy a jaké rostliny můžeme v oceánech objevit, jaká zvířata jsou ohrožená a jak bychom mohli přispět k čistějším oceánům. Pracovali jsme i s encyklopedií, kde jsme hledali jak který živočich vypadá a zjišťovali jsme o nich základní inforamce. Tento týden byl přínosný a zábavný  zároveň, užili jsme si to. 
V červnu se slaví Den otců, i na to jsme v družině mysleli a tatínkům vyrobili přáníčka. V rámci tělovýchovné činnosti jsme se na školním hřišti věnovali sportovním aktivitám a hrám.
Další týden děti odjely na školu v přírodě a po návratu jsme měli téma jasné: prázdniny.
Děti vyprávěly, jaké mají plány o prázdninách, na co vše se těší a co je čeká. To vše zároveň nakreslily a obrázky jsme si vystavili na nástěnku.
Celý měsíc jsme si moc užili, stejně jako celý školní rok a já jsem za to moc ráda.
Všem přeji krásně prožité léto, plné hezkých zážitků a radosti.
Děkuji, vychovatelka Majda

      

 

 

Květen

Další měsíc je u konce a je čas na shrnutí našich květnových aktivit. Na začátku května jsme společně oslavili Den Star Wars. Připravila jsem si pro děti zábavné pracovní listy, poslouchali jsme písničky z filmů a vyprávěli si stručný děj a jaké postavy máme nejraději. Také jsme nezapomněli na Den Slunce, který jsme oslavili krásnými obrázky dětí a povídáním si o Slunci. Nezapomněli jsme ani na Den matek, kdy děti vyrobily krásná přáníčka. Každé přáníčko obsahovalo jeden bonbon pro maminku a já doufám, že všechny děti zvládly mamince předat přáníčko kompletní :-) .
Další týden jsme přivítali celodružinovou akcí "ZŠ Easy Start má talent", kde nám děti ukázaly, co vše umí. Měli jsme možnost poslechnout si zpěv, hru na klavír či na flétnu, vidět taneční vystoupení ve skupině či sólo, sledovali jsme skládání rubikovy kostky na čas a dokonce i výrobu 3D modelu vlaku. Celá talentová soutěž se moc povedla, děti to ohromně bavilo a každý si odnesl diplom a za statečnost ukázat svůj talent a vystoupit před ostatními, dostal každý i malou drobnost. 
V rámci pracovních činností jsem s dětmi v družině vyráběla výzdobu na jarní slavnost. Děti vyráběly krásné motýly, kytičkové dekorace a za jejich pomoci jsem vyrobila velkou duhu. Poté jsem děti poskládala do písmen a vyšlo nám slovo "jaro". Tato aktivita děti i mě bavila hodně.
Další týden jsme jako téma měli les a co vše o lese víme. Kreslili jsme ve dvojicích život v lese, při této aktivitě si děti rozvíjely i sluchové a kreativní vnímání. Dětem jsem ukázala informační karty o lese, kde našly spoustu informací i obrázků. Povídali jsme si jak vhodně chodit oblečení do lesa, jak se v lese chovat a jak postupovat, když narazíme na zvíře, či na zraněné zvíře. 
Mezi další významné dny patřil i Den želv, který jsme v družině také oslavili. Děti nakreslily opravdu krásné obrázky želv, které jsme si hned vystavili na nástěnku. Pracovali jsme i s encyklopedií, kde jsme našli základní ale i zajímavé, nové informace o želvách. Vyhledali jsme želvy nejznámější, ale i ty méně známé. Tahle činnost děti opravdu bavila.
S dětmi ze třetí třídy jsme dočetli knížku plnou úsloví a tak jsem na závěr dětem připravila menší aktivitu na zkoušku jejich pozornosti. Měly přiřazovat krátký popis a název úsloví tak, aby bylo úsloví správné. Musím říci, že jsem byla mile překvapená, jak krásně jim to šlo a kolik si z našeho společného čtení pamatují.
V rámci tělovýchovné činnosti chodíme co nejvíce ven. Děti rádi hrají společně vybíjenou, skáčou přes švihadla, nebo si hrají podle vlastní fantazie. Mají k dispozici velmi oblíbený stůl na ping pong, který hodně využívají. Společně pak hrajeme hry jako "cukr, káva, limonáda" či " papeži, papeži". 
V těchto slunečných dnech nezapomínáme ani na záhon, který mi děti pomáhají zalévat, což je také velmi baví.

My už se teď těšíme na poslední měsíc v tomto školním roce a doufám, že si ho náležitě užijeme :-).

Mějte krásné dny, 
vychovatelka Majda

 

                                                                                                                   

 

 

Duben

Na začátku tohoto měsíce jsme s dětmi oslavili den ptactva. Povídali jsme si, jaké známe ptáky žijící u nás, ale i jinde. Pro lepší představu jsme nahlédli do encyklopedie, kde už se dětí umí krásně orientovat. Vyhledali jsme si velké množství ptáků, které dětí následně nakreslily. Obrázky jsme si vystavili v družině. V rámci hudební činnosti jsem dětem pustila ukázky ptačího zpěvu s informací jakému ptáků daný zpěv patřil. Děti se snažily napodobit ptačí zpěv, tak se nám krásně rozezpívala celá družina :-).
Ještě než jsme si mohli odpočinout na prodlouženém velikonočním víkendu, věnovali jsme se tématu Velikonoc. Pověděli jsme si, jaké známe velikonoční zvyky, jaké zvyky se udržují u nás v rodině. V rámci pracovní činnosti jsem s dětmi vyráběla velikonoční přání, které si děti odnesly domů. 
Po velikonočních prázdninách nás čekal celodružinový projekt, který tentokrát trval celý týden. Byl to projekt ekologický, na oslavu Mezinárodního dne Země. Začali jsme základními informacemi o třídění odpadu, na toto téma jsme hráli i spoustu her. Venku děti měli připravené stanoviště, na kterých ať už samy, nebo ve skupině, plnily různé zábavné úkoly. Na závěr si společně zahrály speciální "odpadkovou" vybíjenou. Dále jsme si s dětmi povídali, jaký dopad mají volně pohozené odpadky na přírodu i zvířata. Řekli jsme si jak každý z nás může pomoci k čisté planetě. V posledním dni děti napsaly přání či slib planetě Zemi, které jsem společně s obrázkem planety, vystavila. Tento projekt se dětem moc líbil, všichni jsme si ho užili a mile mě překvapilo, kolik informací ohledně třídění odpadu děti mají a jaký hezký vztah mají k přírodě.
V dalším týdnu jsme volně navázali na toto téma a povídali jsme si o stromech a lesích. Jaké známé stromy, lesy. Jak se správně chovat v lese, co v lese můžeme najít, co můžeme sbírat a co naopak do lesa nepatří, co k jídlu z lesa není. 
V rámci výtvarné výchovy děti nakreslily krásný pohled na jaro skrz klíčovou dírku. Dále pomocí vodových barev a šablon, vyrobily krásné jarní květiny.
Pokud to jen počasí dovoluje, chodíme na školní hřiště, kde si děti volně hrají vybíjenou, skákají přes švihadlo a používají další pomůcky.

S přáním krásných jarních dní,

vychovatelka Majdad

              

 

 

Březen

Další měsíc je u konce a s ním i naše březnové aktivity. Naše aktivity se převážně týkaly začínajícího jara. Družinu jsme si vyzdobili jarními květinami z papíru, které jsme vytvořili a obrázky květin, které děti nakreslily. Řekli jsme si, jaké květiny vykvetou jako první. Jak na začínající jaro reaguje příroda a zvířata. Na tohle téma děti nakreslily krásné obrázky. Dále jsme oslavili mezinárodní den vody. Pověděli jsme si, jak je pro nás voda důležitá. K čemu všemu vodu potřebujeme my, zvířata i příroda. Často se věnujeme přátelským vztahům u nás v družině, pracujeme ve skupině, nasloucháme si a učíme se respektovat názory ostatních. S dětmi dost používáme i balanční plochy na rozvoj rovnováhy a jako k prevenci plochých nohou. Tyto pomůcky mají děti rádi a dost často je využívají. Počasí se začínalo vylepšovat, tak jsem už hodně času trávili venku. Pořídili jsme nové krmítko pro ptáčky, kam pravidelně dáváme ptáčkům něco dobrého na zub. Venku pak děti využívají veškeré pomůcky, které máme. Jako jsou švihadla, míče, létající talíře či křídy na kreslení na chodník.
V rámci pracovních činností jsme vyráběli dárečky na velikonoční jarmark. To, jak se nám to povedlo můžete vidět příští středu na jarmarku ;) .

Tento měsíc jsme uzavřeli celodružinovou akcí, turnajem deskových her. Děti si přinesly z domova deskové hry a celé odpoledne se u nich střídaly a hrály. Moc je to bavilo.

Přeji vám krásné dny, plné úsměvu a radost.

Vychovatelka Majda

             

 

 

Únor

Máme za sebou nejkratší měsíc v roce a s jeho koncem přichází shrnutí našich družinových aktivit. První aktivity jsme věnovali jarním prázdninám, kdy děti vyprávěly co vše zažily a kde byly. Následně nakreslily krásné obrázky z jejich prázdnin. 
Další aktivity jsme věnovali tématu přátelství. Nejprve jsme si povídali vše o našich nejbližších kamarádech. Děti řekly, jaké vlastnosti si u svého kamaráda cenní nejvíce a co naopak jim trochu vadí. Vyhledávali jsme knihy, příběhy nebo názvy filmů kde všude hraje hlavní roli přátelství. Pak následovala dětmi oblíbená činnost, výtvarná, kdy nakreslily sebe a svého nejlepšího kamaráda při jejich nejoblíbenější společné činnosti. 
Následoval týden věnovaný karnevalu. Na začátku týdne se děti dozvěděly historii karnevalu, nakreslily masky a průvod a společně jsme si jejich obrázky vyzdobili družinu. Ve čtvrtek nás pak čekal družinový karneval. Kromě krásných masek, ve kterých děti přišly, jsme si užili spoustu zábavy v podobě her  soutěží. Všichni jsme si to náramně užili, pro děti byly připravené nějaké odměny a diplom za účast. 
Kromě vnitřních činností se věnujeme i těm venkovním. Pokud zrovna nechodíme na pravidelné procházky, tráví děti čas na našem školním hřišti.
Tento měsíc opravdu utekl jako voda, tak už se těšíme na další a s ním i na příchod jara :-).

Přeji všem krásné dny, v této nelehké době

vychovatelka Majda

          

 

 

Leden

Skončil první měsíc tohoto roku a s ním i naše lednové aktivity. Protože děti byly plné dojmů z Vánoc a vánočních prázdnin, první naše aktivity směřovaly na toto téma. Děti nakreslily krásné vánoční obrázky: co dostaly od Ježíška, jak a kde trávily vánoční čas a co si užily nejvíce. Ke každému obrázku nám každý něco málo i řekl. Zároveň jsme zařadili nové hry, které jsme dostali do družiny, tak jsme s učili nové krásné hry. Další týden jsme věnovali tématu zimních sportů. Povídali jsme si, jaké zimní sporty známe, jaké děláme nebo jaké bychom chtěli dělat. V rámci výtvarné činnosti děti nakreslily jejich nejoblíbenější zimní sport a ke každému jsme si krátce řekli i jejich pravidla. Další téma se věnovalo zvířatům v zimě. Učili jsme se rozpoznávat zvířecí stopy ve sněhu, říkali jsme si která zvířata přes zimu spí a která jsou aktivní. Jak se chovat ke zvířatům a to nejen v zimě. K tomu děti nakreslily obrázky. 
Dostali jsme nové balanční plochy, které já mám moc ráda a ráda s nimi pracuji. Děti si je hned oblíbily a tak často tvoříme opičí dráhu a děti si tak trénují balanc a cvičí plosky nohou. V rámci tělovýchovné činnosti chodíme pravidelně na vycházky po okolí školy, pozorujeme okolí a učíme se orientovat v prostoru. Když nechodíme na procházky, jsme na školním hřišti, kde si děti hrají s míčem, nebo si vymýšlejí svoje hry. 

Teď nás čekají jarní prázdniny a po nich zase naše družinové aktivity, na které se s dětmi těším.

Hezké dny

vychovatelka Majda

         

 

 

 

 

 

Prosinec

Poslední měsíc tohoto roku skončil a s ním i naše prosincové aktivity. Tento měsíc jsme se věnovali hlavně zimním a vánočním aktivitám. V rámci výtvarné výchovy děti nakreslily pomocí voskovek a vodových barev zimní krajinu, obrázky jsme si pak dali na nástěnku. Tento měsíc jsme se hodně věnovali vánoční tématice. Četli jsme si každý den vánoční příběhy a pohádky. Četla jsem dětem zajímavosti jak se slaví Vánoce v jiných zemích. Děti vyprávěly jak každý z nich slaví Vánoce. Říkali jsme si, co pro nás znamenají Vánoce, na co se o Vánocích nejvíce těšíme a co si děti napsaly Ježíškovi. Na nástěnku jsme si dali krásně vybarvené vánoční stromy, které děti nakreslily a zároveň jsme si řekli historii vánočního stromu. V rámci pracovních činností jsme si s dětmi vyrobili vánoční práníčka či malou ozdobu. 
Pokud to jen počasí dovolí, chodíme na procházky nebo na školní hřiště, kde se děti věnují pohybovým aktivitám. Už jsme přivítali i první sníh a postavili pár malých sněhuláků. 
Jako překvapení jsem si pro děti připravila vánoční fotokoutek, který si děti moc užily. Každý den děti lepí na našeho adventního Santu datumy, abychom společně odpočítávali dny do Vánoc.

Teď už se těšíme všichni na Vánoce, na dárečky a na společně strávený čas s rodinou. 
Přeji Vám všem krásně prožité Vánoce a do nového roku hlavně hodně zdraví.

vychovatelka Majda

 

            

 

 

 

 

Listopad

Krásný podzim je v plném proudu a další měsíc je u konce, s ním přichází malé shrnutí družinových aktivit. Začátek tohoto měsíce jsme začali vyprávěním zážitků z podzimní prázdnin, které děti následně i namalovaly na papír a dali jsme je na nástěnku. Uvítali jsme superhrdinu, který nás doprovází tento měsíc a začali jsme pracovat na superhrdinském deníku, ve kterém jsme udělali první záznamy. 
Pověděli jsme si s dětmi legendu o sv. Martinovi a udělali svatomartinskou výstavku jejich obrázky. 
V rámci pracovní činnosti děti vyráběly indiánské ozdoby z vlny, které krásně procvičují jejich jemnou motoriku, ale také trpělivost a soustředění. Další téma, kterému jsme se s dětmi věnovali byl den bez aut. Společně jsme si řekli, jaký dopad mají auta na životní prostředí a děti pak buď sami, nebo ve skupinkách vymyslely a nakreslily svůj vlastní dopravní prostředek, který bude mít co nejmenší škodlivý dopad na planetu. Děti mohly využít i staré časopisy, vystřihovat a lepit do koláže. Nejprve si s tím děti moc nevěděly rady, ale později se do toho krásně dostaly a výsledky byly moc povedené. Odvážnější z nich, pak svůj model pokoušeli postavit ze stavebnic. 
Pokud nám to počasí dovolí, chodíme s dětmi ven. Na školní zahradu, kde děti využívají prolézačky a hrají míčové hry. Také ale chodíme na pravidelné vycházky po okolí, kde plníme různé podzimní aktivity, pohybové hry či jen pozorujeme podzimní přírodu a její změny. 
V rámci hudební výchovy jsem dětem pouštěla ukázky písní či pohádek, kdy musely poznat o jakou pohádku či písničku jde. Tyto činnosti a aktivity doprovází hry na rozvoj sluchového vnímání, postřehu ale i paměti. 
Jelikož byl světový den pozdravů, nezapomněli jsme ani na něj. Dětem jsem řekla jaké pozdravy jsou kdy vhodné, ale taky zajímavé pozdravy z cizích zemí. 
Dětem jsem vyrobila superhrdinské kolo, kde si podle nálady můžou umístit kulík se svým jménem do okénka, který jim daný den nejlépe vystihuje. 
Tento týden se věnujeme tématu ptactva. Bavíme se  ptácích, kteří u nás přezimují, jaké ptáky známé a společně teď tvoříme ptačí strom. Také se bavíme proč a jak vhodně přikrmovat ptáky do krmítka a podíváme se i do encyklopedie. 
No a příští týden už nám pomalu ale jistě začnou vánoční aktivity a tvoření. 
Mějte krásné podzimní, barevné dny
vychovatelka Majda

        

 

 

 

Říjen

Další měsíc se nám blíží ke konci, tak je čas na menší shrnutí našich družinových aktivit. Pomocí her a zábavných aktivit jsme hravě zvládli seznamování s ostatními kamarády, s chodem družiny i venkovním řádem. S příchodem října se nám přiblížil i krásně barevný podzim. Podzim jsme také zvěčnili na několik obrázků, v rámci výtvarné výchovy. Děti krásně nakreslily všechny krásy a barvy podzimu. S kreslením podzimu a podzimních barev jsme ale zdaleka neskončili. 
Oslavili jsme Mezinárodní den zvířat, kdy jsme si povídali o zvířatech, děti mi řekli jaká zvířata mají nejraději. Pokud někdo ostatní nevěděl o jakém zvířeti se bavíme, dohledali jsme si informace v obrázkových encyklopediích. Zahráli jsme si zvířecí pantomima, které děti velmi bavilo a dost jsme se u toho nasmáli. U zvířecího tématu jsme nadále zůstali i při oslavě domácích mazlíčků, kdy se děti mohly vzít do školy svého malého zvířecího mazlíčka. Tak se nám v družině naráz sešli myši, křečci, morčata a dokonce i strašilka. 
V rámci tělovýchovné činnosti chodíme ven, na procházky po okolí školy, kde se učíme orientaci v prostoru, sledujeme okolí školy a změny ročního období. Na školním hřišti pak děti hrají libovolné míčové hry, skáčou přes švihadlo nebo využívají prolézačky. 

V rámci našeho ročního tematického plánu, se tento měsíc věnujeme superhrdinovi Spidermanovi. Řekli jsme si s dětmi krátký dej, o čem příběh pojednává. Rozebrali jsme Spidermanovo superschopnosti a dobré vlastnosti. Děti pak spidermana nakreslily, vybarvily omalovánku a vyzdobily tím nástěnku. 
Teď už se nám výzdoba družiny změnila na strašidelnou: halloweenskou. Vyrábíme s dětmi papírové ozdoby, výzdobu a díky tomu máme krásně strašidelnou družinu. Připravujeme se tak na příští týden, kdy nás čeká oslava Halloweenu. 
Těším se s dětmi na další společné, zábavné aktivity.
Přeji všem krásné podzimní dny

vychovatelka Majda

           

 

 

Září

Prázdniny utekly jako voda a nám všem začal nový školní rok. Doufejme, že vše půjde dobře a do školy budeme chodit nepřerušovaně. :)
Letos se v mém oddělení sešly děti z první a třetí třídy. Se třeťáky se už známe, s přvňáky se společně poznáváme. Hrajeme seznamovací hry, tvořili jsme si společně družinová pravidla a postupně se seznamují s chodem školy i družiny. Je to vše nové a jistě i náročné, ale věřím že s moji i pomocí dětí ze třetí třídy, to zvládnou dobře. :-) Seznámila jsem děti s ročním tématem: "Rok superhrdinů", kde nás celým školním rokem budou provázet superhrdinové. Doufám, že se dětem bude v družině líbit a že tam budou chodit rádi. :)

Přeji krásné dny

vychovatelka Majda

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Červen

Poslední měsíc tohoto školního roku skončil a s tím i naše družinové aktivity. 
Na začátku měsíce jsme hned oslavili Den dětí. Děti měly spoustu stanovišť s úkoly, sportovní vyžití. Úkoly mohly plnit jak samostatně tak ve dvojicích. Pro všechny byly připravené velké odměny a diplomy. Dále jsme oslavily Den oceánů, kdy jsme nakreslili obrázky oceánů. Pustila jsem dětem krátká videa, povídali jsme si o podmořském světě a k čemu všemu oceány potřebujeme. Dále jsme si povídali také o domácích mazlíčcích, děti nakreslily obrázky.Ke Dni otců jsme vyrobili přáníčka. A samozřejmě jsme se věnovali skřítkům a lesním deníkům. V rámci tělovýchovné činnosti jsme trávili čas na školní zahradě, kde děti hrály míčové hry, skákaly přes švihadla aj. 
Na závěr roku jsme se společně rozloučili se skřítky, které se nám podařilo vysvobodit z lesa. Děti dostaly domů svůj lesní deník, na kterém pracovaly přes celý rok a plnily úkoly, aby skřítky vysvobodily. 
Tento školní rok byl trochu náročnější a i na dětech je znát únava. Doufám, že přes prázdniny načerpají síly na další školní rok a že si je krásně užijí.
Přeji všem krásně strávené léto, plné příjemných zážitků, sluníčka a pohody.
Budu se na vás všechny těšit příští školní rok.

vychovatelka Majda

       

 

 

Květen

Jaro je v plném proudu a další měsíc je u konce. V květnu jsme se v družině věnovali hodně jarním aktivitám. Tento měsíc jsme přivítali Dnem Slunce, kdy jsme si vyprávěli základní informace o Slunci, proč ho potřebujeme a jak ho vnímáme. Děti poté nakreslily obrázek na téma "Slunce a my", kdy využily čistě svoji fantazii a vznikly tak krásné obrázky. V rámci výtvarné činnosti jsme si družiny ozdobili obrázky jarní louky, kam děti dolepovaly květiny z papíru. Nezapomněli jsme ani na maminky a jejich svátek, tak jim děti vyrobily krásná přáníčka. 
Zároveň stále pracujeme na lesním deníku, kde jsme tentokrát  vyplňovali otázky co vše víme o lese. Děti pracovaly s informačními kartami, zaznamenávaly odpovědi do deníku a snažily se pracovat společně. 
V květnu slavíme i Světový den včel. Vyprávěly jsme si tedy o včelách. Co vše včely dělají, jaké mají postavení v roji a jak moc včely potřebujeme. Vymalovali jsme pár obrázků a vyrobili plástev i pár včeliček. Tyto včelky nám hezky zdobí dveře do družiny. 
Poslední týden v květnu jsme se věnovali tématu parků, jelikož byl evropský den parků. Našli jsme si 10 nejznámějších parků světa, pověděli si základní informace a koukli na hezké fotografie. Následně si děti pak vymyslely svůj park a představu pak zaznamenaly do obrázku na papír. Obrázky se jim moc povedly a hezky nám zdobí nástěnku v družině. 
Hráli jsme i hry na rozvoj sluchového vnímání, spolupráce a komunikace. Nezapomínáme ani na pohybové aktivity při pobytu na školní zahradě. 
Před námi je poslední měsíc tohoto školního roku, tak se s dětmi těším na další naše aktivity.
Mějte krásné dny
vychovatelka Majda

            

Duben

S koncem dalšího měsíce přichází i shrnutí našich aktivit v družině. Nejprve jsme si s dětmi vyprávěli o tom, co jsme za dobu kdy jsme se neviděli zažili, co je nového a jak jsme se těšili zpět na kamarády. Děti toto vyprávění i nakreslily abychom jejich vyprávění měli barvitější. Další týden jsme celý věnovali na oslavu Dne Země. Udělala jsem pro děti takový menší projekt, kdy jsme si každý den říkali něco o tom, jak se chovat k planetě, přírodě, jak správně třídit odpad a jak ten odpad co nejvíc omezit. Vyprávěli jsme si i o tom, jak volně ležící odpad má neblahý dopad na zvířata. Na téma třídění a recyklování odpadu jsem měla pro děti připravené i aktivity a opakování vědomostí zábavnou formou. Na nástěnku jsme s dětmi nakreslili naší planetu a každý k tomu přidal svůj osobní vzkaz: pro lidi, pro planetu, poděkování. 
Další týden jsme věnovali tématu stromů a lesů. Na dveřích nám vykvetly krásné obrázky rozkvetlých stromů. Vyprávěli jsme si o tom, jaké známe stromy, lesy, jak jsou pro nás lesy důležité. Dále jsme se věnovali lesnímu deníku, kde děti udělali pár pracovních listů a s napětím čekáme na další dopis od skřítků.
Celou dobu jen "nelenošíme" v družině, ale využíváme hezkého počasí a prostoru před školou a chodíme hrát pohybové hry ven. 
Jelikož jsme se do školy i družiny těšili všichni, tak si společně strávený čas užíváme a já se budu těšit na další společné aktivity. 
Přeji hezké dny.

vychovatelka Majda

         

  

 

 

Březen

Tento měsíc byl pro nás všechny zase trochu jiný. Děti se učily v rámci distanční výuky a škola byla zavřená. Zatímco paní učitelky pokračovaly s dětmi ve výuce, paní vychovatelky nezahálely. Během doby, kdy byla škola zavřená, jsme připravovaly pomůcky, které budou děti moci používat k výuce. Pomůcek jsme stihly udělat opravdu mnoho, děti se mají na co těšit. Zároveň jsme dělaly pořádek v družinách a družiny připravovaly na příchod dětí do školy. 
Tento týden se děti mohly vrátit do školy a v družině na ně čeká hodně aktivit. Těším se na společně strávené chvíle s dětmi a budu doufat, že se budeme nadále shledávat až do konce školního roku.
Přeji vám krásné dny
Vychovatelka Majda

 

 

 

Únor

Skončil nám další měsíc plný družinových aktivit. V tomto měsíci jsme se věnovali především zimní tématice. V rámci výtvarné činnosti jsme si vyzdobili nástěnku zimními tanečnicemi. Obrázek byl kombinací výtvarné i pracovní činností a musím říct, že se tanečnice dětem velmi povedly. Jako další téma byly zimní sporty. Povídali jsme si o tom, jaké zimní sporty známe a jaké všechny existují. Krátce jsme si řekli o jejich pravidlech, o pravidlech fair-play i o našich nejlepších sportovcích. I další týden jsme zůstali u zimy a povídali jsme si o ledních zvířatech a polárním kruhu. Děti s moji pomocí vyhledávaly lední zvířata v encyklopediích, následně jsme si o nich přečetli základní informace, nebo zopakovali to, co už dětí ví. Tahle činnost děti velmi bavila, proto jsme si udělali medvědí nástěnku. Opět v kombinaci pracovní i výtvarné činnosti děti vytvořily obrázek ledního medvěda na ledu. 
Mezi těmito činnostmi s dětmi hrajeme i hry na rozvoj sluchového vnímání, postřehu či paměti. Při tělovýchovné činnosti při pobytu venku hrajeme pohybové hry, pozorujeme okolí, sledovali jsme stopy ve sněhu a krmili ptáčky. Během velkých mrazů jsem s dětmi zkoušela pokus  zmrzlou bublinu, kdy se nám pokus sice moc nezdařil, ale zábavy jsme si u toho užili dost. 
Děti dostaly nové stavebnice, což je teď pro ně velká radost. 
Z pracovních činností jsme se také věnovali práci s vlnou, kdy si děti mohly vyrobit indiánskou ozdobu. Práce na lesním deníku také stále pokračujeme, tento měsíc jsme dělali činnosti o tom, kdo v lese bydlí a čím se živí.
Na závěr měsíce byl hlavním tématem karneval. S dětmi jsme udělali karnevalovou nástěnku s jejich obrázky, vyzdobili jsme družinu a povídali si o historii karnevalu. Ve čtvrtek pak na ně v družině čekal karneval a s ním spojené hry, soutěže a zábava. Družina se rázem proměnila na místnost plnou čarodějnic, koster, kouzelníků, kde se našel i sněhulák, pár zajíců aj. Karneval jsme si velmi užili.
Venku už krásně svítí sluníčko, ve vzduchu je cítit jaro a já se těším na delší pobyty venku a další aktivity a zábavu s dětmi.

Mějte krásné dny plné sluníčka,

vychovatelka Majda

               

  

 

Leden

Končí nám další měsíc a je prostor na shrnutí našich aktivit. Po Vánocích jsme se bohužel vrátili do školy v omezeném počtu, žáci ze 4. třídy pokračují s distanční výukou. V družině mám dočasně tedy jen žáky z první třídy. Lednové aktivity se zaměřovaly především na zimu, zimní krajinu a sněhové hrátky. Z výtvarné činnosti děti vytvořily Eskymáky ze vzdálené, zmrzlé oblasti. V rámci pracovní činnosti děti skládaly a lepily vločky, které jsme si vyzdobili v družině. Z družiny jsme si také na chvíli udělali galerii, kdy děti nakreslily obrázky na téma: Můj fantazijní svět a které jsme si v družině nalepili. Pohybové aktivity zařazujeme venku na školní zahradě, ale také na procházkách do parku. Děti si hrají ve sněhu, staví sněhuláky, dělají andělíčky, prostě se radují ze sněhové nadílky. Ve sněhu také pozorujeme stopy, které se učíme i z pracovních listů, které zařazujeme do lesního deníku. Dostali jsme další dopis od skřítků, pomáhali jsme jim dostat se z pohádkového lesa zpátky do toho skutečného. To se nám povedlo, tak čekáme na další dopis. Mezitím na lesním deníku pracujeme právě rozpoznávat zvířecí stopy. Z pracovní činnosti mi také děti pomáhaly vyrobit krmítko pro ptáčky, není sice dokonalé, ale drží a ptáčci do něj s radostí létají. 

Těšíme se na společný další měsíc a na to, až se k nám vrátí zbytek našich kamarádů.
Hezké zimní dny, přeje vychovatelka Majda

              

 

 

Prosinec

Prosinec sice ještě neskončil, ale pro nás ve škole ano, tak je čas na shrnutí našich družinových aktivit. Tento měsíc měl jako hlavní téma Vánoce. Na úvod jsme si s dětmi povídali o adventu, jaký má během svátku význam, proč se tvoří adventní věnec a zapalují se svíčky každou neděli před Vánoci. Děti nakreslily obrázky adventních věnců, které jim zdobí stůl doma. Družinu nám taky zdobil vyrobený věnec. Dalším tématem byl svátek Mikuláše. Řekli jsme si, proč se svátek slaví a proč k dětem trojice Mikuláš, anděl a čert chodí. Každý nám pověděl, co nejčastěji od Mikuláše dostává a řekli jsme si i pár básniček. V rámci pracovní činnosti si děti vyrobily vánoční ozdoby ze zažehlovacích korálků. S dětmi jsem také pletla vánoční strom z novinových ruliček. Hotový stromek se potom nabarvil, dozdobil a každý si ho mohl odnést domů. Tato činnost je časově náročnější, tak si hodně dětí stromek odnese domů až v lednu. Během odpočinkové činnosti jsem dětem četla vánoční příběhy a pohádky. Vánoční atmosféru jsme v družině měli díky naší výzdobě i vánočním písním, které jsem dětem pouštěla. Povídali jsme si o našich vánočních tradicích, o tradicích které má každá rodina a dokonce i o tradicích v cizích zemích. 
Každý den jsme chodili na zahradu, kde děti hrály fotbal, jezdily na koloběžkách a kde jsme hráli společné hry např. na mrazíka. 
Jako překvapení pro děti, jsem si připravila vánoční fotokoutek, ve kterém jsem děti vyfotila. Dětem se překvapení moc líbilo, doufám že i všem rodičům, kteří ode mě dostali všechny fotky na email. :-)
Teď už si všichni budeme užívat vánoční pohodu a atmosféru a těšit se, snad, na klidnější nový rok 2021.

Přeji vám krásné prožití vánočních svátků, plné pohody a do dalšího roku hlavně hodně zdraví.
Vychovatelka Majda

 

                                                                             

 

 

Říjen, listopad

Máme za sebou dva poměrně náročné měsíce. Jak pro rodiče, děti, tak i pro nás. Ještě než se nám škola z důvodu epidemie uzavřela, jsme s dětmi stihli přivítat podzim. Udělali jsme si v družině pěknou podzimní výzdobu, věnovali se aktivitám spojených s podzimem, hráli jsme společné hry a užívali se čerstvého vzduchu na školní zahradě. 
Nyní se škola opět otevřela a my můžeme pokračovat v aktivitách, které mám pro děti připravené.
V rámci hygienických opatření mám momentálně v družině pouze děti z první třídy. Děti ze čtvrté třídy má na starosti paní vychovatelka Havířová. Opět pomalu loučíme, tentokrát ne s létem, ale s podzimem a pomalu začínáme vítat paní zimu. Celý minulý týden jsme se věnovali ptactvu. Povídali jsme si o tom, kteří ptáci odlétají do teplých krajin a kteří zůstávají. Kdy a čím máme ptáčky přikrmovat. V rámci pracovní činnosti si děti složili z papíru Origami ptáka. Společně jme pak nakreslili velký ptačí strom, kam jsme nalepili spoustu dětmi vybarvených ptáků. Poslední aktivita byla v rámci hudební výchovy, kdy jsem dětem pouštěla ukázky ptačího zpěvu a děti se pokoušely uhádnout jakému ptáku patří který zpěv. To byla hodně těžká úloha, ale i tak děti velmi bavila. Věnujeme se i pohybovým aktivitám, kdy s dětmi chodím každý den ven. Venku si děti pak hrají dle svého nebo hrajeme společně hry, při kterých si děti trochu zaběhají a zahřejí. 
Nyní s příchodem prosince, začínáme družinu zdobit vánoční výzdobou a začíná nám tzv. Ježíškova dílna, kde si děti v družině vyrobí vánoční dárečky. A trpělivě čekáme na další dopis od kamarádů skřítků. :-)

Přeji vám krásné dny, plné dobré nálady a zdraví.
Vychovatelka Majda

 

Září

První měsíc nám utekl jako voda, tak bych ráda shrnula, co jsme za tu dobu v družině dělali. Celý tento měsíc proběhl hlavně v rámci seznamování, jak jsem již psala. Vytvořili jsme si družinová pravidla, která máme na dveřích, abychom je měli stále na očích. 
Přišel nám první dopis od skřítků a s ním první úkoly na lesním deníku. Tohle děti velmi baví a těší se na další dopis, který nám přijde během října. Využívali jsme babího léta a hezkého počasí, ven chodíme každý den, s nástupem chladnějšího počasí alespoň na chvíli. V pondělí a středu chodíme s některými dětmi mimo areál školní zahrady. Během procházky se učíme orientaci v okolí školy, hrajeme hry a děláme pohybového aktivity. 
Začal podzim a s ním i podzimní aktivity a tvoření. Udělali jsme podzimní výzdobu, povídáme si s dětmi o tom, jak se na příchod zimy připravují zvířata i příroda celkově. Jak se změna počasí týká nás lidí - naší nálady, šatníku i zvýšených hygienických návyků. 
V družině nás to baví a já doufám, že nás to bavit jen tak nepřestane. :)
Přeji Vám krásně strávené podzimní dny, s dobrou náladou,

vychovatelky Majda a Markéta

     

Začátek školního roku v družině

V naší družině jsou děti z první a děti ze čtvrté třídy. Prvňáčci se nejprve seznámili s novým prostředím a chodem družiny. Poté jsme se seznámili všichni v rámci zábavných seznamovacích her. Hry na zapamatování si jmen nových kamarádů hrajeme doteď. :-) 
Seznámila jsem děti s naším tematickým plánem, který nás bude v družině provázet celý rok. Společně budeme různými aktivitami a úkoly, zachraňovat skřítky ze zakletého lesa. 
Po prázdninách děti vyprávěly, co vše v létě zažily a svými výkresy s letními zážitky jsme si vyzdobili nástěnku. :)
Využíváme hezkého počasí a každý den chodíme odpoledne ven, kde mají děti k dispozici lezecí stěnu, skluzavku, ale i spoustu míčů, švihadel aj. 
Příští týden děti čeká škola v přírodě, ale už teď se těšíme na další zážitky v družině. :)

Hezký den,

vychovatelka Majda